Boba Fett, a Csillagok háborúja univerzumának egyik legnépszerűbb szereplője, egy harcos és fejvadász, akinek karakterprofilja rendkívül összetett és érdekes. Ikonikus páncélja és titokzatossága már az első megjelenése óta magával ragadta a rajongókat.
A fejvadász eredete és korai élete
Boba Fett története a „Birodalmi Visszavágban” (1980) kezdődött, majd számos további megjelenése volt a franchise különböző médiumaiban, mint például regényekben, képregényekben és videojátékokban. A karakter George Lucas és Ralph McQuarrie közös munkájának eredménye, Lucas a westernfilmek világát akarta átemelni a sci-fi műfajba, és a fejvadászok világára gondolt a megalkotásakor.
A karakter a mandalori származású klón, Jango Fett fogadott gyermeke, akit Jango kérésére a kaminoiak hoztak létre. Boba Fett először apja oldalán tűnt fel a Star Wars univerzumban, amikor Jango Fettet az Akadémiai Birodalom bérgyilkosaként foglalkoztatták, hogy segítsen megölni Padmé Amidala hercegnőt. Boba Fett egy unaltered clone volt Jango Fett-ből, aki a klónozási program egyik alapítója volt. Apja korábban a Galaktikus Köztársaság fejvadásza volt, és számos fontos küldetést teljesített a Jedi-rend ellen. A „Klónok támadása” című előzménytrilógia filmben többet tudhattunk meg a karakterről, aki egy fiatal klónként tűnt fel.

Az ikonikus megjelenés és harci képességek
Boba Fett jellegzetes megjelenése, az ikonikus páncélja és sisakja, valamint a híres hajója, a Slave I, mind hozzájárultak ahhoz, hogy a karakter a Star Wars rajongók kedvence legyen. Páncélja mandaloriai acélból készült, amely rendkívül tartós és ellenálló. Színe zöld és piros, jobb karján rakétakilövővel rendelkezik. Fegyverzetének egyik legismertebb darabja a jetpack, amely lehetővé teszi számára a repülést.
Mint fejvadász, Boba Fett híres volt kivételes harci képességeiről és magas szintű technikai tudásáról. Nagyon képzett harcos, aki számos harci stílust alkalmaz. Az egyik legismertebb harci stílusa a Mandalorian stílus, amelyet a mandaloriai harcosok használnak. Emellett rendkívül ügyes a különböző fegyverek használatában, például blásterekben és lándzsákban. Temuera Morrison, Boba Fett alakítója maga kérte, hogy legyen gaffi buzogánya, és azt is, hogy legyen kicsit hosszabb, mint a buckalakóké. A tuskenek harci botja egyértelműen a maszáj rungu mintájára készült. Boba Fett által használt bot hasonló a rungu alaptípusához, egy világos színű, a gyerekek által használt változathoz. A felnőtt változat nagyon sötét színű, és a végén egy kis kitüremkedés található a közepén.
Megjelenések a Star Wars univerzumban
Boba Fett először a Star Wars eredeti trilógiájának második részében, azaz „A Birodalom Visszavág” című filmben tűnt fel. Ebben a filmben a Birodalom bérgyilkosaként mutatják be, aki elkapja a Főnix-századot, majd átadja őket Darth Vadernek. A karakter az eredeti trilógiában nem kapott nagyobb szerepet, de a rajongók körében mégis nagy népszerűségnek örvendett.
Számos animációs és könyves megjelenést kapott a Star Wars univerzumban. Az 1985-ös „Ewoks and Droids Adventure Hour” animációs sorozatban is szerepelt, valamint a „Star Wars: The Clone Wars” animációs sorozatban is feltűnt. Emellett számos videojátékban is szerepel, beleértve a „Star Wars: Bounty Hunter” című játékot, amelyben a játékos Boba Fett bőrébe bújva vadászik a galaxis legveszélyesebb bűnözőire. Boba Fett első alkalommal a méltán híres, vagy inkább hírhedt Star Wars: The Holiday Special című tévéfilmben bukkant fel, annak is egészen pontosan a rajzfilmbetétében. Jon Favreau, a The Mandalorian és a The Book of Boba Fett showrunnere ugyanis több ízben nyilatkozott arról, hogy számos ponton merített a The Holiday Specialből.
A Sarlacc-ból való menekülés és a "The Mandalorian"
A rajongók, és lássuk be, a legtöbb Star Wars néző számára a karakter történetének „A Jedi visszatérben” kapott lezárása meglehetősen bugyuta volt. Nem is csoda, hogy az egykori Bővített Univerzum írói kezükbe vették a dolgot, és kimenekítették Bobát a sarlacc bendőjéből, majd a filmek utáni időszak egyik fontos, visszatérő szereplőjévé tették. Az új kánon létrejöttével sokáig egyfajta purgatórium-szerű állapotba került Boba sorsa, hiszen számos utalást kaptunk rá, hogy az új idővonalon is túlélhette a homokszörnnyel való bensőséges találkozást. Habár nem volt egyértelműen kimondva, hogy ez Boba Fett páncélja, a leírás teljes mértékben ráillett, és a helyszín is stimmelt.
A kérdés megválaszolására végül egészen a „The Mandalorian” második évadáig kellett várni, ahol a rajongók nagy meglepetésére Boba páncélját viselve Cobb Vanth, majd maga a fejvadász is felbukkant. Boba természetesen hamar visszaszerezte, sőt fel is újította páncélját, majd miután kisegítette Din Djarint személyes küldetésében, a Tatuinra indult, hogy betöltse a Jabba halála után maradt hatalmi űrt a helyi alvilágban.
Boba Fett és a Daimyo szerep
Jabba halála után hatalmi vákuum keletkezett Tatuinon, amit Bib Fortuna, Jabba korábbi szolgája nem tudott betölteni. Fortuna nem tudott a vákuumban érdemlegesen cselekedni, pusztán egy résztvevője lett a versengő feleknek, és alulmaradt. A várost elvesztette, melyet az Aqualish, a Trandoshan és a Klatunian fajok gyakorlatilag felosztottak egymás közt. Bib Fortuna egy nulla volt, nem volt hatalma. Boba Fett azonban más kategória. Boba ténylegesen hatalmat akar, elismerést akar. A hierarchia tetejére akar kerülni, és érzésem szerint megreformálni a dolgokat, új rendet hozni létre. Melyben demokratikus alapon, de megkérdőjelezhetetlenül Daimyoként létezik.
A Daimyo fogalma a feudális Japánra vezethető vissza, ahol hasonló megosztottságban létezett a terület. A Daimyo egy kvázi földesúr volt, aki a Shogun alatt gyakorlatilag a legnagyobb hatalommal rendelkezett. Területén a szava döntő volt, ráadásul hadsereggel is rendelkezett, azaz az erőszak-monopólium részese lehetett. Boba azonban még nem tart itt. Van egy kvázi jobbkeze, első embere Shand személyében, illetve két testőre, a 2 gamorai révén. Jelenleg mindenüvé saját maga megy intézkedni. Kicsi a tekintélye és potenciálja, ami több szempontból is fenntarthatatlan. A vízügyi kereskedő audenciája alatt láthatta az értelmes megfigyelő, hogy gyakorlatilag nem tisztelik, csak félik. Tekintélye is minimális.
Boba Fett visszakapja a páncélját | A mandalóri 2. évad, 14. rész
Boba Fett személyiségfejlődése és motivációi
A Boba Fett személyiségfejlődésén keresztül tudunk csak egy megfelelő vezért, egy új államférfit kapni. Még a korábbi Boba Fett sem lett volna jó, hiszen ő egy nulla volt, egy zsoldos, egy fejvadász, abból is inkább a csendes gyilkos típus, a lelketlen és hajthatatlan fejvadász. Látnunk kell, milyen visszatérő elem apja elengedése, akár olyan képek formájában, hogy ő gyerek, és Jango elszáll a Slave I-el, akár úgy, hogy levágják a fejét a geonosisi arénában. Ezek alapján egyértelmű, hogy ez a korai elengedés számára nem sikerült, mind a mai napig apját gyászolja, és hiányát érzi.
Látnunk kell a fájdalom könnyeit az idősödő Boba szemében, ahogy Tusken barátait temeti, illetve hamvasztja, hogy új minőséget kaphasson a lelkülete. Látnunk kell, ahogy odaadja a bacta tartályát a gamorrean testőrének, ahogy önzetlenül felajánlja neki. Látnunk kell, ahogy megbocsát és megkegyelmez, új minőséget kapva, hiszen ezek magasabb nívójú tulajdonságok, szóval ahogy elengedi Black Krrsantant, aki pedig az életére tört. Ezek csak a harmadik rész olyan morzsái, melyek ezt építik, szerintem tudatosan. Boba így lehet egy elfogadott, kvázi választott vezető, nem pedig egy új diktátor. Érzésem szerint egy olyan Boba Fettet kapunk majd végül, melyet itt vázoltam fel.
Ezért a vizes megoldása is más lett, mint amire a klasszikus trilógia fanok vágytak. Bár klasszikus trilógiás utalásokat kaptak, de csak külsőségeikben. Egyrészt nyilvánvaló utalás volt arra, amit ő látott meg Bespinen. Vader nagyjából ugyanezt mondta Landonak. A mostani BoBF részben is ez történik. A gyerekek nagyjából 1300 creditnyi vizet loptak a kereskedő szerint. Boba ad 500 creditet, ő is azért éreztetve, hogy ez legyen elég, és örüljön a kereskedő, hogy ennyit kap. Majd állást ajánl a gyerekeknek. Emberre is szüksége van. Nincs senkije, így nem lehet birodalmat építeni. Így nem pusztán munkaadójuk lesz, nem pusztán főnökük, hanem egyben megmentőjük, felkarolójuk is. Tehát ezen jelenetek által is Bobát nem mint új diktátort látjuk, hanem egy kvázi igazságosztót. Aki a néppel van. Aki a tuskenekkel van.
Tuskenek és a "The Book of Boba Fett" kritikai fogadtatása
A buckalakók, vagyis a tuskenek fontos szerepet játszottak Boba Fett karakterfejlődésében a „The Book of Boba Fett” sorozatban. Egy szokásos bacta regeneráció során Boba azt álmodta, hogy kap a törzstől egy banthát. Ez óriási megtiszteltetés, és különleges kapcsolat van az állat és gazdája közt a tusken kultúrában. Egy rendkívül drámai jelenetben Boba eljön tőlük, mindenkitől búcsúzva. Oda-vissza tisztelet látszik mind a két félen.
A Pyke-ok, akik nem adták át a megbeszélt védelmi pénzt, a Kintan Striders (a swoop banda) bejelentkezett a terület felügyeletéért a tuskenek helyett. A tusken tábor felgyújtása és lemészárlása mély fájdalmat okoz Bobának, és bosszúért kiált. Ahogy Boba elégeti barátait, köztük a kis tusken gyerek gaffi botját is, könnyek csillannak a marcona férfi szemében.
A „The Book of Boba Fett” első évada megosztotta a rajongókat és a kritikusokat egyaránt. A Puliwood kritikusa szerint a sorozat „erősen B filmes megoldásokkal dolgozik”, ugyanakkor azoknak ajánlja, akik mindig is odavoltak Boba Fett karakteréért, és akik már ki vannak éhezve egy igazán jó katasztrófaturistáskodásra. A Sorozatjunkie szerint a sorozat „nem foglalkozik azzal, hogy Boba Fett karaktere érdekesebbé váljon”, és „nem jelenik meg az a vonzó tulajdonság, amit sokan látnak benne”. A 24.hu kritikusa szerint a sorozat nyitójelenete izgalmasan indult, de „nem tudta fenntartani ezt az izgalmat”. Összességében a „The Book of Boba Fett” első évada vegyes érzelmeket váltott ki a kritikusokból.

Boba Fett és más karakterek kapcsolatai
Boba Fett számos alkalommal találkozott a Skywalker család tagjaival, különösen Luke Skywalkerral és Leia Organával. Az eredeti trilógiában Boba Fett a Birodalom bérgyilkosa volt, és a Han Solo által elkövetett bűnök miatt üldözte őt és a többi lázadót. Azonban a „The Book of Boba Fett” című sorozatban látható, hogy Boba Fett és Luke Skywalker viszonya megváltozott az évek során. A két karakter találkozott és együtt harcoltak, amikor Luke segített Boba Fettnek megmenteni Fennec Shand életét.
Boba Fett az évek során számos szövetségesre és ellenségre tett szert. Az eredeti trilógiában Boba Fett a Birodalom oldalán állt, és a lázadókkal szemben harcolt. A sorozatban Boba Fett és Fennec Shand szövetséget kötnek, és együtt harcolnak a Tatooine bűnözőivel szemben. Emellett a sorozatban találkozhatunk olyan karakterekkel is, mint például a Hutt klán tagjai, akikkel Boba Fett szövetséges viszonyt épít ki. Összességében Boba Fett kapcsolatai más karakterekkel a Star Wars univerzumban rendkívül összetettek és változatosak. A tizennegyedik fejezetet (S02E06) rendező Robert Rodriguez elmondta, hatalmas Boba Fett rajongó volt már azelőtt, hogy A Birodalom visszavág a mozikba került volna, önmagában a szakmája, a neve, a hajója, a jetpackje, valamint az, hogy sose látjuk az arcát, menővé tették Bobát. Kedvenc karaktere, nagyon örült, hogy visszahozhatta a képernyőre.

A Mandalorian és a Boba Fett sorozat összehasonlítása
Jon Favreau „A Mandalori” című sorozata meglepő fordulatként újra bemutatta a világnak Boba Fett karakterét. A „The Book of Boba Fett” a „The Mandalorianhez” hasonlóan Jon Favreau és Dave Filoni vezetésével készült, és Boba Fett jövője mellett remélhetőleg a jelenleg homályosnak számító múlt eseményeibe is betekintést enged majd.
A „Disney Gallery: The Mandalorian” dokufilm remekül bemutatta a „A Mandalori” második évadának készítését. A film összességében sokkal kompaktabb lett, mint az első évadról készült sorozat, jobb arányérzékkel mutatta be a munkálatokat. Külön tetszett, hogy eddig csak egy fotót láttunk arról, hogy George Lucas ott járt a második évad forgatásán, most végre mozgóképet is megnézhettünk erről a látogatásról. Bár - nyilván a kiszivárogtatástól való félelem miatti biztonsági óvintézkedések miatt - Luke Skywalker visszatérésének körülményei teljesen kimaradtak a filmből, számos érdekességet megtudhattunk.
Favreau elárulta, élvezte, hogy végre úgy tudott kapcsolatba lépni a színészekkel, ahogy ritkán van lehetősége, ha a többi rendező dolgozik. A showrunner egyébként a kilencedik fejezetet (S02E01) rendezte meg, amelyben ismét egy olyan elemet vett át a klasszikus trilógiából, amely ott csak amolyan díszlet volt, s emelte azt központi elemmé: a hatalmas krayt sárkányt. Az ILM továbbfejlesztette a színkezelési módszerét, amely befolyásolta, mit jelenítenek meg a pixelek a nagy ledes képernyőkön, így még valósághűbbé vált a környezet.
Amikor Bryce Dallas Howard elolvasta a rá kiosztott epizód (S02E03) forgatókönyvét, egyből eldobta az agyát attól, hogy lehet, hogy Katee Sackhoffal dolgozhat együtt. Dave Filoni elárulta, már amikor megalkották Bo-Katant A klónok háborújához, azt mondta Sackhoffnak, hogy egy napon akár élőszereplőssé is válhat a karakter, de a színésznő nem hitt neki. A másik fontos karakter, akit animációs sorozatok után láthattunk élőszereplős produkcióban, nem más volt, mint Ahsoka Tano. Filoni számára kulcsfontosságú volt, hogy azon generáció tagjai, akik Ahsokával nőttek fel, érezzék, hogy A mandalore-i tiszteletben tartja mindazt, ami korábban történt. Filoni elmondta, Dawson komoly kutatást végzett, megismerte a karaktert, mielőtt Ahsokává vált volna. A dizájnját igyekeztek úgy megalkotni, hogy egyszerre legyen hihetően „emberi” és A klónok háborúja dizájnjához szokott rajongók igényeit is kielégítsék. A „fénykardjai” sok gondot okoztak, mert annyi elektronikát kellett belepakolni, hogy folyton túl nagy lett a markolat.
A "The Book of Boba Fett" kompromisszumai és a fan service
A „The Book of Boba Fett” a kompromisszumok sorozata. Nem teljes kudarc, egyáltalán nem borzalmas, de el kell engedni bizonyos dolgokat ahhoz, hogy élvezhesd. El kell engedni, hogy ez a Boba Fett már nem az a Boba Fett, akit az eredeti trilógiából megismerhettünk, el kell engedni, hogy az érzékenyítés jegyében egy sor más, a régi filmekben még félelmetes és könyörtelen szereplőről derül ki, hogy valójában érző lény és nem is annyira gonosz és elvetemült, mint ahogy azt eddig láttuk, továbbá el kell engedni, hogy a széria felsorakoztat néhány olyan karaktert, akik pont egy Boba Fett-sorozatba kellenek a legkevésbé.
Egyértelmű válaszokat kapunk arra, hogy Boba miért hagy fel a fejvadászattal és miért akar inkább a Tatuin teljhatalmú ura lenni. Ez sajnos magával hozza azt a szomorú következtetést is, hogy ez a figura már nagyon messze van attól a dörzsölt, rideg sugárvető forgatótól, akit „A Birodalom visszavágban” Darth Vader külön figyelmeztetett, hogy élve van szükség a foglyokra. De az is kiderül, hogy a sorozat koncepciója miért lett „A Keresztapa” Star Wars-béli megfelelője, „A fejvadász háborúk” című nagy sikerű regénytrilógia hangulatvilágát idéző csillagközi űrwestern helyett, míg más elemek megfejtését félig-meddig ránk bízzák.
A hideg, kimért fejvadászból Robin Hood-szerű törvényenkívülivé avanzsáló Bobát állandóan kiigazító Fennec, a nyugdíjas tempóban lezavart dinamikátlan akciójelenetek - az évadzáróban látható harc egyenesen katasztrofális és rettenetesen lehúzza a szezon összképét -, valamint az, hogy a hatodik rész valami gusztustalanul nagy fan service. Ennek pedig nem csak az lett a következménye, hogy megkaptuk Mandót, hanem néhány olyan karaktert is, akiknél csak a veszpás csapat lóg ki jobban a cselekményből.

Hatalmi vákuum és az új rend kialakítása
A hatalmi vákuum, a közrend megbomlása ugyanis pusztán hatalmi vákuumot hoz létre, nem új rendet. Ha nincs rend, nincs munka. Nincs közbiztonság. Nincs fizetés. Az utcát elárasztják a lumpen elemek, a kiskirályok, az erős emberek. A félelem marad, az éhezés, a lángoló kocsik, a betört kirakatok, az éhezés, a munkanélküliség, a hiperinfláció. És a rendszert erővel stabilizálni akaró önjelölt despoták felemelkedése. Az új államberendezkedés kiépítésig az adott terület ezen rendben, illetve rendetlenségben kénytelen megtalálni a helyét.
Jelenleg nincsenek Sith-ek és Jedik. Nincs Birodalom és Új Köztársaság, sem Első Rend, sem Ellenállás számukra. Itt és most van. Tatuin van, Mos Eisley van, az utca van, és a korgó gyomor, meg a félelem. A magasabb szempontok, és a hatalmi harc magasabb perspektívái ilyenkor a kis ember számára nem léteznek. Ezért szenzációs a „Solo” film is egyébként, mert ezt mutatja meg, hogy akar túlélni az utca embere, hogy alakul egy Twist Oliveri környezet, ahol gyerekek lopnak egymástól és mástól, hogy átadhassák a cuccot Proxima Úrnőnek, aki ad érte pár garast, és úgymond megvédi őket. Proxima már legalább kialakította diktatórikus rendszerét Corellián, mely rendszer gyakorlatilag versenyképes akár az elnyomó hatalommal is, ezt látjuk a reptéri jelenetben, mikor Proxima pribékjei szinte félrelökdösik az Első Rend gárdistáit, azaz fennhatóságuk, dominanciájuk erősebb. Tatooine-on még ilyen sincs. Jabba ezt összetartotta, de vége. Hatalmi vákuum van.
Minden trónkövetelő gonosznak tűnik. Boba Fett személyiségfejlődésén keresztül tudunk csak egy megfelelő vezért, egy új államférfit kapni. Még a korábbi Boba Fett sem lett volna jó, hiszen ő egy nulla volt, egy zsoldos, egy fejvadász, abból is inkább a csendes gyilkos típus, a lelketlen és hajthatatlan fejvadász.
Boba Fett visszakapja a páncélját | A mandalóri 2. évad, 14. rész
B’omarr szerzetesek és Jabba palotájának titkai
Hajdan Jabba palotája egy B’omarr szerzetesek által lakott templom volt. Ezek a szerzetesek okosak voltak, évezredes tudásuk a kihalásukkal elveszett volna. Ezért az egyik monk (ezért nevezik B’omarr Monknak), az egyik szerzetes az agyát kiszedette, és ebbe a pókszerű lépegető mechanizmusba rakatta. Az üveg burában egy bactához hasonló lében van az agya, mely gyakorlatilag tovább létezik ott, ezzel a tudása gyakorlatilag túlélte őt, és fentmaradhatott az utókornak.
A palotában, a B’omarr templomban egy holokivetítő robot mutatja nekünk a város sematikus rajzát. 8-D8 ki sem meri mondani Jabba nevét. Még holtában sem. Ez arról a hatalmi vákuumról beszél, amit én már az első elemzésben pont e szavakkal írtam le, megelőzve mindezt. Bib Fortuna ugyanis rohadtul elrontotta. Fortuna nem tudott a vákuumban érdemlegesen cselekedni. Pusztán egy résztvevője lett a versengő feleknek, és alulmaradt. Fortuna teljes kudarcot vallott. A várost elvesztette, melyet az Aqualish faj, a Trandoshan faj, és a Klatunian faj gyakorlatilag felosztott egymás közt.