A múlt íze: A Camping, a Medve és a Mese sajt öröksége

A magyar gasztronómia történetében kevés olyan elem van, amely olyan mélyen beivódott volna a kollektív emlékezetünkbe, mint a rendszerváltás előtti évtizedek ömlesztett sajtjai. Ha a rendszerváltás előtt voltál gyerek, akkor te is tudod, hogy túl sok sajt közül nem válogathattunk, bár, nem is jutott eszünkbe. Amik voltak, tökéletesen megfeleltek az ízlésünknek - még a Mese sajtnak is akadtak elkötelezett hívei. Ha gépsonkás, turistaszalámis szendvicset ettünk, egyértelmű volt, hogy vagy trappista kerül rá vagy Medve sajt.

Régi magyar élelmiszeripari termékek és retró csomagolások montázsa

Camping sajt: A konyhaművészet ügyességi játéka

A Camping sajt felbontása szakértelmet kívánt - persze, mivel sokat ettünk, volt lehetőségünk gyakorolni. Ha elég ügyes voltál, egy apró lyukat szúrtál a csomagoláson - anélkül, hogy végigrepedt volna -, és már ömlött is ki a lágy sajt. A körcikkelyes társaihoz hasonlóan ettük magában és szendvicsekre kenve is - az utóbbi verzióhoz tv paprika és paradicsom is dukált.

Persze, tegyük hozzá, a krémes sajt nem sokszor látott kenyeret, vagy zsemlét, mert onnantól számítva, hogy megbontottuk, egyszerűen nem lehetett ellenállni neki. A Camping sajt az egyszerűségében rejlő nagyszerűséget képviselte, a mindennapi táskák és hátizsákok elengedhetetlen kísérője volt kirándulások alkalmával.

Barátunk, a Medve sajt és a svájci gyökerek

A kenhető, zsíros, ömlesztett sajtok koronázatlan királya a Medve sajt volt. A vékony alufólia rendszerint bele ragadt a sajtba, és csak komoly küzdelmek árán lehetett lefejteni a krémes finomságról. Persze, a cél érdekében mindent megtettünk, és nem létezett olyan gyerek, aki panaszkodott volna az miatt, mert sajtragacsos lett a keze.

A Répcelaki Sajtgyárban 6-os és 8-as kiszerelésben gördültek le a gyártósorról, bár, a 6-os csomagot olyan hamar bepusziltuk, mintha soha nem is lett volna. Bár, a Medve sajt gyártása a 20. század elején kezdődött, a háború egy időre háttérbe szorította. Miért pont Medve? Ha téged is gyötört a kérdés, íme a válasz! A gyárat a krémsajt szülőhazájából, Svájcból Magyarországra érkező Stauffer Frigyes alapította 1905-ben, aki Bern tartományból származott, aminek a címerállata a medve volt.

Mackó sajt: A piaci rés betöltője

A Medvesajt és a Mackósajt sokunk fejében okozott zavart, de, ha megismerjük a történet gazdasági hátterét egészen világos lesz minden. A Medvesajt termelését a világháborúk alatt leállították, ugyanis a gyár hadiüzemként funkcionált, így a berendezések tönkrementek. Közben, a tátongó piaci rés befoltozására 1952-ben megszületett a Mackó sajt, a csokornyakkendős medvepincérrel a csomagoláson.

Bár nem értettük a nevek közötti különbséget, de a Mackó sajtot is legalább annyira szerettük, mint rangidős elődjét. Valójában mindegy volt, hogy Medve vagy Mackó került elénk, ha volt a közelben friss kifli, vagy zsemle, már a Mennyországban jártunk.

Trappista: Az örök klasszikus

Az eladási listák élén régen és még ma is a trappista sajt áll - még akkor is, ha a szocialista érában nem az eredeti, a trappista szerzetesek által megálmodott formában lépte át az országhatárunkat. Lehet, nem az itthon ismert trappista a legelegánsabb, legízletesebb sajt, de az ízéhez tagadhatatlanul társul egyfajta nosztalgia, és ezt az érzelmi húrt még a világ legflancosabb sajtjai sem képesek megpendíteni. Talán épp ezért a trappista a mai napig őrzi dobogós helyét, és a legtöbben nem vagyunk hajlandóak lemondani róla.

Trappista sajt szeletek és különféle sajtkorongok

Az ünnepekkor reszelt formában került a szendvicsek tetejére, a vurstlikban és a strandokon pedig a lángost koronázta meg. A hétköznapokon egy-egy vastagabb szeletet vágva tettük a zsemlénkbe, és velünk tartott az iskolába, és persze, ott volt a sajtos pogácsa tetején is. Sőt, a világ egyik legegyszerűbb étele sem létezne nélküle: a sajtos-tejfölös tészta.

A Mese sajt rejtélye

A Tejipari Vállalat rukkolt elő azzal a megosztó sajttal, amire még ma is emlékezünk: van, aki fanyalogva, más széles mosollyal. Igazából nem is tudnánk megmondani, hogy is kellett volna enni ezt a csokoládés sajtot, hiszen az íze egészen zavarba ejtő volt. A sós pékárukhoz túl édes volt a csoki íz miatt, az édesekhez pedig túlságosan sósnak éreztük. Így, jobb ötlet híján rendszerint magában ettük - sokszor csak azért, mert annyira szokatlanul fura íze volt.

A ’70-es évek élelmiszeriparának vitathatatlanul legkreatívabb terméke a Mese sajt volt. Egyrészről a háromszögletű sajtok családjához tartozott, másrészről a csokoládés desszertekhez. Leginkább egy Mackó sajt alakú csoki krémmel összekevert Camping sajtra hasonlított. A termék rendkívül megosztotta a társadalmat: egy jelentős része már az említésétől is émelygett, a másik része viszont rajongott érte, és szabályosan függőség alakult ki. Emlékeim szerint a második rész jelentősen kisebb volt, mint az első, amelyhez én is tartoztam.

Az első jelentős dilemmát az okozta, hogy vacsoránál vajas kenyérrel és párizsival együk, vagy utána desszertként. Ez a dilemma hamar megoldódott, mert nem voltunk hajlandóak semmilyen formában elfogyasztani, családunkban az ehetetlen kategóriába sorolódott. Mivel édesanyám ételt nem dobott ki, ezért még hosszú hónapokig álltak a háromszögletű Mese sajtok kerek dobozukban a hűtőben jobb sorukra várva. Ami viszont a Mese sajt becsületére legyen mondva, nagyon szép old timer autók voltak a címkéin, amiket én darabonként eltávolítottam a sajtokról, és a többi kincseim között őriztem. A Mese sajt felirata ugyanazokkal a betűkből voltak megformázva, mint az Esti Mese felirata a TV-ben, de azt továbbra sem tudom, hogy ezt tudatosan alakították így, vagy a véletlen műve volt. Lehet most is kapni? IGEN! És álljon itt a legfontosabb kérdés: Volt, aki szerette a Mese sajtot?

Hóvirág sajt: A pult mögül érkező nosztalgia

Tény, sokan csak a Hóvirág sajt nevére emlékeznek, de az ízére már nem feltétlen. Bár, a Hóvirág is ömlesztett sajt volt, az eredetit nem lehetett csak úgy levenni a polcról. A trappistához hasonlóan a közértekben a pult mögött álló eladóktól kellett kérni. Ki kisebbet, ki nagyobbat vágatott - az emlékeink szerint körülbelül 1 kilós - tömbsajtból, aminek ugyanúgy voltak rajongói, mint a trappistának.

A vágható, zsíros, ömlesztett sajtot a szocialista érában nemcsak a Pécsi Tejüzem, hanem szinte valamennyi tejipari vállalat gyártotta. Később már a hűtőpultokban is hozzájuthattunk a sós ízű sajthoz, és ha egyszer rákaptál az ízére, kitartottál mellette. A padlót linóleum, az asztalt viaszos vászon borította, a falakon pedig dísztányérok lógtak műanyag szőlőfürtökkel váltakozva - ez volt az a miliő, ahol a Hóvirág sajt igazán otthon érezte magát.

Régi élelmiszerbolt belső tere, pultos kiszolgálással

Az ömlesztett sajtok kulturális és gazdasági hatása

Az ömlesztett sajtok, mint a Camping, a Medve vagy a Hóvirág, nem csupán élelmiszerek voltak, hanem a korszak szimbólumai. A Répcelaki Sajtgyár és a többi tejipari vállalat olyan termékeket fejlesztett ki, amelyek alkalmazkodtak a korabeli háztartások lehetőségeihez és a vásárlási szokásokhoz. A 6-os és 8-as kiszerelésű körcikkelyek a közösségi élményt, a megosztást és az iskolai tízóraik állandó elemeit jelentették.

A gazdasági változások, a hadiipari átállások és a piaci rések kihasználása (gondoljunk csak a Mackó sajt megszületésére) jól mutatják, hogy a magyar élelmiszeripar hogyan reagált a történelem viharaira. A Mese sajt kísérletező szelleme pedig bizonyítja, hogy a gyártók keresték az utat az édesszájúak és a sós ízek kedvelői között, még ha ez néha zavarba ejtő eredményekkel is járt.

A trappista sajt pozíciója az élelmiszerpiacon egyedülálló. Míg a világ más tájain a sajtokat szigorú technológiai szabályokhoz kötik, nálunk a trappista egy érzelmi kategória. A lángoson olvadt sajt, a szendvicsben elhelyezett vastag szelet vagy a sajtos-tejfölös tészta íze összeköt minket a múlttal. Ez az érzelmi kötődés magyarázza, hogy miért nem tudták a nyugati típusú, elegánsabb sajtok letaszítani a trónjáról.

A csomagolások - legyenek azok alufóliába csomagolt háromszögek vagy a Mese sajt gyűjthető címkéi - a design történetünk apró, de annál fontosabb darabjai. A betűtípusok az Esti Mesét idézték, a medvepincér a vendéglátás barátságos arcát mutatta, az old timer autók pedig a gyűjtőszenvedélyt elégítették ki. Ezek az apró részletek tették teljessé azt a gasztronómiai élményt, amelyből generációk nőttek fel.

Végezetül elmondható, hogy ezek a sajtok többek voltak, mint egyszerű tejtermékek. Egy olyan korszak lenyomatai, amelyben a választék szűkössége teremtette meg a kreativitást, és ahol az étkezés nem csupán táplálkozás, hanem közösségi és családi rituálé volt. A nosztalgia ma is velünk él minden egyes szelet trappistában vagy minden kinyitott doboz Medve sajtban, emlékeztetve bennünket egy egyszerűbb, de ízekben gazdag világra.

tags: #camping #mese #sajt #kaphato