Diabetikus édességek és diétás tévhitek: A valóság a fogyásról és egészségről

Rengeteg diétás, hozzáadott cukortól mentes, szénhidrátcsökkentett, diabetikus terméket próbálnak ránk sózni a gyártók, de résen kell lennünk, hogy olyan terméket tudjunk venni, amit valóban nyugodtan fogyaszthatunk cukorbetegként vagy inzulinrezisztensként. Sok félreértés kering azzal kapcsolatban, hogy mely élelmiszerek hizlalnak, és melyek támogatják valójában a fogyást, vagy az egészséges életmódot. Fontos, hogy megértsük, miért is hizlal valójában a fehér cukor, és hogyan befolyásolja a szervezetünket.

Cukormentes címkék és termékek

Az „átverős” diabetikus termékek: Részletekben rejlik az ördög

Az a vélekedés, hogy bizonyos, speciális címkével ellátott termékeket nyugodtan lehet fogyasztani cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia esetén, sajnos sokszor téves. Az alábbiakban bemutatunk néhány konkrét terméket vagy termékcsoportot, amelyeknél nagyon észnél kell lennünk, hogy eldöntsük, valóban nekünk valóak-e.

Gullón teljes kiőrlésű keksz és társai

A Gullón kekszeket és hasonló, hozzáadott cukortól mentes, teljes kiőrlésű kekszeket előszeretettel fogyasztják cukorbetegek és inzulinrezisztensek, mert az a vélekedés róluk, hogy ezt nyugodtan lehet enni. Hát sajnos nem. Sajnos egyiknek a fogyasztása sem ajánlott cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia esetén.

A Gullón keksszel, és a hasonló, hozzáadott cukortól mentes, teljes kiőrlésű kekszekkel az a legnagyobb baj, hogy attól, hogy teljes kiőrlésű, és attól, hogy nem tartalmaz hozzáadott cukrot, még ugyanúgy nagy mennyiségben tartalmaz gyorsan felszívódó szénhidrátokat, mint egy hagyományos cukros, fehér lisztes keksz. Hogy konkretizáljuk: a legalapabb Gullón keksz 100 grammja 65 gramm szénhidrátot tartalmaz, ami 4 grammal több, mint a Pilóta Kekszé! Egy „diétás”, „diabetikus”, inzulinrezisztens- és cukorbetegbarátnak tartott termék tehát TÖBB szénhidrátot tartalmazhat, mint egy cukros, egészségtelen Pilóta Keksz.

Tény, hogy a Pilóta Kekszben van 28 gramm cukor, a Gullónban pedig nincsen, és ez egyébként jó a Gullónra nézve, de összességében ugyanúgy beviszel vele ugyanannyi gyorsan felszívódó szénhidrátot, amivel nem teszel jót a szénhidrát-anyagcserédnek. Mégpedig azért nem, mert a teljes kiőrlésű-mítosz nem működik gyakorlatban: sok sorstársam és én is azt tapasztaljuk, hogy a teljes kiőrlésű lisztek, tészták, pékáruk ugyanolyan gyorsan, ugyanolyan mértékben képesek megdobni a vércukorszintet, mint a fehér lisztes élelmiszerek.

Diétás pudingporok

Általában a diétás pudingporokat keményítő helyett valami alternatív lisztből, például zablisztből készítik el. A Szafi Free vaníliás zabpuding por is csak egy hajszállal jobb, mintha mezei Dr. Oetker pudingport ennél. Ha összehasonlítjuk a Dr. Oetker vaníliás pudingporával, akkor 80 g szénhidráttartalommal szemben van benne 67 gramm szénhidráttartalom, a cukortartalma 0 g helyett viszont 1 g. Mivel a pudingport erősen hígítod tejjel, pár grammnyi szénhidrát lesz a végén a különbség 100 grammra vetítve, cserébe jóval drágább: a Szafi Free vaníliás zabpuding por kilója duplaannyiba kerül, mint a Dr. Oetker vaníliás pudingpor kilója. Tény, hogy valamivel kevesebb szénhidrátot fog a végén tartalmazni, de annyival nem vagy vele előrébb, mint amennyit remélsz tőle, és amennyivel drágább lesz a pudingod.

Szafi Free pizza lisztkeverék és az "egészséges" pizza illúziója

A pizza marha finom, és nehéz róla lemondani. És marha sok pénzt lehet keresni annak az illúziónak az eladásával, hogy létezik egészséges vagy diétás, vagy cukorbeteg- és inzulinrezisztensbarát pizza. Nem igazán létezik. A Szafi Free pizza lisztkeverék, ahogy a legtöbb diétás lisztkeverék nem sokkal jobb, mint a mezei pizza liszt: ugyanúgy gyorsan szívódik fel a szénhidráttartalma a teljes kiőrlésű mítosz ellenére, a szénhidráttartalma pedig 65 gramm a normál fehér liszt 70 g körüli értékéhez képest. Tehát maximum egy hajszállal viszel be kevesebb gyorsan felszívódó szénhidrátot, cserébe 3-10x-es áron van, mint a normál lisztek vagy pizzalisztek.

Hozzáadott cukrot nem tartalmazó szörpök: Jó és rossz példák

A hozzáadott cukrot nem tartalmazó szörpökből van nagyon jó, és nagyon rossz. Általában ott szokott lenni probléma, hogy simán elkészítik a szörpöt gyümölcsből, gyümölcssűrítményből, hozzáadnak valami kalóriatartalmú édesítőszert, mint például xilitet vagy hasonlóan rossz esetben fruktózt, és kész a hozzáadott cukortól mentes szörp, ami viszont továbbra is rengeteg rossz minőségű szénhidrátot tartalmaz. A Dia-Wellness bodza ízesítésű szörp egy kifejezetten átverős termék: attól, hogy van benne valamennyi eritrit és stevia, a nagy része gyakorlatilag almacukor, azaz mezei fruktóz, és cukor keveréke. Ez látszik is a szénhidráttartalmán: 100 g tartalmaz 65,2 g gyorsan felszívódó szénhidrátot, amiből 53,5 g cukor.

Van viszont jó példa is: a Pölöskei Diab szörpök mind 0 g szénhidrátot tartalmaznak. Igaz, hogy full szintetikus az egész, de hát a kóla is az. Szóval, ha mindenképpen szörpöt akartok inni, akkor a Pölöskei Diab szörpöket egészen bátran fogyaszthatjátok, semmit nem fog csinálni a vércukorszintetekkel.

Különböző szörpök összehasonlítása

Növényi italok: A tej alternatívái és a rejtett szénhidrátok

A növényi italokat sokan előszeretettel fogyasztják tej helyett. Nyilván, aki laktóz- vagy tejfehérje-érzékeny, nincsen más választása, de aki cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia miatt kerüli a tejet, annak észnél kell lennie, hogy mit tesz a kosarába. A növényi italok készülhetnek olajos magvakból, mint a mandula vagy kesudió, kókusztejből, szójából, illetve gabonákból, mint a zab vagy a rizs, és ezeknek nem csak a natúr, hanem a mindenféle aromával ízesített verziói is a polcokon vannak.

Amikor ilyen növényi italt vásárolunk, az a legfontosabb, hogy nézzük meg az összetevőket és a tápértékeket. Általában elmondható, hogy az olajos magvakból, szójából, kókusztejből készülő növényi italok 100 ml-enként csak néhány gramm szénhidrátot tartalmaznak, tehát ezek fogyaszthatóak, de a zabtej és a rizstej például már 10 gramm feletti szénhidrátmennyiséget is tartalmazhat.

A másik csapda, hogy az ízesített italokat gyakran cukrozzák, így ez is tudja növelni a termékek szénhidráttartalmát. Úgyhogy mindig nézzétek meg az összetevőket és a szénhidrátmennyiséget, és alacsony szénhidráttartalmú növényi italokat vásároljatok.

Miért hizlal a cukor, és miért fontos a tudatos választás?

A cukorfogyasztás és az egészség közötti összefüggés mélyebb, mint azt elsőre gondolnánk. A fehér cukor (kristálycukor) tápanyagban szegény, ugyanakkor kalóriában nagyon gazdag élelmiszer, amely gyorsan bomlik le glükózzá, ezáltal gyorsan emeli meg a vércukorszintet. De nem csak konkrétan a kristálycukor emeli meg a vércukorszintet, hanem minden szénhidrát, mivel minden szénhidrát lebontásából cukormolekula keletkezik, amely a vérbe kerül. Azonban nem minden szénhidrát előnytelen, ha fogyni szeretnél.

Az inzulin szerepe és a raktározás

Ha a szervezetbe cukor (szénhidrát) kerül, akkor a vércukorszint előbb vagy utóbb megemelkedik. Ez jelzést küld a hasnyálmirigynek, hogy termelje az inzulin nevű hormont. Ha sok a cukor mennyisége, akkor a hasnyálmirigy gőzerővel működésbe lép és nagy mennyiségben bocsát ki inzulint, hogy gyorsan el tudja szállítani a vérből a megnövekedett vércukor mennyiséget. Azért kell ilyen gyorsnak lennie, mert ha a cukor a vérben marad, akkor károsíthatja a szöveteket, valamint az idegeket. Ezért az inzulin elszállítja a cukrot a sejtekbe, elsődlegesen az izmokba és a májba. Viszont egy idő után ide már nem fog kelleni több tápanyag, így a felesleg megy a tartalékraktárba és építi a zsírpárnáidat. Amikor több glükóz jut a vérbe, mint amennyit közvetlenül fel tudunk használni, akkor ezt a többletmennyiséget az inzulin hatására a zsírsejtek veszik fel. „Tehát ha sokáig fogyasztunk nagy mennyiségben cukorral vagy keményítővel teli ételeket - mindegy, hogy üdítőt, süteményt, fehér rizst vagy burgonyát -, azoktól ugyanúgy elhízhatunk, mintha zsíros ételeket ennénk” - írja Mariëtte Boon és Liesbeth van Rossum: Mindent a testzsírokról című könyvében.

Ez viszont nem azt jelenti, hogy minden szénhidrátról le kell mondanunk. Mindent csak mértékkel fogyasszunk és legyünk tisztában azzal, hogy melyek a fogyasztó hatású szénhidrátok és melyek hizlalnak. Ha folyamatosan túl sok cukrot viszel be a szervezetedbe - annyit, hogy a sejtek már nem képesek megküzdeni vele - , akkor egyrészt raktározni fog, tehát hízol. Másrészt kialakulhat a sejtek védekező mechanizmusa a cukor ellen, ami nem más, mint az inzulinrezisztencia. Emellett pedig a cukorbetegség is veszélyezteti azt, akinek túl magas a vércukorszintje és a hasnyálmirigye már nem tudja felvenni a harcot ellene. A cukorról való leszokással alacsonyan tartod az inzulinszintet, ami lehetővé teszi a tárolt zsír felhasználását, vagyis beindul a fogyás.

A magas vércukorszint és a cukorbetegség 10 legfontosabb jele!

Tévhitek és félreértések a diétás termékekkel kapcsolatban

Sokáig az a nézet tartotta magát, hogy egyszerűen kerülni kell az édességeket, mert azok hizlalnak. Mára azonban olyan sok és sokféle információ talál meg bennünket a témában, hogy olykor szinte képtelenségnek tűnik eldönteni, kinek higgyünk. A féligazságok és tévhitek sűrű erdejében könnyű eltévedni még akkor is, ha úgy hisszük, megfelelő tapasztalattal és tudással rendelkezünk a témában.

A gluténmentes desszertek nem hizlalnak?

A gluténérzékenység (cöliákia) egy autoimmun betegség, amely bármely életkorban előfordulhat. Azok számára, akiknél ezt diagnosztizálták, fontos, hogy gluténmentesen étkezzenek. A gluténmentes ételekből hiányoznak a glutént tartalmazó gabonafélék - a köztudatban ez összemosódott azzal, hogy ezek búza- és búzalisztmentesek, tehát nem lehet hízni tőlük. Ez azonban nem feltétlenül igaz, hiszen a gyártók valamilyen formában pótolják ezt az összetevőt, és ezek növelhetik az étel kalóriatartalmát. Ráadásul az, hogy valami gluténmentes, még nem jelenti azt, hogy az étel cukormentes is. Vagyis a gluténmentes desszerteket is ajánlott mértékkel fogyasztani, tudatosan beilleszteni egy egészséges és kiegyensúlyozott étrendbe.

A cukormentes csoki nem hizlal?

Ahogyan a gluténmentesség, úgy a cukormentesség sem garancia arra, hogy valami nem hizlal. Persze vannak olyan termékek, amelyek fogyasztása valóban támogathatja a fogyókúránkat, de csak a cukormentesség még nem garancia erre. Legfeljebb a lelkiismeretünket tudjuk ezzel lecsillapítani. A cukormentes termékekben jellemzően valamivel pótolják a hiányt, a cukorpótlók sem egyformák, a termék zsírtartalma is fontos adat, vagyis lehet, hogy az adott édességben cukor ugyan nincs, de kalória attól még van, ezért fontos alaposan szemügyre venni az összetevőket. Olykor a pótlóanyag jobban hizlal vagy egészségtelenebb, mint a cukor. Ha nem akarsz lemondani a csokiról, inkább válassz egészségesebb magasabb kakaótartalmút, legalább 70-75%-ost, ezek bár tartalmaznak hozzáadott cukrot, kevesebbet, mint például a tejcsokoládé.

A szénhidrátok hizlalnak?

Szénhidrát és szénhidrát között is van különbség: az egyszerű szénhidrátok fogyasztása kevésbé ajánlott az összetett szénhidrátokkal szemben. Ráadásul a szervezetünknek szüksége van a szénhidrátra, ez az egyik legfontosabb üzemanyagforrása, például az agyunk működéséhez is nélkülözhetetlen. A kiegyensúlyozott étrend részeként arányaiban érdemes kevesebb egyszerű és több összetett szénhidrátot fogyasztatnunk, ez utóbbi halmazba tartoznak például a teljes kiőrlésű gabonából készült termékek. A feldolgozatlan termékek választása és az otthoni sütés egészségügyi szempontból jobb lehet, de nem feltétlenül csökkenti a szénhidrát- vagy kalóriabevitelt a fehér kenyérhez képest.

A zsírfogyasztás hizlal?

Nem kell minden zsírt kerülnünk, ha egészségesebben szeretnénk étkezni, vagy fogyni szeretnénk. Az egészséges és kiegyensúlyozott étrendnek ugyanis fontos eleme a zsír - persze nem mindegy, hogy milyen zsírt eszünk, és az sem, hogy mennyit. Úgynevezett „egészséges zsírt” (telítetlen zsírsavakat) tartalmaz például az avokádó, az olajbogyó, a diófélék vagy akár a tengeri halak. És a zsíros tejtermékek helyett is választhatunk alacsonyabb zsírtartalmút vagy zsírszegényt.

A (késő) esti evés hizlal?

Évtizedekkel ezelőtt talán még helytálló volt a mondás, miszerint úgy kell reggeliznünk, mint egy királynak, manapság azonban sokkal fontosabb az, hogy mit eszünk reggelire. A rostban és fehérjében gazdag napindító falatok energiával tölthetik fel a szervezetünket. Napközben sem a mennyiségen van a hangsúly, ha kiegyensúlyozott, egészséges életmódot követünk. Ha több kalóriát égetünk el, mint amennyit napközben beviszünk, az esti étkezések tartalmának pedig nagyobb figyelmet szentelünk, akkor nem fogunk hízni, bármikor eszünk. Az éjféli hamburgerezés valóban nem tesz jót az alakodnak, de amennyiben megfelelő élelmiszereket választasz, és lefekvés előtt nagyjából két-három órával fogyasztod el a vacsorádat, nem fogsz hízni, sőt! Amennyiben nem adsz neki táplálékot, kiéhezetté válik, és raktározásba kezd úgy, hogy lelassítja az anyagcserédet. Ez az utolsó, amire vágysz, ha fogyni akarsz, ugye?

Az egészséges táplálkozás drágább?

A hosszú távú egészségügyi hatásokat szemügyre véve az egészséges táplálkozás nem feltétlenül drágább, mint azoknak a megbetegedéseknek a gyógyítása, amiket (többek között) a nem megfelelő minőségű ételek és az egészségtelen életmód követése eredményezhet. A szezonális zöldségek, gyümölcsök jellemzően olcsóbbak. Keressük az akciókat, főzzünk abból a zöldségből, amihez kedvező áron hozzá tudtunk jutni.

Az energia- és müzliszeletek támogatják a fogyókúrát?

Gyorsan és kényelmesen hozzá lehet jutni, olykor belefér az étrendbe, de érdemes elolvasni az összetevőket, az energia- és müzliszeletek többségének ugyanis meglehetősen magas a zsír- és/vagy cukortartalma. Tudatosan beépítve az étkezéseink közé néha nyugodtan elmajszolhatunk egyet-egyet, de a rendszeres fogyasztásuk nem feltétlenül ajánlott a mindennapokban.

Minden gyümölcslé és turmix egészséges?

Valójában csak bizonyos gyümölcslevekre és turmixokra igaz, hogy egészségesek és táplálók. Egy frissen készített gyümölcslé például kiváló módja annak, hogy egyszerűen növeljük a vitamin-, az ásványi anyag- és antioxidáns-bevitelünket. Fontos azonban megnézni a boltok polcain sorakozó üdítők összetevőit, mert a többségük magas cukortartalommal rendelkezik, amik nemhogy fogyasztanának, de „titokban” hozzájárulhatnak a súlygyarapodáshoz, és egyéb egészségügyi hátrányunk (például magas vércukorszint, fogszuvasodás) is származhat belőle.

A vegetáriánus étrend fogyaszt?

Ha valaki kacérkodik a vega vagy a vegán étrenddel (vagy bármilyen másikkal, ami az addigitól eltér), érdemes lehet előbb az orvosa vagy egy étkezési szakember véleményét kikérni. A húsmentes vagy az állati eredetű ételektől mentes étrend esetében ugyanis fokozottan figyelni kell arra, hogy a kieső ásványi anyagokat és nyomelemeket pótoljuk. Ráadásul a vegetáriánus étrendtől akár még hízhatunk is, hiszen attól, hogy valami mentes az állati eredetű összetevőktől, még lehet magas a cukor-, zsír- és/vagy kalóriatartalma. Vagyis a tudatosság és az odafigyelés ebben az esetben is fontos ahhoz, hogy kiegyensúlyozott és egészséges étrendet alakítsunk ki magunknak.

Aki sovány, az egészséges?

Az elhízás számos egészségügyi problémához vezethet, mint például a 2-es típusú cukorbetegség, a különböző szívbetegségek vagy a depresszió. Ahhoz azonban, hogy kiküszöböljük a túlsúllyal vagy elhízással járó megbetegedések kockázatát, nem feltétlenül kell soványnak lennünk. Sokkal fontosabb, hogy kialakítsunk egy egészséges és kiegyensúlyozott étrendet, ami mellett rendszeresen mozgunk - ez egyébként is súlycsökkenéshez és a testzsír csökkenéséhez vezethet.

15 ok, amiért érdemes búcsút inteni a cukornak

A cukor elhagyása nem csupán a fogyásban segíthet, hanem számos egyéb jótékony hatással is járhat az egészségünkre és általános jóllétünkre.

1. Fogyás

Az élelmiszerek három fő alkotóeleme: szénhidrát (cukor), zsír (lipid), és fehérje. Számtalan elmélet létezik arról, hogyan szabaduljunk meg a súlyfeleslegtől. A legújabb kutatások szerint a finomított szénhidrátok (cukor, fehér liszt, keményítőben gazdag ételek) túlzott fogyasztása vezet elhízáshoz. Ezeket összefoglalóan ma már „ultrafeldolgozott élelmiszerek” (UPF) néven is említik. Ebbe beletartozik a fehér kenyér, a keksz, a pizza, a hamburger, az előre csomagolt péksütemények, a cukros üdítők, stb. A lista egészen hosszú. Könnyebb lenne felsorolni azt, hogy mit lehet enni: összefoglalóan azt mondanám, hogy azt, ami egyáltalán nincs vagy kevésbé van feldolgozva, vagyis a természetes, rostban gazdag élelmiszerek (például: zöldségek, gyümölcsök, olajos magvak) biztosan ide tartoznak. A fehér cukor viszont a tiltólistán van. A cukorról való leszokással alacsonyan tartod az inzulinszintet, ami lehetővé teszi a tárolt zsír felhasználását, vagyis beindul a fogyás.

2. Pénz megtakarítás

Ha elmúlik az édességek utáni sóvárgásod, akkor nem lesz több felesleges péksütemény, amit megkívántál, mert csábító illat lengett ki a pékségből. Nincs több apró cukorka és csoki, aminek nem tudtál nemet mondani a pénztárnál sorban állva. Nincs több impulzusvásárlás, így kevesebbet fogsz költeni édességekre. Összességében pedig élelmiszerekre is, mert ha elkezded böngészni a címkéket, hogy miben van cukor, akkor bizony a legtöbb ételt és italt gyorsan vissza fogod tenni a polcra. Fontos tudni, hogy cukor van a pizzaszószban, a sós chipsekben, a csemegeuborkában, a felvágottakban, és még hosszan sorolhatnánk. Miért van ennyi cukros élelmiszer? Az élelmiszergyártók tudják, hogy született cukorimádók vagyunk, és az extra mennyiségű cukor hozzáadásával extra finomnak találjuk az ételt, és továbbra is szívesen megvesszük.

A rejtett cukrok élelmiszerekben

3. Szépség és fiatalság

Tudtad, hogy a túlzott cukorfogyasztás ráncossá teheti a bőrödet? A fiatalos kinézetért főleg két fehérje felel a bőrünkben: az elasztin és a kollagén. Az elasztin szépen, rugalmasan tartja a bőrt, még akkor is, amikor megváltoztatjuk az arckifejezésünket. A kollagén a bőrt dúsnak és teltnek tartja. Amikor cukrot eszel, a véráramban lévő molekulák reakcióba lépnek, és olyan enzimeket hoznak létre, amelyek lebontják a bőrödben lévő kollagént és elasztint. Meglepő módon a bőr az egyik leggyorsabban reagáló dolog a cukorméregtelenítésre, és már 72 óra elteltével is észrevehető eredményeket mutat.

4. Több energia mindenre

Gyakran panaszkodsz arra, hogy alig van energiád? Ilyenkor elköveted azt, hogy cukros édességeket eszel, hátha attól majd jobb lesz? Sajnos nem, vagyis hosszútávon nem. Ha valami cukrosat eszel, akkor a szervezeted energiaszintje hirtelen megemelkedik. Ezért bizonyos sportok előtt is segíthet némi cukor. A baj csak az vele, hogy amilyen hirtelen megemelkedik, olyan hirtelen vissza is esik, és ilyenkor bizony jön a fáradtság, a levertség. Sőt, még a sóvárgás is beindul. A cukor ugyanis még több cukrot kíván. Ha kiiktatod a cukrot az életedből, akkor a vércukorszinted kiegyensúlyozottá válik, és nem lesz többé hullámvasút az energiacsúcsok és -zuhanások között. Az állandóság energiát ad hosszú távon is.

5. Jobb alvás

Nehezen alszol? Sokszor felébredsz éjszaka és nem tudsz visszaaludni? Ennek oka felborult egyensúly is lehet, a fentebb említett start-stop rendszer működtetése. Rendbe kell tenned a vércukorszintedet és így az alvásban is beáll az egyensúly. A jó alvásnak persze rengeteg feltétele van még. A cukor elhagyása csak az egyik. Az viszont biztosan az egyik legrosszabb megoldás, ha elalvás előtt még valami cukrosat eszel vagy iszol. Ezzel gyakorlatilag azt üzened a testednek, hogy nem akarsz még aludni, hanem kell az energia. A cukor megdobja az energiaszintedet és nem fog álom jönni a szemedre.

6. Erősebb immunrendszer és kevesebb megfázás

A cukor közvetlenül befolyásolja a fertőzések leküzdésének képességét, mivel közvetlen hatással van az immunrendszerre. A szervezetünkben lévő fehérvérsejtek harcolnak a betegségek és fertőzések ellen, de amikor a cukor a véráramba kerül, megakadályozza, hogy a sejtek képesek legyenek elvégezni a feladatukat. Az American Journal of Clinical Nutrition című folyóiratban megjelent tanulmány felfedezte, hogy már 100 g cukor fogyasztása akár 5 órán keresztül 50%-kal csökkenti a szervezet fehérvérsejtjeinek baktériumölő képességét! Tehát a cukorról való leszokással valószínűleg a náthától és a tüsszögéstől is megszabadulhatsz, hiszen esélyt adsz az immunrendszerednek a betegségek leküzdésére.

7. Nincs többé kellemetlen szájszag és jobb fogazat

A szájszagot gyakran a szájban szaporodó rossz baktériumok okozzák, és ezek nagyon szeretik a cukros dolgokat. Te pedig, amikor cukrosat eszel vagy iszol, akkor a fogak és az íny körül hagysz nekik némi maradékot. Ha cukrot tartalmazó ételt eszel vagy iszol, a szájban lévő baktériumok lebontják a cukrot glükózzá. A lebontás során olyan savak keletkeznek, amelyek károsítják a fogakat és az ínyt. A cukor mellett a savas ételek (például a szénsavas üdítők) is ártanak a fogaknak. A fogorvosok szerint az a megoldás, ha a cukros ételek és italok fogyasztása után helyes technikával fogat mosunk, így a cukor nem tud kárt tenni a fogunkban. Azonban igaz az is, hogy minél kevesebb cukrot adunk a fogunknak, annál kevésbé károsítjuk őket. „Ha napi 2-3 bögre teát és 1-2 kávét elfogyasztunk egy teáskanál cukorral vagy mézzel, az azt jelenti, hogy a fogaink egész nap cukorban áznak és folyamatosan a fogszuvasodást okozó baktériumok támadásának vannak kitéve.”

8. Megnövekedett boldogságérzet és stabilabb hangulat

Az édességek (főként a csokoládé) csak pillanatnyi enyhülést tudnak adni a lelki fájdalmakra. „Hosszú távon nemhogy a jókedvet nem hozzák el, de még a depressziós tünetek kialakulásához vagy felerősödéséhez is hozzájárulhatnak.” - írja Czecz Fruzsina a Terítéken a lélek című könyvében. Ha a cukorfogyasztás növeli a depressziót, akkor a cukor elhagyásával a boldogságérzeted nőhet meg. Az inzulinszinted egyensúlyban tartásával kevesebb lehet a hangulatingadozásod is. Arra azonban számítanod kell, hogy a cukorról való leszokás kezdetben kellemetlen lesz, és a hangulatod sem lesz egyből stabil. Idő kell ugyanis, hogy a szervezet átálljon.

Az elhízás és a depresszió között is találtak kapcsolatot, amiben megint csak az inzulin a felelős. Az inzulin szintén hatással van az agyra, különösen arra a területre, ahol az érzelmi központunk, a limbikus rendszer található. Vizsgálatok kimutatták, hogy a depresszió és a cukorbetegség kombinációjában a környezeti tényezők - többek között a cukorban gazdag élelmiszerek, amelyeket éjt nappallá téve tömünk magunkba - sokkal inkább szerepet játszanak, mint a genetikai háttér. Ezen kívül van még egy tényező, amely az elhízás és a depresszió kapcsolatára utal: a bél mikrobiomja. Az agyunk állandóan aktív kommunikációt folytat a bél-agy-tengelyen keresztül. A bélcső idegrendszere és a központi idegrendszer ugyanis kapcsolódnak egymáshoz. Amit megeszünk, az hatással van a pszichénkre is. A bélflóra és az étrend fontos tényező ebben. A bélbaktériumok közvetlenül befolyásolhatják egyes, az agyban létrejövő anyagok termelődését, és különösen igaz ez az ingerületátvivő anyagokra, mint amilyen a szerotonin, a „boldogsághormon”. Ha a szerotonin szint lecsökkent az agyban, az depressziós tüneteket okozhat.

9. A 2. típusú cukorbetegség kockázatának csökkenése

A 2-es típusú cukorbetegség befolyásolja a szervezet cukoranyagcseréjét, különösen a glükózt, amely a szervezet energiaforrása. Tanulmányok kimutatták, hogy a cukorbevitel csökkentésével párhuzamosan a cukorbetegség e típusának kockázata is alacsonyabbá válik. A 2-es típusú cukorbetegség elsődleges rizikófaktora az elhízás, így a fogyás ebben is segít.

10. Csökkentett esély a rákos megbetegedésre

A fruktóz bizonyítottan növeli bizonyos ráktípusok, köztük a hasnyálmirigy- és vékonybélrák, az emlőrák és más ritkább ráktípusok kockázatát. Az elhízás a dohányzás után a rák kialakulásának legnagyobb, ugyanakkor megelőzhető oka, ezért mindenképpen érdemes elgondolkodni rajta. Kevesebb cukor kisebb esélyt jelent az elhízásra, ami kevesebb esélyt jelent a rák kialakulására.

11. Kevesebb ízületi- és izomfájdalom

Talán nem az öregség miatt nyikorognak az ízületeid, hanem a csokitorta miatt. „A cukor brutálisan gyulladáskeltő. Az idősödés önmagában is a gyulladásos citokinek növekvő termelődésével jár.” Mindenfajta gyulladás rosszat tesz az ízületeknek. A citokin egy olyan jelzőmolekula, amelynek egyik fajtája kiváltja a gyulladásos hírvivő anyagok felszabadulását a szervezetben. Ez számos krónikus gyulladás talaján kialakuló betegséget okozhat, többek között ilyen az ízületi gyulladás is. A cukor emellett fontos ásványi anyagoktól is megfosztja a szervezetet, amelyek közül néhány szükséges a megfelelő izomműködéshez.

A cukor hatása az ízületekre

12. Jobb szexuális élet

Ha lemondasz egy-két sütiről, akkor más élvezetek is kellemesebbek lehetnek? Úgy tűnik, hogy a szexre igaz ez. A túlzott mennyiségű cukor fogyasztása inzulinrezisztenciát okozhat, ami csökkenti a tesztoszteronszintet. E hormon megfelelő szintje mindkét nem szexuális jólétében nagy szerepet játszik. Segíti azt, hogy nagyobb legyen a kedvünk, jobban kívánjuk a szexet és így jobb legyen a teljesítményünk.

A cukor elhagyásának további előnyei

A fenti tizenkét okon túlmenően a cukor kiiktatása az étrendből számos további pozitív változást hozhat az életünkbe. Ezek a változások hozzájárulnak egy kiegyensúlyozottabb, energikusabb és egészségesebb életmódhoz.

13. Fokozott mentális tisztaság és koncentráció

A kiegyensúlyozott vércukorszint stabilabb agyműködést eredményez. Amikor a vércukorszint ingadozik, gyakoriak a koncentrációs zavarok, a feledékenység és az agyi köd érzése. A cukor elhagyásával elkerülhetők ezek a hirtelen csúcsok és völgyek, így az agy folyamatosan optimális energiaszinttel működhet, ami javítja a memóriát, a problémamegoldó képességet és az általános mentális élességet.

14. Kevesebb éhségroham és stabilabb étvágy

A cukor és a gyorsan felszívódó szénhidrátok fogyasztása után a vércukorszint hirtelen megemelkedik, majd gyorsan vissza is esik. Ez a hirtelen esés gyakran okoz éhségrohamokat és sóvárgást, különösen édes ételek iránt. A cukor elhagyásával a vércukorszint stabilabbá válik, így az éhségérzet is egyenletesebb lesz, és könnyebben elkerülhető a túlevés. Ez hozzájárul a testsúlykontrollhoz és az egészségesebb étkezési szokások kialakításához.

15. Jobb bélrendszeri egészség

A túlzott cukorfogyasztás károsíthatja a bélflórát, elősegítve a káros baktériumok elszaporodását és gyulladásokat okozva a bélrendszerben. A cukor elhagyása támogatja a jótékony bélbaktériumok növekedését, ami javítja az emésztést, csökkenti a puffadást és az egyéb emésztési panaszokat. A bélrendszer egészsége közvetlenül összefügg az immunrendszerrel és a mentális jólléttel is, így a cukormentes étrend ezen a területen is jelentős előnyökkel jár.

Édesítőszerek és alternatívák: Mire figyeljünk?

A cukor elhagyásakor sokan az édesítőszerekhez fordulnak, de fontos tudni, hogy ezek sem minden esetben jelentenek egészségesebb alternatívát.

A „diabetikus” édességek valósága

Régebben se boltokban, se cukrászdában nem lehetett kapni jó minőségű diabetikus édességet. Boltban mindmáig nagyon kell keresni, és a választék, nos, legtöbbször kiábrándító, de szerencsére már vannak olyan delikáteszek, ahol a diabetikus igényekre is fel vannak készülve. De, sajnos majdnem ugyanúgy hizlalnak. Bár tény, hogy a szénhidráttartalmuk alacsonyabb, a kalóriatartalmuk ritkán.

A magas vércukorszint és a cukorbetegség 10 legfontosabb jele!

Cukor helyettesítése otthoni sütésnél

Nem, nem és nem. Annál biztos nem nehezebb, mint bármilyen édességet otthon elkészíteni. Csupán figyelni kell arra, hogy mit mivel helyettesítünk. Például ha brownie-t sütünk, nyugodtan használhatunk finomliszt helyett mandulalisztet, ami ráadásul nem csak azért szuper, mert tizedannyi a szénhidráttartalma, mint a finomlisztnek, hanem így még lisztérzékenyek is ehetnek belőle.

Édesítőszerek káros hatásai és választásuk

Halmas például arra kíváncsi, hogy hogyan édesítse a süteményeket, hogy kisfia egészségének ne ártson, ő maga pedig cukorbeteg. „Melyek a legkevésbé káros édesítőszerek?” - kérdezi Bambuska, akinek nemcsak a szakértőnk adott választ, hanem több lelkes fórumozó is a segítségére sietett. Vircsi pedig azt szeretné tudni, hogy káros lehet-e az egészségre az, ha valaki teljesen kiiktatja az étrendjéből a cukrot.Az édesítőszereknek, bár nem emelik meg a vércukorszintet, lehetnek más egészségügyi hatásaik. Fontos megérteni, hogy nem minden édesítőszer egyforma. Néhány, mint például a szorbit, mannit, izomalt, xilit vagy fruktóz, kalóriát tartalmaz, és nagyobb mennyiségben fogyasztva emésztési problémákat okozhat. Mások, mint az eritrit vagy a stevia, nem tartalmaznak kalóriát, és általában biztonságosabbnak ítélik őket. Azonban a túlzott mennyiségű mesterséges édesítőszer fogyasztása, mint az aszpartám, szacharin vagy ciklamát, hosszú távon még nem teljesen feltárt egészségügyi kockázatokat rejthet. A legjobb megoldás továbbra is az, ha fokozatosan csökkentjük az édes íz iránti igényünket, és inkább természetes, alacsony cukortartalmú élelmiszereket választunk.

A tudatos étkezés ereje

A legfontosabb üzenet az, hogy a tudatosság és az informáltság kulcsfontosságú az egészséges életmód kialakításában. Ne higgyünk el mindent, amit a „diétás” címke ígér, hanem mindig olvassuk el alaposan az összetevőket és a tápértékeket. Ahelyett, hogy tiltólistákat gyártanánk, inkább törekedjünk a kiegyensúlyozott, változatos étrendre, amelyben a természetes, feldolgozatlan élelmiszerek dominálnak.

A cukorról való leszokás nehéz lehet, és talán még észre sem vetted magadon, hogy függő vagy. A jó hír az, hogy ha megtalálod a valódi motivációdat arra, hogy megszabadulj a cukortól, akkor könnyebben nemet tudsz rá mondani. Ez lehet a jobb egészség, a fogyás, a több energia, vagy a kiegyensúlyozottabb hangulat. Az itt leírtak nem helyettesítik az orvosi tanácsokat és szakvéleményt. Mindig kérd ki szakember véleményét, mielőtt jelentős változtatásokat eszközölsz az étrendedben.

tags: #diabetikus #edessegek #hizlalnak