Epres Panni: Otthon, anyaság és önelfogadás egy autonóm nő életében

Epres Panni, a modell és üzletasszony, Benedek Tibor özvegye, őszintén mesélt mindennapjairól, az anyaság kihívásairól és az önelfogadásról, megosztva gondolatait az idő múlásáról és az élethez való hozzáállásáról. Életigenlése és szeretteihez való ragaszkodása is megmutatkozott az interjúkban.

A napirend és az anyaság prioritása

Panni napjai hajnalban kezdődnek, hiszen lánya, Barka balerinának tanul, és már reggel hétkor kezdődnek az órái. „Minden napom 5:40-kor indul, kivéve a vasárnap. De néha még a vasárnap is” - mondja. Barka mindennap hétkor kezd, és szombaton is ugyanúgy gyakorolnak. Nem mindegy, hogy mit eszik, úgyhogy kora reggel megfőzi az ebédjét, közben megejti az első kávéját, anélkül nem kezdődhet a nap.

Epres Panni a lányával, Barkával

Az anyaság nála nem alku tárgya. „Ez nyilván abból adódik, hogy én nem engedem meg magamnak azt, hogy a gyerekek programjain ne vegyek részt: ne legyek ott egy vízilabdameccsen, vagy, hogy Barkát ne én vigyem balettórára, hiszen ilyenkor tudunk beszélgetni a legtöbbet. Úgyhogy én az anyaság részéből nem adok.”

Az önelfogadás és az élet szeretete

Panni az önelfogadásról is beszélt, kijelentve: „Amit a tükör mutat, azt nagyon szeretem.” Életigenlése lenyűgöző: „Én kétszáz évig szeretnék élni, mert itt akarok lenni a gyerekeimmel, az unokáimmal, a szeretteimmel. Mert az élet megpróbáltatásai és a megoldandó feladatok ellenére derűs vagyok, és végtelenül hálás is a környezetemért.” Ritkán látni ilyen boldog, kiegyensúlyozott és gyönyörű negyvenes anyukát.

Epres Panni önelfogadása és magabiztossága

A gyász feldolgozása és az identitás megtartása

Hét évvel ezelőtt Epres Panni már volt az „Elviszlek magammal” vendége, majd most - hosszas gondolkodás után - újra elfogadta D. Tóth Kriszta meghívását. Sokan hisznek abban, hogy hét év alatt teljesen kicserélődnek a sejtjeink, és ezáltal megváltozik az egész életünk. Panni életében is sok minden történt az elmúlt hét évben - ebből egy történést mind tudunk: elvesztette a férjét, Benedek Tibort -, de ez hiába meghatározó veszteség, nem vált az identitásává.

Epres Panni a Bárosny Anti-Aging eljárással őrzi bőre fiatalságát

Pannira sokan tekintenek úgy, mint „a nemzet özvegyére”, ő mégis őszintén elmondja, öt év távlatából már inkább terhes neki ez a meghatározás, nem vált identitásává a gyász: „Minden egyes ember veszít el valakit az életben. És onnantól kezdve nem az alapján éled az életed. Mindenkin változtat egy veszteség, de nem az vagy, hogy valakit elvesztettél. És egy kicsit azt látom, hogy én nem azonosultam ezzel, nyilván nem ugyanaz az ember vagyok, mert mindenki változik, főleg egy ilyen után, de nem ez határoz meg engem. Sem a mindennapjaimat, sem a munkámat. De közben azt látom, hogy az emberek kicsit a saját traumáikat dolgozzák fel rajtam keresztül.” Kifejti: „Hagyjatok már békén, tényleg! Még mindig ez? És aztán rájövök, hogy még mindig ez, és 20 év múlva is ez lesz. Nem értem, hogy miért téma még mindig, hogy elvesztettük a Tibort. Ez még egy újdonság?” - fogalmazott a modell, mire D. Tóth Kriszta hozzátette: „Mindenkinek akkor fáj, amikor engem meglát. Mi köszönjük szépen, ezt intézzük. Nagyon sok szeretetet és odafigyelést kaptunk, és a mai napig nagyon sok együttérzést kapunk, de már nem kell az együttérzés, köszönöm!” Benedek-Epres Panni továbblépett, de az az érzése, hogy az ország egy része nem lépett vele együtt. Köszöni, nem kéri többé az özvegyi fátylat és nem kéri az ítélkezést sem.

A „buborékban” töltött gyerekkor és a szülői minták

A beszélgetés során szóba került Panni „buborékban” töltött gyerekkora és az, hogy ezt ő is követni szeretné szülőként: „Nem hiszek a ridegtartásban, nem hiszek abban, hogy teher alatt nő a pálma. Egy gyereknek igenis a biztonságot kell megadni. Én úgy nőttem föl, hogy teljesen mindegy, hogy történik valami rossz az iskolában, rossz jegyet kapok, valakivel összevesztem az edzésen, mindegy, mert hazamegyek, és otthon engem mindentől megvédenek. Otthon minden rendben. Így nevelem én is őket. Hogy »nyugi, megoldjuk«. Ez a »megoldjuk« szó persze sajnos nem mindig működik. Inkább átfolytunk abba, hogy mindenen túllesztünk.”

Panni szeretetteljes családban nevelkedett, máig nagyon közel állnak egymáshoz a szüleivel, a testvérével, Judittal pedig különösen: azt mondja, mindennap akár többször beszélnek, és a nővére ismeri őt a legjobban. „A testvérek azért vannak, hogy valaki tényleg életed végéig feltétel nélkül imádjon, bármit csinálsz, szerintem ugyanúgy, mint a szülők. Én soha nem értem azt, ha a testvérek nincsenek jóban, ez teljesen érthetetlen nekem. 18 éves korunkig martuk egymást, téptük egymást, veszekedtünk mindenen, egy utolsó pulóveren is. Amikor 18 éves lett a nővérem, akkor elköltözött otthonról, onnantól kezdve egy hangos szó nem volt közöttünk, nyilván nem mindenben értünk egyet, de mindent meg tudunk beszélni. És nem is tudom elképzelni, hogy bármi történjen.”

Negatív kommentek és az ítélkezés elkerülése

Panni rendszeresen kap negatív kommenteket arra vonatkozóan például, hogy miből telik neki nyaralásra, miközben ő inkább arra törekszik, hogy még kevésbé ítélkezzen mások felett. Ennek ellenére őt is foglalkoztatja mások véleménye, hiába tudja, hogy nem kellene. Szerinte mindenki csak akkor bírálhat, ha már volt abban a helyzetben. Egyedülálló anyukaként új életet épített, autonóm nőként pedig saját vállalkozást.

Az özvegység hozta új képességek és az anyagi felelősség

Panni azt sem titkolja, hogy az özvegység új képességeket is felszínre hozott, olyan dolgokkal is foglalkoznia kell, amivel korábban nem, de ennek is van jó oldala: „Felelős lettem az anyagi dolgokban is, tudom, hogy mit szabad és mit nem. Mert most már az én felelősségem az egész családunkat és a gyerekeket ellátni. Pontosan tudom, hogy mi az, amit erre a vállalkozásra rászánhatok, és még nem érezzük meg. Ebben is ügyesedtem.”

„Most nagyon önmagamnak érzem magam. Rengeteg feladatot, amiről azt gondoltam, hogy nem tudok egyedül ellátni, mind megoldom. Ez biztos, hogy ad nekem egyfajta önbizalmat. Az életem nagy része a külsőségekről szól, bár nem tartom magam egy felszínes embernek, de a külsőségek fontosak nekem, szeretem, ha valami rendben van, ha valami szép meg ápolt, és azt gondolom, hogy ahhoz képest, hogy 49 éves leszek, szerintem jól nézek ki. Például ennek örülök.”

Wellness és tudatos életmód

A wellness élmények sokfélék lehetnek. Van, akinek a többnapos lubickolás, másnak a vég nélkül szaunázás, Epres Panni modellnek a day spa hangulatos kezelései hozzák meg az ellazulást. „Nagyon szeretem a wellness kényeztetéseket, de csak ha viszonylag rövidebb ideig tartanak. Azt vettem észre magamon, hogy feltöltődés helyett inkább elfáraszt a többnapos wellnessezés. Sokkal jobban szeretem a day spa-kat, a Magnolia Day Spa például az egyik kedvencem.” Fontosnak tartja, hogy egy ilyen hely magával ragadó legyen, ahol akár órákat is eltölt az ember anélkül, hogy észlelné az idő múlását. Volt, hogy a barátnőjével 3 órán keresztül szaunáztak, a szünetekben teáztak, és közben nagyon jókat beszélgettek. Máskor pedig épp Tiborral mentek páros masszázsra.

Epres Panni wellness pillanatai

Masszázs tekintetében nem kísérletező típus: „Mindig sportmasszázst kérek, mert az a vágyam, hogy jól átmozgasson. Az a fajta rossz páciens vagyok, aki akkor megy masszázsra, amikor valami fáj. Ha már érzem, hogy nagyon elfáradt a hátam vagy a lábam, és jól esne, ha valaki orvosolná az ilyen jellegű problémáimat, akkor ott a helyem. Persze, jó lenne rendszeresen eljárni, de miután a gyerekek diktálják a tempót, ezért nagyon nehéz saját időt kicsippenteni a mindennapokból.”

A szaunát nagyon szereti, mert azt érzi, hogy a bőre egyből megtisztul. Mivel hajlamos megfeledkezni a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelről, ezért ezek a szaunás programok arra is nagyon jók, hogy feltöltse magát vízzel, hiszen a szauna programok között, a pihenés alatt sok vizet fogyaszt. Ha megfázás bujkál benne, akkor belsőleg is azonnal hatással van rá.

Mi segít át a nehezebb mindennapokon? „Ha reggelente el tudok menni futni, akkor az teljesen rendbe teszi a napomat. Nyilván nagyon nehéz elindulni, rá kell szánnom magam, de ha teljesítettem a Margitszigeti körömet, sokkal jobban indul a napom.”

Tudatos táplálkozás és a gyermeki hatás

Régóta modellkedik, így talán mondhatjuk, hogy kiemelten fontos számára, hogy testben és lélekben toppon legyen. A tudatosabb életvitelt, táplálkozást azóta érzi igazán fontosnak, amióta a gyermekei megszülettek. „Azóta figyelek oda arra, mit eszem, és érzek felelősséget magammal szemben is, mert tudom, hogy vigyáznom kell magamra, hiszen értük vagyok. Amíg nincs gyereked, azt gondolod, a szervezeted mindent kibír. Ám ők egy új szemléletet, látásmódot hoznak az ember életébe. Így lettünk mi is tudatosabbak, egészségesebben étkezünk, én pedig rendszeresebben mozgok, mint előtte tettem.”

A táplálkozásában is változások történtek: „Bio termékeket vezetettünk be, száműztük a fehér lisztet és a cukrot, és amikor csak tehetem, mézet, nyírfacukrot, szőlőcukrot használok, tehéntej helyett a gyerekek rizstejet isznak.” Elmondja, hogy lehetne sokkal szélsőségesebb módon is csinálni, de nagyon nehéz maximálisan egészséges háztartást vezetni. Nagyon irigyli azt, akinek ez belefér az életébe, de ő sokkal jobban hisz abban, hogy mindenben mértéket kell tartani. A gyermekei menzán étkeznek, így ebbe nem tud, de nem is akar beleszólni.

A tej tekintetében például nem születik konfliktus, hogy más van otthon, mint az iskolában, óvodában, mert nem is isszák meg. Esznek sajtot és túrót, de a folyékony tehéntejet nem szeretik. Barka párhetes volt, amikor a doktor nénijükhöz fordult segítségért, mert csúnya volt az arcbőre. „Biotejre álltam át a reggeli kávémhoz, aminek meg is lett a hatása: másnaptól teljesen elmúltak a pöttyei. Akkor tudatosult bennem, hogy mekkora jelentősége van az élelmiszer minőségének. Barkát pedig egyszerűen semmi más nem érdekelte tízhónapos koráig, mint az anyatej, és csak a rizstej volt az, amivel a leválasztást el tudtuk kezdeni.”

Egészséges táplálkozás és család

tags: #epres #panni #otthona