A mézes zserbó egy igazi ünnepi sütemény, amely a magyar konyha egyik hagyományos, ám annál különlegesebb alkotása. A gazdag, mézes ízvilág, a vaníliás-citromos főzött krém és a csokoládés máz egyedülálló kombinációja teszi ezt a süteményt ellenállhatatlanná. Bár elkészítése több lépést igényel, a végeredmény minden erőfeszítést megér. A mi családunkban az elmúlt években lett hagyomány, hogy míg anyukám zserbószolgálaton van, addig én hasonlóan órákat pepecselek, összedobok egy mézes zserbót. A klasszikus mézes krémes nem maradhat le az ünnepi megterített asztalról. Ráadásul, csakúgy, mint a zserbót, ezt is elkészítheted (sőt, ajánlott!) akár 3-4 nappal az ünnepek előtt is, mert olyan, mint a jó bor - csak jobb lesz az idő múlásával! Ez a házias köntösbe öltöztetett klasszikus a puha mézes lapok és a selymes vaníliakrém tökéletes harmóniáját hozza el. Illata és íze igazi nosztalgiát kelt, mintha a nagyi konyhájába csöppennénk.

Miért Különleges a Mézes Zserbó?
A mézes zserbó az egyik legnépszerűbb réteges sütemény Magyarországon, amelyet gyakran készítenek karácsonykor, esküvőkön vagy más jeles alkalmakra. A mézes zserbó sikere az egyszerű, ám jó minőségű alapanyagokban és azok ízharmóniájában rejlik. A könnyed, zsírtól szaftos tésztát remekül kiegészíti az édes-krémes gríz és a savanykás sárgabaracklekvár, hogy a tetejére kent csokisapkáról már ne is beszéljünk.
A mézes zserbó legnagyobb különlegessége a tésztája és a krémje. A mézzel gazdagított tészta nemcsak ízében, hanem állagában is különleges. Fontos, hogy a pihentetett tésztagombócot 4 egyforma darabra vágjuk szét, amiket aztán egyesével, két sütőpapír között nyújtsunk ki NAGYON vékonyra, a még nem használt tésztaadagokat pedig tartsuk hűtőben. A mézes krémes tésztája nem igényel semmiféle extra alapanyagot, liszt, cukor, tojás és zsiradék kerül bele, na meg a névadó méz. Ha nem vagyunk vegetáriánusok, akkor a zsiradék mindenképpen zsír legyen (lehetőleg kacsa vagy liba), hiszen ettől nyeri el jellegzetesen szaftos ízét a tészta. A legfontosabb összetevő azonban mégis egy apróság, amiből alig kerül bele egy teáskanálnyi, ez pedig a szódabikarbóna.

A Mézes Zserbó Tésztájának Elkészítése
A tésztának a megadott hozzávalóit dolgozzuk össze. A lisztet elmorzsoljuk a vajjal, hozzáadjuk a cukrot, a szódabikarbónát, a 2 tojást, a mézet és a tejfölt. A liszthez morzsoljuk el a zsírt, adjuk hozzá a szódabikarbónát. Majd az egész tojásokat és a mézet. Ezt jól összedolgozzuk és 5 egyenlő részre osztjuk. A méz mennyisége lapos evőkanálnyi legyen. Először csak pici tejet adjunk hozzá és kezdjük el összegyúrni a tésztát és azután adjunk még hozzá annyit, hogy kellően puha állagot kapjunk.
A gyúrótáblát hintsük meg liszttel és a begyúrt tésztát osszuk 4 cipóra. Az elsőt nyújtsuk ki akkorára, amekkora a tepsink. Egy normál méretű tepsit válasszunk. A sütést kivételes módon nem gáztepsiben, hanem a tepsi hátoldalán fogjuk végezni. Ennek oka, hogy a 7-8 perc alatt készre sült tészta a sütőből kivéve még nagyon lágy, a tepsi hátoldaláról pedig egyszerűbb lecsúsztatni a konyhapultra, mintha a belsejéből kéne kiemelni. A tepsi hátoldalát zsírozzuk be és a nyújtófa segítségével helyezzük rá a tésztát. Igazgassuk el, ha nagyobb lett, vágjuk le azt a lelógó tészta részt. Azt azután hozzá gyúrhatjuk a másik cipóhoz.
Közben a sütőnket melegítsük elő, ha gázos, akkor a megadott hőfokra. Ha villany sütőnk van, abban az esetben 180 fokra, alsó-felső sütésre. Helyezzük be a sütőbe és süssük világos rózsaszínre kb. 10-15 perc alatt. Ez a sütési idő sütőtől függ. Közbe nyújtsuk ki a következő lapot és készítsünk elő egy tálcát. Ha kész az első lap, óvatosan csúsztassuk le a tálcára. A kinyújtott másik lapot helyezzük fel ugyanerre a tepsire - esetleg ha szükséges, újra zsírozzuk meg és ugyanúgy süssük meg a lapot. A másik két lapot is készítsük így el és süssük meg őket. Azért érdemes egyébként ugyanerre a tepsire tenni a következő lapokat is, még ha van is másik ugyanilyen tepsink, mert mivel ez meleg, sokkal jobban el lehet rajta igazítani a többi kinyújtott tésztát.
A Főzött Vaníliakrém Elkészítésének Titkai
A vaníliás főzött krém a citrom frissességével gazdagítva teszi felejthetetlenné a süteményt. A grízes töltelék gyakorlatilag nem más, mint egy vajas tejbegríz, így ha tejbegrízt tudunk főzni, akkor sok meglepetés nem érhet. A krém elkészítésének titkai több lépésben történnek, ami különös odafigyelést igényel:
Puding Alap Főzése
A tojássárgáját a cukorral, a vaníliás cukorral, a liszttel és a tejjel sűrű krémet főzünk. A 3 tojássárgáját keverjük ki a 3 ek. cukorral, a vaníliás cukorral, a 3 ek. liszttel és a tejjel, majd az egészet főzzük fel sűrűre. A tojássárgáját a cukorral kikeverjük, majd hozzáadjuk a lisztet és a tejet. Jól kikeverjük, majd kis lángon sűrű, sima krémet főzünk belőle. Ez a sűrű alap képezi a krém gerincét. Figyelj rá, hogy csomómentesre keverd.
CREMA PASTICCERA! Házi főzött krém!
Ízesítés és Hűtés
A krémet érdemes kicsit fűszerezni is: egy kevés vanília önmagában csodákra képes, de ha szeretjük a narancsot, akkor azt is csempészhetünk bele. Ha narancsosra csináljuk, akkor érdemes a héjat frissen belereszelni a még hideg tejbe, abban felforralni, utána viszont szűrjük át a tejet, hogy mikor a darát hozzáadjuk, már ismét egynemű legyen. Amikor a dara elvégezte dolgát, és besűrítette a folyadékot, vegyük le az egészet a tűzről, és hagyjuk langyosra hűlni. Azután hűtsük ki. Az egész krémet kihűtjük. Ennél a résznél még egy klasszikus pudinghoz hasonlít, azaz a teteje bebőrösödhet, ami itt nem kívánt folyamat. Ahhoz, hogy ezt elkerüld, időnként át kell keverni vagy kontaktfóliával le kell fedni.
Vajjal Habosítás és Utolsó Simítások
A vajat a porcukorral és a rummal habosra keverjük. Mikor ez kész a már kihűlt krémmel összekeverjük. A 20 dkg vajat 20 dkg porcukorral, 3-4 evőkanál rummal habosra keverünk, hozzákeverjük a kihűlt, főzött krémet, és megtöltjük vele a mézes lapokat. Azalatt a rámát keverjük jól ki a 20 dkg cukorral és ha kihűlt a főzött krém, dolgozzuk el vele, majd adjunk hozzá ízlés szerint rumaromát. Érdemes 2 kávés kanál mennyiség után megkóstolni a krémet, hogy kell-e még bele egy kevés. A lehűlt krémhez végül keverjük hozzá a tojássárgáját és a puha vajat, majd az egészen menjünk át botmixerrel. A tojásos krémnek teljesen hidegnek kell lennie, különben a vaj megolvad, így pedig már nem is lesz habos. Az utolsó lépésnél reszelt citromhéjjal gazdagíthatjuk ízlés szerint, ami frissességet kölcsönöz a krémnek.
Hibalehetőségek és Megoldások a Krém Elkészítése Során
Sok embernek sikerült már ezt a sütit megsütnie, így kijelenthetem, hogy inkább az odafigyelés, a rutin, mintsem a tehetség kérdése. De ahhoz, hogy a krém (azaz a lényeg) jól sikerüljön, nézzünk néhány jellemző hibát:
- Csomós a krém: Ahogy a mondás tartja: masnis pudingot készíteni művészet, csomósat ügyetlenség. Az elején, még a tej hozzáadása előtt keverd el teljesen a lisztet a tojással, és a pudingszerű krémet folyamatosan keverve főzd. Így le se ragad és csomós sem lesz.
- Bőrösödés: Ha a krémet nem keverjük át rendszeresen a hűtés során, a teteje megbőrösödhet. Ezt elkerülhetjük, ha rendszeresen átkeverjük a krémet (óvatosan keverd, benne van a tojásfehérje habja).
- Vaj olvadása: Ha a tojásos alap nem hűl ki teljesen, a vaj megolvad, és a krém állaga leromlik (hiába habosítottad, ha utána megolvasztod). Mindig várjuk meg, amíg az alap szobahőmérsékletűre hűl.

A Mézes Zserbó Összeállítása és Díszítése
Utána összerakjuk a sütit. Egy magas falú tepsibe tesszük úgy, hogy lap, krém, lap, krém és lap. A krémet osszuk el három részre és töltsük meg vele a lapokat. A megszilárdult tésztalapok közül aztán egyet egy tálcára vagy tepsire helyezünk, majd megkenjük a grízes krém felével. Erre jön a második tésztalap, majd a baracklekvár, amit tészta-gríz-tészta sorrend követ.
Végül készítsük el a csokimázat a tetejére. A sütemény tetejére jöhet az olvasztott csokoládé, amit szintén egyengessünk el alaposan. Egy kis lábasba tegyünk vizet, helyezzük a gázra és tegyünk a lábas tetejére egy tálat. Tördeljük bele a 10 dkg csokoládét. Amint a vízgőz felett kezd olvadni, először csak egy kicsi rámát adjunk hozzá, majd a kevergetés során még annyit tegyünk hozzá, hogy kellően olvadt csokit kapjunk. Ezután az egészet öntsük a legfelső lap tetejére és simítsuk el egyenletesen a tetejét. Helyezzük vissza ugyanezt a tálat a vízgőzre - persze ismét égjen a lábas alatt a láng - és a többi pár kocka csokit tegyük bele. Ahogy olvad, egy nagyon kicsi rámát adjunk hozzá, csak annyit, hogy egy selymes csoki állagot kapjunk. Ez a mennyiség a rámából 1-2 dkg. Ha megolvadt a csokink, ezzel díszítsük meg a már félig dermedt csokimázunk tetejét. Ezt úgy a legkönnyebb elvégezni, hogy vegyünk egy bögrét. A tetejét én csak porcukrozni szoktam, de lehet csokimázzal is lekenni.
A csokoládét legtöbbször egyből a rétegezés után kenjük rá a süteményre, számoljunk viszont vele, hogy így szeleteléskor töredezni fog, hiszen alatta a tésztalapok elmozdulnak, ahogy magukba szívják a gríz és a lekvár nedvességét. Ezt úgy mérsékelhetjük, ha hagyjuk előbb egy éjszakát pihenni a rétegezett süteményt és csak másnap vonjuk be csokoládéval. Persze a repedezett tető semmit nem von le az édesség értékéből!

Tippek a Tökéletes Állag Eléréséhez és Tálaláshoz
Egy nappal előbb kell elkészíteni mert puhulni kell a lapoknak. A sütit érdemes pl. szombat délelőtt elkészíteni és vasárnap délelőttig állni hagyni, hogy kellően puhuljon meg a tésztája. Ugyanis a méz hozzáadásával kissé keményebb tésztát kapunk és ha kicsit többet áll a kész sütemény, akkor válik puhává és akkor lehet igazán szépen felszeletelni is. Amikor elkészült a süti, akkor pár órát a spájzban hagytam állni és csak azután tettem a hűtőbe, ezáltal is elősegítve a tészta puhulását. Vigyázzunk mert a lapok könnyen törnek. Csak másnap szeleteljük fel, addigra a tészta megpuhul. Nagyon finom lesz!
Hogyan tálaljuk a mézes zserbót? A mézes zserbót általában kis téglalapokra vagy négyzetekre vágva kínálják, így a rétegek szépsége jól látható. A mézes zserbót általában szögletes szeletekre vágva kínálják, amelyek jól kiemelik a rétegek szépségét. Ideális választás lehet ünnepi desszertasztalokra, de egy csésze kávé vagy tea mellé is remekül illik. Az állás során a sütemény ízei még jobban összeérnek, a tészta is puhul egy kicsit, ezért érdemes legalább 1 nappal korábban elkészíteni.
Vágás előtt kiválasztjuk a legszebb lapot és félretesszük a tetejének. Egy tepsit teszünk az egészre és valami nehezéket (én a teli teáskannát), ami pont annyira nyomja/préseli össze a sütit, amennyire kívánatos. Így marad éjszakára. Másnap reggel kenjük le a gőz felett megmelegített, 3 evőkanál olajjal kevert csokival. Hagyjuk megdermedni a mázat, majd körbevágjuk a szélét (ha azonnal nem fogy el, kókuszgolyó készíthető belőle). Egy kancsóba forróvizet készítünk, beleteszek két kést, amivel szeletelni fogunk. A vízből kivéve, papírtörölközővel megtörlöm és tetszés szerinti szeletekre vágom.
További Tippek és Változatok
Ez a sütemény recept az anyukám receptje. Az igaz, hogy általában a zserbóról rögtön az jut az eszünkbe, hogy annak a tölteléke dióval készül. Ez a recept nem ír hozzá diót, de mégis zserbó néven ismert. A töltelék egy részét ízesíthetjük kakaóval is, ízlés szerint. A műfaj rajongóiként őszintén tudjuk javasolni, hogy idén karácsonyra ti is készítsetek mézes zserbót. Az megígérhetjük, hogy a fentieket betartva egy fokkal könnyebb dolgotok lesz, amúgy pedig gyakorlat teszi a mestert, szóval minél többször készítitek, annál profibb lesz minden alkalommal.

tags: #fozott #vaniliakrem #mezes #zserbohoz