Az elmúlt napokban nagyon megnőtt az érdeklődés a házi kenyérsütés iránt. Sokan kérdezik, hogy mennyire nehéz a házi pékesség, képes-e bárki elsajátítani, megtanulni. Jó hírünk van: kenyeret sütni nem nehéz! A kenyérkészítés egyáltalán nem ördöngösség, és az öntöttvas edényben való sütés lehetővé teszi, hogy otthon is professzionális minőségű kenyeret süssünk. Az öntöttvas edény egyenletes hőeloszlása és a benne keletkező gőz segít abban, hogy a kenyér héja ropogós, belseje pedig puha legyen.

Az alapok: liszt, víz, só
A kenyérsütéshez tulajdonképpen három dologra van szükségünk: lisztre, vízre és sóra. A lisztből és vízből ugyanis tudunk természetes kovászt nevelni, amit kellő odafigyeléssel a végtelenségig életben tudunk tartani. A természetes kovásszal sütött kenyér az igazi, ő a nagybetűs kenyér. Ugyanakkor ez a haladó szint. Sokan félnek tőle, sokaknak nincs idejük, energiájuk törődni vele, ezért nekik most egy egyszerűbb módot ajánlunk, az élesztős kenyér készítését, mely a legegyszerűbb a kezdők számára. Bár azt szoktuk mondani, hogy a csak élesztővel készült kenyér az tulajdonképpen nem is kenyér, hanem egy egyszerű kelt tészta.
Házi Fehér kenyér- A Kenyérsütés Alapjai - Bloomer Bread
Az élesztős kenyér előkészítése
Az előkészítés során szükségünk lesz lisztre, a legjobb természetesen a BL 80 jelöléssel ellátott kenyérliszt. Az élesztős tésztáknál úgy kell gondolkodnunk, hogy kb. 60 % a folyadékarány, tehát, 50 dkg liszthez 3 dl folyadékra van szükségünk, 2 % sóra, ami 2 csapott teáskanálnak felel meg, és 2 evőkanál olajra, vagy egy dió nagyságú zsírra és 2 dkg friss élesztőre vagy egy tasak porélesztőre.
Ha csak finomlisztünk van otthon, természetesen azzal is nekiláthatunk. Feljavíthatjuk rétesliszttel, ilyenkor 50-50 százalékban használjuk, vagy tehetünk mellé egy teáskanál sikért, ami bio- vagy reformboltokban beszerezhető. Ha egyik sincs, akkor a tésztában a folyadék mennyiségét kell csökkenteni, kb. 2,7 dl-re. A finomlisztekhez tehetünk egy csipet aszkorbinsavat vagy egy evőkanál ecetet. Ezektől rugalmasabbá, nyújthatóbbá válik a tészta és morzsálódást gátló hatásuk is van.
Egy nagy tálban keverjük össze a lisztet és az élesztőt. A víz hozzáadása után jól el kell keverni az összetevőket, amíg sima tésztát nem kapunk. Kézmeleg vizet mérünk ki, ebbe belemorzsoljuk az élesztőt, vagy beleszórjuk a porélesztőt. Futtatni nem kell. Tálba szitáljuk a lisztet és elvegyítjük a sóval. A közepébe mélyedést készítünk, ide öntjük az élesztős folyadékot.

Dagasztás és első kelesztés
Kézzel gyúrni kezdjük, amikor nagyjából összeállt, kitesszük a munkalapra és alaposan kidolgozzuk a tésztát. Nem két-három perces munka - ahhoz, hogy szép sima, rugalmas, hólyagos tésztánk legyen, legalább negyedórát dolgoznunk kell rajta. A vége felé dolgozzuk bele a zsiradékot is. A tésztát addig kell dagasztani, amíg rugalmas és sima nem lesz.
A bedagasztott tésztát visszatesszük a tálba, és a tálat letakarjuk. Most jön az első kelesztés, ami valójában az érlelés. 40-45 percig hagyjuk, majd a tésztát gyengéden, de határozottan átgyúrjuk. Cipót formázunk belőle és a tállal letakarjuk negyedórára. Ezután következik a formázás.

Formázás: cipó vagy vekni
Veknit vagy cipót formázhatunk, tetszés szerint.A cipóhoz megfordítjuk a tésztát, kilapogatjuk a kezünkkel, és a közepe felé körben addig hajtogatjuk be, amíg kialakul a cipónk. Feszesre kell készíteni.A veknihez ugyancsak megfordítjuk a tésztát, a tenyerünkkel jól kinyomkodjuk belőle a levegőt. Nem kell sajnálni, csupán arra kell ügyelni, hogy ne szakadjon meg a tészta. Ezután a két oldaláról behajtjuk a közepéig, a széleket lenyomkodjuk. A tetején háromszög alakúra igazítjuk, majd elkezdjük feltekerni úgy, hogy minden tekerésnél kicsit le- és visszanyomjuk a tésztát, így tudunk feszes veknit formázni. A megformázott tésztát sütőpapírra ültetjük, és újból kelni hagyjuk.

Sütés öntöttvas edényben
A kenyérnek gőzös sütőre van szükség. A háztartási sütők többsége még nem képes gőzfeljelesztésre, ezért a legegyszerűbb, ha fedett edényben sütjük. Alkalmas rá egy legalább 5 literes jénai edény, vagy egy vaslábas, vagy akár egy római tál. Az öntöttvas edényben készült kenyér egyre népszerűbbé válik, és nem véletlenül. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy otthon is professzionális minőségű kenyeret süssünk. Az öntöttvas edény egyenletes hőeloszlása és a benne keletkező gőz segít abban, hogy a kenyér héja ropogós, belseje pedig puha legyen.
Sütés jénaiban:A jénaiban a legegyszerűbb sütni. Kibéleljük sütőpapírral, ráültetjük a megformázott tésztát, az edény tetejét egy virágpermetező segítségével bevizezzük és ráborítjuk. Szobahőmérsékleten kb. 50 percig kelesztjük. Ezalatt a sütőt 230 fokra előmelegítjük. A megkelt tésztát egy éles pengével vagy késsel kb. 4 mm mélyen bemetsszük, a tésztát és az edény tetejét is lefújjuk vízzel és betoljuk a forró sütőbe. 50 perc alatt készre sütjük. Ha kicsit vastagabb héjat szeretnénk, akkor az utolsó 10-15 percre levesszük az edény tetejét. A levételnél nagyon óvatosak legyünk, mert a gőz komoly sérüléseket tud okozni!
Sütés vaslábasban:Vaslábasban még szebben sül a kenyér, ezesetben az edényt jól fel kell forrósítani. Amikor a sütőt bekapcsoljuk, tegyük be az üres edényt és hagyjuk, hogy a sütővel együtt alaposan felmelegedjen. A tésztánkat addig egy sütőpapíron kelesszük úgy, hogy egy fóliával letakarjuk. Amikor megkelt, a bemetszést megejtjük rajta és a sütőpapír segítségével a forró edénybe emeljük. Rátesszük a tetejét és betoljuk a sütőbe. Kb. 40 perc után a tetejét levesszük és addig sütjük tovább, amíg a kellő színt el nem érjük.
Sütés római tálban vagy cserépedényben:Római tálban vagy cserépedényben is megsüthetjük a tésztát. Ezeket az edényeket viszont hideg sütőbe kell betenni. Ezért a formázás után rövidebb lesz a kelesztési idő, hiszen a sütőben majd tovább tud emelkedni. A cserépedény alját kibéleljük sütőpapírral, belefektetjük a tésztát és letakarjuk egy fóliával. A tetejét addig beáztatjuk. A kenyerünket most rövidebb ideig kelesztjük, kb. 30-40 percig. A tésztát bemetsszük, az edény tetejéből kiöntjük a vizet és ráborítjuk. Betoljuk a hideg sütőbe, a hőt 220 fokra állítjuk. 50 perc után levesszük az edény tetejét és a kenyeret addig sütjük, amíg a kívánt színt elértük.

Akkor sült át rendesen a kenyér, ha az alját megkopogtatva mély, kongó hangot hallunk. A kész kenyeret rácsra tesszük hűlni és azonnal lepermetezzük kevés hideg vízzel.
Öntöttvas edényben sütés lépésről lépésre
Íme egy egyszerű recept, amellyel bárki könnyedén készíthet otthon ropogós héjú kenyeret öntöttvas edényben:
- Tészta elkészítése: Egy nagy tálban keverjük össze a lisztet, sót és szárított élesztőt. Adjunk hozzá langyos vizet és alaposan dolgozzuk össze a tésztát. Egy nagyobb keverőtálban keverjük össze a lisztet és a sót. Közepén alakítsunk ki egy mélyedést, és öntsük bele az aktivált élesztős vizet. Keverjük össze a langyos vizet és a cukrot egy tálban, majd adjuk hozzá a szárított élesztőt. Borítsuk ki a tésztát enyhén lisztezett felületre, majd dagasszuk kb. 10 percig, amíg sima és rugalmas lesz. Dagasztás után tegyük vissza a tésztát a keverőtálba, fedjük le egy tiszta konyharuhával, és hagyjuk kelni meleg helyen kb. 1-1,5 órát, amíg a tészta duplájára nő.
- Előmelegítés: Mielőtt elkezdjük sütni a kenyeret, melegítsük elő az öntöttvas edényt a sütőben 230°C-ra. Amikor az edény forró, óvatosan vegyük ki a sütőből (vigyázzunk, nagyon forró lesz!). Fontos figyelni arra, hogy az edény mindig jól elő legyen melegítve.
- Formázás és sütés: Borítsuk ki a megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre, és formázzunk belőle cipót vagy hosszúkás kenyeret. Helyezzük bele a megformázott tésztát sütőpapírral együtt. Fedjük le az edényt fedővel és süssük így 30 percig. A webáruházunkban kapható öntöttvas edényben való sütés során fontos figyelni arra, hogy az edény mindig jól elő legyen melegítve.
- Végső sütés: 30 perc elteltével vegyük le a fedőt, és süssük további 15-20 percig, vagy amíg a kenyér szép aranybarna színt kap. Mikor késznek ítéljük a kenyeret (kopogtatva üreges hangot kell adnia), vegyük ki az öntöttvas edényből és helyezzük rácsra hűlni.

Hagyományos házi kenyér receptje Prazsák-Hajnal Kriszta módra
Egyik kedves Olvasónk, Prazsák-Hajnal Kriszta 25 darab fotó társaságában küldte el nekünk jól bevált kenyérreceptjét. A kenyértészta nála még teknőben készül, háromszor kel… a végeredmény pedig csodálatos.
Hozzávalók:
- 90 dkg finomliszt
- 2,5 dkg élesztő
- kb. 7 dl langyos víz
- 2 teáskanál só
- 4 teáskanál cukor
- 3 evőkanál olaj
Összeállítás:A dagasztáshoz, kelesztéshez legjobb fateknőt használni, mert az jól tartja a meleget, de a vájling is megfelel, csak legyen jó nagy méretű. A teknőbe beleöntjük a 90 dkg lisztet - előtte át lehet szitálni, de elég az is, ha kézzel átkevergetjük, hogy fellazuljon -, a 4 kiskanál cukrot, a 2 kiskanál sót, és ezeket összekeverjük kézzel. A fél csomag élesztőt elkeverjük egy bögrében kb. 1 dl langyosnál melegebb vízzel, ha feloldódik, ráöntjük az előkészített lisztre, majd hozzáöntünk még kb. 5 dl langyos vizet, ezután hozzáadjuk a 3 evőkanál olajat.
Dagasztás:Először elkezdjük kézzel kevergetni, összedolgozni az anyagokat, ekkor még nagyon ragacsos lesz a tészta. Amikor egyenletesen elkeveredtek az anyagok, egy kevés liszttel leválasztjuk az edény faláról és a kezemről a ráragadt tésztát, és elkezdjük gyúrni. A gyúrást egyenletes mozdulatokkal kell végezni, kis cipót formálva, amit egy-két gyúró mozdulat után mindig elfordítunk egy negyed fordulattal. Közben szükség szerint lisztezhető, hogy ne ragadjon túlságosan - a liszt minőségétől függően akár 10-20 dkg is belemegy még a gyúráskor. 10-12 perc dagasztás után a tészta nagyjából egyenletes, nem lesznek benne csomók, az élesztő elkezd már dolgozni, és ennyi idő alatt a liszt rostjai is fellazulnak - 15 percnél tovább nem érdemes gyötörni a tésztát.
Kelesztés:Az elkészült cipót az edényben hagyjuk, leborítjuk tiszta konyharuhával, meleg helyre tesszük, huzattól védve, és bebugyoláljuk egy plédbe is.
- 1. kelesztés: Időtartama 2 óra.
- Leeresztés: A 2 óra elteltével a tésztát átgyúrjuk pár határozott mozdulattal (elég néhány mozdulat, nem kell újradagasztani), így kimegy belőle az élesztő által termelt gáz. A cipó közel akkora méretű lesz, mint kelesztés előtt, de így az élesztő tovább tud dolgozni.
- 2. kelesztés: A cipót letakarva kelesztjük egy órán át - az élesztő most már feleannyi idő alatt ugyanakkorára növeli a cipó méretét.
- Leeresztés: Ugyanúgy történik, mint az előbb.
- 3. kelesztés: Ezt már nem az edényben végezzük, hanem a leeresztett és formára igazított cipót a sütőlap közepére helyezzük (hidegben mindenképpen melegítsük föl egy kicsit a lapot dörzsöléssel vagy meleg vízzel). A cipóra ráborítjuk az enyhén benedvesített konyharuhát, leborítjuk az edénnyel, és mindenestül beburkoljuk újra a plédbe. Az utolsó kelesztés 25-35 percig tart, közben begyújthatjuk a sütőt, hogy melegedjen, előkészítjük a tojást és egy éles kést, valamint ízlés szerint magvakat.
Sütés:Az utolsó kelesztés után a cipót megkenjük tojással, behasogassuk késsel (a kerek cipót kereszt alakban szokás, nagyon szép), megszórjuk magvakkal (lenmag, szezámmag, köménymag, ki mit szeret). 180 fokos sütőben kb. 50 perc alatt kisül.Sütéskor fontos, hogy 30 percig ne nyissuk ki a sütő ajtaját, nehogy leeresszen, a sütés elején még szépen kel egy kicsit a cipó. A színén kívül úgy ellenőrizhetjük, hogy átsült-e, hogy kivesszük, óvatosan megfordítjuk, és a fenekét megkopogtatjuk - ha kong, biztosan átsült. Hagyományos sütő is jó, kicsit jobban kell figyelni, az elektromosban légkeveréssel kell sütni. Fontos, hogy a kenyér a sütőben összesen legalább 1 óra - 1 óra 10 percet töltsön el, hiszen így tud megfelelően kiszáradni/megsülni a héja, amely által a hűlés közben szépen ki tud majd cserepesedni. Ha nem tölt elég időt a sütőben, vékony lesz a héja, nem fog eléggé kiszáradni, ezáltal nem fog kirepedezni. Értelem szerűen, ha ennyi idő alatt nagyon megsülne a kenyerünk, mert a sütőnk jobban süt, akkor vegyük lejjebb a sütő hőmérsékletét, tapasztaljuk ki a saját sütőnket. pl. 220/190 helyett első körben 210/180 stb.
Kihűtés:Ha elkészült, levesszük a sütőlapról, és olyan kenyérvágó deszkára tesszük, amin tud szellőzni az alja. Előfordul, hogy a sütőlapról nem lehet leszedni a kész kenyeret… Ilyenkor nem kell feszegetni, a hideg konyhakőre téve 5-15 perc után késsel megmozgatva biztosan feljön, mert beizzad kicsit az alja. Erre viszont jó figyelni kihűtéskor: ha nem tud szellőzni az alja, felpuhul, beizzad!

Kenyeret sütni kovásszal: a haladó szint
Amennyiben szeretnénk teljesen száműzni az élesztőt étrendünkből, csodálatos kovászos kenyeret is készíthetünk otthon. A kovászos kenyérnek számos előnye van, emiatt nem csoda, hogy egyre többen választják és nevelgetik otthon saját kovászukat.
Egészségesebb: A kovászos kenyérnek alacsonyabb a glikémiás indexe, mint a hagyományos kenyérnek, ezért nem okoz olyan drasztikus vércukorszint-emelkedést. Ezen kívül a kovászos kenyér lassabban emészthető, ami hosszabb ideig tartó teltségérzetet biztosít.
Táplálóbb: A kovászos kenyér több tápanyagot tartalmaz, mint a hagyományos kenyér, mivel a kovász fermentációja során a lisztben található tápanyagok jobban felszívódnak. A kovász előállítása során olyan probiotikumok és enzimek is képződnek, amelyek elősegítik az egészséges emésztést.
Hosszabb ideig friss marad: A kovászos kenyeret több ideig fogyaszthatjuk, mivel a kovász fermentációja tartósító hatással is rendelkezik.
Kovász készítése lépésről lépésre
A nyári meleg ideális a kovász érleléséhez. A kenyér sütése előtt legalább 8-10 nappal kezdjük el a készítését. Ehhez szükségünk lesz egy tiszta, steril, nagyobb befőttesüvegre. Az egész művelet nagyon egyszerű.
- 1. nap: Egy nagyobb (kb. 400 g-os) befőttes üvegbe tegyünk 30 g lisztet és 30 g langyos vizet. Ezeket keverjük el csomómentesre, majd az üveget lazán fedjük le és 24 órán át pihentessük. TIPP: Figyeljünk a megfelelő méretű befőttes üveg választásra! Amennyiben ugyanis túl kicsi az üveg, nem lesz elegendő levegő a kovásznak.
- 2. nap: A kovász éledni kezd, buborékos lesz, habosodik. Ez jó jel, azt jelenti, hogy él.
- További etetések: Ezt követően 12 óránként szükséges etetni a kovászt. Érdemes úgy időzíteni, hogy minden egyes nap azonos időben történjen. Ehhez mindig ugyanannyi lisztet és vizet adjunk hozzá, hogy az üvegben mindig 30 g maradjon. Ezt folytassuk 5-6 napon keresztül. Az eredmény már a 3. naptól látható lesz, amikor kis buborékok jelennek meg a kovászban.
- 6-7. nap: A kovász nagyjából a 6-7. napra éretté válik. Amennyiben rendszeresen sütünk, szobahőmérsékleten is tárolhatjuk és fontos, hogy napi 1-2-szer etessük. A kovászos kenyér készítéséhez mindig aktív kovászra van szükség. TIPP: Úgy ellenőrizheted, hogy megfelelő-e már a kovász, hogy etetés előtt egy gumit helyezel az üvegre, megjelölve ezzel a szintjét. A kenyérsütést megelőző este kiveszünk belőle 15 dkg-ot. A 15 dkg kovászt tehát előző este megetetjük 10 dkg liszttel és 5 dkg vízzel. Ez az előtészta kicsit sűrűbb állagú lesz. Letakarva a konyhában hagyjuk reggelig.

Kovászos kenyér sütése öntöttvas edényben
Hozzávalók:
- 500 g liszt (lehet búzaliszt vagy rozsliszt)
- 100 g kovász
- 10 g só
- kb. 300 ml víz (a liszt típusától függően)
- EXTRA TIPP: A befőttes üvegben lévő kovászt használjuk oltóanyagnak az anyakovászhoz.
Elkészítés:A kenyértészta elkészítése hasonlóan történik, mint a hagyományos kenyér esetében. Azonban élesztő helyett kovászt adunk a liszthez, vízhez, sóhoz. A kovászos kenyértészta mindig kicsit ragacsosabb a megszokottnál, így a folyadékkal óvatosan kell bánni. Amikor kész, kelesztőtálba tesszük, és lefedve 40 percet pihentetjük. Végül gyúrótáblára borítjuk, megformázzuk.HASZNOS TIPP: A kovászos kenyér kelesztési ideje általában 6-12 óra között van, de akár 24 órát is igénybe vehet. A pontos időt befolyásolja a hőmérséklet, a kovász aktivitása, a tészta nedvességtartalma, mérete, valamint a kelesztési módszer. A kovászos kenyér általában jobban megemelkedik, ha hosszabb ideig kelesztjük, ezáltal a tészta könnyebb és levegősebb lesz, valamint jobb ízt ad neki. Tiszta, lisztezett konyharuhával bélelt kosárban legalább 2-3 órát kelesztjük.Miután a tészta megkelt, a kovászos kenyér formázása következik. Ezt ugyanúgy kell elvégezni, mint a hagyományos kenyér esetében.A sütőt az öntöttvas lábassal együtt előmelegítjük 200-220 fokra. Általában ajánlott 220-240°C-os hőmérsékleten sütni a kovászos kenyeret. A nekem legjobban bevált sütés öntöttvas lábasban: Előmelegítjük a sütőt 250 fokra, alul-felül sütési programon, az öntöttvas lábassal együtt. Betesszük a forró öntöttvas lábasba a tésztát, és rátesszük a fedőt, betesszük a sütőbe, és egyből csendesítjük is 250 fokról 180 fokra, így sütjük fedővel 1 órát. Én ezt a sütési módot szeretem legjobban, mert így nem lesz olyan vastag kérges a kenyér.A megkelt tésztát óvatosan az edénybe fordítjuk, a tetejére bemetszést ejtünk, lefedjük. Forró sütőben 40-45 percig sütjük. A sütés befejezése előtt 10 perccel a fedőt levesszük, a kenyér tetejét kevés vízzel megpermetezzük, így sütjük szép barnára.JÓ, HA TUDOD: Amennyiben a kovászos kenyér túl gyorsan barnul, akkor célszerű a hőmérsékletet csökkenteni, vagy a kenyeret lefedni sütés közben. Ha letelt az 1 óra, levesszük a fedőt, vagy teljesen kivesszük a lábasból, és még hagyjuk addig sülni, amíg nem kap egy kis színt, ez kb. 10 perc.
Kovászos kenyér a pizzakövön, mind az öntöttvas edényben kiváló eredménnyel süthető. Mindkét módszer alkalmas a kovászos kenyér sütésére, a választás attól függ, milyen típusú kenyeret szeretnél sütni, és melyik illeszkedik jobban az Te sütési szokásaidhoz.
Öregtészta: átmenet az élesztő és a kovász között
Az ún. öregtészta átmenet az élesztő és a kovász világa között. Tulajdonképpen egy 10-12 órán keresztül kelesztett, minimális élesztő hozzáadásával készült tésztáról van szó. Az öregtésztát a kenyér sütése előtt legalább 12 órával be kell keverni. Egy légmentesen zárható dobozba a vízben elkeverjük az élesztőt, majd a beleszitált liszttel csomómentessé dolgozzuk.
Gluténmentes kenyér öntöttvas edényben
Napjainkban nagyon gyakori a gluténérzékenység, azonban a boltokban kapható kenyerek nem mindig a legfinomabbak. A paleo diéta alapja, a cukor, liszt, feldolgozott ételek és alapanyagok, gabonák, hüvelyesek és tejtermékek elhagyása. Ezért a paleo kenyér készítése során ezeket az alap összetevőket nem használjuk.
Hozzávalók:
- 2 és 1/2 bögre gluténmentes lisztkeverék (pl. rizsliszt, tápióka liszt, mandulaliszt)
- 1/2 bögre rizsliszt
- 1 csomag szárított élesztő
- 1 evőkanál cukor
- 1 teáskanál só
- 2 evőkanál olívaolaj
- 1 bögre langyos víz
- 1/2 bögre joghurt (vagy kókusztej)
- 2 tojás
Elkészítés:
- Keverjük össze a gluténmentes lisztkeveréket, a rizslisztet, az élesztőt, a cukrot és a sót egy nagy tálban.
- Adjuk hozzá az olívaolajat, a joghurtot (vagy kókusztejet), a tojásokat és a vizet, majd gyúrjuk össze a tésztát.
- Amikor a tészta összeállt, gyúrjuk tovább kb. 5 percig, amíg sima és rugalmas lesz.
- Kenjünk ki egy kenyérformát olívaolajjal, majd helyezzük bele a tésztát.
- Fedjük le a formát tiszta konyharuhával, majd hagyjuk kelni a tésztát kb. 45-60 percig meleg helyen, amíg a tészta duplájára nő.
- Melegítsük elő a sütőt 200°C-ra.
- Süssük a kenyeret kb. 40-50 percig, vagy amíg szép aranybarna nem lesz.

Apróságok, melyek fontosak lehetnek
- Liszt: Búzaliszt helyett/mellett használható mindenféle más, de ki kell kísérletezni, mert teljesen különböző az állaguk. Én a rozslisztet próbáltam (van belőle fehér, félbarna és barna), nagyon ragacsossá teszi a tésztát, 1/3 vagy 2/5 részben használom búzaliszttel keverve, így az állaga még jó, de az ízén már érezhető a különbség. Az arányok megőrzésével belekeverhető mindenféle korpa, pehely, mag is. Próbáljuk ki különböző magokkal vagy dióval gazdagítani a kenyeret! A napraforgómag, szezámmag vagy akár tökmag is remek választás lehet.
- Só, cukor: Só ízlés szerint tehető több is a tésztába, de jó vele vigyázni, mert gátolja az élesztő munkáját - a cukor viszont serkenti, úgyhogy legjobb az 1:2 arány. Cukor helyett használható méz is!
- Olaj: Nélküle nagyon száraz a tészta, de túl sokat sem érdemes beletenni, mert akkor nagyon levegős és ropogós lesz az egész tészta.
- Víz: A liszt minőségétől függ, hogy mennyi vizet vesz fel. A kisült kenyér állagát nem befolyásolja túlságosan, hogy lágyabbra vagy keményebbre sikerült megdagasztani a tésztát, legfeljebb lazább vagy sűrűbb lesz egy kicsit.
- Élesztő: Porral sohasem dolgozom, kovászolni én nem szoktam, de az is egyszerű: a megkelt tésztából egy maréknyit kell eltenni egy bögrében a hűtőbe, felhasználás előtt 1-2 nappal kevés liszttel, vízzel szobamelegben megszaporodik, és használható élesztő helyett. Persze ez kevésbé koncentrált, jól fel kell futtatni, hogy elérje a bolti élesztő hatását. Nagyanyáink egyik fő nászajándéka volt a kovász lányaik számára - így vitték tovább az otthon ízeit!
- A kelesztés próbája: Ujjunkat belenyomjuk a tésztába, ha a lyuk pár perc alatt eltűnik, még dolgozik az élesztő, kelhet tovább. Ha a tészta teteje száraz, berepedezett, a szélein kezd összeesni, akkor túlkelt. Az első két kelesztésnél nem baj, ha túlkel kicsit a tészta, nyáron, meleg lakásban lehet akár 15-30 perccel is rövidebb a kelesztési idő. A 3. kelesztésre kell nagyon figyelni, inkább legyen rövidebb, mert ha ekkor túlkel, a kenyér menthetetlenül lapos lepénnyé válik (vagy esetleg egy újabb leeresztés-kis kelesztés beiktatásával próbálkozhatunk).
- 3. kelesztéskor a nedves ruha: Azért kell, hogy finom ropogós legyen a héja, de ne legyen túl kemény. Elég egy kicsit megcsapkodni a ruhát vízzel, és beletörölni a nedves kezünket.
- Télen: Célszerű mindent előkészíteni sütés előtt (tojás, kés), hogy a cipó ne kapjon huzatot.
- Sütés: A fehér kenyér általában 200-220 fokon sül, míg egy rozskenyér rendszerint 180-200 fokot igényel.
- Tárolása: Felbontatlanul 24 órát kibír a szabad levegőn is, nem változik jelentősen az állaga. Ha frissen megszegjük, az első napon elég csak a megbontott részt letakarni zacskóval, utána mi mindig tiszta nejlonzacskóban tároljuk, mert a vászon vagy a papír kiszívja belőle a nedvességet. 5-6 napig ehető, finom, nem morzsál, nem málik szét! Nyáron a zacskóban esetleg elkezdhet penészedni azon a részén, ahol sütés előtt bevagdaltuk.
Házi Fehér kenyér- A Kenyérsütés Alapjai - Bloomer Bread
Mindez első olvasásra és első néhány próbálkozásra bonyolultnak tűnhet, de megéri kísérletezni! 5 óra alatt elkészül, nem kell folyton strázsálni, csak egy olyan napot, délutánt kell választani, amikor ennyit otthon tudunk lenni. A házi kenyér hosszú távon gazdaságosabb lehet, mivel a felhasznált összetevők általában olcsóbbak, mint a boltban kapható kész veknik. Kenyeret sütni nagyon kellemes időtöltés, amelyet családi vagy baráti találkozókkal is összeköthetünk, sőt a família legkisebb tagjait is bevonhatjuk. A kenyérsütés kiváló levezetése lehet egy stresszes napnak, és lehetőséget ad arra, hogy az ember megtanuljon valami újat és hasznosat. Ha szeretnél igazán egészséges és finom kenyeret enni, amely garantáltan mentes a mesterséges adalékanyagoktól és tartósítószerektől, akkor a legjobb, ha magad sütöd cipócskáidat!