A rizskoch, más néven rizsfelfújt, egy igazi retro édesség, de népszerűségéből mit sem veszített az eltelt idők alatt. Amikor gyors és finom sütire vágyunk, tökéletes választás. A friss lekvárok sorban állnak a kamra polcán, és kipróbálnád egy finom süteményen? A rizskoch egy igazán szaftos édesség, mely könnyen összedobható, és a gyerekeknek megvesznek érte, főleg egy nehéz sulis nap után. A rizskochra elsősorban desszertként tekintünk, de gyakran készül vasárnapi ebédként egy tartalmas leves mellé. Én általában egy jó kis bableves vagy gulyásleves kísérőjének szoktam készíteni, így a desszertet is letudom egycsapásra.

A rizsalap elkészítésének titkai
A rizskoch alapja a megfelelően elkészített tejberizs. A tejből, a vízből, a rizsből és a cukor feléből tejberizst főzünk. Ha van, kerülhet bele egy kis vanília aroma. Én közepes lángon felszoktam melegíteni, majd tartalékon tovább főzöm, de ha valakinek jobban bevált módszere van rá, akkor használja azt. Bevált praktika, hogy először vízben főzd a rizst, akkor nem fog leragadni, és oda sem ég. Attól sem kell tartani, hogy vízízű lesz. A rizst alaposan mosd meg, majd tedd fel főni annyi vízben, amennyi ellepi. Amikor magába szívja a folyadékot, részletekben öntsd hozzá a tejet, add hozzá a vaníliás cukrot és a sót. Főzd puhára körülbelül 15 perc alatt.
Más megközelítés szerint a rizst nem mossuk meg, mert szükség van a keményítő tartalmára, hogy szép sűrű legyen a végén. Egy lábasba feltesszük a vizet melegedni, beletesszük a rizst és addig kavargatjuk, amíg a rizs elissza a vizet. Felöntjük a tejjel és a rizst puhára főzzük. Alacsony hőfokon dolgozzunk, hogy a tej nehogy kifusson vagy odaégjen, néha keverjük meg. Ha besűrűsödött és megfőtt a rizs levehetjük a tűzről. Adjuk hozzá a barna cukor, vaníliás cukrot, mazsolát, citromhéjat és a csipet sót.
Krémes rizspuding recept
A tészta összeállítása és a tojáshab szerepe
Amíg a rizs hűl, verjük fel a tojásfehérjét kemény habbá egy csipet sóval. A tojásokat felütjük, a sárgáját hozzákeverjük a kihűlt (de legalább langyos) tejberizshez. A fehérjét a maradék cukorral verjük fel. Majd készítsük el a tojásos kötőanyagunkat. Jöhet egy keverőtálba a tojások sárgája, a langyos vaj és a liszt is. Keverjük össze a rizses masszát a tojásos egyvelegünkkel, majd pedig óvatosan forgassuk bele a tojásabunkat is. A vaj és a tojássárgákat habosra keverjük a cukorral, majd belereszeljük a citromhéjat. A tojásfehérjéket habbá verjük.
A lekváros töltelék és a sütés technikája
Egy kuglófformát kivajazunk. Én csak abban szoktam sütni, és akkor nagyon szép egyenletes lesz, hiszen a közepe is kap egy kis meleget. A formát félig töltjük, majd jön a meglepetés. Lekvárt kanalazunk a közepére. Vigyázni kell, hogy hagyjunk elég helyet a szélek között, mert ha a tészta felszínére kerül, akkor kifolyik, amikor kicsit megolvad, sőt, oda is pörkölődhet. Én legjobban a baracklekvárt szeretem, de kinek mi az ízlése.
Más módszer szerint kivajazott és zsemlemorzsával megszórt tepsibe, vagy kör alakú kapcsos tortaformába simítjuk a masszát, és 175 fokra előmelegített sütőben kb. 10 percig sütjük, majd megkenjük vékonyan a lekvárral, visszatoljuk a sütőbe, és további 10 percig (pirulásig) sütjük. Egyengesd a rizst kivajazott tepsibe, majd süsd 170 fokon körülbelül 35 percig. Amikor már szép piros a teteje, kiveheted a sütőből. Kb. 200 fokon fél órát sütjük, a vége felé forgatva, mert a mi sütőnk nagyon nem egyenletesen süt. A mostani adagot pl. belül volt kedve sütni, de a múltkori almás pitém kívül kozmált oda. Ha megsült a rizskochunk várjuk meg hogy kicsit hűljön, majd szórjuk meg a teteje alaposan porcukorral.

Kreatív öntetek és variációk
Számtalan módon lehet ízesíteni ezt a rizses desszertet, és az öntetek variációja is csak a kreativitásunkon múlik. Én most egy hagyományos eperlekváros öntettel készítettem. De készülhet akár citromos sodóval, csoki öntettel, szirupokkal és még sorolhatnám. A sodóhoz 8 dl fehérbor, 4 dl víz, 8 tojás, 40 dkg porcukor, 4 púpos teáskanál liszt, csipetnyi só, 1 citrom reszelt héja és leve szükséges. A bort a vízzel összeöntjük. A tojásokat szétválasztjuk. A sárgákhoz először hozzákeverünk húsz deka porcukrot, majd citromhéjat, lisztet és apránként a bort. A megfőtt borkrémet apránként csurgatjuk a felvert habba, közben habverővel folyamatosan verjük. A rizskoch igazi klasszikus, mindig visszahozza a gyermekkori ízeket, ha asztalra kerül. Szeretjük a vargabélest, ugye? Akkor ugyan miért ne szerethetnénk annyira, hogy tavasz végén és nyár elején teletömjük friss eperrel és eperlekvárral?