A görögdinnye a nyár egyik sláger gyümölcse, ikonikus jelentőséggel bír a meleg hónapokban. Nincs ember, aki ne szeretné, hiszen számtalan jótékony hatással bír a szervezetre. A nyári forróságban, jól behűtve, magas létartalmának köszönhetően, rendkívül frissítő. Készíthetünk belőle gyümölcssalátát, grillezhetjük is, sőt a levéből akár alkoholmentes koktélt vagy limonádét is készíthetünk. S vajon miért annyira jótékony a szervezetre, és miért alakult ki az a különös szokás, hogy sokan kenyérrel együtt fogyasztják? Ez a kérdés sokak számára megosztó lehet, mégis mélyen gyökerezik a hagyományokban. A következő sorokban a görögdinnye sokrétű világába kalauzoljuk el olvasóinkat, felfedezve annak egészségügyi előnyeit, gasztronómiai sokoldalúságát, néphagyományait, és különös figyelmet szentelünk a kenyérrel való párosításának, amely generációk óta megosztja, mégis sokak szívéhez közel áll.
A Görögdinnye: A Nyár Ikonikus Gyümölcse és Sokoldalú Élvezete
A görögdinnye a nyár ikonikus gyümölcse, és a nyári forróságban, jól behűtve, magas létartalmának köszönhetően, rendkívül frissítő élményt nyújt. Ez a csodásan finom és lédús gyümölcs rendkívül sokoldalú a konyhában. Készíthetünk belőle gyümölcssalátát, grillezhetjük is, sőt a levéből akár alkoholmentes koktélt vagy limonádét is készíthetünk. A hőmérséklet emelkedésével készíthetünk belőle hűsítő görögdinnye limonádét, frissítő turmixot, sorbetet és salátát is. Azonban a görögdinnyét a legritkább esetben használjuk receptek alapanyagaként, pedig remek koktélokat, salátákat és desszerteket is lehet belőle készíteni. Nemcsak egy egyszerű csemege, hanem inspiráció forrása is lehet számos kulináris alkotásnak.

Az Egészség Forrása: A Görögdinnye Jótékony Hatásai
A görögdinnye nemcsak finom és frissítő, hanem számtalan jótékony hatással bír a szervezetre, ezért is érdemes minél több görögdinnyét fogyasztani.
Másnaposságra is kiváló
A görögdinnye az egyik legjobb másnaposság elleni szer. A dinnyelé ugyanis tartalmazza a szervezet számára szükséges alapvető vitaminokat és ásványi anyagokat. Ha előző este túl sok alkoholt fogyasztottunk, másnap csak turmixoljuk össze a kockákra vágott görögdinnyét néhány szelet uborkával, egy lime levével, kevés vízzel, majd adjunk hozzá mentalevelet. Az így készített turmix rendkívül jót tesz a megterhelt gyomornak, nem mellesleg nagyon tápláló és frissítő ez az ital.
A görögdinnye méregtelenítő hatása
A görögdinnye igazi nyári szezon gyümölcs, de a külföldről behozott termékeknek köszönhetően az év nagyobb részében is elérhető. S mivel magas a víztartalma, ideális választás a szervezet méregtelenítő folyamatainak támogatásához. A görögdinnye segít a szervezetnek megszabadulni azoktól a méreganyagoktól, amelyek lelassítják az anyagcserét, ezzel hozzájárulva a szervezet tisztulásához. Természetesen mielőtt bármilyen drasztikusabb diétába kezdenél, javasolt a kezelőorvossal is egyeztetni. Magas folyadéktartalmának köszönhetően mossa a veséket, ezzel támogatva azok megfelelő működését és hozzájárulva a méreganyagok kiürítéséhez.
Támogatja a fogyást
A görögdinnye segít a fogyásban. Egy csészényi görögdinnye ugyanis kevesebb mint 50 kalóriát tartalmaz. Ez a csodásan finom és lédús gyümölcs kiváló eleme lehet a fogyókúrának. Magas rosttartalmának köszönhetően pedig gyors telítettségérzetet ad, ami hozzájárul az étvágy csökkentéséhez és a kalóriabevitel kontrollálásához. Érdemes beépíteni mindenképp bármelyik egészségmegőrző étrendbe, és minél többet fogyasztani belőle nemcsak a nyári szezonban.
Egyensúlyba hozza a szervezetet
Egy-két kis tálnyi görögdinnye jelentős mennyiségű A-, B6- és C-vitamint tartalmaz, nem mellesleg nagyon értékes káliumforrás is, ami szükséges a szervezet vízháztartásának egyensúlyához. A káliumnak a magnéziummal együtt erős a szerepe az izomgörcsök megelőzésében is, támogatva az idegrendszer és az izmok megfelelő működését. A görögdinnye hozzájárul a szervezet elektrolit-egyensúlyának fenntartásához, ami különösen fontos a forró nyári napokon, amikor a fokozott izzadás miatt sok ásványi anyag távozik a szervezetből.
Lencületet ad és fokozza a vérkeringést
A görögdinnye magas citrullin tartalmának köszönhetően fokozza a vérkeringést, ezáltal javítja az aktív izmok tápanyag- és oxigénellátását. A citrullin a testünk természetes méregtelenítő folyamataiban is részt vesz, ahogyan a magas vérnyomás ellen is jótékony hatással bír, segítve a vérnyomás normalizálását. Ezáltal a görögdinnye fogyasztása hozzájárulhat az energiaszint növeléséhez és a fizikai teljesítmény javításához.
Érdekességek a görögdinnyéről - HillVital
Természetes gyulladáscsökkentő
A tökfélékhez hasonlóan a görögdinnye is segíthet a gyulladások csökkentésében, így akár az ízületi gyulladás tüneteinek enyhítésére is alkalmas lehet. A gyümölcs szinte átmossa az ízületeket, támogatja a szervezetben lévő lerakódások eltávolítását, ezzel is hozzájárulva a gyulladásos folyamatok mérsékléséhez és az ízületek egészségének megőrzéséhez.
Üdítő helyett igazi szomjoltó
A görögdinnye 92 százalékban tartalmaz vizet, így kirándulás közben vagy piknik alkalmával kellemesen felfrissít és tökéletesen oltja a szomjat. Kiválóan alkalmas a szervezet hidratálására a forró nyári napokban. A hőmérséklet emelkedésével készíthetünk belőle hűsítő görögdinnye limonádét, frissítő turmixot, sorbetet és salátát is, amelyek mind hozzájárulnak a megfelelő folyadékbevitelhez.
Lassítja az öregedést
A gyümölcs likopin tartalmának köszönhetően támogatja a bőr megújulását. Lassítja ugyanis bőrünk oxidációs folyamatait, amelyek az öregedésért felelősek. Kiváló ellenszere a ráncoknak és az öregedés okozta bőrhibáknak, pigmentfoltoknak, segítve a bőr fiatalos megjelenésének megőrzését. A görögdinnye likopin nevezetű antioxidánst tartalmaz, ami védi a szervezetet a különböző betegségektől, valamint béta-karotin tartalma fiatalítóan hat a testre.
Javítja a májfunkciókat
A nyár kedvelt gyümölcs még a májfunkciók javításában is jótékony szerepet játszik. Ezzel pedig egyrészt megtisztítja a májat a toxikus anyagoktól, másrészt annak működését is támogatja. Hatására jóval energikusabbnak, fittebbnek érezhetjük magunkat, mivel a máj a szervezet egyik kulcsfontosságú méregtelenítő szerve, és a görögdinnye segíti ezen funkciójának optimalizálását.
A Különös Párosítás Eredete: Dinnye Kenyérrel
A dinnyeevés hagyományosan azt jelenti, hogy felszeled a dinnyét és megeszed, aztán boldogan elterülsz, mert egész évben erre a hűsítő gyümölcsre vágytál. Aztán ahogy végiggörgeted a kedvenc közösségi oldalaidat, szembesülsz azzal, hogy mindenki más is dinnyét eszik és szinte mindenki máshogy eszi. Nagyszüleink idejében a kenyérrel fogyasztott gyümölcs egyáltalán nem volt olyan különlegesség, mint manapság. Az almához ette a nagymama a zsíros kenyeret, a nagypapa pedig a szőlőhöz kent egy nagy karéj vajas kenyeret. Ugyanígy a görög- és sárgadinnyéhez is dukált a friss, fehér kenyér. Ez a szokás ma amolyan szegényebédként él a köztudatban, és szomorú érzések kapcsolódnak hozzá, pedig a dinnye kenyérrel igenis szuper dolog. Grecsó Krisztián Mellettem elférsz című könyvében a nagymama a főhősnek adja ezt az ételt, és sokan emlékeznek erre a szokásra régi, falusi nyarakról.
Miért ették kenyérrel a dinnyét?
A kérdésre, hogy miért jó a dinnye kenyérrel, több magyarázat is létezik. Először is, azért ették kenyérrel, mert elvette a gyümölcsök savasságát, így nem égett tőle a gyomruk. Ez különösen igaz lehetett a kevésbé érett vagy savanykásabb dinnyék esetében, vagy azok számára, akik érzékenyebb gyomorral rendelkeztek. Másodsorban, ahogy azt biztos sokan mások is hallották magyarázatként, a dinnyét elsősorban azért eszik kenyérrel az emberek, hogy az amúgy nagy nedvességtartalmú, cukros gyümölcsnek némi tartalmat is adjanak. Ez a kenyérrel való párosítás laktatóbbá tette az étkezést, különösen, ha főétkezésnek számított.
A mai, fiatalabb generáció pedig eltanulta az idősebbektől a kenyérrel dinnyeevés hagyományát, és a nem reprezentatív felmérésem alapján egészen sokan - a vártnál mindenképpen többen - szavaztak arra, hogy kenyérrel kell enni a dinnyét. A görögöt és a sárgát is. Az egyik válaszadó például az indoklásában nem a jóllakottságot vagy a savasságot jelölte meg, hanem szerinte „a kenyérrel érdekes, kicsit dióra emlékeztető ízkombináció jön létre”, ezért ő attól függően fogyasztja kenyérrel a görögdinnyét, hogy milyen ízvilágra vágyik az adott pillanatban.

Mindez egyedül arra enged következtetni, hogy a dinnye kenyérrel evése mindennemű szabályszerűség vagy hagyomány nélkül terjed, tűnik el, majd bukkan fel újra különböző régiókban, országokban, térségekben és településeken. A trend nagyjából annyira nehezen megfogható, mint a párosítás maga, de valamennyi logikája azért mégis van. Különösen kovászos, de már kissé szikkadt kenyérrel, amit nyáron jó olasz - amúgy szintén a szegénykonyhából származó - szokás szerint kenyérsalátába is szoktak tenni. A dagasztott kenyérnek hála különleges ízt is kapott ez a párosítás.
Több Mint Hagyomány: A Dinnye Sós és Pikáns Arcai
Rögtön nem hangzik olyan furcsán az, hogy kenyeret együnk a dinnyéhez, ha kicsit utánanézünk, honnan ered a dinnye: rendszertanilag ugyanis a tökfélék családjába tartozik, márpedig a tök ugyebár zöldség, ezen senki sem vitatkozik. Ez a családi hovatartozás megmagyarázza, miért fogyasztják sokfelé a világon sós ételekkel, vagy akár zöldségként.
A dinnye mint zöldség a világban
Délkelet-Ázsiában például zöldségként eszik a dinnyét, a héját sóban konzerválják, a magjait megpörkölik, mint nálunk a napraforgómagot, és nasinak rágcsálják, sőt, még a leveleit is salátaként fogyasztják. Magát a görögdinnyét pedig párolva sós ételekhez zöldségköretként eszik, az egészen kicsi dinnyék pedig ecetes savanyúságként kerülnek az asztalra. Ez utóbbi egyébként már itthon is elterjedt, közkedvelt savanyúság. Egy ismerős egy külföldi munkája során szerzett tapasztalatáról mesélt a sós dinnyéről: „Törökországban tálalták a görögdinnyét török friss kenyérrel és török sajttal.” Ez a példa is mutatja, hogy a dinnye és a sós ízek párosítása nemzetközi jelenség.
Modern és gourmet dinnye-párosítások
Nigella Lawson egy időben nemcsak azzal hódított, hogy kész, előre csomagolt élelmiszereket csusszantott tálakba csinosan a műsoraiban, hanem igyekezett rendesen meghökkenteni a közönséget. Így született meg az a saláta, amin máig sokan megdöbbennek, mert sós és savanykás ízekkel kombinálja az édes görögdinnyét: fetával, olivabogyóval, lilahagymával, zöld citrommal és mentával. Érdekes módon, ha Nigella ízorgiája már sok is volt, maga a feta-dinnye kombináció többé-kevésbé elfogadottá vált itthon, legalábbis azoknál, akik amúgy békében vannak a vadul édes-sós kombinációkkal. Ez a párosítás egyébként más sós sajtokkal is remekül működik, és egyre népszerűbbé válik a gasztronómiai kísérletezők körében.
Egy iszonyú puccos látványú, de annál egyszerűbb változatban a legzseniálisabb a fagyasztott feta. Az ötletben, ami Keve Marci szakács szakértőnktől származik, a morzsalékony sajt olyan lesz, mint a hó, nem csak látványban, de ízben is megváltozik, sőt, még állagban is másképp vonja be a dinnye felületét, mint szobahőmérsékleten. A dinnyemag, ami a tetejére került, indiai boltokban kapható készen, de ha a sárgadinnye magjait lassan megpirítjuk, épp ilyet kapunk. Ezzel fityiszt mutatunk a dinnyemagköpködőknek, ugyanakkor vissza is adjuk a dinnyének a magokat, amelyek szerves részei, csak éppen olyan formában, ami kellemes állagjátékot képez, és nem eltűrni való kellemetlenséget jelent.

Internet fórumokon több helyen is olvastam arról, hogy a ciprusiak a kenyér és dinnye kettőse mellé még sajtot is fogyasztanak - általában valamilyen friss, sós, lágyabb állagút. Olyan kenyér is akad, amire szezámmag kerül, ez adta az ihletet a képen látható prezentáláshoz: friss szezámos kenyér, sült halloumi, görögdinnye, friss menta. Görögországban például egy puha pitába gyömöszölhetnék a lédús gyümölcsöt, némi friss feta vagy lágy fetakrém társaságában. Kerülhetne a szendvicsbe friss oregano is (valamiért a dinnyéhez a legtöbb zöldfűszer illik), esetleg egy kevés olívaolaj és frissen őrölt bors. Japánban pedig egészen biztos, hogy egy szimmetrikus, perfekcionista sandót készítenének, marinált dinnyével és pirított fehérkenyér-szeletekkel.
Érdekességek a görögdinnyéről - HillVital
Édes és sós harmónia a magyar konyhában
A magyar konyhát egyébként is meghatározza néhány, külföldi szemmel furcsának tűnő dolog, mint pl. az, hogy szinte bármit képesek vagyunk tejföllel enni, vagy hogy sokak számára a vajas kenyértől a bolognaiig bármi elbír egy kis csípős paprikát. De ennél sokkal lényegesebbek a magyar konyhán belüli különbségek, amik általában a közízlés szerint össze nem illő dolgok együttes fogyasztásából adódnak. A házon belül végzett közvélemény-kutatásomból kiderül, hogy például a bundás kenyér porcukorral sokaknál hatalmas favorit. Egy alkalommal, amikor egy ismerősömnek ecseteltem, régen mennyire szerettük a kacsazsíros kenyeret almával, kiderült, hogy ez gyerkőcként náluk is kivételes finomságnak számított. Mikor legközelebb ugyanezt valaki másnak meséltem, elkerekedett szemekkel nézett rám, hogy milyen már ez a két dolog együtt. Hát finom!
A káposztás tészta az egyik leggyakoribb társadalommegosztó példa: ez nem pont úgy édes-savanyú, mint a kínai fogások, de mindkét íz felfedezhető benne, már ha az ember a cukros - és gyakran borsos! De a cukor állítólag sokaknál a lecsó egyik legfontosabb összetevője is lehet, egyesek pedig a krumplis vagy a túrós tésztára is tesznek, utóbbinál a szalonna mellé. Valószínűleg mindenkinek van olyan étkezési szokása, amit más nehezen fog tudni megérteni - néha még mi magunk sem értjük teljesen. Én például gyerekkoromban mindig körbeettem a tükörtojást, hogy a végén már csak a „sárgáját”, a legfinomabb falatot kelljen magamba lapátolni. Ezek a példák jól illusztrálják, hogy a dinnye kenyérrel való fogyasztása nem is olyan szokatlan jelenség a magyar gasztronómiai palettán, amelyben az édes és a sós, a gyümölcs és a sós pékáru gyakran találkozik meglepő, de ízletes kombinációkban.
A Dinnyevásárlás Művészete és a Néphiedelmek Fátyla
A dinnyén nincs sok megfejteni való, ha sikerül jót találni - édeset és nem kásásat, eléggé pink belsejűt -, és elég hideg, már csak az a kérdés, milyen alakúra vágjuk, és kiköpjük-e belőle a magokat vagy lenyeljük. Így volt ez régen, de nem így van ma, amikor mindennel kezdünk valamit, mindent fokozunk, minden élvezeten muszáj emelni egyet, minden szép egyszerűséget meg kell kissé bonyolítani.
Kongatni vagy paskolni? A dinnye kiválasztása
A nyár egyik legkomikusabb látványa, mikor összehúzott szemöldökű, komor tekintetű férfiak görgetgetik, paskolgatják, kopogtatják a dinnyéket szakértő mozdulatokkal az árusnál, mintha ezen múlna, hogy lesz-e holnap. Na, ennek semmi értelme. A Nébih hivatalos útmutatása szerint jobb, ha a szemünkre, mintha a fülünkre hagyatkozunk. Kopogtatni éppen lehet, de a kongó hang csak magas víztartalomra utal, amiből nem feltétlenül következik az édes íz. A legfontosabb tanács, hogy nem jó olyan helyen venni, ahol láthatóan a 40 fokos tűző napon állnak a dinnyék, hiszen az biztosan nem tett jót nekik. Felvágott és csomagolt példányokat sem életbiztosítás választani. Fontos a kocsány színe: ha a szár élénkzöld, az nem jó, mert arra utal, hogy még éretlen a dinnye. A csíkos dinnyén olykor vajszínű foltok jelennek meg, ezek is érettségre utalnak, és minél sötétebbek, annál jobbak. Összességében azonban dinnyét vásárolni, úgy ahogy van, lutri: senki sem tudhatja, mennyire lesz édes belül. A görögdinnye nem utóérő gyümölcs - míg a sárgadinnye az -, ami azt jelenti, hogy nem tudjuk édesebbé tenni azzal, hogy tároljuk pár napig a kamrában. Ennek az egyetlen biztos módszere a lékeléses kóstolás lenne, amit sajnos most már tilt az uniós szabályozás - persze a kisebb zöldségeseknél azért még elérhető opció -, úgyhogy marad a kopogtatás és a reménykedés, hogy ha visszhangzik, kong, akkor jobb eséllyel lesz finom, mert akkor nem kásás a belseje.

Belepisil-e a Lőrinc? Néphiedelmek a dinnyéről
A probléma nem is annál a hiedelemnél kezdődik, amely szerint Lőrinc napja után már nem érdemes dinnyét venni, hanem ott, melyik Lőrinc-napról beszélünk. Merthogy kettő is van belőle, az egyik augusztus 10., a másik pedig szeptember 5. A Nyelv és tudomány hosszan elemzi a problémát, amelynek lényege, hogy az egész dolog egy félreértés, augusztus közepén még abszolút nincs vége a dinnyeszezonnak, bátran lehet enni tovább is, amíg van. A dinnye nem nézi a naptárat, Lőrinc pedig nem pisil sehová, a dinnye állaga valójában attól lesz kásás, ha nem szedik le pont akkor, amikor tökéletesen érett. A néphagyományban csak annyi rögzült, hogy Lőrinc napja az ősz kezdete, az azonban nem, hogy melyik - pedig nyilván a szeptemberiről van szó. A Magyar Néprajz sorozat Folklór 3. kötetében írnak bővebben a dinnye és a Lőrinc-nap közötti összefüggésekről: „A közhiedelem szerint a dinnye e naptól kezdve már nem olyan finom, mert lőrinces. »Ha Lőrinc-napon esik, a sárgadinnye magja, belső része mind lucskos lesz. Mondjuk, mikor megvágjuk az ilyen dinnyét, no itt is itt járt Lőrinc, jól megkotorta a dinnye belét« (Pócs 1964: 28). A Tápió menti falvakban is úgy tartják, hogy Lőrinc-nap után a sárgadinnye meglevesesedik. »No, gyün Lőrinc, a sárgadinnyének vége, belepisil!« (Barna 1985b: 785). Az Ipoly menti falvakban az uborkára is vonatkoztatták a dinnyével kapcsolatos megfigyelést.”
Azt is rég tisztázták már, hogy a görögdinnye nevének nincs köze a görgetéshez, és bár vannak elméletek, amelyek szerint már a honfoglalás idején is volt hazánk területén dinnye, valószínűbb, hogy a középkorban jutott el idáig. A szó délszláv eredetű, ez utalhat legvalószínűbb útvonalra, melyen keresztül eljutott hozzánk: a bizánci (görög) irányból, balkáni közvetítéssel. A legrégebbi említései még dinnyetöknek nevezik, és ez sem véletlen, a dinnyék ugyanis a tök rokonai. A krumpli, dinnye, tök vetéséhez országszerte elterjedt mágikus kísérőcselekmény társult: a vető asszony leült vagy leguggolt a földre, hogy olyan gömbölyű és nagy legyen a termés, mint az ülepe - olvashatjuk a Magyar Néprajz sorozat Folklór 3. kötetében.
A Dinnyemag Kérdés: Hasznos vagy Felesleges?
Éppen a tökhöz közelítő természetéből következik a kardinális kérdés, hogy mit kezdünk a maggal. Sokak kiskorukban kimagoztatták az anyukájukkal, de ma már tudjuk, hogy a mag remek, egészséges, és totál felesleges fáradság kipiszkálni vagy kiköpni. Nincs benne sok kalória, viszont magnéziumban, vasban és cinkben is gazdag. Persze ezeknek igen kis része jut csak el a feldolgozásig, mivel egyszerre keveset eszünk meg egy adag gyümölccsel, és annak a java érintetlenül áthalad az emésztőrendszerünkön. A tanulság az, hogy körülbelül mindegy, lenyeljük-e a magokat vagy sem. Sőt: sokfelé kiszedegetik a dinnyemagot, hogy aztán kiszárítsák és megpirítsák, valahogy úgy, ahogyan a tökmagot szokás.
Személyiség- és sorselemzés dinnyeevés alapján
A kialakult vita kedvéért - és az ezotériára fogékonyak örömére - megnéztük, mit ír Székelyhidi Ágnes személyiség- és sorselemző arról, mit jelent, ha kanállal, késsel vagy épp magokkal együtt esszük a dinnyét. A késsel evés témaköre már ennél jóval bonyolultabb, mert az sem mindegy, hogy melyik irányból kezded vágni a dinnyédet. Ha felülről lefelé kezded késsel enni, akkor logikus ember vagy, aki szeretné, ha mindig igaza lenne, ha viszont levágod a középső, legédesebb részét és félreteszed a végére, akkor árad belőled az erotika. Ez a játékos megközelítés is mutatja, mennyire sokféleképpen viszonyulhatunk ehhez a népszerű gyümölcshöz.
Kreatív Dinnyeélvezetek a Konyhában: Receptötletek
A görögdinnye sokkal több, mint egy egyszerű gyümölcs, amelyet csak úgy magában eszünk. Kreatív felhasználásával számos izgalmas étel és ital készíthető, amelyek új dimenziókat nyitnak meg a kulináris élvezetek terén. Aki megcsinálta jegesen, puccosan havas fetával vagy olasz szegénykonyhásan, kenyérrel, majd még a héját is hasznosította - na, az már nem mondhatja, hogy a görögdinnye csak enni jó, és nem való egyéb konyhai manőverekhez. Ebben jelenthetnek őrületesen nagy segítséget a BRON COUCKE zöldségpohár-készítők, amelyekkel igazán látványos és esztétikus kompozíciókat, zöldségpoharakat vagy kóstolófalatokat készíthetünk, bármilyen földi jó (krumpli, cukkini, dinnye, uborka, sárgarépa, fehérrépa) felhasználásával.
Másnaposság elleni turmix
A dinnyelé ugyanis tartalmazza a szervezet számára szükséges alapvető vitaminokat, ásványi anyagokat. Ha előző este túl sok alkoholt fogyasztottunk, másnap csak turmixoljuk össze a kockákra vágott görögdinnyét néhány szelet uborkával, egy lime levével, kevés vízzel, majd adjunk hozzá mentalevelet. Az így készített turmix rendkívül jót tesz a megterhelt gyomornak, nem mellesleg nagyon tápláló és frissítő ez az ital. Passzírozzuk át a görögdinnyét és a lereszelt uborkát is, hogy kinyerjük a levüket, majd öntsük össze és adjunk hozzá pár mentalevelet. Tegyünk pár kocka görögdinnyét és néhány szem epret a turmixgépbe, majd adjunk hozzá kis adag joghurtot.
Dinnyesaláta kenyérrel
Ez a „dinnyesaláta kenyérrel” az első és a legjobb kenyérrel. Tényleg. Nagyszüleink fogását viszont kicsit továbbfejlesztettük, és a fehér kenyeret pirított rozsra cseréltük, és az egészet néhány fűszerrel hoztuk össze. Pontosan olyan jó, mint amilyen egyszerű, minden nap ennénk reggelire, fogjuk is. Kóstolások után kiderült, hogy nem is olyan szörnyű a dolog, amiből annyi következtetést szűrtem le, hogy szép dolog a dinnyés kenyér, de azért nem árt kiegészíteni valamivel a párost, például valami sós ízzel, esetleg valamilyen eltérő állagú elemmel, ami elválasztja egymástól a pékárut és a gyümölcsöt.

Dinnyekoktél és dinnye erdei gyümölcsökkel
Nyilvánvaló Kapitány is tiszteletét teszi összeállításunkban, de ami szinte teljes egészében vízből áll, az hamar koktél vagy frissítő ital lesz. Esetünkben tequilával és a dinnyével egy szezonban érő gyümölcsökkel. Az alkoholmentes változatok is rendkívül népszerűek, és könnyen elkészíthetők a forró napokon.
Dinnyesaláta paradicsommal és garnélával
A garnélát helyettesíthetik Szent Jakab kagylóval, vagy el is hagyhatják, ez a fogás mindenképpen nagyon különleges és elegáns is lesz. Mindamellett, hogy segíti a fogyást, fontos tápanyagokban is gazdag. Nagyfokú folyadéktartalmának köszönhetően mossa a veséket, normalizálja a vérnyomást. Annak ellenére, hogy nagyon egészséges a dinnye fogyasztása, mégsem ajánlatos lefekvés előtt enni, mert a test inaktív állapotában késlelteti az emésztést. A paradicsom, uborka, dinnye kombináció sem annyira új dolog már, sokan a gazpachóba is kevernek egy kis görögdinnyét. Mivel a gazpacho markánsan savanykás ízű leves, a dinnye kissé szokatlanul viselkedik benne, ezért aztán ez igazán megosztó jelenség.
Görögdinnyés kenyérsaláta (Panzanella)
Az olasz panzanella eredetileg uborkával, lila hagymával, paradicsommal, bazsalikommal és egy klasszikus vinaigrette-tel készül, ehhez tettünk most görögdinnyét is.
Alapanyagok:
- 4 szelet szikkadt kovászos kenyér
- 200 gramm görögdinnye
- 200 gramm paradicsom
- egy kígyóuborka / vagy 3-4 db salátauborka
- 1 db lila hagyma
- friss bazsalikom
Az öntethez:
- 1 evőkanál fehér borecet vagy citromlé
- 3 evőkanál olívaolaj
- só, bors
Elkészítés:A szikkadt kenyeret kicsit megpirítom, hagyom kihűlni, majd felkockázom. Hozzá hasonló méretűre vagdosom a dinnyét, a paradicsomot és az uborkákat is. (Ha salátauborkát használok, hámozok!) A lila hagymát hajszálvékony szeletekre vágom, a deszkán kissé megsózom, lecsepegtetem citromlével, és hagyom állni legalább 10-20 percig, míg veszít az erejéből. Végül mindent egy nagy tálban keverek el, az öntethez tartozó alapanyagokat is összerázom, és a salátára öntöm. Apróra vágott, friss bazsalikomot is adok hozzá a legvégén.

Zöldcitromos dinnyegranita
Jeget szopogatni olyan dolog, amit biztosan mindenki kipróbált gyerekkorában. Erre a korai élményre épít az olaszok egyik legszuperebb nyári találmánya, a granita. Készülhet mandulából, citromból vagy bármilyen gyümölcsből, a szilánkosra fagyott, jégkásánál szilárdabb, szilánkos állagú frissítő az egyik legjobb dolog, ami kánikulában történhet az emberrel. Mivel a dinnyének magas a cukortartalma, és a maradék részben vízből áll, egy az egyben alkalmas alap arra, hogy granitává váljon.
Alapanyagok:
- 500 gramm görögdinnye
- egy lime leve
Elkészítés:A dinnyét kimagozom és leturmixolom, majd egy lapos dobozba öntöm, és beteszem a fagyasztóba. Két óra múlva kiveszem, és egy villával átkeverem. Ezt a műveletet megismétlem kb. 30 percenként, míg az egész szilánkos állagú jéggé válik. Fogyasztás előtt zöldcitromot facsarok a tetejére, és ha van kéznél, akkor még friss mentát is tépkedek rá.
Savanyú dinnyehéj: A hulladékmentesség csúcsa
Még a kovászos (fermentált) uborkánál megszólalt a hazai fermentálómozgalom vezéregyénisége, Király Ági, és írt a savanyított dinnyehéjról, ami nem csak szuper hulladékhazsnosító, de remek savanyúság is lesz belőle. Mivel a nyári dinnyézések elég nagy mennyiségű szerves szemetet termelnek, már az is remek érzés, ha kevésbé terheljük a szemétdombot, hát még, ha valami izgalmas is pácolódik az üvegben. Bálint gazda óva intett attól, hogy elpazaroljuk a dinnye héját és a szemetesben átadjuk az enyészetnek, inkább arra buzdított, hogy készítsünk belőle savanyúságot. Már csak azért is érdemes rá hallgatni, mert a dinnyehéj magas citrullintartalma javíthatja a vérkeringést, és segíti a szív- és érrendszeri funkciókat. Az ötlet nem új, már Kövi Pál erdélyi szakácskönyvében is szerepelt ilyen módszer, csak ő nem természetes erjesztéssel, hanem ecetben és fűszerekkel dolgozott. Mivel a természetes fermentálás ezerszer jobb ízeket eredményez, mindenképp érdemesebb a lassabb módszert választani itt is. A befőttesüvegbe persze nemcsak dinnyehéj, hanem zöld paradicsom, uborka, új répa, gyöngyhagyma és tetszés szerint más zöldségek is kerüljenek.
Alapanyagok:
- kb. félkilónyi dinnyehéj
- egy liter víz
- egy csapott evőkanál só
- fűszerek (koriandermag, mustármag stb.)
Elkészítés:A dinnyehéjról levágom a maradék piros húst, majd zöldséghámozóval eltávolítom a zöld héjat is. Ujjnyi hasábokra vágom, egy nagyon tiszta befőttes üvegbe rendezgetem. A vizet felforralom a sóval, majd hagyom teljesen kihűlni. Az üveg tartalmára öntöm úgy, hogy teljesen ellepje. Lezárom, szobahőmérsékleten hagyom erjedni 4-5 napig. Naponta egyszer picit kinyitom, kieresztem a felgyülemlett gázokat, majd visszazárom.
