A Tészta Fogyasztása Minden Nap: Mítoszok, Valóság és az Energiaegyensúly Jelentősége

A táplálkozással kapcsolatos nézetek és trendek folyamatosan változnak, és a szénhidrátok, különösen a tészta, gyakran kerülnek a viták középpontjába. Sokan tartanak attól, hogy a tésztafogyasztás hízáshoz vezet, vagy káros az egészségre, míg mások számára az olasz konyha alapköveként az egészséges étrend része. Az igazság, mint oly sok esetben, valahol a kettő között, a részletekben rejlik. Mielőtt azonban belemerülnénk a tészta élettani hatásaiba, elengedhetetlen megérteni az energiaegyensúly, a táplálkozás és az edzés közötti komplex kapcsolatot, hiszen a túlzott ételmegvonás súlyos következményekkel járhat.

Az energiahiány hatásai az emberi szervezetre

Az Elégtelen Energiafelvétel Súlyos Következményei

Az az egyszerű erőfeszítés, hogy jól nézzünk ki, vagy a jó alak utáni vágyakozás minimális testzsírszázalékkal, az egyik leggyakoribb oka, hogy miért kezdünk bele egy olyan diétába, amit gyakran pokolian megterhelő edzésterv követ. Mivel leghamarabb már legalább öt napon belül látni szeretnénk az eredményt, elkezdünk salátát enni salátával, maximum néhány répával, mindezt naponta háromszor, miközben erősítő edzéseket végzünk hetente négyszer és heti háromszor pedig elmegyünk futni. Igen ám, de néhány nappal később lehet egyszer csak azt vesszük észre, hogy valami nem stimmel. Nincs elég erőnk az edzéshez, egyre fáradtabbnak érezzük magunkat, és napközben pedig kínlódunk a koncentrációval, hiszen folyamatosan az ételen jár az eszünk. Nos, nem fogjuk így elérni az álomformát, hiszen ha drasztikusan lecsökkentjük a bevitt ételmennyiséget és őrült módon edzünk, az inkább a kórházba kerüléshez vezet, nem pedig a sikeres módszert jelenti. A fent említett módszerek és több hasonló, drasztikus megközelítés negatív hatással bírnak a szervezetünkre.

Testünk minden egyes sejtje az energiától függ, és amikor a szervezet hormonális változásai jelzik, hogy testünk alig kap tápanyagot és energiát, akkor elkezdi azt raktározni, ezáltal korlátozza számos szervrendszer optimális működését, amelyek az életműködés szempontjából nem számítanak elsődlegesnek. Ez tulajdonképpen egy válságkezelést jelent. Minden szervezetnek szüksége van energiára, hogy az összes alapvető testi funkció működjön. Mint ahogy mindannyian gondolhatjuk, semmilyen szélsőséges dolog sem tesz jót, még akkor sem, ha a negatív és pozitív energiaegyensúlyok túl magasak. A megfelelő súlyvesztés vagy súlynövelés kulcsa abban rejlik, hogy az optimális energiabevitel helyett csekély mennyiséggel kevesebb vagy több energiát viszünk be a szervezetünkbe. Ez nem sprint, hanem maraton. A súlyt vesztő sprinterek általában kifulladnak és ugyanúgy visszaállnak a normális kerékvágásba.

A "Súlyt Vesztő Sprinterek" Csapdája és az Energiahiány

Mi történik, ha túl keveset eszünk és súlyt vesztő sprinterekké válunk? Ha mérhetetlenül csökkentjük az energiaellátást az étrendünkben és rendszeresen edzünk, akkor a relatív energiahiány állapotába kerülhetünk sportolás során, amelyet más néven RED-S-nek nevezünk. Ez a fogalom a testünkben végbemenő többféle eseményt, folyamatot és változást jelenti, amelyek nem túl kellemesek vagy éppen egészségesek. Fiziológiai szempontból megfigyelhetők az immunfunkcióra, csontra és szív egészségére való negatív hatások. Azonban ez a veszély nem csak azokat fenyegeti, akik szándékosan keveset esznek és túl sokat sportolnak, hiszen szinte minden ember, aki sok energiát termel, eljuthat az alacsony energiabevitel szintjére. Általában olyan sportolókról beszélhetünk, akik olyan sportágban vesznek részt, ahol magasak az esztétikai igények és olyanokról, akiknek a kevesebb testsúly versenyképes előnyt jelenthet. Ezek közé tartozik többek között a bodybuilding és fitness, a gimnasztika, a balett, a küzdő- és állóképességi sportok, az atlétika, a lovaglás és a strandröplabda.

Az elégtelen mennyiségű energiabevitelt kiszámolhatjuk a rendelkezésre álló energia segítségével (EA). Ez jelenti a maradék energiát, miután az edzésre felhasznált energiát már kivontuk. Ahhoz, hogy ezt kiszámolhassuk, szükséges tudnunk a zsírmentes tömeget (FFM) is. Jana például a kelleténél körülbelül 1300 kalóriával kevesebbet fogyaszt, így esetében számos egészségügyi probléma veszélye fennáll, amelyeket az alábbiakban részletezünk. Az elégtelen mennyiségű energiabevitel a férfiakat és nőket egyaránt érinti. A nők esetében ez a probléma kifejezetten látható a menstruációs problémákra hatással lévő rendelkezésre álló energia miatt.

Az Anyagcsere Lassulása: A Test Túlélési Stratégiája

Ez főként akkor történik, ha hosszabb ideig elégtelen mennyiségű energiát viszünk be a szervezetünkbe, vagy ha a múltban extrém diétákba vetettük bele magunkat és a szervezetünk még nem állt helyre: ekkor láthatjuk az „anyagcsere lassulását”. Ezt másképpen adaptív hőtermelésnek is nevezik. Ez a fogalom arra utal, hogy az energiatermelés jobban csökken, mint ahogyan azt előreláthatnánk és kiszámíthatnánk a testsúlyunk alapján. És mennyi váratlan csökkenés történhet energiatermeléskor? Ez körülbelül egy 10-15%-os elhajlást jelent a már kiszámolt, feltételezett mennyiségtől vagy hozzávetőleg 50-500 kcal-t. Ezt úgy lehet érteni, hogy a testünk meghozza értünk ezt a rengeteg változást és lépést ahhoz, hogy életben tartson minket az olyan időszakokban, amikor energiahiányban szenvedünk. Egyszerűen nem játszhatjuk ki az evolúciós túlélési mechanizmusokat. A fogyáshoz vezető további próbálkozások egyszerűen kudarchoz vezetnének.

Női Sportolók Hármas Szindrómája és a Reproduktív Egészség

A női sportolók hármas szindrómája a női testben három, egymással társuló tényezőt jelent a menstruációs zavarok, csontritkulás és az alacsony energiaszint formájában (diagnosztizált étkezési zavarokkal vagy azok nélkül). Ez a jelenség leggyakrabban a fiatal, női sportolók esetében fordul elő, akiknek alacsony szintű rendelkezésre álló energiájuk van és emellett nagy terheléssel kell szembenézniük sportoláskor. Tipikusan ezek közé tartozik az egész fitness területe (nem csak a verseny), a torna, a műkorcsolyázás, az atlétika és az állóképességi sportok, amelyek hozzájárulnak ehhez a jelenséghez. Az alacsony energiaszint 30 kcal/kg/FFM küszöbértéket jelöl, amelynek hosszú távon nem szabad csökkennie.

A menstruáció elmaradásával a nők termékenységüket is elveszítik, és akár több évbe is telhet, mire a problémát sikerül megoldani, hogy minden a normális kerékvágásba álljon vissza. Mielőtt meggondolatlanul belevetnénk magunkat a fogyásba salátadiétával és napi két edzéssel, gondoljunk arra, hogy ezzel milyen károkat okozhatunk a szervezetünkben és arra, hogy hogyan képzeljük el az életünket egy pár éven belül. Lehet, hogy szeretnénk majd gyerekeket, viszont az áhított tökéletes kinézet megnehezítheti ezt az álmot, és így jóval meghosszabíthatjuk ezt a folyamatot. De vigyázzunk, az alacsony szintű rendelkezésre álló energiának negatív hatása is lehet a férfiak termékenységére is. Tehát nem jó ötlet, ha ragaszkodunk egy diétához, ha éppen gyereket szeretnénk.

Mentális és Pszichológiai Hatások: Hangulat, Alvás és Étvágy

Még rosszabb lehet a kedvünk, ha nagy kalóriadeficitet alkalmazunk, vagy ha több órája ettünk utoljára és már éhesek vagyunk. Egy tanulmány szerint a serdülők 62%-a, akik „extrém diétákat” folytattak, nagy mértékű szorongást vagy depressziót tapasztaltak. Azonban ez az általános negatív önkép miatt is kialakulhat: általában épp ezért választják az emberek a diétákat. Továbbá, az alacsony energiabevitel hatással bír a dopaminra és a szerotoninra, amelyek a hangulatunkat befolyásoló hormonok.

Előfordult már velünk, hogy az éjszaka közepén bizsergő gyomorral és éhesen ébredtünk? Volt már olyan, hogy az előbb említett testi jelzések miatt nem tudtunk elaludni? Ebben nincs semmi különös, ez a szervezet részéről egy gyakori jelzés és az alacsony energiabevitel negatív hatását jelenti az alvásminőségre. Tehát olyan problémákkal találkozhatunk, mint a nehéz elalvás, gyakori felkelés az éjszaka folyamán, és a rossz minőségű alvás, amely cserébe még rossz hangulattal is társulhat és negatívan befolyásolhatja a kognitív teljesítményt.

Voltunk már valaha a diétázás ördögi körében? Előfordult, hogy ilyenkor túlettük magunkat, majd azt mondtuk, hogy hétfőn újrakezdjük? Miért kezd el a testünk egyre jobban és hangosabban panaszkodni az ételről diétázás közben? Minél szigorúbb diétára vagyunk fogva, annál erősebben megfigyelhetjük a kényszeres sóvárgásokat, főként a magas kalóriatartalmú ételekért. Egy 1944 és 1945 fordulópontján végzett kísérlet megmutatta többek között, hogy az energiabevitel csökkentésével többet gondolunk a nap folyamán az étkezésre, ez pedig szó szerint uralhatja a gondolatainkat. Természetesen ez megint egy olyan dolog, amelyet nem akarunk.

A Külső Megjelenés Változásai: Haj, Köröm, Bőr

Érdekes, hogy mi emberek gyakran vállaljuk a bőrünk, körmünk és hajunk egészségének kockáztatását, amely szintén nagyban hozzájárul a külső identitásunkhoz, ahhoz, hogy elérjük az álomkinézetet. Kis mértékben mindannyiunk haja hullik, ez természetes folyamat. Viszont ha nagyobb csomókat vélünk felfedezni a fésűn, akkor az jelezheti, hogy étrendünk kevés energiát, fehérjét és bizonyos mikrotápanyagokból szintén keveset tartalmaz. A haj, a körmök és a bőr egészségével kapcsolatban beszélhetünk elégtelen mennyiségű cink-, biotin-, réz-, szelén-, jód-, A-vitamin-, C-, D-, E-, és B-vitamin-bevitelről. A megfelelő mennyiségű fehérje- és kollagénbevitel különösképp fontos a bőr egészsége miatt és egyben befolyása van a bőr általános kinézetére és annak egészségére.

Hőérzet és Immunrendszer

Még nyáron is fázunk, amikor a hőmérséklet árnyékban alig 30°C alatt van? A testünk természetes módon termel hőt, hiszen tápanyagokat éget el energiáért cserébe. Az energiabevitel csökkentése kéz a kézben jár a tiroid hormonok csökkenésével is, amelyek közvetlen módon szabályozzák az anyagcsere szintjét és a hőtermelést. Egy elhízott nőket tanulmányozó felmérés megmutatta, hogy a pajzsmirigyhormon (trijód-tironin (T3)) 66%-kal csökkent az alapértékhez képest nagyon alacsony energiabevitelű étrenddel (400 kcal/nap). Tehát ismételten közvetlen összefüggés fedezhető fel: minél kevesebb energiát használunk fel, annál hidegebb lesz a testünk. Az edzettség többek között a vérkeringésre is pozitív hatással bír, amely a hideghez való alkalmazkodás kapcsán elméletileg segíthet távol tartani a hideg érzését.

Bizonyos mikrotápanyagok és az immunrendszerhez szükséges néhány sejt alapvető, fehérje formájában lévő építőelemének elégtelen mennyiségű bevitele gyakori betegségek kialakulásához vezethet, melyeket normál esetben el tudnánk kerülni. Ezek a mikrotápanyagok többek között tartalmaznak cinket, szelént, vasat, A-vitamint, C-vitamint, D-vitamint és néhány típusú B-vitamint. Az elégtelen mennyiségű energiabevitel egyik jele lehet még a székrekedés is. Ez valószínűleg az általában kevesebb kalóriát tartalmazó étrendek miatt következik be, de az is lehetséges, hogy az elégtelen mennyiségű energiabevitel okozza. Ez pedig kéz a kézben jár az anyagcsere folyamatok csökkenésével a csökkent pajzsmirigyhormon-koncentráció miatt.

Mikrotápanyag-hiány és Hormonális Egyensúly

Az étel nem csupán energiaforrás, de egyben értékes mikrotápanyagokat is jelent, amelyeket étrendünkből szükséges bevinni a szervezetbe, hogy minden megfelelően működjön. Az energiabevitel csökkentésével, az ételekkel bevitt mikrotápanyagok száma is ugyanúgy csökken. Alternatív táplálkozási módszerek esetén ez a probléma még súlyosabbá válhat. Könnyen előfordulhat, hogy például elégtelen mennyiségű B12-vitamint, folsavat, cinket, kalciumot, magnéziumot és vasat viszünk be a szervezetbe. Az elégtelen vasbevitel hosszú távon vérszegénységhez vezethet, főként a nők körében. Ez pedig megmagyarázhatatlan fáradtságot okozhat. Az alapvető mikrotápanyagok bevitelének biztosításához megfelelő stratégia a prémium minőségű multivitaminok fogyasztása.

A mikrotápanyagok szerepe a szervezet működésében

A test élénken reagál a táplálékbevitelre és mindent megtesz a túlélésért, hiszen ez az elsődleges feladata. Az energiabevitel hiánya számos negatív hormonális változáshoz vezethet. A hormonok komplex hatással bírnak a testre a célszövetekben különféle mechanizmusok segítségével. Például a megnövelt mennyiségű leptin és a csökkentett számú ghrelin azt jelzi, hogy kevésbé érezzük magunkat tele egy étkezés után és sóvárgunk a magas kalóriatartalmú ételekért. És ha hosszú távon magasabb lesz a kortizolszint, az számos negatív hatással van a szervezetre és a probléma így még súlyosabb lesz. Ha a szervezetben alacsony a szexhormonok koncentrációja, akkor rossz hatással lesz a lélekre és a libidóra, a csontok regenerációjára és a nők menstruációjának elmaradására is.

Teljesítménycsökkenés és Sérüléskockázat

Ha az alacsony energiabevitel hatásaihoz hozzáadjuk a csúcsteljesítményért való törekvést, amely nem csak az élsportolók kiváltsága, akkor az adott sportoló kizárólag ehhez a szinthez fog ragaszkodni. Csökkent erő és állóképességi teljesítmény figyelhető meg. Amikor 30%-on van a telefonunk és teljesítményünkhöz szükség van a 100% töltöttséghez, akkor ez egyszerűen nem fog működni. Hozzánk képest a telefon kikapcsol akkor, ha már nincs többé ereje. Miután kimerítettük a korlátozott számú glikogéntartalékokat sportolás közben és csak „zsírokat” használunk fel a zsírszövetből, akkor szinte mindig csökkenést fogunk tapasztalni bármilyen sportteljesítmény során.

A csökkent glikogén raktárak is problémát jelentenek. Az étrendből kinyert, korlátozott mennyiségű energiaellátás miatt - legfőképp szénhidrátokból - felmerül a glikogén formájában lévő, már kész energiaellátás kockázata az intenzív sportteljesítmények során. Fokozott sérüléskockázat jellemző, hiszen a sportban sokkal nagyobb az esélye a mozgásszervi sérülések kialakulásának, méghozzá izomsérülések vagy fáradásos törések formájában. Késleltetett reakcióidő tapasztalható. Csapatsportokban a játékhelyzetek közben lelassult reakcióidő vagy atlétikai versenyben lassabb kezdés hátráltathatja a sportolót. Csökkentett koordinációs képességek is megfigyelhetők. A megfelelő koordináció fontos a teljesítmény szempontjából a sport természetéből adódó komplex és gyakran váratlan helyzetekben. A koordinációs képességek a központi idegrendszer tevékenységeitől függnek, hogy hatékonyan szállítsák az izmoknak az információt a mozgás végrehajtásához. Csökkent koncentrációs képesség is jellemző. A koncentrációs képesség az alapja a külső környezetből érkező megfelelő ingerértékelésnek. Még csökkentett tesztoszteronszinttel és a megnövekedett kortizolkoncentrációval is az optimális hormonprofil károsul. Főként túlzott mennyiségű edzéssel együtt bekövetkezhet az izomtömeg elvesztése, amely a mai szakirodalom szerint leginkább a hosszú távú, alacsony energiaszintnél történik, ez pedig kevesebb, mint 25 kcal/kg/FFM. Itt ugyanakkor jelentősen negatív hatással bír a szív- és érrendszer egészségére, valamint a mentális egészségügyi problémákra egyaránt. Károsult regeneráció is megfigyelhető.

Még mindig úgy gondoljuk, hogy megéri kergetni azt az áhított alakot diétával vagy eszeveszett edzésekkel? A tökéletesség mindenki számára mást jelent. Mindannyian mások vagyunk, hiszen különbözik a magasságunk, a csontszerkezetünk, más a lábaink hossza, a karjainkkal és a felsőtestünkkel együtt. Nevetséges, ha azért sóvárgunk, hogy a mérleg a lehető legkisebb számot mutassa, hiszen a súlyunk még nem fedi a teljes igazságot.

Tészta: Egy Elfeledett Hős az Egészséges Életmódban?

A szénhidrát az egészségmánia közepén szinte szitokszónak számít - így a tészta sem rendelkezik túl fényes reputációval. Eközben újabb és újabb kutatások igazolják, hogy a mediterrán diéta maga a tökéletes fogyókúra, abban viszont bőven találunk tésztát. Nemrég egy átfogó kutatás bizonyította, hogy a tésztafogyasztás - természetesen mértéket tartva - még a fogyásban is segíthet. A dietetikusok szerint két dolgot kell figyelembe venni, mikor tésztát eszünk: legyen teljes kiőrlésű vagy jó minőségű durumlisztből készült, és egy adag ne haladja meg a fél csészényi száraz tésztát. A tésztát mindenki szereti, szívesen készíti, és fogyasztja, mert olcsó, ezerféleképpen variálható, és villámgyorsan teljes értékű fogás készíthető belőle. Arról megoszlanak a vélemények, hogy mennyire egészséges, vagy épp alakbarát, de az tény, hogy mértékkel fogyasztva, a tésztával csakis jót tehetünk testünknek!

A Tészta és a Boldogság Kapcsolata

Imádjuk a tésztát! Tehát annyira nem is meglepő a Milánói IULM Egyetem kutatóinak eredménye, miszerint a tészta növeli a boldogságot. A tanulmányban az olasz tudósok a tészta érzelmi hatásait vizsgálták 40 önkéntes bevonásával. Minden résztvevő 25 és 55 éves közötti felnőtt volt. A kapocs a boldogság és a tészta között a triptofán nevű vegyület. Sőt, gyermekkori emlékeket is felidéz a pozitív érzelmi állapotban, de a triptofán, ami a tésztában is megtalálható, a jobb alvást is elősegíti. A lelkiállapotunkra nemcsak az hat, mit eszünk, hanem az étel által felidézett érzelmek is. Ezt a kutatás során az alanyok is megerősítették. De az is fontos tényező, hogy a triptofán miatt a tészta elősegíti a jobb alvást.

Egészséges Tésztafogyasztás: Tények és Tévhitek

A tészta egészségre gyakorolt hatásáról megoszlanak a vélemények. A tészta egy könnyen elkészíthető, sokoldalú alapanyag, amiből bármikor összedobható egy gyors ebéd vagy vacsora. Ám mivel köztudott, hogy sok szénhidrátot tartalmaz, vannak, akik attól tartanak, hogy káros lehet a fogyasztása, és/vagy könnyen elhízhatnak tőle. Kutatások szerint a szénhidrátok fogyasztásának valójában lehetnek bizonyos előnyei. Úgy tűnik, hogy ez lehet az arany középút, mert a magasabb szénhidráttartalmú táplálkozás (ami az összes bevitt kalória több mint 65 százalékát teszi ki) szintén negatív hatással lehet az élettartamra.

Ha hagyományos, finomított lisztből készült tésztát fogyasztunk, akkor nem mindig jutunk hozzá a legértékesebb tápanyagokhoz. Ezt ugyanis megfosztják rostokban gazdag külső rétegeitől. De ha a liszt durumbúzából származik, vagy teljes kiőrlésű, akkor megmaradnak benne az értékes tápanyagok, és a tészta fehérjetartalma is magasabb lesz. 100 gramm főtt tészta 8 gramm fehérjét és 2,5 gramm rostot tartalmaz, plusz az ajánlott napi beviteli érték 26 százalékát folsavból, illetve 10 százalékát vasból. Az előnyök között említhető az is, hogy a keményítő és a fehérje a durumbúzában kötődik egymáshoz, így hosszabb ideig tart megemészteni, és kellemesen eltelít. Egy, a Nutrition & Diabetes című folyóiratban 2016-ban publikált tanulmány azt mutatta, hogy azok, akik a mediterrán diéta részeként tésztát ettek, alacsonyabb testtömegindexszel és kisebb derékbőséggel rendelkeztek, mint azok, akik nem.

A tészta tápanyagtartalma (durum és teljes kiőrlésű)

Miért Esszük a Tésztát Minden Nap Olaszországban Elhízás Nélkül?

A Delicious portál szerzője, Sue Quinn szakértők segítségével cikkében arra kereste a választ, hogy mennyire egészséges a tészta rendszeres fogyasztása. Egy kutatás szerint az olaszok egy főre vetítve évente 23 kilogramm tésztát fogyasztanak. A felmérésben részt vevők harmada hetente 4-5 alkalommal, néhányan pedig minden nap esznek valamilyen formában. Ennek ellenére Nyugat-Európában a G7 statisztikája alapján Olaszországban a legkevésbé elhízottak az emberek. Míg Magyarországon például 23,9%-a az embereknek túlsúlyos, addig Olaszországban ez az arány mindössze 11,4%. Úgy tűnik tehát, az olaszok kedvenc étele mégsem olyan egészségtelen. Több oka is van annak, miért érdemes rendszeresen tésztát fogyasztani.

A Tészta Pozitív Élettani Hatásai

A jó minőségű tészta számos pozitív hatással bír a szervezetre, ha okosan illesztjük be étrendünkbe.

1. EnergialöketMivel a testünk elsődleges üzemanyagforrásai az összetett szénhidrátok, ha gyorsan, nagy dózisban van energiára szükségünk, ajánlott egy adag, ebben híresen gazdag tésztát elfogyasztanunk. Amikor a szervezet nekilát feldolgozni a bevitt szénhidrátot, azt először glükózzá, azaz cukorrá alakítja, ami, ha bekerül a véráramba, azt felveszik a sejtek, és ATP nevű molekulákat képezve megkezdik az energiatermelést, ami aztán különböző feladatok ellátásában támogatja a testünket. A fel nem használt cukor aztán elraktározódik, jellemzően a májban és az izmokban, a következő felhasználási lehetőségig.

2. JókedvAz összetett szénhidrátok másik csodája, hogy stimulálják az agyban a szerotonin nevű anyag termelését, amit a köznyelv boldogsághormonként tart számon, a hangulatunkra gyakorolt kedvező hatása okán. De ezen felül, igen nagy részben a szerotonin felel a csontok egészségéért és sebgyógyulási folyamatokért is, így jó, ha tésztaevéssel indikáljuk a folyamatot.

3. JóllakottságA tészta laktat - ez nem kérdés, ám közülük is különösen az, amelyet teljes kiőrlésű lisztből készítettek. Hogy miért? A magasabb rosttartalom okán. Persze a fehér, finomított lisztből készült tészták is képesek eltelíteni, ám a jóllakottság érzése sokkal nagyobb mennyiség elfogyasztása után jelentkezik csak, és sokkal hamarabb el is múlik, mivel a finomliszt készítése során a gabona rostban gazdag maghéját eltávolítják, és bár így a végtermék gyorsabban feldolgozható a szervezet számára, hamarabb ki is ürül. A teljes kiőrlésű tésztából készült fogások emésztése lassabb, így a felszabaduló cukor is lassabban szívódik fel, megóvva szervezetünket a vércukorszint-ingadozástól.

4. Nem okoz súlygyarapodástA tészta önmagában nem hizlal. Kutatások szerint azokban az országokban, ahol a lakosság több tésztát fogyaszt, alacsonyabb az elhízási ráta. Egy 2016-os felmérés alapján alacsonyabb testtömegindexet mutatnak azok, akik a mediterrán diétát követik. Ennek egyik oka, hogy a tészta általában csak egy kis része az adott étkezésnek, így sokkal kevesebb fogy belőle, mint főételként fogyasztva. Olaszországban átlagosan 80 gramm tésztát szervíroznak a tányéron. Érdemes lemásolni az olaszokat: kezdjük a főétkezésünket egy kevés olívabogyó, saláta fogyasztásával, majd fokozatosan váltsunk nehezebb ételre. Így nem lesz szükségünk egy hatalmas tál tésztára, hogy jól lakjunk, hiszen a zöldségekkel valamennyire már csillapítottuk éhségünket.

5. Nem okoz vércukor-ingadozástTalán meglepő lehet, de mivel a jó minőségű, durumlisztből készült tészta - tradicionálisan ezt a típust fogyasztják az olaszok - több fehérjét tartalmaz, nem okoz olyan mértékű vércukorszint-ingadozást, mint a fehérlisztből készült változata. Ez azt jelenti, hogy a glikémiás terhelése alacsony. Minél alacsonyabb egy étel glikémiás terhelése, annál lassabban szívódik fel, ezáltal lassabban juttat glükózt a véráramba. Mindig ellenőrizzük a tészta csomagolásán az összetevőket, hogy meggyőződhessünk róla, valóban durumlisztből készült.

6. Lassítja az emésztéstAz olaszok mindig al dente főzik a tésztát, ami azt jelenti, hogy a közepe roppanós marad. Ha a durumtésztát így készítjük, még lassabban szívódik fel a szervezetünkben, mint ha teljesen megfőznénk. A tojásból készült, kézzel gyúrt friss tészta esetén már nem olyan alacsony a glikémiás index, de még így is egészségesnek számít. Rengeteg fontos tápanyagot tartalmaz (például vitaminokat, ásványi anyagokat és vasat).

7. Segít növelni a fontos tápanyagok bevitelétTalán meglepő, de a megfelelő minőségnél is fontosabb szempont az, hogy milyen szósszal fogyasztjuk a tésztát. Olaszországban a tésztára inkább alapanyagként tekintenek, mintsem egy teljes fogásra. Szerencsére számos zöldséghez és fűszernövényhez kiválóan passzol, így segítségével több, a szervezetünk számára fontos tápanyagot vihetünk be.

Tippek az Egészséges Tésztafogyasztáshoz

Ahhoz, hogy a tésztafogyasztás valóban egészséges legyen, érdemes néhány alapelvet betartani:

  • Figyeljünk oda az adagolásra: Egy adag ne haladja meg a fél csészényi száraz tésztát.
  • Ne főzzük túl: Ha nem figyelünk oda, és túlfőzzük a tésztát, az megszakíthatja a kötést a fehérje és keményítő között. Ha viszont sikerül elérnünk az al dente állagot, azzal alacsony tarthatjuk a glikémiás indexét, és gondoskodunk róla, hogy jobban eltelítsen.
  • Válasszunk jó minőségű tésztát: Lehetőség szerint teljes kiőrlésű vagy jó minőségű durumlisztből készült tésztát fogyasszunk, mivel ezek magasabb rost- és fehérjetartalommal rendelkeznek, és lassabban szívódnak fel.
  • Adjunk hozzá zöldségeket: Ezzel további rostokhoz és értékes tápanyagokhoz juthatunk.
  • Gazdagítsuk fehérjékkel: Csirkével, hallal, hüvelyesekkel kiegészítve a tésztaétel teljes értékű, kiegyensúlyozott fogássá válik.
  • Válasszunk alacsony nátriumtartalmú szószt: A szósz minősége és összetétele nagyban befolyásolja az étel tápértékét.

A Nyers Tészta Fogyasztásának Kockázatai

Valószínűleg sokan imádták megenni a nyers tészta maradékát gyerekkorukban, amikor anyukájukkal sütöttek. És talán ma is így van, annak ellenére, hogy ott motoszkál bennünk: a nyers tészta tabu. Hogy miért? Most elmondjuk. Örök igazság, hogy a frissen sült, meleg sütinél csak egy dolog jobb: a nyers tésztából enni egy-két falatot. Az amerikai járványvédelmi központ (CDC) azonban arra figyelmeztet, hogy mondjunk nemet a nyers tésztára, és főleg a gyerekekre vigyázzunk. Szakértők szerint ugyanis akár egy komolyabb ételmérgezést kockáztatunk, ha nyersen esszük a tésztát, és ennek több oka is van.

A nyers tojás és liszt veszélyei

A nyers tojás veszélyesEzzel általában mindenki tisztában van. Vajon akkor miért gondoljuk, hogy a nyers tésztában lévő tojással nem kockáztatunk? A tojások külsején szalmonella baktérium lehet, és a hideg vizes mosás nem csökkenti a kockázatot - sőt valójában még valószínűbb, hogy a baktériumok bejutnak a tojásba, miután a tojás körüli bevonatot eltávolítva a héj pórusai szabaddá válnak a kórokozók előtt. A szalmonella lázat, hasmenést, hasi görcsöket és fejfájást okozhat, amely négy-hét napig is eltarthat.

A liszttel is vigyázni kellLehet, hogy ez már nem annyira közismert, de a liszt E. coli baktériumokkal szennyeződhet. Ahogy a búza a szántóföldeken nő, érintkezésbe kerülhet különféle kórokozókkal, amelyek a feldolgozás során sem tűnnek el. Az E. coli fertőzés hasmenést, gyomorgörcsöt és hányingert okozhat, és akár egy hétig is eltarthat. Ráadásul nem is kell nagy mennyiségben nyers szennyezett lisztet fogyasztani ahhoz, hogy megbetegedjünk: a The New England Journal of Medicine -ben megjelent tanulmány szerint ugyanis a baktériumok nem egyenletesen oszlanak el egy zacskó lisztben, így már kis mennyiség is tartalmazhat veszélyes mennyiségű baktériumot.

Szerencsére ezektől a betegségektől könnyen megvédhetjük magunkat, ha mindig kezet mosunk sütés, főzés előtt, tiszta konyhai eszközökkel dolgozunk és minden sütit csak akkor kóstolunk meg, ha már elkészült! Hogy megkönnyítsék a sütést, egyre több gyártó kínál nyers tésztákat: linzert, bejglit, rétest stb. Ha olyan feliratot találunk a csomagoláson, hogy a tészta nyersen is fogyasztható, nyugodtan kóstoljunk bele sütés előtt.

Szénhidrátok Estére: Egy Elavult Tévhit

Számos étrend a szénhidrátbevitel csökkentését javasolja, különösen estére. De vajon tényleg le kell mondanunk a tésztáról a vacsoránál? Egy hosszú munkanap után kevés dolog esik jobban, mint egy szelet pizza vagy egy tányér tészta. Csakhogy ilyenkor rögtön jön a bűntudat, hiszen a köztudatban az él, hogy szénhidrátot estére nem szabad enni, mert hizlal. A szénhidrátok - a zsírral és a fehérjével együtt - az úgynevezett makrotápanyagok közé tartoznak. „Ideje lenne abbahagyni a szénhidrátok démonizálását.” Támogatják a jó alvást: a szerotonin a melatonin, az alvási hormon előanyaga. Ha a szervezetünkben több szerotonin termelődik, abból több melatonin képződik, ami az alvási ciklus egyik legfontosabb szabályozója. A melatonin segíti a testet abban, hogy mélyebben és pihentetőbben aludjon. A nyugodt étkezés tehát még egy egyszerű paradicsomos tészta elfogyasztásakor is kiemelten fontos.

tags: #minden #nap #tesztat #eszem