Oszter Alexandra: A Művészet és a Családi Örökség Összefonódása

Oszter Alexandra portré

Oszter Alexandra, a sokoldalú művész, színésznő, festőművész és illusztrátor neve az elmúlt időszakban számos, mélyen emberi és inspiráló eseménnyel fonódott össze. Az édesapjától, Oszter Sándortól örökölt diósjenői birtok, a családi tragédiák és a művészet gyógyító erejébe vetett hit mind meghatározza mindennapjait és alkotói tevékenységét. Az alábbiakban bemutatjuk Alexandra életének és munkásságának legfontosabb aspektusait, különös tekintettel a családi örökségre, a birtok átalakítására és az elmúlt időszak eseményeire.

Az Oszter Birtok - Egy Menedékből Közösségi Tér

Oszter Sándor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész élete végéig ragaszkodott diósjenői birtokához, amely a Börzsöny lábánál fekvő, két és fél hektáros területen elhelyezkedő vadászkastélyból és a hozzá tartozó épületekből állt. Édesapjának igazából egyetlen célja volt, hogy ez legyen az ő bázisa, ami minél nagyobb és impozánsabb. Ezenkívül semmilyen más szerepe nem volt, mint hogy ott találkoztak a művészek és az üzletemberek. A színészlegendának az otthona menedéket jelentett, és sosem engedte volna idegenek látogatását.

Oszter birtok Diósjenőn

Lánya, Oszter Alexandra azonban már fiatalon másképp képzelte el a helyet. A színésznő, képzőművész, illusztrátor mesélte, hogy a birtok átalakítása mindig is a tervei között szerepelt. Oszter Sándor halála után Alexandra bátran folytatta azt a tervet, amelyet édesapja egész életében elutasított: a birtok közösségi és kulturális központtá alakítását. Oszter Alexandra életének egyik legnagyobb vágyát váltotta valóra, amikor édesapja, a 2021-ben elhunyt Oszter Sándor diósjenői birtokát közösségi és művészeti térré alakította. Az story.hu nemrég számolt be róla, hogy Oszter Sándor diósjenői birtokának tereit ismét jókedv és gyerekzsivaly tölti meg. A két és fél hektáros birtokon Oszter Alexandra alkotótáborokat rendez, igazi közösségi tér lett a hely. Azt szeretné, ha mindenki újjászületve és feltöltődve menne haza innen. A birtok minden szegletét áthatja a művészet. Az Oszter-birtok nem csak festős elvonulást kínál, hanem tojásfejtést és újholdas hangfürdőt is szerveztek az elmúlt hetekben. Alexandra szerint gyermekkori emlékei szerint a birtok mindig is egy különleges hely volt számára, ahol a városi élet után az idő megállni látszott. Most ezt a nyugalmat és a természet ritmusát szeretné másoknak is megtanítani és átadni. Folyamatosan ott tevékenykedik, oda is költözött, úgyhogy most már Nógrád megyei állandó lakos is.

A Művészet Gyógyító Ereje és Oszter Alexandra Hitvallása

Amikor a Bors a jövőbeni terveiről kérdezte Alexandrát, boldogan mesélt róla, hogy az összművészeti foglalkozásokkal egyszerre akar tisztelegni édesapja emléke előtt és tükröződik benne a hitvallása a művészet erejéről. A természet, a kertészkedés mellett a kreatív alkotás, a festés, és a sütés-főzés mindig feltölti.

A Duna népszerű beszélgetőműsora, a Ridikül vendégeként Oszter Alexandra arról mesélt, bár fiatalként a városi nyüzsgés éltette, édesanyaként fedezte fel az erdő nyugtató, gyógyító erejét. Sokáig nem értette, a szülei miért szeretnek távol lenni a nyüzsgéstől, az emberektől. Ha ennek olykor hangot adott, édesapja megjegyezte, eljön az idő, amikor majd ő is értékelni tudja ezt. Kamaszként lehetetlennek tűnt, hogy az erdő magányában érezze a legjobban magát. Akkoriban hosszú kilométereket gyalogolt azért, hogy valami inger érjen. Egyáltalán nem élvezte az elvonulást - emlékezett vissza fiatalkorára Oszter Alexandra a Ridikül vendégeként. Szendvicseket csomagoltak és hosszú órákon át jártak az erdőt. Vadászként édesapja jól ismerte, mire kell figyelni kirándulás közben. Megtanította a növények neveit, és elmondta, mire lehet őket használni, megvizsgálták az állatok lábnyomát, és megmutatta, milyen hangokból, illatokból lehet arra következtetni, hogy valamilyen erdei állat van a közelben - sorolta édesapjával közös emlékeit Oszter Alexandra, aki bár jól tudja, manapság sok gyereket egyedül a digitális világ vonz, próbálja a környezetében lévő valamennyi gyermeknek átadni azt a természetről szerzett tudást, amit ő kapott.

Családi Kötelékek és Nehézségek

Nem a szokványos apa-lánya kapcsolat volt Oszter Sándor és Oszter Alexandra között. Az otthon „csibészkirálynőnek” becézett színésznő rajongott karizmatikus édesapjáért, és már igen korán eljátszott a gondolattal, hogy felnőttként követi majd őt az előadóművészeti pályán. Szerelmes volt édesapámba, több millió nővel együtt. Hirtelen ment el, és még most is nagyon nehéz nélküle, de valamiért úgy gondolja, hogy jó helyen van. A mai napig álmodik vele, gyakran szokott beszélni hozzá, de úgy hiszi, meg kell tanulni elengedni a halottjainkat. Egy nagy adomány, hogy megörökölte édesapjától a diósjenői Oszter udvart, így az erdő közepén élhet.

Oszter Alexandra családjával

Az utóbbi időben azonban Alexandra édesanyja, Failoni Donatella zongoraművész állapota is aggodalomra ad okot. Az elmúlt időkben már nem engedi el egyedül otthonról a zongoraművészt lánya. Háromszor esett fejre… Legutóbb, amikor elájult, szerencsére nem lett agykárosodása, illetve memóriazavara sem maradt vissza. Fél éve a jobb lába is lebénult, de az már sokat javult azóta - mondta akkor Failoni Donatella. Oszter Sándor özvegye a balatoni nyaralójukban esett el és törte össze magát. Az egyik bordája át is lyukasztotta az amúgy is gyenge tüdejét, ami miatt légmelle lett. A kórházba koponyasérülésekkel és orrtöréssel szállították be. Augusztusban jelentkezett a közösségi oldalán. „Kedves Barátaim és ismerőseim, az ünnep alkalmából örömmel tudatom veletek, hogy még élek! Súlyos balesetem volt májusban, és minden kétséges volt. „Igaz, már semmi nem lesz olyan, mint volt. Lányom vigyáz rám, és van egy kedves fiatalasszony, Kata, aki mindennap háromszor jön, és mindenről gondoskodik, a jóisten áldja meg! Tudok járni, és már magamnak készítem a kávét. Most Diósjenőn él, a Balatonra már nem mehet, el is adták, ami óriási fájdalom a számára. De az élet megy tovább.

Súlyos Autóbaleset és a Felépülés Útja

A közelmúltban egy súlyos autóbaleset rázta meg a családot. A baleset Nógrád vármegye egyik legforgalmasabb szakaszán, a 43-as kilométerszelvénynél, Katalinpuszta és Vác között történt, a 2-es főúton. Egy személyautó és egy kamion ütközött össze frontálisan. A balesetben Oszter Alexandra 16 éves fia is megsérült. Oszter Alexandra drámai posztot tett közzé kedd este, amelyben arról írt, hogy a múlt hét pénteken kivételesen nem ő vitte iskolába a tinédzser fiát. A 16 éves gyermeke annak egy barátjával utazott, ám autóbalesetet szenvedtek a 2-es főút Vác és Szendehely közötti szakaszán, a 43. kilométernél. Az autóban négyen ültek. A jármű a 2-es főúton, Vácnál egy kamionnal ütközött. Péntek reggel új születésnapot ünnepelünk, azt hiszem… A fiam bejött a szobámba: »mama aludj tovább, ma a barátom visz iskolába…« 7:45-kor csörög a telefonom. Baleset történt a 2-esen… frontálisan ütköztek egy kamionnal… Négyen ültek az autóban. A fiam jobb hátul. Ő sérült egyedül. Azt mondták, Vácra viszi őket a mentő. Eközben Alexandra már úton volt a baleset felé, amit már meg se lehetett közelíteni. Irány Vác. A kórházba meg is érkezett a mentő a fiúkkal. Kivéve az övét… Őt mentőhelikopter vitte Budapestre… - írta a színésznő közösségi oldalán.

Autóbaleset helyszíne

A nool.hu írta meg, hogy a helyszíni fotók tanúsága szerint a fekete, BMW típusú személyautó - amelyben a fiatalok utaztak - szinte teljesen megsemmisült. Az autó eleje gyakorlatilag eltűnt: a motorháztető felgyűrődött, az első rész leszakadt, illetve a jármű bal oldala is jelentősen roncsolódott. Az úttesten szétszóródott törmelék és kifolyt folyadékok is az ütközés erejét mutatták. A kamion, amely a másik érintett jármű volt, viszonylag kisebb sérüléseket szenvedett, csupán az egyik lámpája tört össze. A helyszínre mentőhelikoptert is riasztottak, hogy ellássák a sérülteket. A család számára rendkívül nehéz napok következtek, nemcsak az édesanya, hanem a nagymama, a néhai Oszter Sándor özvegye is aggódva figyelte az eseményeket. Failoni Donatella most a Borsnak nyilatkozott az unokája állapotáról. Hatalmas volt az aggodalom, miután Alexandrát hívták, rögtön autóba ült, majd elindult a baleset helyszíne felé. Az állapota miatt nem tudott vele menni, de itthon imádkozott az unokájáért, akit mentőhelikopter szállított kórházba, olyan súlyosan megsérült. Életveszélyes sérülésekkel szállították kórházba.

A Jövő - Remény és Közösségépítés

Az elmúlt időszak eseményei ellenére Oszter Alexandra rendíthetetlenül dolgozik azon, hogy az Oszter-birtok egy olyan hely legyen, ahol a művészet és a közösség építése a középpontban áll. Közösségi oldalán közzétett videófelhívásban a művészeti élmény és a kreativitás áll a középpontban. „Várlak benneteket!” - írja Oszter Alexandra, kiemelve, hogy a birtok minden szegletét áthatja a művészet. A festős hétvégék, tojásfejtések és hangfürdők mind azt a célt szolgálják, hogy az emberek közelebb kerüljenek a természethez és egymáshoz.

Alexandra édesapjától örökölt tudását, a természet szeretetét és a művészet iránti szenvedélyét igyekszik átadni a fiatalabb generációnak is. Bár jól tudja, manapság sok gyereket egyedül a digitális világ vonz, próbálja a környezetében lévő valamennyi gyermeknek átadni azt a természetről szerzett tudást, amit ő kapott. Ezzel nemcsak édesapja emlékét ápolja, hanem egy olyan értékrendet is képvisel, amely a mai rohanó világban egyre nagyobb jelentőséggel bír. Az Oszter-birtok így nem csupán egy fizikai helyszín, hanem egy szimbólum is, amely a hagyományok, a művészet és a közösségi szellem erejét hirdeti.

tags: #oszter #alexandra #toltott #alma