Riz Gábor Lemondása: Húsz Év Után Változás az Ózdi Választókerület Élén

Riz Gábor, a Fidesz Borsod-Abaúj-Zemplén megyei 3. számú választókerületének elnöke, valamint országgyűlési képviselője bejelentette, hogy húsz év után távozik választókerületi elnöki posztjáról, és a 2026-os országgyűlési választásokon már nem indul képviselőjelöltként. Ez a döntés egy korszak végét jelenti Nyugat-Borsod politikai életében, és új fejezetet nyit a térség számára.

Riz Gábor lemondásának bejelentése

Húsz Év Elnökként, Tizenöt Év Képviselőként

Riz Gábor éppen húsz éve, 2005-ben vette át megbízólevelét Orbán Viktortól, a FIDESZ elnökétől az ózdi központú választókerület vezetésére. Az elmúlt két évtizedben nagyszerű emberekkel - helyi szervezeti tagokkal, polgármesterekkel, aktivistákkal - építették a keresztény-konzervatív értékközösségüket. Az ő segítségükkel és bizalmukból kiváló választási eredményeket tudtak elérni országgyűlési, helyhatósági és Európai Parlamenti választásokon egyaránt.

Riz Gábor közösségi oldalán költői szavakkal búcsúzott: „Ne kergesd az időt, ha kell, úgyis eljön…” és „Bizony, ahogy a költő írta, az idő eljön, eljött.” Kiemelte, hogy a sokrétű politikai feladat ma már 71 településre szól, itt Nyugat-Borsodban. Lemondásának ténye, amelyet két héttel korábban már sejteni lehetett, most hivatalossá vált.

Az Utód: Dr. Csuzda Gábor

A választókerületi elnöki poszton Riz Gábor utódja Dr. Csuzda Gábor lesz. Riz Gábor sok sikert kívánt utódjának az „embert próbáló feladathoz”, és arra kérte, hogy „őrizze meg a közbizalmat értékeink iránt, tartsa egyben azt a sikeres csapatot, akikre mindenben számíthattam és akik segítsége nélkül nincs eredményes politikai munka.”

Dr. Csuzda Gábor neve már ismerősen cseng a térségben, noha a tavaly júniusi önkormányzati választáson 55:41 arányban kikapott az egykori jobbikos Janiczak Dávid polgármestertől. Az EP-választáson azonban Ózd azon városok egyike volt, ahol a Fidesz az országos átlagnál jobban szerepelt (48 százalék), míg a Tisza párt elmaradt ettől (26 százalék). Ez a szereplés valószínűleg hozzájárult ahhoz, hogy Csuzda Gáborra esett a választás.

Csuzda Gábor és Riz Gábor átadás-átvétel

Országgyűlési Képviselői Feladatok a 2026-os Választásokig

Riz Gábor a lemondása ellenére a 2026-os országgyűlési választásokig még ellátja országgyűlési képviselői feladatait. Elmondása szerint „igyekszem legjobb tudásommal, kellő alázattal az ügy iránt végezni.” Húszévi bizalmáért köszönetet mondott az Elnök úrnak, és jelezte, hogy amikor kijelölik utódját az országgyűlési munkára is, minden segítséget megad majd neki. Kiemelte, hogy választói támogatása nélkül nem sikerült volna közel 60 százalékos eredményt elérnie a legutóbbi választáson.

Várható Változások a Fidesz Képviselőjelöltjei Között

Riz Gábor nem az egyetlen, akinek ezzel véget ér a parlamenti politikusi karrierje. Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója egy korábbi fórumon jelezte, hogy várhatóan a képviselőjelöltek harmadát lecserélik 2026-ra. Orbán Viktor több helyen is lecseréli az eddigi képviselőket és új jelölteket indít a következő választáson.

Budapesten például Dunai Mónika kivételével - aki győzött 2022-ben a 14. választókerületben - minden választókerületi elnök személye megváltozott. A Szabad Európa szerint több ismert politikus, köztük Németh Zsolt, Lázár János, Simicskó István és Fürjes Balázs sem indul újra egyéniben. Riz Gábor tehát része egy nagyobb, párton belüli átalakulási folyamatnak, amely a Fidesz jövőbeni stratégiájának része.

A Politikai Képviselet Jelentősége Nyugat-Borsodban

Nyugat-Borsodban, ahol a választókerületi feladat 71 településre terjed ki, a politikai képviselet rendkívül fontos. Riz Gábor az elmúlt két évtizedben a keresztény-konzervatív értékközösség építésén fáradozott, helyi szervezeti tagokkal, polgármesterekkel és aktivistákkal karöltve. Az ő segítségükkel értek el kiváló választási eredményeket. A leköszönő képviselő utódjának, Csuzda Gábornak is azt a feladatot adta, hogy őrizze meg a közbizalmat és tartsa egyben a sikeres csapatot.

Egyre több magyaráznivalója van a Jobbiknak

A politikai munka egy ilyen sokrétű területen nagy elhivatottságot és folyamatos jelenlétet igényel. A választókerületi elnöki poszt és az országgyűlési képviselői feladatok ellátása komplex kihívás elé állítja azokat, akik ezen a területen tevékenykednek. A közbizalom megőrzése és a közösség egyben tartása kulcsfontosságú a sikeres politikai munkához, ahogy azt Riz Gábor is hangsúlyozta. Az, hogy a Fidesz új jelöltekkel vág neki a 2026-os választásnak, azt mutatja, hogy a párt frissítésre törekszik, és új arcokkal kívánja megszólítani a választókat. Riz Gábor távozása egy ilyen változás ékes példája.

Egyéb Belpolitikai Hírek és Kontextus

A Riz Gábor lemondását kísérő időszakban számos más belpolitikai esemény is rávilágít a magyar politika dinamikájára.

Sulyok Tamás Köztársasági Elnök Helyzete

Magyar Péter miniszterelnök többször is felszólította Sulyok Tamás köztársasági elnököt, hogy mondjon le önként a posztjáról, azt kérve, hogy ezt legkésőbb május végéig tegye meg magától, a többi közjogi méltósággal együtt. Magyar Péter reméli, hogy Sulyok a megadott határidőig lemond. Hozzátette, hogy ha nem tenné, akkor minden további nélkül alkotmánymódosítással eltávolíthatóak. A miniszterelnök szerint az elnöknek és a többi közjogi méltóságnak is, ha tiszteletben akarják tartani a magyar nemzet akaratát, akkor lemondanak.

A jogszabályok alapján azoknak az állami, politikai vezetőknek, akiknek megszűnik a megbízatása, juttatás jár. Ennek mértéke attól függ, hogy mennyi ideig voltak miniszterek vagy államtitkárok. Magyar Péter felszólította Rogán Antalt, Lázár Jánost "és a többieket" is, "akik tönkretették az országunkat, eladósították", hogy ne tervezzék felvenni ezt a pénzt. Elmondása szerint az érintettek levelet fognak kapni tőle, amelyben nyilatkozhatnak erről. Azt is közölte, hogy ahhoz, hogy megkapják a pénzt, az ő aláírása szükséges, de ő miniszterelnökként nem fog hozzájárulni a kifizetésekhez.

Magyar Péter nyilatkozata Sulyok Tamásról

Minisztériumi Átszervezések és Költözések

Magyar Péter az első, ópusztaszeri kormányülés után jelentette be a Szociális és Családügyi Minisztérium költözését. A többi, korábban bemutatott „luxusminisztérium” sorsáról még nincs végleges döntés. A Szociális és Családügyi Minisztérium a korábbi Miniszterelnöki Kabinetiroda épületébe fog költözni.

A döntés szimbolikus, mivel a Rogán Antal vezette Kabinetiroda az elmúlt években a kormányzati kommunikáció központjaként működött. A 444.hu által megszerzett belső levelezések szerint a tárca kötelező érvényű utasításokat adott más minisztériumoknak a kampányüzenetekről. A Kabinetiroda nevéhez fűződik a „Tisza-adóról” szóló nemzeti konzultáció is, amelyre 12,3 milliárd forintot költöttek. A kampány alapjául szolgáló Index-cikk miatt a bíróság első fokon helyreigazításra kötelezte a lapot.

Az épület ad otthont a jövőben az újonnan, a Belügyminisztériumból kiválással létrejövő szociális és családügyi tárcának. Az új minisztérium egy olyan területet vesz át, ahol a korábbi kabinet tavaly novemberben jelentős döntést hozott: egy kormányülést követően jelentették be, hogy megduplázzák a nevelőszülői alapdíjat.

Az épületek újraosztása egy nagyobb kormányzati átszervezés része. Korábban már kiderült, hogy Magyar Péter nem költözik be a Karmelita Palotába, a miniszterelnök székhelye és a kormányülések helyszíne az Alkotmány utca 5. szám alatt, az Építési és Közlekedési Minisztérium korábbi épületében lesz. A 16 minisztérium hatásköreit rögzítő rendeleteknek még szerdán éjfél előtt meg kell jelenniük a Magyar Közlönyben. A kormányzati átadás-átvétel csütörtökön 15 órakor történik meg, amikor a leköszönő és a hivatalba lépő miniszterek találkoznak.

Szentkirályi Alexandra Inzultusa

Szentkirályi Alexandra fideszes országgyűlési képviselő azt állítja, fizikai és verbális inzultus érte az Országház elhagyásakor. A politikus a közösségi oldalán azt írta: „Ma, amikor elhagytam az Országházat, kaptam egy köpést és egy öblös ‘kurva’ felkiáltást”. A fideszes politikus szerint nem ez az első ilyen eset a választás óta. Szerinte a korábbi állapot volt a helyes, és úgy véli, a jelenlegi közhangulat senkinek sem tesz jót. Ezen események is hozzájárulnak a politikai hangulat alakulásához, amelyben Riz Gábor is meghozta döntését a visszavonulásról.

Szentkirályi Alexandra nyilatkozata

Füzi Réka Tragikus Halála

Az ELTE Hallgatói Önkormányzata közölte a gyászhírt, hogy Füzi Réka tragikus hirtelenséggel elhunyt. A 23 éves hallgatót mindössze négy nappal a halála előtt választották meg az érdekképviseleti testület élére, az ELTE Kollégiumi HÖK elnökévé. Füzi Réka 2003-ban született Budapesten, 2023-ban, az ELTE Természettudományi Kar környezettan szakos hallgatójaként csatlakozott az egyetemi közösséghez. Már elsőévesként, 2024 májusában bekapcsolódott a hallgatói önkormányzati munkába az ELTE TTK HÖK Ellenőrző Bizottságának tagjaként. Különösen szívügyének tekintette a környezettan alapszakos hallgatók közösségét és támogatását. 2024-től minden évben segítette mentorként az elsőévesek beilleszkedését. Közösségszervező munkája az egyetemi élet más területein is meghatározó volt, az 5vös 5km futóverseny szervezésében is évről évre szerepet vállalt. 2025 márciusában csatlakozott az ELTE Kollégiumi HÖK Ellenőrző Bizottságához, amelynek novemberben elnökévé is választották. Felelősségteljes munkáját mindig lelkiismeretesen, nagy odaadással és közössége iránti mély elhivatottsággal végezte. Közéleti szerepét tovább gazdagította, hogy hallgatói delegáltként is tevékenykedett az ELTE TTK Környezettudományi Centrum Tanácsában.

Az önkormányzat szerint tele volt tervekkel. „Új tisztségét nagy tervekkel, lendülettel és őszinte tenni akarással kezdte meg, mindössze néhány nappal halála előtt még a kollégiumi érdekképviselet fejlesztésén dolgozott, tele célokkal és motivációval.” A poszt írói szerint Réka személye és munkássága példaértékű marad. „Kitartása, alázata és tanulni akarása olyan értékek voltak, amelyek az érdekképviseleti munkában is különösen meghatározóvá tették.” Az önkormányzat ígéretet tett arra, hogy továbbviszik az elképzeléseit. „Terveit és elképzeléseit az ELTE Kollégiumi Hallgatói Önkormányzatának megreformálásáról közösen visszük tovább, és az ő emléke előtt tisztelegve valósítjuk meg mindazt, amiért dolgozni szeretett volna. Tudjuk, hogy ezt akarta volna.” A közös megemlékezést 2026. május 19-én 12 órakor tartják a Lágymányosi Campus Gömb Aulájában.

Ez a tragikus hír, bár közvetlenül nem kapcsolódik Riz Gábor lemondásához, mégis része annak a társadalmi és politikai közegnek, amelyben a politikusok döntéseiket meghozzák, és amelyben a közvélemény is formálódik.

tags: #riz #gabor #valasztokeruleti #elnok