Sós Csaba neve összeforrt a magyar úszósport elmúlt évtizedeinek sikereivel. Sportolói karrierje, majd edzői és szövetségi kapitányi tevékenysége egyaránt példázza azt a szakmai elhivatottságot, amely a magyar úszást a világ élvonalában tartja. Pályafutása során az egyéni küzdelmekből szerzett tapasztalatokat kamatoztatta a szakmai irányításban, miközben folyamatosan alkalmazkodott a sportág modern kihívásaihoz.

A kezdetek: Széchy Tamás műhelye és a korai sikerek
Egerben született, de már Budapesten járt iskolába - mérnök végzettségű édesapja a fővárosban kapott munkát -, és 1966-tól a KSI úszója. A tehetsége korán megmutatkozott: 14 évesen már felnőtt magyar bajnok, élete első olimpiájára 15 évesen jutott el, 1500 gyorson és 400 vegyesen indult Münchenben. Mivel Széchy Tamás tanítványa volt, a vegyes úszásban szinte mindig rajthoz állt a karrierje alatt, de a 200 pillangót is nagyon kedvelte.
A sportág első világbajnokságán, 1973-ban, 400 vegyesen nem jutott be abba a döntőbe, amit Hargitay András megnyert. Az 1974-es Eb-n döntőben 400 vegyesen ötödik helyezett. Az 1975-ös vb-n a tizedik 400 vegyesen, az 1976-os olimpián a 13. helyen zárt.
Álom és valóság: A jönköpingi áttörés
1977-ben a jönköpingi Európa-bajnokságon érte el legnagyobb sikerét, a két szovjet, Feszenko és Szmirnov mögött, de Hargitay előtt a harmadik helyen ért célba 400 vegyesen. V betűt mutatott még a vízben, és fülig ért a szája. "Nekem a harmadik hely győzelem. Kimondhatatlanul boldog vagyok, hiszen megúsztam a legjobb időmet (4:29,24) és végre-valahára dobogóra is állhattam világversenyen. Olyan ez az érem, amit a kezemben tartok, mint egy gyönyörű szép álom. Hányszor álmodtam ezt és milyen szomorúan ébredtem. Most álom és valóság ugyanaz" - értékelte a teljesítményét.
Találtunk tőle egy olyan nyilatkozatot is még ebből az évből, ami előrevetítette az edzősködését, és hogy ezen a pályán mozog majd: "Szükségünk lenne a számítástechnikára, legalábbis az alapismeretekre. A mai úszásban rengeteget kell analizálni, és ezt a számok segítségével lehetne elvégezni." Az 1978-as berlini világbajnokságon döntős 400 vegyesen, az ötödik helyen érte el a falat. A moszkvai olimpiára is döntős reményekkel utazott, de kiszorult a legjobb nyolcból.
Mi a legjobb módja a 400 méteres nemzetközi úszásnak?
Búcsú a versenysporttól és az orvosi egyetem
1982-ben hagyta abba, szenvedélyes hangvételű levelet írt az edzőjének, amikor búcsúzott a sportágtól, mert felvételt nyert az orvosi egyetemre, és már nem tudta összehangolni az edzéseket a tanulmányaival. "A mostani visszavonulás előtti pillanatokban is világot megváltó, bravúros győzelmekről álmodoztam, és lélekben kész is voltam rá, de sajnos a valóság már nem ez; fizikailag képtelen vagyok rá, hogy az általam egyszer már elért színvonalról tovább lépjek, vagy tartsam azt. … Amíg élek, gyűlölni fogom április elsejét, utálom ezt a napot, mert azt hittem, sohasem fog eljönni. Amikor egy kicsit is belekóstoltam a sikerbe, onnantól ezt a napot féltem” - jelentette ki a kézírásos papíron, amit a Magyar Úszó Szövetség publikált.
Már kapitányként, 2020-ban így vallott Széchyről: "Alacsonyabb voltam szinte mindenkinél, mégis látott bennem valamit. Nagy ajándéka volt a sorsnak, hogy látott bennem valamit."
Tudományos pálya és edzői karrier
1982-ben került a Spartacusba, 1985-től a Ferencváros edzője lett. Ezzel párhuzamosan végezte oktatói munkásságát. 1990-től címzetes egyetemi docens, 1992-ben tudományos munkatárs, 1999-ben egyetemi adjunktus lett. 2004-ben egyetemi docens a Testnevelési Főiskolán, 2008-tól az úszás tanszék vezetője.

Kapitányként a csúcson - A 2022-es sikerév
2017-ben Hargitay Andrást váltotta a szövetségi kapitányi poszton. 2022-ben minden világversenyről éremmel térhettek haza versenyzőink. Ahogy mondani szokták, a győzelmet nem kell megmagyarázni, azonban a tavalyi év sikereinek számtalan olyan tényezője van, ami mellett nem szabad elmenni. Prof. dr. Sós Csaba szövetségi kapitánynak 2022-ben rengeteg dolga volt, néha meglepően választott, ami a legtöbb esetben bejött.
Persze, ez egyértelmű, hiszen utánpótlás és felnőtt korosztályban is volt világ- és Európa-bajnokság, ami még nem igazán fordult elő. Viszont a legfontosabb az, hogy minden hosszúpályás világversenyen volt magyar aranyérem. Volt egy hazai rendezésű vb, amibe a MÚSZ iroda majdnem „belepusztult”, mert annyit dolgoztak. Versenyekből és szerencsére érmekből sem volt hiány ebben az évben. Van okunk az örömre, de hátradőlni egy pillanatra sem szabad.
A csapatépítés és a szakmai szemléletmód
"Egyértelműen annak, hogy baromira jó edzőink vannak. Ha a legjobb gyorsúszónk egy percet tudna száz gyorson, akkor hiába válogatnék, abból nem lenne ütős csapat… Sok nagyon jól képzett edzőnk van, akik ezerrel dolgoznak, reggeltől estig - csendben. Nem mindenki ugyanúgy éli meg azt, hogy egy erős generációváltás zajlik. Az idősebbeknél sem mindenki úgy reagál erre, ahogy ez egy kívülállónak természetes lenne - ami egyébként érthető. Van, aki nehezebben lendül túl ezen."
"Viszont idén mód volt arra, hogy kipróbáljunk olyanokat is, amiket korábban nem. A 4×200 férfi gyorsváltó a tavalyi budapesti világbajnokságig még nem tudott felállni felnőtt versenyen erős felállásban, mert a program nem engedte. Milák Kristófot eddig nem tudtuk beletenni a váltóba, mert az egyéni versenyszámai előnyt élveztek - ez természetes, hiszen nyerjen előbb ott, aztán majd váltóban is megmutathatja."
Stratégiai váltások a válogatásban
"A 200-as váltó teljesen más, mint a százas, ezt még én is tanulom. A százasnál leússza reggel, majd este is ugyanazt az időt tudja, vagy jobbat. 200-nál már más a helyzet, ott nagyon kevesen vannak, akik ugyanazt, vagy jobbat tudnak úszni, mint délelőtt. A legnagyobb nemzetek majdnem az egész csapatot kicserélik a délutáni döntőkre, mi eddig ezt nem tudtuk megtenni."
"A hölgyeknél elég éles próbálkozások voltak. A 4×100 női gyorsváltó világbajnoki döntőt úszott, amelybe Molnár Dórit tettem be utolsó úszónak. Ugyanilyen próbálkozás volt, amikor az Eb-n Ábrahám Minnát beraktam utolsónak a 4×200 gyorsváltó döntőjében, ahol majdnem két másodperccel úszott jobbat, mint az egyéni csúcsa. Az ifjúsági korú úszók kezdenek már a felnőttek között is kibontakozni. A női részleg kezd erősödni - Pádár Nikolett, Ábrahám Minna, Molnár Dóra már a felnőttek között is letették a névjegyüket. Ez a hármas komoly fizikummal rendelkezik, bennük még nagyon sok van, kérdés, hogy ezt ki tudják-e hozni magukból."

Alkalmazkodás a váratlan helyzetekhez
"2022 talán még bizonytalanabb év volt, mint 2021, de sikerült minden téren szuperül kijönni belőle. Lehetett volna ez az egész év egy nagy kapkodás. De az edzőink rendkívül jól alkalmazkodtak ehhez. Ezúttal is bebizonyosodott, hogy ha különleges, nem várt helyzet elé kerül a magyar úszósport, az edzőink alkalmazkodóképességének és tudásának köszönhetően jobban jövünk ki belőle, mint más nemzetek."
"Nem kell kertelni, én is többet reméltem. Voltak olyan versenyzők, akiknek nem úgy jött ki a lépés. Különösen fáj, hogy egyik váltónk sem tudott érmet nyerni. Nagyon közel volt az éremszerzéshez Kenderesi Tamás, Hosszú Katinka is 400 vegyesen - Katka negyedik helye ennyi idősen óriási dolognak számít. Mindig azt mondják, hogy a Milákot vegyük le. Ne vegyük le, hiszen ő van és lesz is! Bár megjegyzem, ha őt levesszük a jegyzőkönyvről, akkor ott van Kenderesi, aki bronzérmet nyert volna. Pont úgy, ahogy az olimpián is. Érmünk lett volna a vb-n és az olimpián is, még akkor is, ha nincs Milák Kristóf."
Meglepetések és jövőbeli kilátások
"Nem szoktam ekkorát tévedni. 8-10 érmet vártam az Eb előtt és 15 érem lett belőle. Ki számított arra, hogy a váltóink közül három érmet nyer, hogy Kovács Benedek ezüstérmet nyer, vagy arra, hogy Márton Ricsi ezüstöt nyer 200 pillangón? Kós Hubert 200 vegyes aranyérme is meglepetés volt, főleg úgy, hogy arról a számról nem hiányzott senki, szoros verseny volt. Milák egyéni csúccsal lett bajnok, Jackl több számban is győzött, Sárkány remekelt."
Több biztató eredményt is látott az úszók szövetségi kapitánya a vasárnap véget ért országos bajnokságon. Sós Csaba elmondta, csak döntőre esélyes sportolókat visznek majd a párizsi Eb-re. Sós Csaba, az úszó válogatott szövetségi kapitánya úgy érzi, a középdöntők visszahozatala a sportolók érdeke. Ezt pedig maguk az úszók is megértették. Az idei, soproni országos bajnokságon az 50-100-200-as távokon ugyanis háromszor kellett úszni, visszatért a világversenyeken megszokott lebonyolítási forma, középdöntőket is rendeztek.
Döntőre esélyesek a középpontban
A középdöntők visszahozatalával ötnaposra nőtt az idei országos bajnokság, de Sós Csaba szerint nem volt más választásuk. "Nem tehettünk most már másképp. Elég sokszor megtörtént, tavaly és tavaly előtt is, hogy ebben a lebonyolítási formában csak a legkiválóbb klasszisaink tudnak helytállni. Azok, akiknek erősen kell úszni az előfutamot, vagy a középdöntőből nem jutnak be a döntőbe, ha meg igen, a háromból ott ússzák a leggyengébbet. Nem tartható" - vélekedett a szövetségi kapitány az országos bajnokság végeztével.
Az ob előtt hivatalosan meghatározott Eb-szintekről azt mondta, úgy lőtték be a teljesítéshez szükséges időeredményt, hogy aki teljesíti, döntős eséllyel utazhat a párizsi Eb-re. "Ez nem hasra ütés szerűen volt. Az idő, amit meg kell úszni, az a tavalyi világbajnokság után, a világranglistán a legjobb nyolcadik európai, nemzetenként kettőt figyelembe véve. Korábban évtizedekig így volt a magyar úszósportban. Azokat visszük ki, akiknek reális döntőbe jutási esélyeik vannak. Emellett egy-két fiatal kaphat bizalmat."

Tehetséggondozás és a jövő reménységei
A kapitány elmondta, látott biztató eredményeket: Milák Kristóf, Németh Nándor, Sárkány Zalán vagy Jackl Vivien, vagy a fiatal Petróczki Zsombor, aki két évtizede nem látott mellúszó tehetség. "Ezek a biztató eredmények. Akik nem úszták meg a szintet, azoknak van még rá három-nyolc hónapjuk."
Sopron ad otthont szerdától vasárnapig az úszók országos bajnokságának, amely több szempontból más lesz, mint a korábbiak. "A magyar bajnokságokat szinte mindig vidéken rendezzük meg: Sopronban gyönyörű uszoda épült, volt ott már több korosztályos viadal, jöhet a felnőttek bajnoksága. Nemcsak a helyszín miatt nagy a várakozás, hanem azért is, mert az ob igen erős válogatónak is ígérkezik: túl vannak már az úszók az alapozáson, az edzőtáborokon, meglátjuk, ki hol tart. Az Európa-bajnoki indulás a tét, ezúttal nem számítanak a tavalyi vébé eredményei, a szinteket újra el kell érni."
Új szabályok, új kihívások
Korábban sokszor megtörtént, hogy a nyári nagy versenyen elért eredmény bérelt helyet eredményezett, s előfordult, hogy emiatt nem vállalták az indulást a magyar bajnokságon - a magyar úszósport érdeke, és a fejlődését szolgálja, ha „rákényszerítjük” a versenyzőket, hogy készüljenek fel, s álljanak oda a rajtkőre az ob-n is.
"Egyébként ezt a fejlődést van hivatva szolgálni az is, hogy a világversenyekhez hasonlóan Sopronban középdöntőket is rendezünk, vagyis az adott távot háromszor kell leúszni: az elmúlt években megéltük, hogy egy-egy nagy versenyen hiába jutott be valaki a döntőbe, ott már nem tudta nemhogy felülmúlni, még csak megismételni sem az addigi idejét."
Mi a legjobb módja a 400 méteres nemzetközi úszásnak?
Milák Kristóf és a klasszisok helyzete
Milák Kristóf esetében nincs ilyen idő, hiszen a kétszeres olimpiai bajnok kihagyta a szingapúri világbajnokságot tavaly, Sopronban viszont ott lesz - tőle mit vár a kapitány? "Én nem edző vagyok, hanem kapitány, vagyis csak azt tudom figyelni, aki indul a versenyen, s csak az ott mutatott teljesítményéből tudok következtetést levonni, ez Milák Kristófra is igaz. Ha visszagondolunk a párizsi olimpiát megelőző magyar bajnokságra, azt mondhatjuk, képes nagy meglepetésekre, úgyhogy vele kapcsolatban óvatosan kell nyilatkoznunk, de az feltétlenül igaz, hogy a legjobb hír, hogy versenyez egy ilyen klasszis."
"Ha a jelenlegi magyar úszósportról beszélgetnek az emberek, Kós Hubert és Milák Kristóf neve hamar elhangzik, ám ezt követően azért már „döccen” egyet a diskurzus." Sós szerint azonban ez változóban van: "Sokan vannak olyanok, akik olimpián, világ- vagy Európa-bajnokságon szereztek érmet, így például Németh Nándor, Kovács Benedek, Jászó Ádám, Márton Richárd, Zombori Gábor, Szabó Szebasztián vagy éppen a hölgyeknél a visszatérő Jackl Vivien, és még folytathatnám."
Jackl Vivien és a „bölények”
Jackl Vivienről, aki mögött nehéz időszak van: mostanra visszatért régi edzőjéhez, Kocsis Mártához, beleállt a munkába, ugyanakkor a tinédzserkorát éli, s ez a lányoknál okoz nehézséget. "Ott voltam a csapattal az ománi edzőtáborban, úgyhogy volt alkalmam látni őt a felkészülés során: szorgalmasan dolgozik, remélem, visszatér arra a szintre, amelyen már tartott. Mielőtt rákérdezne: azzal, hogy a korábbi edzőjével dolgozik újra, azt mutatja, hogy kettejük között visszaállt a megszokott harmónia, jól ismerik egymást, ezért is reménykedem, hogy Vivien újra a régi lesz."
A felsorolásból két, az uszodák világában leginkább „bölényként” emlegetett úszó: Betlehem Dávid és Rasovszky Kristóf nyílt vízi úszó, ám mindketten határozottan kijelentették, jelentős céljaik vannak a medencében is. "Nagyon helyesen használta a bölény szót kettejükkel kapcsolatban, hiszen valóban két klasszisról beszélünk. Olyan úszókról, akik már szereztek olimpiai érmet is nyílt vízen. Esetükben a formaidőzítés okozhat nehézséget - igazi edzői kihívás ez. Mindketten komolyan veszik a medencés úszást is, ennek rendkívül örülök, már csak azért is, mert igazi élményt jelent őket nézni, amikor úsznak."

Sárkány Zalán és a jövőbeli várakozások
Sárkány Zalán hazajött Amerikából, hogy indulhasson a bajnokságon. "Vannak élettani hatások, amelyeket nem lehet áthidalni, de az biztos, hogy Zalán nagyon motivált, kiváló kvalitásokkal megáldott úszó, ráadásul nagyon szeret versenyezni, a pályafutása pedig felfelé ível - ez a trió együtt nagyszerű eredményekre lehet képes."
Kós Hubert nem indul a magyar bajnokságon, már régóta köztudott: az olimpiai, világ- és Európa-bajnok úszó Amerikában készül, de a szövetségi kapitány „naprakész” belőle is. "Hubi folyamatosan edzésben van, ő aztán sohasem kerülgeti a forró kását, vállalja a legnehezebb kihívásokat is. A világ legjobbjai közé tartozik, ez nem vitás, nem is nagyon lepett meg azzal, amikor kijelentette, hogy ha arra van szükség, mellen is fejlődni fog. Bár szerintem suttyomban arra készül, hogy Los Angelesben kétszáz vegyesen is nagyot dob, ahhoz meg kell a jó mellúszás. Örömteli, hogy van egy ilyen klasszisunk: a Testnevelési Egyetemen az egyik államvizsgatétel a teljesítmény összetevői címet viseli, Hubi esetében pedig valamennyi feltétel rendelkezésre áll, s ebben természetesen masszívan benne van a támogató család is - és minden más is."