A modern háztartásokban a fagyasztás az élelmiszerek tartósításának egyik legpraktikusabb és leghatékonyabb módja. Segítségével hosszabb ideig megőrizhetjük az ételek frissességét és tápanyagtartalmát, valamint minimalizálhatjuk az élelmiszerpazarlást. Ahogy nagymamáink is felismerték a hűtve tárolás előnyeit pincékben, vermekben, úgy ma már a mélyhűtőink gondoskodnak arról, hogy a mikroorganizmusok szaporodását a hőmérséklet drasztikus csökkentésével megakadályozzuk. A fagyasztással - és különösen a gyorsfagyasztással - a vitaminok is szinte teljesen megmaradnak, bár a C-vitamin érzékenyebb a fényre és az oxigénre. A gyorsfagyasztás minőségét a hűtők csillagszámai jelölik.
Milyen élelmiszereket fagyaszthatunk?
A fagyasztási kisokosban szereplő tanácsok alapján számos élelmiszertípus alkalmas a fagyasztásra, beleértve a húsokat, tejtermékeket, zöldségeket, gyümölcsöket és készételeket is. Fontos azonban figyelembe venni az egyes élelmiszerek egyedi tulajdonságait és a fagyasztás utáni felhasználási módját.
Húsok és húskészítmények fagyasztása
A friss húsok és húskészítmények kiválóan fagyaszthatók. A szeletelt szalámi is ide tartozik, amennyiben betartunk néhány alapvető szabályt. A húsféléket érdemes akkora adagokba porciózva csomagolni, amennyit egyszerre fel fogunk használni. Inkább kisebb csomagokat készítsünk, mint egy nagyobbat, mert megfagyott állapotban - felengedés nélkül - nem tudjuk a mennyiséget variálni. Amennyiben több személyre kívánunk főzni, több kisebb adagot vegyünk elő.
A disznóöléskor a konyhakész csomagokat szortírozva tehetjük a mélyhűtő gyorsfagyasztó rekeszébe. A baromfikat - feldolgozásuk megtervezése szerint - szintén csomagolhatjuk egészben, darabolva, például pörköltnek, vagy sütésre készen. A halakat a lehető leggyorsabban, megtisztítva, a majdani feldolgozás szerint csomagoljuk (filézve, egybe stb.). Fontos tudni, hogy a húsfélék közül a hal a legromlandóbb.

A nemespenésszel érlelt szalámik tartós fogyasztási cikknek tekintendőek, mivel a penészes eljárás révén sokáig eltarthatóak, ha nem vágtuk meg, és megfelelően tároltuk őket. A rúd szalámik minőségmegőrzési idővel rendelkeznek, de érdemes ezen az időn belül el is fogyasztani ezeket a termékeket. Ajánlott hűvös helyen, függesztve tárolni, majd miután megkezdtük, a hűtő legalsó polcára tenni takarás nélkül, vagy továbbra is függeszthetjük. A megkezdett részt érdemes lefedni, hiszen számolnunk kell azzal, hogy a szalámi az oxigénnel érintkező része elszíneződik, és az íze is megváltozik, avasodik. Azonban kb. 10 naponként új metszésfelületet levágva a minőségmegőrzési idő végéig biztos, hogy fogyasztható. Idővel az el nem kezdett szalámi is megkeményedik, mert folyamatosan veszít természetes víztartalmából, íze koncentráltabb lesz. Jóval a minőségmegőrzési idő után kezd el avasodni, veszít a színéből és élvezeti értékéből. Éppen ezért a KOMETA húsipari szakértője nem javasolja, hogy a terméket a minőségmegőrzési határidő lejárata után fogyasszuk.
Szeletelt szalámi és egyéb felvágottak fagyasztása
A szeletelt szalámi, virsli, minőségibb sonkák és a párizsifélék jól tűrik a fagyasztást, mivel kevés a víztartalmuk. Az aszpikos verzióknak és a sok vízzel felturbózott daraboknak viszont nem tesz jót a fagyasztás. A még felbontatlan, vagy a már felbontott csomagoltak is bekerülhetnek a mélyhűtőbe, ahogy a frissen szeleteltek is. Egészben, szeletelve, felkockázva, vagy a sonka akár darálva is fagyasztható, attól függően, hogy mire szeretnénk majd felhasználni. Fontos azonban, hogy a felvágottakat csak 1-2 hónapig tároljuk így.
A csomagolt áruk (felvágott, párizsi, virsli, sonka stb.) esetében a csomagoláson fogyaszthatósági idő szerepel, ennek lejárta után nem szabad elfogyasztani a terméket. Felbontás után már csak 2-3 napig őrzik meg minőségüket. A csemegepultból vásárolt felvágottak, sonkák kb. 2-3 napig fogyaszthatóak biztonsággal, a szalámik pedig 7 napig. Ha egy sonka, felvágott keménnyé, nyálkássá válik, akkor semmiképp se fogyasszuk el, mert lehetséges, hogy valamilyen baktérium szaporodott el bennük.
Hogyan fűtöttek a középkorban? A kőfalak mögötti jeges valóság
Tipp: Ha a szeletelt, csomagolt húsokat kivesszük a csomagolásból, és jól besózzuk őket, még pár napot nyerhetünk a felhasználásukra. Ilyenkor tegyük például tányérba a befűszerezett hússzeleteket (akár olaj is kerülhet rá), majd helyezzük a hűtő alsó polcára, és pár napon belül készítsük el. Amikor már 4-5 napja nyitva van egy sonka, de még a fogyaszthatósági időn belül van, érdemes melegszendvicset, sonkakrémet készíteni belőle, vagy akár pizzafeltétnek is felhasználható.
Gyümölcsök és zöldségek fagyasztása
A gyümölcsfélék általában nagyon jól bírják a fagyasztást. Jól járunk, ha először tálcán fagyasztjuk le a megtisztított gyümölcsöket, majd fagyott állapotban töltjük adagonként zacskóba, dobozba. Így nem sérülnek, és kiengedéskor is egyben maradnak, különösen a bogyós gyümölcsök. Különösen jól fagyasztható a meggy, cseresznye, őszibarack, sárgabarack, alma, körte, szilva, ringló, a kemény sárgadinnye és a ribizli. Az eper és a szamóca átmenetet képez: persze fagyasztható, de eredeti frissességét nem őrzi meg. Nem fagyasztható a görögdinnye, szőlő, narancs, mandarin, grapefruit, de a levük és a belőlük készült gyümölcspüré fagyasztható.
A zöldségféléket átválogatva, tisztítás és mosás után, szintén a tervezett felhasználás szerint csomagokba adagolva fagyasszuk. A húslevesbe való zöldségeket akár vegyesen együtt is fagyaszthatjuk. Néhány zöldségfélét érdemes blansírozni: ilyen a kelbimbó, a karalábé, a karfiol, a kelkáposzta, a káposzta, a zellergumó, a zöldbab (méretre vágva), vagy a spárga és a borsó. A blansírozás tulajdonképpen forrázás, rövid előfőzés: a zubogó, forró vízbe, szűrőbe téve, 2-3 percre belemerítjük a tisztított, darabolt zöldséget, utána kiemeljük, lecsepegtetjük, kiterítjük szikkadni, és kicsit leszárítva csomagoljuk.
A paradicsomot és a paprikát megmosva, szárítva tegyük el, ez csak főzésre lesz alkalmas, mert magas víztartalmának következtében lottyadt lesz. Viszont könnyűszerrel bármikor bedobhatjuk a fonnyadó darabokat szezonban a mélyhűtőbe: télen örülni fogunk neki. A tököt gyalulva, konyhakészen csomagoljuk. Amennyiben a vöröshagyma és fokhagyma héjas tárolását nem tudjuk megoldani, érdemes aprítva, adagokra osztva szintén fagyasztani. A gombát hosszú ideig csak a mélyhűtőben tudjuk tárolni. Tisztítva, szeletelve, kicsi citromos lében megforgatva, zacskókba téve, de akár egészben - megmosva, a tönkjéről a földes részt letakarítva, megszárítva is eltehetjük a fagyasztóba.

Fontos megjegyezni, hogy a sok vizet tartalmazó gyümölcsök és zöldségek fagyasztását jobb elkerülni - ilyen például a saláta, uborka, paradicsom, vagy a dinnye. Viszont megtölthetjük a fagyasztót levessel/alaplével - felhasználhatjuk egyéb ételek alapjaként, vagy szószokba.
Tejtermékek és sajtok fagyasztása
Nagyon jól fagyasztható a vaj - magas zsírtartalmának köszönhetően, ahogy a különféle sajtok, a juhtúró és a különféle vaj- és túróalapú szendvicskrémek is. A kevésbé zsírosabb homogenizált tej, a túrófélék is fagyaszthatóak, de állaguk kissé megváltozik. A tejszínt is lehet fagyasztani, ha nem akarunk belőle habot készíteni kiolvadás után. A friss tejszínből készült habot viszont lehet fagyasztani, de felengedés után nem lesz tartós.
Nem fagyasztható viszont a tejföl, a kefir és a joghurt - az ezekben lévő zsír kicsapódik, „grízes” lesz. A sajtoknál is a víztartalom számít leginkább. A camembert vagy a brie sajt állaga nagyon megváltozik egy mélyhűtős kaland után. De a keményebb sajtok nyugodtan bekerülhetnek. Ilyen a parmezán, a gouda, az edami vagy a pizza mozzarella. Még a trappista is. Ezek a sajtok fél, vagy akár 1 évet is tárolhatóak így.
Arra mindenféleképpen számítsunk, hogy a sajt szerkezete is változik fagyasztás után, ezért látványelemként (például frissen szendvicsre téve) már nem nagyon fogjuk tudni felhasználni kiengedés után. De reszelve sütéshez, melegszendvics készítéshez, tésztára vagy pizzára jó lesz. Tehát akkor fagyasszuk le, ha utána olyan ételhez szánjuk, aminél olvasztással használjuk fel. Sajtféléket akár reszelve is csomagolhatjuk, de szeletelve vagy kisebb adagokra osztva is.
Készételek és sütemények fagyasztása
Mindenfajta készétel fagyasztható: levesek, főzelékek, köretek, húsételek, főtt tészták. A megsütött piskótákat, linzereket, élesztős tésztákat szintén lehet fagyasztani. A nyers gyúrt tésztákat, rétestésztákat nyugodtan fagyaszthatjuk.
Nem fagyaszthatók: nyersen készített saláták, sós és édes pudingok, kocsonyák, főtt tojás, a házi készítésű majonéz (kicsapódhat az olaj, nincs benne tartósítószer és állományjavító). A rántott és pirított ételek ropogósan vonzóak, de ha fagyasztóba tesszük őket, készüljünk fel arra, hogy az étel puha és nedves lesz. A tojást sem lehet fagyasztani héjastól, de felverve, akár külön fehérjét, sárgáját, vagy akár egyben már le tudjuk fagyasztani. A csokit sem tudjuk lefagyasztani, mert kicsapódik a kakaóvaj, de a csoki szerencsére sokáig eláll - meg gyorsan el is fogy.
A készételeket is érdemes 1 vagy 2 személyes csomagokban eltenni, mert ha szükséges, szintén könnyebb velük gazdálkodni. A félkész ételek talán kivételek, mert nagyobb adagban is kerülhetnek a mélyhűtőbe, mivel a főzést befejezve - mint készétel - újra fagyasztható, természetesen a felhasználandó adagokat figyelembe véve. A kenyeret szeletelve, a péksüteményeket darabonként fagyasszuk. A fagyasztható süteményekkel szintén így bánjunk.
Előkészítés: rend a lelke mindennek
A legfontosabb, hogy csak tiszta élelmiszereket fagyasszunk le, mert fagyasztás után már nem lehet megmosni vagy tisztítani őket, sokszor felengedés nélkül is elkezdhetjük a főzést (pl. zöldségek). Ha szeleteket kívánunk fagyasztani, nagyobb adagot is lefagyaszthatunk úgy, hogy a szeletek közé fóliát teszünk, így fagyottan is le tudunk emelni annyi szeletet, amennyire épp szükségünk van. Ezzel a módszerrel akár panírozott szeleteket is tudunk fagyasztani.
Hogyan fűtöttek a középkorban? A kőfalak mögötti jeges valóság
A húsokat érdemes felhasználásuk célja szerint szétszedni: pörköltnek apróhúsokat, sütni hússzeleteket, a csontokat levesnek tehetjük el. Lehetőleg 2 személyre való húsnál többet ne csomagoljunk. A konyhakészre előkészített húsokat akár fűszerezhetjük, pácolhatjuk is. Fontos még, hogy a különböző olajos magvakat - mandula, dióbél, mogyoróbél, mák - szintén fagyaszthatjuk, megóvjuk őket az avasodástól. A tejtermékeknél is feltétlenül figyelembe kell venni a felhasználás módját és a család létszámát. Nem muszáj a 25 dkg-os margarint egyben fagyasztani, lehet 5 dekás adagokban is, de ha sütéshez szükségünk van a mennyiségre, akár eredeti csomagolásban is fagyaszthatjuk, ha nem sérült a csomagolása.
A zöldfűszereket aprítva adagonként, csokronként, rudakat formálva vagy jégkockatartó rekeszeibe tömködve tehetjük el, attól függően, mire használjuk majd vagy melyik rokonszenves nekünk.
Csomagolás és címkézés
A lényeg az, hogy ne illatozzon, ne kapjon sok fényt, lehetőleg jól be legyen zárva, és minél kevesebb levegő maradjon a csomagolt élelmiszer mellett. A legideálisabb a négyszögletű forma, mert így jobban tudjuk elhelyezni a csomagokat a fagyasztóban. Ezt elérhetjük úgy, hogy egy dobozban lefagyasztjuk, és utána áttesszük egy műanyag zacskóba, jól lezárva a fagyott ételt. Záráshoz alkalmazhatunk befőttes gumit, de ma már kapható zippes tasak is. Ugyanígy tudunk bánni a megfagyott levesekkel, főzelékekkel, folyékony dolgokkal.

Vizesen nem jó fagyasztani, mert jegesedés alakulhat ki a csomagoláson belül. Üvegben fagyasztani tilos, mert az üveg széttörik. Nagyon fontos szempont: címkézzük fel a csomagokat! Írjuk rá, mit és milyen adagban tartalmaz, és az eltevési dátumot is. Nagyon fontos, mert ki emlékszik már decemberben, mit rakott el októberben… Hasznos találmány a vákuumozó. Ha van rá lehetőséged, használd nyugodtan! A négyszögletű edényekben is érdemes fagyasztani, mert azokat gazdaságosan lehet elpakolni a hűtőben.
Kiolvasztás és újrafelhasználás
Úgy érdemes felolvasztani a fagyott ételeket, hogy ez a folyamat ne változtasson semmit az élelmiszeren, ez vonatkozik elsősorban a húsokra. Nem szabad csomagolatlanul meleg vízbe tenni, mert a meleg víz kioldja a fehérjét, csökken az értéke. Például az így olvasztott csirke húsa szálkás lesz, sütés, főzés közben élvezhetetlenné válik. Csak zacskóstul tegyük vízbe. Legjobb, ha már előző nap kivesszük a mélyhűtőből, és normál térben hagyjuk kiolvadni. A csonttá fagyott levest viszont egy ici-pici vízzel már tehetjük kis lángon a tűzhelyre. A szilárd főtt ételek esetében szintén a fokozatos kiolvasztás a megoldás, mert a tűzhelyre téve leragadhat, a közepe viszont jeges maradhat. A legjobb segítő ebben az esetben a mikrohullámú sütő - van kiolvasztási funkciója, és egykettőre szobahőmérsékletre „melegíti” az ennivalót.
Vannak olyan fagyasztott ételeink, ahol nem kell megvárni a kiengedést, egyből tehetjük az ételbe. Ilyen például a virsli, a kolbász, a zöldborsó, a kukorica vagy a zöldbab. Érdemes sűrítményeket is készíteni, mert elővéve, vízzel felengedve készre főzzük.Fontos szabály, hogy a kiolvasztott étel újból már nem fagyasztható. Mégis akad egy kiskapu az újrafagyasztáshoz. A füstölt áruk esetén kimondottan fontos az, hogyan tesszük el őket a fagyasztóba. Mivel a füstölt húsok kevés vizet tartalmaznak, ezért gyorsan felolvadnak, nem kell sokat várni velük. Hasonlóan a fagyasztott zöldborsóhoz, amit jegesen beleöntünk a levesbe, a füstölteket is fel tudjuk használni fagyasztva.
A fagyasztott élelmiszereket, húsokat vagy tésztaféléket legfeljebb 3 hónapon belül fogyasszuk el. A szakemberek szerint a fagyasztott étel nem veszít tápértékből, de itt is be kell tartani bizonyos határokat. A kiolvasztásnál, hasonlóan a felvágottakhoz és a sajtokhoz, ne a mikróba tegyük. Vagy szobahőmérsékleten, vagy hűtőben olvasszuk ki. Mind a felvágottakra, mind a sajtokra igaz, hogy az erősen fokhagymásak íze hamar megváltozik, és át is tudja venni a többi étel, ami körülötte van.
A közelgő ünnepekre gondolva, ami nem is olyan soká lesz, ha most van egy kis időnk, már készíthetjük a bejglit, és mehet a hűtőbe. Sokat tudunk spórolni, mert most biztosan olcsóbban tudunk vásárolni, mint az ünnepi időszakban. Azon kívül az előre elkészített és fagyasztott ételekkel nem fogunk a fenyőfa alá lerogyni a fáradtságtól, és az újévet is pihentebben fogjuk várni. Ez vonatkozik minden sátoros ünnepünkre is.Érdemes időről időre átnézni a hűtő és a kamrapolcok tartalmát is, és tudatosan előre helyezni azokat az élelmiszereket, amelyek közelítenek a fogyaszthatósági időhöz, de a minőségmegőrzési idővel bánhatunk egy picit lazábban. Mindenesetre a tervezés fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, inkább vegyünk, és együnk kevesebbet, mint többet, és ha látjuk, hogy valami hamarosan lejár, keressünk olyan recepteket, amelyekhez épp az adott összetevőre van szükség.
tags: #szeletel #szalami #fagyaszthato