Gyakran előfordul, hogy kenyérből, zsemléből és egyéb pékáruból maradék termelődik. Ha ügyesen tároljuk őket, akkor nem fognak megpenészedni, hanem szépen megszikkadnak, megszáradnak. Ilyen formájukban pedig nagyon jól újrahasznosíthatók. Ha ellene vagy az ételpazarlásnak, a következő receptek segítségével a száraz pékárukat is megmentheted és finom ételek formájában adhatsz nekik új értelmet! A szikkadt péksüteménynek amúgy sem kell a kukában landolnia, levesbetétnek például kitűnő.

Alapvető technikák a pékáru mentésére
Először is elmondanám, hogy én nem vagyok túlzottan kenyeres - vagyis kenyérféléket elég minimális mennyiségben eszem, kb. akkor, ha muszáj. Gondoltam egyet, és összeírtam azokat az ételeket, amikhez jól jön, ha van némi szikkadt, vagy száraz kenyérfélénk. Íme a listám, folyamatosan bővül, ahogy eszembe jutnak a receptek.
A megszáradt kenyérféléket ledarálva zsemlemorzsát készíthetünk: vágjuk kisebb darabokra, hogy beférjen a darálóba, és pl. húsdarálón daráljuk le. Szerintem az így nyert zsemlemorzsa százszor finomabb, mint a bolti. Csak néhány alap felhasználási lehetőségét írom le, mert rengeteg van: panírhoz, szilvás gombóchoz.
A levesbetétnek készülő zsemlekockát meg kell pirítani, csak simán megszárítva nem finom és gusztustalan is. Pirítás előtt meg kell kenni egy kis olajjal, de aki gyakran csinál ilyet, annak érdemes szerezni egy üres pumpás spray flakont, abba tölteni az olajat, és a zsemlekockákat finoman és lehetőleg egyenletesen bepermetezni olajjal sütés előtt. Serpenyőben és sütőben is lehet készíteni, és egy darabig el is lehet tárolni a hűtőben. Zellerkrém, gombakrém és egyéb krémleveshez nagyon kell.
Tökéletes krutonok
Sós finomságok és főételek
A bundáskenyér kislányom kedvence. Nem is élet az élet a heti bundáskenyér adagja nélkül, ez nem vitás. Rém egyszerű elkészíteni: fogjuk a kenyér/zsemle/kifliszeleteket, és felvert tojásba (amit előtte kicsit megsóztunk, ill. egy kis tej is mehet bele) áztatjuk. Tudtátok, hogy a bundáskenyér angolul French toast?
Hasonlóan egyszerű, de nagyszerű választás a melegszendvics. Persze, ha nagyon száraz, akkor már nem jó, de a kicsit szikkadtabb kenyérféle (mindegy milyen) tökéletes. Vajjal, sonkával, sajttal sütve kiváló reggeli vagy vacsora. Egy másik izgalmas lehetőség a "tejfölös-sajtos kenyér": fóliával kibélelünk egy nagy tepsit, majd beolajozzuk/vajazzuk. A felszeletelt kenyeret megszabadítjuk a héjától. A kenyérszeleteket úgy fektetjük le a tepsire, hogy ne maradjon lyuk. A tejfölt összekeverjük annyi ketchuppal, hogy erős rózsaszínű legyen, majd azt rakunk rá, amit akarunk, és a legvégén megszórjuk reszelt sajttal. Sütőben sütjük, míg megpirul a sajt a tetején. Elronthatatlan, egyszerű és nagyon finom.

A fasírt is finom, és sokféleképp felhasználható feltét. A töltött húsok töltelékének egyik alaphozzávalóját képezi a tejbe áztatott szikkadt zsemle vagy kenyér. Nekünk a csirkemájas töltelék jön be, de igazából mindegy, a szikkadt péksütemények remekül tartják a nedvességet a húsban.
Édes kényeztetés: Guba és töltött finomságok
A mákos guba diós gubával kiegészítve igazi klasszikus. A szikkadt kifliket felkarikázzuk. A tejet a vajjal, vaníliával vagy vaníliáscukorral és cukorral (mézzel is lehet) felforraljuk. A mákot a porcukorral, a citrom lereszelt héjával, szegfűszeggel összekeverjük. Egy nagyobb (Jénai) tálat kivajazunk, és a kifliket beletesszük. Vagy rétegesen vagy összeforgatva készítjük, majd előmelegített sütőben kb. 180-200 fokon kb. 15-20 perc alatt kicsit megpirítjuk.
A túróval töltött zsemle igazi gyermekkori emlék. A zsemle tetejét levágjuk, a belét kikaparjuk (a zsemle ne lyukadjon ki!). A kikapart belet apró darabokra tépkedjük, tejbe áztatjuk, majd kinyomkodjuk és összekeverjük túróval, cukorral, vaníliáscukorral, tojással, előtte beáztatott mazsolával, kevés reszelt citromhéjjal. A kész tölteléket a zsemlébe visszatöltjük, tetejére helyezzük a kalapját, és előmelegített sütőben ropogósra sütjük.
A máglyarakás szintén kifliből szokott készülni, de almaszezonban csináltam én már vegyesen kifli-zsemle verziót is. A tűzálló tálat kivajazom. A kenyeret/kalácsot darabokra töröm és meglocsolom olvasztott vajjal, majd megszórom mazsolával. A többi hozzávalót (tej, tojás, cukor, fűszerek) össze kell keverni, rá kell önteni a kenyérre és jól bele kell nyomkodni a kenyérdarabokat a tejes-tojásos keverékbe. 170-180 fokon kb. 45 perc alatt meg kell sütni.
Kreatív maradékmentő egytálételek
Adomány feldolgozására ideális: minden zöldség, korábbról megmaradt zsemle/kifli/kenyér felhasználható. A hagymát, paprikát apróra vágva olajon megpirítjuk, ha van gombánk, beletesszük, a végén rövid ideig pirítva. A zsemléket egy nagy edénybe tesszük 8-9 darabba felvágva. A felvágott zsemlékre ráöntjük a turmixgéppel pépesített zöldséges, fűszeres húslevet. Ha kevésnek tűnik a lé, akkor hígítsuk vízzel vagy tejjel. Keveréssel homogenizáljuk. Olajjal, vajjal kent és zsemlemorzsával meghintett magas falú sütőedénybe öntsük bele a masszát, szórjuk meg sajttal, és alufóliával bevonva süssük legalább egy órát.

Ne maradj le róla! Tíz komplett menüt rejt egy különleges szakácskönyv, rengeteg időspórolós trükköt, maradékmentést, ráadásul hagyományos és vega recepteket. Hogy a főzés öröm legyen, és végül mindenki jót falatozzon az asztal körül. Mert együtt enni mindig jobb. A szikkadt kenyér, zsömle, kifli, kalács tehát nem a szemétbe való, hanem a konyhánk hasznos és sokoldalú alapanyaga, amivel nemcsak spórolhatunk, de változatosabbá is tehetjük az étrendünket.