Tallér János és Németh Sándor: Egy gyülekezet születése, ellentmondások és konfliktusok

Bevezetés: A Hit Gyülekezete eredetmítosza és a valóság

A Hit Gyülekezete történetének narratívája az évek során több alkalommal is változáson ment keresztül, ahogy az a diktatúrákban gyakran előfordul. Az „hiteles” történetek folyamatosan alakulnak, a múltat pedig újraírják. A gyülekezet honlapján kezdetben az állt, hogy egy Budaörsön megalakult hétfős imacsoportból alakult ki a közösség. Ebből a hétfős imacsoportból azonban mára eltűnt a részlet a gyülekezet honlapjáról, és mindössze annyi maradt, hogy az alapítók 1979-ben bibliai hiten álló evangéliumi csoportot hoztak létre. Később, Németh Sándor maga is eltérő számokat említett, például a CBN műsorában négy ujjával mutatta, hogy négyfős imacsoportból indultak, holott heten voltak. A tendencia abba az irányba mutat, hogy a végén már csak ketten maradnak az alapítók között: Németh Sándor és felesége, Németh Judit.

A Hit Gyülekezetét alapító hét ember közül a Németh-házaspár mellett Tallér János és felesége, Tallér István (Tallér János öccse) és az ő felesége, valamint Paksa Mária neve is említésre méltó. Paksa Mária vidékről került Budaörsre, és a későbbi eseményekben már nem játszott szerepet. A Hit Gyülekezete állandóan „hiteles” története még edzett idegzetű embereket is meglepett, amikor 2019-ben Németh Sándor egy fotót is feltett arról, ahogy mutatja: „négyen voltunk először”. Hogy a hét alapítóból kit tagad le, az nem világos. Tallér János elmondása szerint Bereczkiék után heten kezdték az imacsoportot Budaörsön: Paksa Marika, Gál Mária (Tallér István felesége, akit később Eszternek hívtak), Tallér István, Németh Sándor, a felesége, Judit, és Tallér János feleségével. Eleinte Sándor és Judit, aztán István és a Tallér-házaspár lakott a házban, mivel a régi bérlők maradtak a házban. A hétfős imacsoport tagjai egyenlőek voltak, nem volt senki, akinek nagyobb szava, hatalma lett volna, mint a többieknek. Ez azonban nem maradt így.

A Hit Gyülekezete alapítói

Németh Sándor felszentelése és teológiai végzettsége

A gyülekezet „alapító lelkészét, Németh Sándort és a feleségét, Németh Juditot, 1980-ban szentelték fel pásztornak” - áll a honlapon. Ez állítólag Fort Lauderdale-ben történt, a Good News Church-ben, de rajtuk kívül ezt senki nem látta, erről szóló igazolás sehol nem jelent meg. A pásztorrá szentelés kellékei, mint a teológia elvégzése, a sokéves tapasztalat és a kipróbáltság a legteljesebb mértékben hiányoztak Németh Sándor esetében. Németh Sándornak teológiai végzettsége nincs. Élete első diplomáját magának állította ki, amikor megalapította a gyülekezet teológiai főiskoláját, a Szent Pál Akadémia elődjét, a hangzatos Közép-Kelet-Európai Bibliaiskola és Lelkészképző Intézetet (becenevén a „Kökebilit”), amelynek első ténykedése az volt, hogy diplomát adott Németh Sándornak. Ezen kívül még Pat Robertson keresztény egyeteme ajándékozott diplomát Németh Sándornak, aki a katolikus teológián töltött néhány szemeszteren kívül nem vett részt teológiai képzésben. Állami iskolai végzettsége a mai napig érettségi.

Németh Sándor diplomája

Amikor Németh Sándort Fort Lauderdale-ben „felszentelték” pásztornak, akkor még csak egy éve alakult meg a „hétfős imacsoport” és kezdődött az önálló gyülekezet építése. Fort Lauderdale-ben, a Good News Church-ben, senki nem ismerhette annyira Németh Sándort, a szolgálatát, a felkészültségét, hogy annak alapján pásztorrá szentelje. A pásztorral szembeni legfontosabb követelmény, hogy ne uralkodjon a nyájon, hanem szolgáljon. Az biztos, hogy a felszentelés bibliai feltételei nem voltak adottak. Nagyobb hitele lenne a felszentelésnek, ha az Magyarországon történik, mindenki előtt látható, ellenőrizhető módon, olyan pásztorok által, akik tudnak valamit Németh Sándorról, hosszabb ideje ismerik őt. Egyesek úgy emlékeznek, hogy miután Németh Sándor és felesége visszatért Floridából, nem történt hivatalos bejelentés, hogy ők fel lettek szentelve.

Derek Prince is a Good News Church-ben szolgált, de annyira nem ismerhette Németh Sándort, hogy bibliai követelmények szerint felelősséget vállaljon érte. Egyébként Derek Prince a kilencvenes években keményen konfrontált Németh Sándorral: az egyszemélyes vezetését elfogadhatatlannak tartotta. Megintette őt, hogy helyre kell állítania a bibliai rendet, be kell fejeznie az emberek terrorizálását és elnyomását. De amikor Németh Sándor „felszentelése” megtörtént, Németh Sándor már ugyanolyan korlátlan egyszemélyi vezető volt, mint később. Derek Prince ennek alapján nem is támogathatta volna a felszentelését.

A karizmatikus mozgalom kezdetekben nem helyezett hangsúlyt a képzésre, mindent az isteni „elhívásra” épített. Ennek a szemléletnek a leglátványosabb kudarca Németh Sándor és a Donald Trump támogatásáig eljutott karizmatikus evangéliumi mozgalom. Ma már a karizmatikusok is egyetemeket működtetnek, de azokban a már megromlott hamis próféták tanítanak. A magyar érettségi az amerikai iskolarendszerben a „high school”-nak felel meg, ami a gimnáziummal azonos. Az biztos, hogy ma Amerikában senkit nem szentelnek „pásztorrá” high school végzettséggel. Nem véletlen, hogy el kell olvasni néhány pszichológiai alapművet az egyetemeken, mielőtt valaki emberekkel kezd el foglalkozni.

A „műveletlen halászok” mítosza és a tudás szerepe

A képzetlen emberek „műveletlen halászokra” való hivatkozása erősen sántít. A „műveletlen halászok” nem avatkoztak be a hívők életébe és nem uralkodtak rajtuk. Nem akartak mindenhez érteni. A „műveletlen halászok” látták az Isten Fiát. Jézus példája nem indította őket arra, hogy totális kontrollt gyakoroljanak más emberek élete fölött. A „műveletlen halászok” annyira azért nem voltak műveletlenek, hogy maffiózók akartak volna lenni. A szolgálatuk is más volt. A tudás nem ellentéte a hitnek. Pál apostol, aki a kereszténység tanítását kifejtette, kora egyik legképzettebb embere volt. A világ bölcsességénél valóban nagyobb az Isten „bolondsága”, de ez nem azt jelenti, hogy kötelező lenne műveletlennek és képzetlennek lenni. Az Isten „bolondsága” nem szó szerint értendő, cseppet sem bolondság, csupán a világ gondolkodása szerint az. Németh Sándornak is bolondság az, hogy áldjátok azokat, akik titeket átkoznak, jót tegyetek azokkal, akik kergetnek titeket.

Úgy tűnik azonban, hogy Németh Sándor is elkezdte becsülni az evilági iskolai végzettséget. Az önéletrajzi adatait maga adta meg. Ha ő írta be, hogy „1977-ben végzett a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen”, akkor nem mondott igazat. Tallér János 1976 májusában tért meg és június 30-án fejezte be az egyetemet. A megtérése miatt nem adta be a doktori értekezését szociológiából, mert akkor már „kárnak és szemétnek” ítéltek minden „emberi bölcsességen” alapuló tudományt. Németh Sándor 1976-ban a második évet fejezte be, és ez volt az utolsó éve, mert a megtérése után az egyetemet nem kívánta folytatni. Ha pedig 1976-ben a második évet fejezte be, akkor 1977-ben semmiképpen nem végezhetett. Németh Sándor azt a látszatot akarja kelteni, mintha lenne felsőfokú egyetemi végzettsége és lennének befejezett teológiai tanulmányai. Ez azonban nem igaz.

A Példabeszédek 28. rész 16. verse azt mondja, „az értelemben szűkölködő fejedelem nagy elnyomó is”. A korinthusbeliekhez írt levélben Pál apostol nem a műveltséget és a felkészültséget állítja szembe Isten bölcsességével, hanem az Isten Igéjét tagadó evilági filozófiát, bölcselkedést. A görög filozófiát, amivel a katolikus egyházatyák felhígították és keverték a Bibliát. Nem minden tudás ellentétes a Bibliával. Az értelem Istentől van. A korinthusiak görögök voltak, akik emberi bölcsességet és okoskodást kerestek, míg a zsidók jelt kívántak. Pál szerint a keresztről való beszéd, az igehirdetés „bolondsága” rejti a legnagyobb bölcsességet és ez a legnagyobb jel. Pál nem a tudatlanságot, a butaságot, s nem a képzetlenséget magasztalta fel, hanem az Isten megismeréséről beszélt csupán, hogy az nem emberi értelem, hanem az isteni kijelentés által lehetséges. Akik az értelmükkel keresik az Istent, és nem a szívükkel, azoknak valóban akadály lehet az értelmi magaslat. De nemcsak azok találják meg az Istent a szívükkel, akiknek a fejükben semmi nincs. Filozófusok is megtérnek, amire legjobb példa a Hit Gyülekezetében a kiváló Rugási Gyula. A baj nem az értelemmel van, hanem azzal, ha valaki felfuvalkodik a saját emberi értelmével és azt az isteni kijelentés fölé helyezi. Az értelmet nem elvetni kell, hanem a Biblia szerint „megújítani”, alárendelni Isten Igéjének. Az értelemre nagyon is szükség van. Nem véletlen, hogy a diktátorok infantilizálják, elbutítják az alattvalókat és felmagasztalják a tudatlanságot. A tudatlan embert lehet elnyomni. Miközben a diktátorok maguk is értelemben szűkölködnek, mert különben nem lennének elnyomók.

Tallér János és Németh Sándor találkozása, és a budaörsi ház története

Tallér János és Németh Sándor egyaránt katolikus háttérből tért meg. A katolikus teológián ismerkedtek meg. Tallér János ötödéves, Németh Sándor csak másodéves volt. Jártak együtt Bereczki Sándor gyülekezetébe és a Hőgyes utcai gyülekezetbe is. Tallér János házat keresett a családjának, így talált rá a legendás Farkasréti út 1. szám alatti házra. Tallér János elmondása szerint: „Az akkori tulajdonos (bizonyos Józsi bácsi) megkedvelt engem. Létrejött az üzlet. Letettük a foglalót, megkötöttük a szerződést.” Sándorék ekkor Budakalászon laktak albérletben, elég rossz körülmények között. A házban nem volt fürdőszoba, a WC is csak a kert hátsó részében, Judit terhes volt… De maguk a körülmények is veszélyesek voltak egy kismamára nézve. Ezért Tallér János megkérte a budaörsi ház tulajdonosát, vegye oda albérletbe Sándorékat. Józsi bácsi attól tartott, hogy ha megszületik a gyerek, nem akarnak majd kiköltözni és ők ezért nem fizetik ki a vételárat. Ezért szerződésbe foglalták, hogy Sándorékat mint albérlőket akkor is átveszik, ha birtokba lépnek.

Tallér János a budaörsi ház vételárának a felét kifizette, a másik felét havonta törlesztette. A ház teljes egészében az ő tulajdona volt. Németh Sándor ugyan tett egy olyan ajánlatot a ház megfelezésére, amilyen ajánlatot csak ő tesz, de abból nem lett semmi: „Sándor ugyan tett egy javaslatot arra, hogy vegyük meg felesben, de mi akkor már kifizettük a foglalót és alá is írtuk a szerződést. De így is beleegyeztünk volna, mert ha egy összegben fizetünk, akkor olcsóbban megkaphattuk volna. Azonban nem sikerült előteremteniük a vételár rájuk eső részét. Ekkor Sándor azzal az ötlettel állt elő, hogy adjuk ki a hátsó három szobát albérletbe (hat szoba volt a házban), az így befolyó összegből törlesszük a vételár másik felét. Ez fedezné az ő részét. Kissé csodálkoztam ezen az ajánlaton, hiszen ők maguk is a mi albérlőink voltak, és ha kiadtuk volna a többi szobát (ahogyan az később meg is történt), azt mi adtuk volna ki, és nem ők. Így a közös tulajdonlás kútba esett.”

Tallér János lesz a vendégünk 2022.08.20-án szombaton

A „Tallér-szellem” teológiája és Tallér János elüldözése

Németh Sándor nem isteni, szellemi kijelentésekkel szerezte meg a tekintélyét és a hatalmát az induló közösségben, hanem azzal, hogy amerikai tanítók prédikációit csak neki fordította le a felesége, Németh S. Judit angolból, és azokat adta elő, mint a saját tanításait. Tallér János így emlékszik erre: „Akkoriban nehéz volt jó, egészséges tanításokhoz hozzájutni. Néhány becsempészett könyvet leszámítva szinte kizárólag angol nyelven volt elérhető az evangéliumi és karizmatikus tanítás. Értelemszerűen adódott, hogy Judit (angoltanár lévén) lefordított anyagokat, amiket Sándor elmondott a csoportban. Ez lehetőséget adott neki, hogy a szolgálata kialakuljon és kiforrjon.” Én azt gondolom, hogy Sándor nem másolta le szolgaian a tanításokat, hanem miután tanulmányozta, velünk is megosztotta a prédikációin keresztül. Inkább az volt furcsa, hogy mi sohasem láthattuk az eredeti anyagot (egy-két kazettát kivéve, amit a Judit alámondott magyarul). Így azt sem tudtuk megítélni, hogy az eredetihez képest mi jött át. Mindannyian nagyon szomjasak voltunk a jó tanításokra, a jó látásokra és hálásak voltunk.

Németh Sándor kitalálta a „Tallér-szellemet”, ami nem más volt, mint a Tallér Jánossal szembeni irigység és kisebbrendűségi érzés, valamint az akhábi frusztráltság, hogy nem szerezhet meg mindent, mert útjában áll valaki. Részlet a könyvből: „A Tallér-szellemet először csak a két szellemi szakértő, Németh Sándor és Németh S. Judit „érezte”, utána mindenki, akinek beszéltek róla. Fejgörcs, fejfájás, sötét hangulat, szerencsétlenségek. Ha bárki rosszul érezte magát, ha valami baj érte, az a „Tallér-szellemtől” volt. Nyomta Németh Sándor a „szellemi harcot”, űzték a „Tallér-szellemet” éjjel-nappal. A házban is, amely Tallér János tulajdona volt, ahol Tallér János jóvoltából laktak. Tallér János és felesége pedig hallották ezt.” A „Tallér-szellem” olyan erős volt, hogy még a kilencvenes években is elromlottak a hűtőszekrények, mosógépek, összetörtek az autók, ha a Tallér-családról akár egy kósza hír érkezett. Annyira azonban a „Tallér-szellem” nem volt erős, hogy Németh Sándor és felesége kiköltözzön Tallér János házából, mert Németh Sándor hősiesen állt ellene az ördögnek. Ehelyett Tallér Jánosnak kellett kiköltöznie a saját házából.

Tallér János így emlékszik vissza: „A Tallér-szellem teológiája elkezdett felépülni, a hónapok folyamán egyre kifinomultabb és egyre hihetőbb lett. Mi pedig megnyitottuk magunkat ez előtt, keresgéltünk a múltunkban, a kapcsolatainkban. Megvallottunk minden bűnt, radikálisan elfordultunk minden kapcsolattól, amire csak a gyanú árnyéka is vetült. Közben már a többi hívő is elkezdte érezni a Tallér-szellemet. Azt hiszem, kitalálták, Sándor mit szeretne hallani, s így figyelmet és megbecsülést értek el. Űzték belőlünk a démonokat, szinte állandóan szellemi harcot folytattunk, de a nyomás egyre rosszabb lett. Bennünk pedig az a kényszerérzés fogalmazódott meg, hogy mi reménytelen esetek vagyunk, a legjobb pedig az lenne, ha mi csak eltűnnénk. Ha nem is szándékosan, de mégiscsak romboljuk az Úr munkáját, hordozunk valami fertőzést. Azt hiszem, ha sokáig fennállt volna ez az állapot, tudathasadásba vagy teljes lázadásba vitt volna bennünket. Elfogadtuk, hogy probléma van velünk és ez a rettenetes gyanú-rendszer (ki is hozta be, milyen átok alatt élünk?) a házasságunkat is majdnem kikezdte.” Majd jött a Németh Sándornak kedves, jézabeli megoldás: „Furcsamód tapintatból még magunk között sem beszéltünk arról, hogy ez az egész lehet, hogy nem is igaz - mondta Tallér János. - Az volt az általános vélekedés, hogy Sándor felkenetése (még) nem elég erős ahhoz, hogy ezzel az átokkal vagy szellemmel elbánjon. Mert futár jött lihegve és szólt. Hallgassuk tovább Tallér Jánost. „Ebben az állapotban éldegéltünk, mikor egy testvér késő este eljött hozzánk, és azt mondta, hogy azonnal menjek Sándorhoz. Emlékszem, hogy nagyon nagy hó volt. Az utcán találkoztunk. Sándor azzal a hírrel várt, hogy meg van szervezve, hogy elhagyjuk az országot” - idézte fel Tallér János, akinek soha nem fordult meg korábban a fejében, hogy elhagyja az országot. Ezt mondta: „Abban az időben mindenkinek, aki nem szerette a kommunista ideológiát, megfordult a fejében, hogy Nyugaton jobb élete lenne. Akkor úgy látszott, a szocialista rendszer megingathatatlan. Mi azonban sokkal fontosabbnak tartottuk az Úr munkáját, és igen odaszántak voltunk.”

A budaörsi ház sorsa és Tallér János sorsa

Hogy mi lett a budaörsi házzal? Elmondja Tallér János: „Mivel disszidensként az a veszély fenyegetett, hogy házunkat az állam elkobozza, Sándor javaslatára ingyen és bérmentve öt testvér nevére írattuk. Sándorék vállalták, hogy továbbra is beszedik az albérleti díjat, és abból fizetik a törlesztés hátralevő részét.” A jó pásztor külföldre üldözte a juhot, de aggódott a házáért, amelyben lakott, emiatt azt javasolta, hogy írassák az ő embereinek nevére. Neki ne legyen baja belőle. Úgyis elvenné az állam, ezért inkább legyen az övék. Ő megteszi a szívességet, ha már így elmegy Tallér János, törleszti helyette a ház részleteit (a hites albérlők pénzéből), amelyben ő lakik, s amelyet átíratott a strómanjai nevére.

Tallér János, aki megnyitotta a házát Németh Sándor előtt, és befogadta a családját, földönfutó lett, megpakolva a „Tallér-szellem” bélyegével. Németh Sándor egy életen át átkoztatta, a mai napig is, ott tett be neki, ahol tudott. De Tallér János a semmiből sikeres és áldott ember lett. Nem a hívők kifosztásából, hanem valóban Isten áldásából és a tehetségéből gazdagodott meg Angliában. Ez még jobban frusztrálta Némethet, aki hiába lopta el a gyülekezetet, a házat, az országot, mégsem nyugodott meg a lelke. Tallér János és családja 1981 decemberében, rendezett, testvéri kapcsolatokat maga mögött hagyva távozott Angliába. 1991-ben látogatott el ismét Magyarországra. Elmondta, hogy most is úgy látja: Angliába költözése az Úr vezetése volt. Elhatározásában a Szentlélek különböző formákban erősítette meg. Jelenleg egy teljes evangéliumi gyülekezet megbecsült tagja, sikeres üzletember, feleségével és négy szép gyermekével teljesen kiegyensúlyozott, boldog családi életet élnek.

Tallér János és Németh Sándor viszonyának alakulása

Németh Sándor korlátlan hatalma és az utódlás kérdése

A csoportban egyetlen ember volt, aki nem volt alárendelt szerepben Németh Sándorhoz képest, és aki megakadályozhatta volna az egyszemélyes, kontroll nélküli vezetés kialakulását: Tallér János, aki közel egy időben tért meg Németh Sándorral. Ismerte a Bibliát, istenfélő ember volt, tudta, hogy a pásztoroknak szolgálniuk kell és nem uralkodniuk. Talpig becsületes ember, a tisztesség élő szobra, akit Németh Sándor 35 éve átkoztat, ő mégis a legjobbakat tételezi fel róla a mai napig. Nem tűrte volna, hogy Németh Sándor elnyomja az embereket, feltétlen engedelmességet követeljen magának és diktatúrát hozzon létre Isten egyházában. Mindenki, aki később csatlakozott a gyülekezethez, már kész helyzetet talált, amelyben Németh Sándor már megfellebbezhetetlen tekintély volt. De Tallér Jánosnak Németh Sándor nem volt az. Ezért Tallér Jánost félre kellett állítani az útból.

A Hit Gyülekezete honlapján az áll, hogy nemcsak Németh Sándort, hanem a feleségét, Németh S. Juditot is „felszentelték” pásztornak. Németh S. Judit is alapító pásztor lett. Ha Németh Sándorral bármi történne, marad minden a család kezében, mert csak előlép a másik felszentelt alapító pásztor, Németh S. Judit. Németh Sándort azonban ez sem nyugtatta meg, mert igyekezett még ennél is jobban bebiztosítani az utódlást, hogy a Hit Gyülekezete a Németh család vállalkozása maradjon. 2018. október 20-án a Hit Gyülekezete vendége volt a híres amerikai bibliatanító, Marilyn Hickey, aki a Németh család évtizedes barátja. Elég sok pénzt keresett már Németh Sándor gyülekezetében, hogy baráti szívességekre meg lehessen kérni. Prédikációja végén váratlanul felhívta a színpadra Németh Sándor fiát, Németh Szilárdot, az ATV vezérigazgatóját. Marilyn Hickey zavarban volt. Még inkább Németh Szilárd, aki a NER-lovagok gondtalan életét éli és nem hiányzott neki a gyülekezeti nyilvános szereplés. Marilyn Hickey még saját magában sem bízott, mintha kétségei lettek volna az akcióval kapcsolatban. Először megkérdezte, hányan bíznak benne, tegyék fel a kezüket. Ezzel jelezte azt is, hogy most „hivatalos” aktusra kerül sor, isteni tekintéllyel tesz valamit. El kell fogadniuk az isteni tekintélyét. Utána kijelentette, van néhány szava Szilárd számára. De Németh Szilárd eltűnt. Elbújt, mint Saul a holmik közé, Sámuel próféta elől. Miután mégis előkerült a trónörökös, felment a színpadra. Hickey azt mondta neki: „Isten akar használni a csodák terén, a gyógyulásban. Különleges dolgokat fogsz megtapasztalni, emberek fognak felállni a tolószékből, mentálisan helyreállnak. Démonok fognak kimenni, ettől az estétől kezdve.” Ez is egyfajta „felkenetés” volt. A Németh családnak Marylin Hickey megtette a szívességet, feltehetően utolsó budapesti útja alkalmával, hogy a gyülekezet színe előtt beprófétálta Németh Szilárdnak a csodákat, a karizmákat, melyekkel apja nyomdokaiba léphet. Az azóta eltelt időben nincs tudomásunk arról, hogy Németh Szilárd érintése nyomán bárki felállt volna a tolókocsiból, akárcsak egy heveny influenzából meggyógyult volna. De ha szükség lesz rá, lesznek majd „bizonyságok”. Ha a katolikus egyházban is találtak minden szenthez valami csodát, akkor a Hit Gyülekezetében sem lesz másképp. Ellenkező esetben azt kellene gondolnunk, az amerikai prédikátornő a honoráriumért „kente fel” Németh Szilárdot, hogy a Hit Gyülekezete, a tizedfizető aranytojást tojó tyúk, a korlátlan lelki hatalom, a hatalmas bevétel, az ingatlanvagyon a Németh család kezében maradjon. Ha így lenne, a simónia bűne lenne. A Szentlélekről hazudni nagy merészségre vallana, bár nem ez lenne a Hit Gyülekezete és Németh Sándor életében az első eset. A tét az, hogy a korlátlan egyszemélyes hatalom generációkon át a családban maradjon és a „kenet” öröklődjön. Nem is kell Istennek mindenbe beleszólnia, törődjön csak a maga dolgával. Németh Sándor gondoskodott az isteni elhívásról. Ha majd arra kerül a sor, hivatkozhatnak rá, hogy Marilyn Hickey „felkente” Németh Szilárdot: ő az Isten által választott és elhívott utód, akárcsak a hűséges fiúgyermek az észak-koreai diktatúrában. Németh Szilárd már korlátlan hatalmat örökölhet az apjától és uralkodhat, mint a posztkommunista diktátorok fiai.

A diktátori vádak és Németh Sándor védekezése

Németh Sándor azzal a váddal kapcsolatban, hogy diktátor lenne, a következőket mondta: „Információim szerint ezzel a váddal minden erős, sikeres vezetőnek szembe kell néznie. Mindig vannak olyan emberek, akikkel valamilyen oknál fogva konfrontálnia kell. Úgy gondolom, hogy ez a jelenség a világ jelenlegi állapota miatta természetesnek mondható. Én ezt a vádat a leghatározottabban visszautasítom. A Hit Gyülekezete nem az én személyemre, hanem Isten Igéjének abszolút tekintélyére épül. Arra törekszem, hogy az életemet továbbra is alárendeljem Isten Igéjének. Vezetői tekintélyem a gyülekezetben korlátozott. Ilyen korlátot jelent a gyülekezet nyilvánossága, a presbitérium, a diakónusi testület és nem utolsó sorban azok a széleskörű nemzetközi kapcsolatok, amelyeken keresztül szolgálati ajándékokkal állok személyes kapcsolatban. Ez a kapcsolatrendszer - úgy érzem - elég fegyelmező erővel bír ahhoz, hogy továbbra is Isten Igéjét szem előtt tartva végezzem a szolgálatot.”

Hozzátette: „A diktátorokra az a jellemző, hogy erőszakosan, gyakran törvénytelenül ragadják magukhoz a hatalmat. Egyik sem mondható el rólam. Nagyon sok tanúja van annak, hogy milyen körülmények között kerültem a szolgálatba. A közösséghez tartozók kezdettől fogva első számú vezetőként fogadtak el. E kérdés kapcsán soha nem volt vitánk. A diktátorok másik jellemzője, hogy utasításokkal, parancsokkal próbálják akaratukat, véleményüket másokra erőltetni, ami erőteljesen korlátozza az egyének szabadságát és zavarja az Úrral fennálló kapcsolatukat. Egy ilyen gyülekezetet, már méreteinél fogva sem tud egyetlen ember vagy egy kis klikk az uralma alatt tartani. Ha ez így lenne, akkor a gyülekezet egy olyan dikatórikus képződménnyé vált volna, amit a történelem már régen halálra és kimúlásra ítélt volna. A gyülekezet, nyitottsága, miatt bizonyos társadalmi ellenőrzés alatt is áll, az összejöveteleken rendszeresen jelen vannak a sajtó képviselői is.”

A Hit Gyülekezete vezetői hierarchiája

Az egyházi vezetés bibliai alapjai és Németh Sándor értelmezése

Németh Sándor szerint: „Az kétségtelen, hogy egy gyülekezet vezetése eltér a társadalomban szokásos vezetési formáktól. A korai Egyház vezetése - az Apostolok Cselekedetei alapján - nem mondható sem demokratikusnak, sem diktatórikusnak. Nem a köz akarata hozta létre a gyülekezeteket, hanem Isten természetfölötti kezedeményezése. Kétségkívül volt a korai egyházban is tekintélyi rend, és különbségek voltak a szolgáló testvérek között is. A Szentírás megkülönböztet presbitereket, diakónusokat, illetve pásztorokat, tanítókat, apostolokat, sőt apostolok apostolait, fő-fő apostolokat is említ. Kétségtelen, hogy a kormányzás tekintetében egy pásztor, vagy apostol nagyobb kompetenciával bír, mint például egy tanító vagy egy csodatevő. Ez a tekintélyi rend nem merev, nem pszichikai, politikai, jogi természetű, hanem elsősorban szellemi, valóságos karizmákra, szellemi ismeretre, a Szent Szellem kenetére és az érdemre épül fel. Mi is ezekre az elvekre építünk, és a gyülekezetben is az a fő cél, hogy a hívők ne ember, hanem Isten uralma alá kerüljenek.”

Tallér János elhagyása és az azt követő események Németh Sándor egyeduralmának létrejöttét jelzik, ami a „keresztény fasizmus” iljini elméletének elengedhetetlen része, és a bibliai minta tagadása. Németh Sándor harminc éve nem tud egy viszonylag koherens történetet elmondani arról, hogyan alakult meg a Hit Gyülekezete. Tallér János története olyan, mint egy horrorfilm. Németh Sándor harminc éven át kitartóan és naponta átkoztatta őt és a családját olyan emberek ezreivel, akik nem is ismerték. Németh Sándor a lelkiismeretét és a Szentlélek hangját az imakommandóval nyomja el és semlegesíti. Németh átkozza és nem áldja az embereket, ellopja az emberek pénzét és a gyülekezet vagyonát. Ilyen „szolgálati ajándék”, ilyen „Isten embere” nincs. Németh Sándor hamis „ajándék”, hamis pásztor, hamis tanító. De amit Tallér Jánossal és családjával tett, az olyan, mint a Kádár János és Nagy Imre szindróma. Nincs is egy perc nyugalma, nem tud tőle aludni, ezért kell harminc év óta is átkoztatni és írni a különféle hazug „hiteles történeteket”, mert „Ágnes asszony” a lepedőt mossa. Ez a történet minden részletével égbekiáltó, és alapjaiban kérdőjelezi meg Németh Sándor elhívását és a minimális emberi tisztességét. Aki ezt megtette, annak nincs köze Istenhez. Az szándékosan tört egy pozícióba, hogy hatalma legyen az emberek lelke fölött és elvegye a pénzüket. Egy farkas vezeti a nyájat, a juhok pedig a fenyegetés és a megfélemlítés miatt követik.

tags: #taller #janos #nemeth #sandor