„Előkelő, akár egy brit naszád” - énekelte Voith Ági és Bodrogi Gyula a bearanyozott emlékű 1960-as években, amikor Keleten mi voltunk a Nyugat. John Lukacs történész írta, hogy Anglia a 19. században belépett a tiszteletreméltóság korába, mely kor elválaszthatatlanul kötődik Viktória királynőhöz, aki szinte az egész századot végiguralkodta. Ráadásul úgy, hogy tiszteletreméltóságán nem esett csorba, ami úgy tűnik, csak angol királynőknek szokott sikerülni. A brit konyhaművészet egyik ikonikus desszertje, a Viktória-piskóta, vagy ahogyan sokan hívják, Viktória-szendvics, nevét Viktória angol királynőről kapta, aki minden délután elfogyasztott egy szeletet ebből a süteményből a teája mellé. Bár a „Viktória-szendvics” kifejezés „svédasztal-ízű”, jobb megmaradni a piskótánál, noha ez nem az általunk megszokott, zsiradék nélküli, habkönnyű tészta, hanem a génoise-típusú, markosabb, sok vajjal feltupírozott piskótavariáció.

A Viktória-piskóta története és jellemzői
A piskóta a 19. században uralkodó Viktória brit királynőről kapta a nevét. A hagyományosan könnyed vaníliás piskótából, bogyós gyümölcsből készült lekvárból és tejszínes krémből álló Viktória-torta később az egyik legnépszerűbb ünnepi édesség lett az Egyesült Királyságban, majd világszerte kedveltté vált. Ez a sütemény a brit délutáni tea elmaradhatatlan kiegészítője volt, és a királynő tiszteletére nevezték el. A sütemény népszerűsége annak köszönhető, hogy elegáns megjelenése mellett rendkívül finom és sokféleképpen variálható.
Hagyományos receptúra: A klasszikus alapok
A Viktória-piskóta hagyományosan két formában sül, egyszerre, amihez két 18-20 cm-es sütőformát kell vajjal kikenünk, és az aljukra méretre kivágott sütőpapírt tenni. Ha csak egy forma áll rendelkezésre, akkor a tésztát is két részletben kell kikeverni, mert állás közben összeesik.
Hozzávalók (2 db 18-20 cm-es kerek formához):
- 250 g vaj/margarin
- 250 g porcukor
- 4 tojás
- 2 tk. sütőpor
- 1 csipet só
- 250 g liszt
- 1 citrom reszelt héja és leve (opcionális)
Elkészítés lépésről lépésre:
- Vaj és cukor habosítása: Keverjük halvány-habos krémmé a puha vajat és porcukrot. Ehhez legalább 5-6 perc kell elektromos habverővel, hogy levegős legyen.
- Tojások hozzáadása: Egyenként adjuk hozzá a tojásokat, és fél percig keverjük mindegyiket. A citrom reszelt héja és leve is mehet bele ebben a fázisban, ha használunk.
- Liszt és sütőpor hozzáadása: A maradék lisztet a sütőporral szitáljuk át - van, aki arra esküszik, hogy háromszor -, és lassan forgassuk bele a masszába. Fontos, hogy szitálva, mivel így is levegőt juttatunk a tésztánkba, ezáltal légiesebb lesz a végeredmény. Nem szabad túl keverni. Ha az utolsó adag liszt is elkeveredett, spatulával még egyszer átforgatjuk.
- Sütés: Osszuk el testvériesen a két formába (a szélei felé húzva a tésztát, hogy kevésbé legyen púpos), és 180 fokos sütőben süssük kb. 20-25 percig (vagy 170°-on alsó sütés légkeveréssel, vagy 160°-on nagy hőlégbefúvós funkcióval). Ha 1 db 20 cm-es formában sütjük, akkor a sütési idő 40-50 perc is lehet. A sütési idő változó, és sütő függő.
- Ellenőrzés és hűtés: Tűpróbával tudjátok ellenőrizni, a lényeg, hogy a közepe is szépen átsüljön. Ha még nem sült át teljesen a közepe, de már aranybarna színt kapott a piskóta, vegyétek lejjebb a hőmérsékletet 160°-ra. Hagyjuk 10 percig hűlni, aztán borítsuk ki a formákból, és várjunk, míg teljesen kihűlnek.

Mary Berry receptje alapján készülve ez a piskóta nagyon szaftos, még 4-5 nap után se száraz, nagyon jó alap tortákhoz.
Vaj vagy margarin? A dilemma
Az eredeti recept vajjal készül, azonban a vaj drágasága miatt piskótákba sokan margarint használnak. Mindenki eldöntheti, melyiket használja, mindkét zsírral elkészíthető a sütemény, bár a vaj gazdagabb ízt ad. A puha vaj felhabosítása robotgép segítségével, majd a porcukor hozzáadása kulcsfontosságú a levegős állag eléréséhez.
Hasznos tippek a tökéletes piskótához
- Púposodás korrigálása: Ha a piskóta felpúposodik, azt úgy lehet korrigálni, hogy miután megsült, finoman lenyomjuk egy konyharuha segítségével (vigyázzunk a gőzzel!).
- Tűpróba: A tűpróbát a nevével ellentétben hurkapálcával vagy fogpiszkálóval végezzük, mert sokkal pontosabban megmutatja, hogy készre sült-e már a tészta. Míg a fémtűre már a 90%-ban megsült tészta sem ragad rá és késznek gondolhatjuk, addig a fa alapú pálca érdes felülete csak akkor marad tiszta, ha valóban nem nyers már a piskóta.
- Gluténmentes változat: Bár a tészta a nevét egy királynőről kapta, mégis nagyon egyszerű összeállítani és gluténmentesen rizslisztből is megsüthető. Ennél a változatnál nem kell szétválasztani a tojásokat, nem kell habbá verni a tojásfehérjét, csak összekeverünk mindent és már mehetett is a sütőbe.
- Gluténmentes arányok: Ahány gramm tojás, annyi gramm szoba hőmérsékletű vaj, cukor és rizsliszt, valamint tojásonként 2 g sütőpor.
- Elkészítés: 2 literes tálban a vajat a kristálycukorral habosra keverjük addig, amíg a cukor fel nem oldódik. Hozzáadjuk az egész tojásokat, a sütőport és homogén állagúra keverjük, majd a lisztet lazán beleforgatjuk. Ha gyümölccsel szeretnénk készíteni, akkor a friss, megmosott gyümölcsöt csak potyogtassuk bele. 140 - 150 fokos sütőben alsó-felső sütési módozaton 65 - 70 percig sütjük (tűpróba!). A sütőből kivéve a sütőformában hagyjuk kihűlni.

Diókrémes Viktória-piskóta: Egy ünnepi variáció
A klasszikus angol sütemény vaníliás piskótájához a gyümölcs és a dióval ízesített krém is illik. A puha piskóta és a fenséges diókrém találkozása ellenállhatatlanná teszi ezt a tortát. Ha a bejgli és a zserbó mellett egy mutatós édességet is készítenél, akkor ne keress tovább a receptek között, próbáld ki a diókrémes Viktória-piskótát.
Hozzávalók (egy 18 cm átmérőjű kerek tortához):
A piskótához:
- 17,5 dkg puha vaj
- 17,5 dkg barna cukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 3 db tojás
- 17,5 dkg finomliszt
- 2,5 tk. sütőpor
- 1 csipet só
A töltelékhez:
- 10 dkg puha vaj
- 20 dkg porcukor
- 1 ek. rum
- 10 dkg darált dió
- 12 db felezett dió
A torta elkészítése:
- Piskóta: A puha vajat a barna cukorral és a vaníliás cukorral kézi habverővel kihabosítjuk. Egyenként beledolgozzuk a három egész tojást. Összevegyítjük a lisztet a sütőporral és a sóval, hozzászitáljuk a tojásos masszához, majd óvatosan beleforgatjuk.
- Sütés: Két 18 cm átmérőjű kerek tortaforma alját sütőpapírral kibéleljük, egyenlően elosztjuk köztük a piskótatésztát, a tetejüket habkártyával elsimítjuk. 180 fokos sütőben 20-25 perc alatt aranybarnára sütjük. Akkor jó, ha a tetejét az ujjunkkal megnyomva rugalmasnak érezzük.
- Hűtés: Ha kész, kivesszük a sütőből, és pár percig pihentetjük, majd rácsra fordítjuk, és lehúzzuk az aljáról a sütőpapírt. Hagyjuk teljesen kihűlni.
- Töltelék: A vajat a porcukorral és a rummal kihabosítjuk, majd belekeverjük a krémbe a darált diót is.
- Összeállítás: A diós krém kisebbik felét rákenjük az egyik tortalapra, ráhelyezzük a másik tortalapot, és a tetejére meg az oldalára kenjük a diós krém másik felét. Fél diókkal díszítjük. A szemet gyönyörködtető és ízletes desszert akár az ünnepi asztalon is megállja a helyét.

Málnahabos Viktória-piskóta: Egy frissítő változat
A málnahabos Viktória-piskóta egy friss és gyümölcsös alternatíva, mely tökéletes választás lehet, amikor gyors és finom sütire vágyunk.
Hozzávalók:
A piskótához:
- vaj
- porcukor
- tojássárgája
- tojásfehérje
- vaníliás cukor
- liszt
- só
- sütőpor
A málnás habhoz és lekvárhoz:
- málna
- cukor
- tea (pl. erdei gyümölcs)
- fűszerek
- zselatin
- tejszín
Elkészítés:
- Piskóta: A piskótához a vajat kihabosítjuk a porcukorral, majd gyors, széles mozdulatokkal hozzákeverjük a tojások sárgáját. A fehérjéket felhabosítjuk a vaníliás cukorral. Az egészet egybeforgatjuk az átszitált liszttel, sóval és a sütőporral, egy tortaformába borítjuk, és 160 fokra előmelegített sütőbe tesszük kb. 50 percre.
- Málnahab: A málnát felfőzzük a cukorral. A teákat és a fűszereket leforrázzuk 200 ml vízzel, és ázni hagyjuk 10 percet. A kiáztatott tea levét ráöntjük a cukorral átfuttatott málnára, ettől lesz friss az íze. A zselatint beáztatjuk a csomag leírásának megfelelő módon, hozzáadjuk a málnához, együtt is felforraljuk, majd az egészet összeturmixoljuk. Finom szűrőn vagy szőrszitán átszűrjük, és hagyjuk kicsit hűlni.
- Málnalekvár: Amíg sül a tészta, elkészítjük a málnalekvárt, amihez a második adag málnát forraljuk egybe a cukorral és a beáztatott zselatinnal.
- Összeállítás: Kemény habot verünk a tejszínből, összekeverjük az átszűrt málnás pürével, majd habzsákba tesszük, hogy szép habgolyókat tudjunk nyomni az alsó piskótalap szélére. A piskótát kettévágjuk, az aljára kenünk először a málnalekvárból, majd a málnahabot nyomózsákkal nyomjuk rá, és a középen fennmaradó helyet egységesen kitöltjük a málnahabbal. A piskóta tetejével lefedjük, majd felülre is koncentrikusan habgömböket nyomunk. Egy régi receptes könyvben a piskótát kettőbe vágták, lekvárral és tejszínhabbal összetöltötték, végül porcukorral szórták.
