Az ősz beköszöntével újra fellángol a vágy a laktató, mégis könnyedebb ízek iránt, és a kávé mellé igenis szükség van valami harapnivalóra. Ilyenkor érdemes olyat készíteni, ami sokáig eláll, a gyerekek is szeretik és meg tudjuk kínálni a váratlan vendégeket is. Ez pedig nem más, mint a megunhatatlan banánkenyér, különösen, ha almával és fahéjjal gazdagítjuk. Ez a sütemény az őszi hangulat megtestesítője, amelyben a puha banán, a savanykás alma és a ropogós dió találkozik, egyedi és melengető ízvilágot teremtve.

Miért szeretjük annyira a banánkenyeret?
A banánkenyér az elmúlt években óriási népszerűségre tett szert, és nem véletlenül. Az egyik legfőbb oka, hogy a banán elég édes ahhoz, hogy ne kelljen rengeteg cukrot adni a tésztához, így máris egészségesebb lesz. Ezen kívül kiváló módja annak, hogy felhasználjuk a túlérett banánokat - így nemcsak finomat sütünk, hanem egy kis pazarlásmentes gondolkodást is gyakorlunk. Amikor gyors és finom sütire vágyunk, tökéletes választás, hiszen az elkészítése pikk-pakk megy, a sütési idővel együtt is relatíve gyorsan elkészül. A puha, szaftos állagának köszönhetően pedig nem morzsálódik és nem szárad ki, így tökéletes tízórai vagy uzsonna, amit akár suliba, munkahelyre vagy kirándulásra is magunkkal vihetünk.
A banán jótékony hatásai és a "túlérett" dilemma
A banánfogyasztás nálunk napi szintű, amit töredelmesen be kell, hogy valljak. Persze ezzel nincs is baj, mert a banán nagyon egészséges. Segítségül hívhatjuk, ha hasmenéssel, gyomorrontással küzdünk - első esetben a pektintartalma segít rajtunk, ami székletfogó hatású, valamint a benne található tápanyagok segítik a felépülést, az elvesztett kálium visszaállítását. Székrekedés esetében ugyancsak a rostjai lehetnek a megmentőink, mely - főleg, ha vizet is iszunk mellé - segíti a bélmozgást, ezáltal megkönnyíti a dolgunkat. Ráadásul szinte sterilen lehet enni: csak lehúzzuk a héját és már ehetjük is akár nem tökéletesen tiszta kézzel is, hiszen magához a gyümölcshúshoz nem is kell hozzáérnünk, csak a héjához, ami meg jó vastag, így megvédi a szennyeződésektől.

Korábban ritkán sütöttem banánkenyeret, általában csak akkor jutott eszembe, ha már szinte „ehetetlenre” értek a banánok itthon és hirtelen nem tudtam mit kezdeni velük. A nagyon érett banánokat az esetek nagy részében inkább lefagyasztom és turmixokat készítek belőlük. Az érett banán tökéletes édesítője bármilyen smoothienak, de nálunk zabkásába fogy még rengeteg. Nyáron a fagyott banánokból (robotgép segítségével) banánfagyi is készül, szuper finom és egészséges nyalánkság. Mostanában viszont valamiért meg bekattant, és már úgy veszem a banánokat, direkt többet, hogy legyen pár, ami biztos, hogy beérik, illetve úgy alakítom, hogy beérjen, hogy újra süthessek. Fontos megjegyezni, hogy minél érettebb banánból készítjük, annál finomabb, édesebb lesz a banánkenyér. Az érett banán ragacsos, összefogó állagával ráadásul szuper jó tojáshelyettesítő főleg ilyen kevert sütikben, mint ez a banánkenyér is.
Az almás-fahéjas banánkenyér: Az őszi konyha csillaga
Az almás-diós banánkenyér igazi őszi hangulatú kevert sütemény, amely egyszerre melengető, illatos és tápláló. Az érett banán természetes édessége, az alma frissessége és a pirított dió roppanóssága együtt olyan harmóniát alkotnak, amitől már sütés közben belengi a konyhát az otthonosság illata. Olyan süti ez, amelyet szinte mindenki szeret, a gyerekeknek uzsonnára, a felnőtteknek délutáni kávé mellé, vagy egy hűvös, esős napon egy bögre forró tea kísérőjeként is tökéletes választás.
BANÁNKENYÉR 🍌🍞 - BebePiskóta
Ősszel különösen érdemes elkészíteni ezt a kevert sütit, hiszen a piacokon ilyenkor van szezonja a legjobb, ropogós, savanykás almáknak, és a dió is frissen kerül a kamrákba. A banán pedig segít, hogy a tészta puha és szaftos maradjon, még másnap is.
Hozzávalók és előkészítés
Az almás-diós banánkenyér nem igényel semmilyen különleges alapanyagot vagy konyhai tudást, mégis látványos és mennyeien illatos lesz a végeredmény. A fűszerek - a fahéj és a vanília - igazi őszi hangulatot teremtenek, a dió pedig gazdagítja az ízeket és textúrát ad a süteménynek.
Hozzávalók:
- 2 db nagy, savanykás alma
- 3 db érett banán
- 10 dkg olvasztott vaj
- 10 dkg cukor (vagy a banán és az alma édességétől függően el is hagyható, vagy kevesebb)
- 5 dkg dió
- 1 ek méz
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 mk őrölt fahéj
- 1 db nagy tojás
- 15 dkg liszt (sima, teljes kiőrlésű vagy tönkölyliszt is használható)
- 1/2 csomag sütőpor
- Csokicsipsz (opcionális, a hangulat és az ízek javítására)
- Só (csipetnyi)
- Szódabikarbóna (csipetnyi)
- Tej (egy kevés, ha szükséges)
A díszítéshez (opcionális):
- 1 ek méz
- 5 dkg dió
- Görög joghurt vagy vaníliás tejszínhab
Elkészítés:
- Dió pirítása: Először is, pirítsuk meg a diót száraz serpenyőben pár perc alatt, közben néha megkeverve, hogy ne égjen meg, csak finom illatosra piruljon. Ezután félretesszük hűlni.
- Banán előkészítése: A banánokat meghámozzuk, egy nagyobb keverőtálba tesszük, és villával alaposan összetörjük, amíg pépes állagú nem lesz. Ha van otthon botmixerünk, azzal még simábbra dolgozhatjuk. Minél érettebb a banán, annál könnyebben pürésíthető.
- Vajas-mézes alap: A vajat kis lábosban vagy mikróban megolvasztjuk, majd belekeverjük a mézet. Hagyjuk, hogy langyosra hűljön, és hozzáöntjük a banánhoz.
- Édesítés és fűszerezés: Ezután hozzáadjuk a cukrot, a vaníliás cukrot és a fahéjat, majd mindent alaposan összekeverünk, hogy a fűszerek és az ízek jól elvegyüljenek. A csoki - főleg így ősszel - nem csak hangulatjavító, de szebbé is teszi a süteményünket, így érdemes belekeverni egy adag csokicsipszet is.
- Alma és dió hozzáadása: Az almákat meghámozzuk, kicsumázzuk, és apró kockákra vágjuk, vagy finomra reszeljük (akár nagyobb csíkokra is reszelhetjük). A kihűlt, megpirított diót durvára törjük, majd mindkettőt a fűszeres banános masszához adjuk, és egyenletesen beleforgatjuk.
- Száraz hozzávalók: Egy másik tálban a lisztet elkeverjük a sütőporral, sóval és szódabikarbónával. Játszhatunk azzal is, hogy a sima lisztet teljes kiőrlésűre vagy tönkölyre cseréljük, ettől csak a tészta színe változik meg, az íze nem.
- Összeállítás: Az előzőleg összekevert száraz hozzávalókat apránként a banános alaphoz adjuk. Fakanállal vagy spatulával óvatosan összedolgozzuk, hogy egy sűrű, de jól keverhető tésztát kapjunk. Végül beleütjük a tojást, és még egyszer átkeverjük az egészet, amíg homogén nem lesz. A tej is adható hozzá, ha túl sűrűnek találjuk.
- Sütőforma előkészítése: Egy kb. 1 literes, hosszúkás kenyérformát (vagy püspökkenyérformát) kivajazunk és kilisztezünk. Teflonformába sütőpapírt is tehetünk.
- Sütés: Az almás-diós banánkenyér tésztáját egyenletesen belesimítjuk a formába, a tetejét elsimítjuk. Előmelegített, 175-180 fokos sütőben körülbelül 45-60 percig aranybarnára sütjük. A sütési idő második felében érdemes a banánkenyér tetejét letakarni alufóliával, hogy ne égjen meg. Mivel a süti állaga kicsit ragacsos, ezért nem kell addig sütni, amíg a hústűre már nem ragad tészta. Inkább hagyatkozzunk a megadott sütési időre, a süti színére (amikor már szép barna), illetve az illatára.
- Hűtés és tálalás: A formában hagyjuk langyosra hűlni, majd óvatosan kiborítjuk, és megvárjuk, hogy teljesen kihűljön. Forrón még nehéz szeletelni, de langyosan már meg lehet próbálkozni vele. Ha egy kicsit ünnepibbé szeretnénk tenni, tálaláskor meglocsolhatjuk mézzel, megszórhatjuk extra dióval, és egy kanál görög joghurttal vagy vaníliás tejszínhabbal is kínálhatjuk.

Variációk és tippek a tökéletes banánkenyérhez
Az almás-fahéjas banánkenyér egy rendkívül sokoldalú sütemény, amelyet könnyedén a saját ízlésünkhöz igazíthatunk.
- Teljes kiőrlésű liszttel: Ahogy már említettük, a sima lisztet nyugodtan lecserélhetjük teljes kiőrlésűre vagy tönkölylisztre. Ezáltal a sütemény rosttartalma megnő, és még egészségesebbé válik. A tészta színe változhat, de az íze ugyanolyan finom marad.
- Édesítés nélkül: Ha a banánok már nagyon érettek, illetve az almák édesek, akkor az édesítést el is hagyhatjuk, vagy jelentősen csökkenthetjük a cukor mennyiségét. Természetesen elkészíthetjük fehér liszttel, cukorral is, ha a hagyományosabb ízeket kedveljük.
- Olajos magvakkal: A dió mellett gazdagíthatjuk olajos magvakkal, például pekándióval, mandulával, vagy akár napraforgómaggal is. Ezek nemcsak az ízét, hanem a textúráját is változatossá teszik.
- Csokoládéval: A csokicsipsz vagy apróra vágott étcsokoládé kiválóan illik a banánkenyérhez. A csokoládé nemcsak ízesíti, hanem nedvesebbé is teszi a tésztát.
- Fűszerekkel: A fahéj mellett használhatunk szerecsendiót, gyömbért vagy szegfűszeget is, különösen az őszi-téli időszakban, hogy még intenzívebb, melengetőbb ízvilágot kapjunk.
- Fagyasztás: Ha túl nagy adagnak bizonyul a banánkenyér, és félünk, hogy kiszárad, bátran lefagyaszthatjuk a felét. Fagyasztás után is megőrzi szaftosságát és ízét. Pár napja rámoltuk a hűtőt, és a kezünkbe került egy lefagyasztott darab, és isteni lett felolvasztás után!

A 21. századi nő konyhája: Gyorsaság és egészségtudatosság
A 21. századi nő minden szerepben helyt áll: dolgozik, édesanya, társ, barát, gondoskodó, és közben próbál önmaga is maradni. Hogyan lehet lavírozni a rohanó mindennapok, a teljesítménykényszer és a saját lelki békénk között? Az olyan gyorsan és egyszerűen elkészíthető, mégis tápláló és finom ételek, mint az almás-fahéjas banánkenyér, kulcsfontosságúak lehetnek. Amikor látsz pár barnuló banánt a gyümölcsös kosárban, akkor nem a konyhaművészet magas iskoláját akarod vele végigjárni, hanem olyankor egy gyors és pikk-pakk összekeverem és már sütöm is recept kell, és ide bizony a "kell" szó a helyes.
Az almás-fahéjas banánkenyér egy falat az őszből: édes, illatos, puha és otthonos. Egy olyan sütemény, amely nemcsak ízlelőbimbóinkat kényezteti, hanem a lelkünket is melengeti a hűvös, borús napokon. Adja meg magának a lehetőséget, hogy élvezze ezt a finomságot, és töltse meg otthonát a fahéj és a sült alma csodálatos illatával!
tags: #almas #fahejas #banankenyer