
Az almás krémes egy örök klasszikus a magyar konyhában, amely az édes tészta, a fűszeres alma és a lágy vaníliás krém tökéletes harmóniáját kínálja. A sütemény elkészítése odafigyelést és türelmet igényel, de a végeredmény minden fáradságot megér. Ez a recept részletes útmutatót ad ahhoz, hogyan készíthetjük el ezt az isteni desszertet, amely gyors és finom sütikre vágyva tökéletes választás lehet, és a vendégek is imádni fogják.
A tészta elkészítése: Alapok és fortélyok
A sütemény alapja a megfelelő tészta. Ehhez az 50 dkg lisztet egy tálba borítjuk. Hozzáadjuk a 15 dkg vajat, 1 evőkanál zsírt, 15 dkg porcukrot, 1 csomag sütőport, 2 tojást és 1 csomag vaníliás cukrot. Fontos, hogy a lisztet először elkeverjük a sütőporral, a sóval és a cukorral. Ezt követően tesszük bele a zsírt, és alaposan összemorzsoljuk a tésztát. Ez a lépés elengedhetetlen ahhoz, hogy a tészta kellően omlós legyen. Ezután hozzáadjuk a vaníliakivonatot, és végül a tojássárgákkal és a 3 evőkanál tejföllel gyors mozdulatokkal egynemű tésztává gyúrjuk. A tejföl hozzáadása biztosítja a tészta rugalmasságát és megfelelő állagát. Miután a tészta összeállt, pihentetni kell. Én ilyenkor az egészet be szoktam folpack-kal tekerni, és bemehet a hűtőbe pár órára, vagy akár éjszakára is, hogy a tészta puhuljon meg. A pihentetést követően a tésztát kivesszük a hűtőből, és 3 egyenlő részre osztjuk. Ezeket a részeket sütőpapíron kb. 3 egyenlő téglalappá nyújtjuk, és tepsi hátoldalára rakjuk. Az előmelegített sütőben, 180 fokon 10-15 perc alatt kisütjük a lapokat. Nagyon kell rá figyelni, ha már elkezd pirulni a széle, akkor már kivehető a tészta. Fontos, hogy ne ijedjünk meg, mivel ez egy pite tészta, nagyon könnyen törik, ezért szokták sütőpapírra rakni. A már kihűlt süteményt deszkára borítom (egy deszkát teszek a sütőtepsire, majd egy határozott mozdulattal megfordítom, leteszem a deszkát és leemelem a sütiről a tepsit). Ezzel a módszerrel biztosíthatjuk, hogy a lapok épségben maradjanak.A tészta elkészítésének egy másik, kevésbé hagyományos változata is ismert. Ebben az esetben a tepsit alufóliával kibéleljük és kivajazzuk. Az aljára vékonyra szeletelt, hámozott alma kerül, 2-3 rétegben beborítjuk, fahéjjal ízlés szerint megszórjuk, majd vaníliás cukorral is meghintjük. Ráöntjük előbb a tészta egyik felét, majd a maradék tésztába beleteszünk 2-3 evőkanál cukrozott kakaót, jól összekeverjük, és a sárga tésztára öntjük. Előmelegített sütőben, 160 fokon megsütjük (50-60 perc alatt). Ez a variáció azoknak kedvez, akik piskótás, almás és még krémes süteményre vágynak, csokival a tetején. Fenti mennyiségből egy nagy, 34 x 42 cm-es tepsivel lehetett. A tojások sárgáját a porcukorral habosra keverjük, egyenként hozzákeverjük a 3 evőkanál vizet, majd beledolgozzuk a liszttel lekevert sütőport meg a tojásfehérjékből felvert habot. A massza felét az almára simítjuk, a megmaradt tésztamasszához hozzákeverjük a kakaóport. Ezt helyenként rákanalazzuk a sárga rétegre, így mókás, foltos lesz a végeredmény.
Almás krémes 🍎 | Megsütlek 🧁
Az ínycsiklandó almás töltelék: A fűszerek játéka
Az almás töltelék a sütemény lelke. Ehhez 1,2 kg reszelt almára lesz szükségünk, ami nagyjából 1,5 kg megpucolt almának felel meg. Az almát a nagy lyukú reszelőn lereszeljük, és egy fazékba tesszük. Fél citrom levével meglocsoljuk, ami segít megelőzni az alma megbarnulását. Ezután ízlés szerint cukorral és fahéjjal ízesítjük. Az én receptem szerint kb. 10 dkg cukrot és 1 evőkanál őrölt fahéjat használok. Fontos, hogy a megtisztított, lereszelt almát vajon annyi cukorral pároljuk meg, hogy a savanykás íze megmaradjon. Az egészet jól megpároljuk, majd egy edénybe tesszük, és ez is mehet a hűtőbe éjszakára, hogy alaposan kihűljön és összeérjenek az ízek. Hagyományosabban az almás töltelékhez a gyümölcsöt meghámozzuk, lereszeljük, és nagyobb lábasban a fahéjjal és a cukorral ízesítve puhára pároljuk. Hűlni hagyjuk, majd szitán lecsorgatjuk a levet róla, hogy a töltelék ne legyen túl vizes.
A vaníliás krém: A sütemény koronája
A vaníliás krém elkészítése a következő: 2 csomag vaníliás pudingpor, 3 evőkanál cukor és fél liter tej szükséges hozzá. A pudingport kevés tejjel és három evőkanál cukorral simára keverjük. A többi tejet felforraljuk, és a pudinggal állandó keverés mellett sűrű krémmé főzzük. Ez is mehet a hűtőbe, jól kihűl másnapra. Miután kihűlt, hozzákeverjük a 20 dkg margarint és 15 dkg porcukrot. A reggel kivett vajat a hűtőből, hogy puhuljon meg, hozzáadjuk a porcukrot, és jó habosra keverjük. A kihűlt pudingot hozzákeverjük. Fontos, hogy a krém teljesen kihűljön, mielőtt a vajjal/margarinnal összekeverjük, különben a krém folyós marad. A vaníliás krémhez a tojást elkeverjük a cukorral és a liszttel, majd a tejet és a vaníliakivonatot is hozzáöntve, kézi habverővel kevergetve, közepes lángon (de vigyázva, hogy fel ne forrjon!) sűrűre főzzük.

Az összeállítás: A rétegek találkozása
Az összeállítás a sütemény befejező lépése. Az alsó lapot megszórjuk pici darált keksszel, erre rakjuk az almás tölteléket, amit elegyengetünk. Ráfektetjük a második lapot, kicsit lenyomkodjuk, és erre simítjuk a vaníliás krémet. Majd a harmadik lappal befedjük. Én ilyenkor az egészet be szoktam folpack-kal tekerni, bemehet a hűtőbe pár órára, hogy a tészta puhuljon meg és az ízek összeérjenek. Az egyik lapot egy tálcára helyezzük, elegyengetjük rajta az almás tölteléket, majd ráhelyezzük a második lapot. Ezután a krémet a második lapra simítjuk, és befedjük a harmadik lappal. Ha a sütemény tepsiben sült, úgy hogy az alma volt alul, akkor a már kihűlt süteményt deszkára borítjuk. Lehúzzuk róla a fóliát és a krémet az almára kenjük, majd olvasztott csokoládéval vonjuk be a tetejét. Ha a csokiréteg megdermedt, meleg késsel felszeleteljük. Tálaláskor megszórjuk a sütemény tetejét porcukorral. Jó étvágyat hozzá! Néhány kis változtatást is tehetünk az olvasott verzióhoz képest, például nyírfacukorral is elkészíthető, ha valaki csak így ehet belőle büntetlenül.
