Babos Gyula: A Gitár Mestere, Aki Lélekkel Zenélt

Bevezetés

Babos Gyula (1949. június 26. - 2018. április 12.) a magyar jazzélet egyik legmeghatározóbb, ikonikus gitárosa, csodálatos tanár és legendás mester volt. Zenéjében, gitárszólóiban mindig egy mese rejlett, amit egyéni, mással össze nem téveszthető stílussal osztott meg a hallgatóival. Ahhoz a generációhoz tartozott, akik abban az időszakban voltak fiatalok, amikor a kultúrában és azon belül a zenében forradalmi változások történtek. Ez a megállapítás a magyar zenei életre is igaz, annak ellenére, hogy az általa játszott jazz az akkori kultúrpolitikában csak a „tűrt” kategóriába tartozott. Babos Gyula játékstílusa egyedi volt, így felvételein akár három hangból is fel lehetett ismerni.

Babos Gyula portréja gitárral

Zenei Gyökerek és Kezdeti Lépések

Babos Gyula 1949. június 26-án született Budapesten. Édesapja hegedűs volt, ezért először természetesen ő is hegedülni tanult, majd rövid ideig zongorázott is. Nem ez volt az igazi útja, viszont a gitárral megtalálta azt a hangszert, azt a zenei közeget, amellyel és amelyben ezután egész életében otthonosan mozgott. A 8. kerületben nőtt fel, egy fantasztikusan pezsgő zenei közegben. Ott olyan kimagasló képességű muzsikusok voltak az akkori fiatal jazz-zenészek között, mint Szakcsi Lakatos Béla, Lakatos Ablakos Dezső, Kőszegi Imre, Ráduly Mihály, Jávori Vilmos, Lakatos Pecek Géza, és még sorolhatnánk a jobbnál jobb zenészeket.

Már 15 éves korától gitározott, és 1966-ban a Magyar Rádió jazz versenyén első helyezést ért el. Egy évvel később már a dobos Kőszegi Imre zenekarában muzsikált mindössze két évig, majd megalapította első formációját Saturnus néven 1979-ben. 15 évesen viszont már a Futurama zenekarban gitározott.

A 70-es Évek és a Zenei Fordulatok

Igazán 1970-től kezdték el megismerni a Kex nevű együttesből, majd onnan kilépve két év múlva a Rákfogóban zenélt 1974-ig. A Rákfogó és a Saturnus tekinthető zenei karrierjének legismertebb kezdeti állomásainak. Ezeknek a különböző zenei és egyéb hatásoknak köszönhetően Babos Gyula nagyon sokszínű egyéniség lett zenéjét és személyiségét tekintve is. Gitárjátékában is megjelentek a különböző hatások. Muzsikájában egymást erősítve mutatkoztak meg azok a zenei gyökerek, amelyek stílusát meghatározták.

Kinn és benn

A 70-es évek elején elkezdte érdekelni egy másik zenei világ is, az akkori avantgárd vonal. Nagy hatással volt rá Orszáczky Jackie és Ráduly Mihály zenei és egyéb irányú gondolkodásmódja is, akik a Syrius együttesből érkeztek a Rákfogóba. Ez a generáció még nem adatott meg, hogy már a kezdetektől jazzklubokban, fesztiválokon játsszanak, és különböző iskolákban tanulják a jazzt. Mindannyian a vendéglátóiparban kezdtek el dolgozni már egész fiatalon, és ezzel akkora rutinra tettek szert, amit egyik iskola sem pótolhat. Másrészt módjukban állt megismerni az ottani zenei életet, az új stílusokat és az akkori kelet-európai mentalitástól nagy mértékben különböző gondolkodásmódot, kultúrát is.

Amikor a 60-as évek végén, 70-es évek elején hazajöttek, már egy teljesen más zenei utat akartak járni, mint az őket megelőző generációk, és mint amit akkor itthon megtapasztaltak. Babos Gyula életében nagyon nagy fordulatot jelentett, amikor Nyugat-Európából hazatért egy Németországból hazautazó amerikai katonától vett Ford Mustang autóval és egy gyönyörű Gibson gitárral. Az onnan hozott elegáns ruháit hamar felváltotta ugyanaz a tornacipő, farmer stb., amelyet itt a korosztályába tartozó, hozzá hasonló gondolkodású muzsikusok hordtak, mint például Orszáczky Jackie.

A 70-es évek meghatározó fúziós zenekara volt az általa alapított Saturnus együttes is. Ebben ismét jó barátjával, Szakcsi Lakatos Bélával játszott együtt. Az akkori fiatal generáció egyik legtehetségesebb basszusgitárosát, Dandó Pétert hívták a zenekarba. Emellett Babos Gyula rengeteg stúdiómunkát is vállalt különböző poplemezeken. Miután professzionális módon, gyorsan játszotta fel a kért szólamokat, nagyon szerettek vele dolgozni.

Saját Formációk és Nemzetközi Elismertség

1979-ben megalapította első saját együttesét Saturnus néven, majd 1985-ben létrehozta a Babos Triót. Pár évvel később 1985-ben a Babos Trio Plusz formációt hozta létre, amit később a Babos Trio váltott fel.

Babos Gyula és a Babos Trio

1989-ben jelent meg első szóló lemeze Kinn és benn címmel, a Hungaroton kiadásában, majd ezt követte a Sham című lemez. A Sham című lemez felvétele alkalmával a kor legjobb hazai jazz zenészei gyűltek össze. A lemez címében is utalt a már régóta külföldön élő, rendkívül népszerű Jinda György zenei világára. 1988-ban jelent meg első önálló lemeze Kinn és benn címmel, amelyen az akkori legmodernebb fúziósjazz-hatások érvényesültek.

Egy évvel később a Petőfi Csarnokban lépett fel Victor Bailey, Terry Lynn Carrington, Jinda György és Szakcsi Lakatos Béla társaságában, majd EMeRTon-díjban részesült. Az elkövetkezendő időkben évente fellépett egy-egy híresebb előadóval, úgy mint Frank Zappával, James Moody-val, Tony Scott-tal.

1994-ben a Sony Columbia kiadásában megjelent a gitáros második jazz albuma, a Blue Victory, amelynek közreműködői a Petőfi Csarnok-béli koncerten már játszottak együtt. A lemez 12 országban jelent meg. 1994-ben két világhírű amerikai muzsikus - a basszusgitáros Victor Bailey és a dobos Terri Lyne Carrington - közreműködésével jelentette meg Blue Victory című lemezét, amely kiemelkedően nagy eladást ért el a világ lemezboltjaiban. A két amerikai muzsikus a lemezen található kompozíciói erőteljességét emelte ki. Az album létrehozásában jelentős segítséget nyújtott az Amerikában nagy karriert befutott magyar származású ütőhangszeres, George Jinda. A zongorán a régi barát, Szakcsi Lakatos Béla működött közre. Érdekes történet, hogy az első stúdiónap után Victor Baliey éjjel felhívta Babos Gyulát, és azt mondta, hogy sokat gondolkodott a felvett lemezanyagon, és úgy érzi, hogy most értette meg igazán Gyula muzsikáját, ezért szeretné feljátszani újra a számokat.

Ugyancsak a Sony adta ki 1998-ban az Egyszer volt… című lemezét. Tovább vitte zenekarát immár Babos Quartet néven, amiben Szappanos György, Szakcsi Lakatos Béla és Borlai Gergő játszott, de közben a Take 4-ral is gitározott. 1998-tól a Take Four nevű együttesével három lemezt hívott életre, majd 2001-ben Herbie Mann-nel készített felvételt. 1998-ban Take Fourral (Pege/Tomsics/Kőszegi) három lemezt készítettek.

2004-ben megjelent a Trilok Gurtu-val közös koncertlemeze. 1997-ben megalakult Babos Project Romani, amivel egy évvel később kiadták az Egyszer volt… című lemezüket. „A térség zenei kincseit szeretném integrálni az általam képviselt improvizativ összefoglaló zenébe. Ehhez fantasztikus partnereket találtam. A zongorán Szakcsi Lakatos Róbert játszik, aki a Basel-i Zeneakadémia klasszikus, majd jazz tanszakán tanult. Legjelentősebb elismerése a Montreux-i jazz-zongora-verseny első díja. Dobokon egy új felfedezett, Oláh Gábor, basszusgitáron és bőgőn a méltán elismert Hárs Viktor játszik.”

Babos Project Romani egy koncerten

Pedagógiai Munka és Örökség

Zenei pályafutása mellett jelentős pedagógiai munkát is végzett. 1977 óta a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékének tanára volt. Neki sohasem kellett virtuozitással elkápráztatnia a közönséget, mert zenéjének mély érzelemvilága, mondanivalója és magával ragadó kifejezőképessége mindig különlegessé tette a játékát. Babos Gyula azok közé a muzsikusok közé tartozik, akiket egyéni játékstílusuk miatt akár három hangból is fel lehet ismerni egy felvételen.

Kinn és benn

Elismerések és Halála

Babos Gyula számos hazai, illetve külföldi dzsessz-zenésszel fellépett már és lemezt is készített. Megkapta a Liszt Ferenc-díjat, a Szabó Gábor-díjat, 2005-ben pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét.

Babos Gyula türelemmel viselt betegség után 68 éves korában, 2018. április 12-én Budapesten hunyt el. Betegsége után, 68 éves korában elhunyt Babos Gyula, legendás magyar zenész.

tags: #babos #gyula #foggal #gitarozik