Magyarország egyik legismertebb jazzgitárosa, Babos Gyula (Budapest, 1949. június 26. - 2018. április 12.) a jazztanszak vezető gitártanára volt évtizedeken át, és szinte nincs ma olyan jazzgitáros, aki ne nála kezdte volna a pályáját. Játéka megszámlálhatatlan hazai pop-, rock- és jazzlemezen hallható. Munkásságát számos elismerés koronázta, 2003-ban Szabó Gábor-díjjal, 2005-ben Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje kitüntetéssel, 2008-ban pedig Liszt Ferenc-díjjal ismerték el. Babos Gyula türelemmel viselt betegség után 68 éves korában, 2018. április 12-én Budapesten hunyt el.

A kezdetek és az autodidakta út
Babos Gyula útja a zenéhez kétségkívül a főváros nyolcadik kerületének, annak is muzsikuscigány-miliőjéből indult. Édesapja hegedűs volt, és Babos is hegedülni, majd később zongorázni tanult rövid ideig. A hatvanas évek derekán, amikor a jazzgitározásnak nem volt ismert szakirodalma, autodidakta módon tanulta a hangszeren való játékot, a fülére és a szívére hagyatkozva. 15 évesen már a Futurama zenekarban gitározott, de igazán csak 1970-től kezdték el megismerni a Kex nevű együttesből.
A korai sikerek és a formációk
A jazzmuzsikusként első nagy sikerét 1966-ban aratta, amikor tizenhét évesen a Magyar Rádió jazz versenyén első helyezést ért el a Pege Aladár új zenekarával. Akkoriban, ha a Mátyás tériek első vonalában váratlanul pótolni kellett egy kieső tagot, a második vonalból hívtak muzsikusokat. Így került Pege Aladár zenekarába. Miután a hetvenes évek hajnalán hazatért, a Syrius bűvöletébe került, és rendszeresen részt vett az akkori örömzenélésekben. Közben Szakcsi Lakatos Béla és Jávori Vilmos megalapította a Rákfogót, annak későbbi változatában már ő is benne volt. 1972 és 1974 között a Rákfogóban zenélt. Amerre jártak, mindenhol zajos sikert arattak, Nyugat-Berlintől a varsói Jazz Jamboreeig, és persze az akkori első számú budapesti jazzklubban, a Petőfiben is rendszeresen felléptek. Aztán Ráduly Mihály, majd Orszáczky Jackie is külföldre távozott, így a formáció felbomlott.
Babos Gyula - Liva in Oradea - Nagyvarad, Jazzland 1
A Berklee-től a Saturnusig: Egy karrier nehézségei és kiteljesedése
1975-ben küldött egy hanganyagot a bostoni Berklee College of Musicra, ahová fel is vették, de a magyar hatóságok nem járultak hozzá a kinti tanulásához. „Kaptam egy levelet itthonról, hogy azonnal menjek haza. Három napig hánykolódtam, hogy mitévő legyek. Aztán hazajöttem. A levélben ugyanis szerepelt egy mondat - a diktatúrák jól felépített kommunikációja -, hogy amennyiben nem engedelmeskedem, akkor engem (a távollétemben) és a családomat nem engedik utazni sehová. Ami azt jelentette volna, hogy az édesapám sem mehetett volna kenyeret keresni Nyugatra.” - emlékezett vissza.
A hetvenes évek második felében a Kőszegi Rhythm And Brassban gitározott 1975-től 1977-ig, és Presser Gábor révén bekerült a popvilágba, sok felvételt készített Demjén Ferenccel, Zoránnal, a Neotonnal és későbbi feleségével, Katona Klárival. Még ugyanebben az évben, 1979-ben megalapította első saját formációját, a Saturnust - partnerei: Szakcsi Lakatos Béla (zongora), Dandó Péter (basszusgitár), Gritz Péter (dob), később Kőszegi Imre (dob) -, amellyel két populáris jazzrock albumot jelentetett meg. „Az a rengeteg kisegítősdi meghozta a maga gyümölcsét. Erdős Péter [az MHV márkamenedzsere] megkért, hozzak létre én is egy zenekart, legyen a neve Saturnus. Leültünk, készítettünk egy nagylemezt, amely olyan lett, amilyen. De népszerű lett. Persze kaptunk érte hideget, meleget, hogy a lemezgyár pártolta, de ez nem érdekelt.” A Saturnus a nyolcvanas évek derekán szétesett, Babos önállóan folytatta.
A szólókarrier és a nemzetközi elismertség
1985-ben létrehozta a Babos Trio Plusz-t, amit később a Babos Trio váltott fel, melyben Balázs Elemér dobossal és Egri János bőgőssel muzsikált együtt. 1989-ben került a boltokba első önálló nagylemeze, a „Kinn és benn” címmel a Hungaroton kiadásában. Egy évvel később a Petőfi Csarnokban Victor Bailey, Terry Lynn Carrington, Jinda György és Szakcsi Lakatos Béla társaságában koncertezett, majd EMeRTon-díjban részesült. Az 1990-es Sham című Hungaroton-korongot régi muzsikuspartnerével, Szakcsi Lakatos Bélával, és az akkor már az Egyesült Államokban élő, ott roppant népszerű Jinda Györggyel készítette (a korong címe is az ő zenei világára utalt). „Végképp el kellett döntenem, hogy egy másodosztályú bebop-gitáros leszek, vagy a sajátját hajtogató, játszó zenész. Néha ma is késztetést érzek visszatérni a bebophoz, de ahogy visszahallgatom a munkáimat, rá kellett jönnöm, a legsikeresebb darabjaim nem azok voltak. Nem véletlenül mondogatta Szakcsi, hogy ne bensonozzak [George Benson amerikai jazzgitáros] annyit, inkább hozzam a magam furcsa, egyedi világát. És ezt később Pat Metheny, Frank Zappa és mindenki megerősítette.”

Az elkövetkezendő időkben évente fellépett egy-egy híresebb előadóval, úgy mint Frank Zappa-val, James Moody-val, Tony Scott-tal. 1994-ben a Sony Columbia jóvoltából második jazzalbuma, a Blue Victory Európa tizenkét országában volt kapható. A lemez 12 országban jelent meg, majd tovább vitte zenekarát immár Babos Quartet néven, amiben Szappanos György, Szakcsi Lakatos Béla és Borlai Gergő játszott, de közben a Take 4-ral is gitározott. A Babos Quartetben ekkor Szakcsi Lakatos Béla (zongora), Szappanos György (basszusgitár) és Borlai Gergő (dob) játszott. 1997-től formációja megint új nevet kapott, ezúttal a Babos Project Romani-t, amivel számos hazai és külföldi fesztiválon aratott sikert az elmúlt években olyan városokban, mint például Marseilles, Eilat, Bukarest, London és Kassa. 1998-ban a Sony Columbia megjelentette Egyszer volt… címmel az együttes lemezét, amelyen olyan zenészek játszottak együtt, mint Bihari Ernő, Borlai Gergő, Dobi Matild, Hárs Viktor, Kunovics Katalin, Lattmann Béla és Oláh Tzumo Árpád. 1998-ban a Take Four-ral három lemezt készítettek el, majd 2001-ben Herbie Mann-nel készített felvételt. 2004-ben adták ki a Trilok Gurtuval közös koncertlemezét.
A Makrokozmosz: A zenei felfedezés csúcsa
A kihívások vele született szerelme hajtotta mindig, hogy művészetében merítsen Roma örökségéből, a jazz fősodrából, de a klasszikus és az indiai zenéből is. A legfrissebb formációjával készített koncertlemeze, a Makrokozmosz, melynek címe is a zenész szerzeményeit meghatározó bartóki hatásra utal, egy olyan megnyilvánulása a zenészeknek, amely szervesen illeszkedik a kortárs improvizációs művészetbe. Tovább tágítja a jazz határait anélkül, hogy a muzsika követhetetlenné válna. Babos mindig a célkitűzései szempontjából legmegfelelőbb zenészeket választja. „A térség zenei kincseit szeretném integrálni az általam képviselt improvizatív összefoglaló zenébe. Ehhez fantasztikus partnereket találtam.”

A „Makrokozmosz” című lemezanyagban Babos, érthetően, az európai hagyományt magáénak érezve, Bartók bolgár ritmusú táncain alapuló szerzeményeivel laza keretet teremtett, melyen belül ő és zenész-társai nagy szabadságot élveznek. A lemez anyagán a gitáros tovább tágítja a dzsessz határait, miközben a muzsika továbbra is könnyen követhető. A zenész négy szerzeményét tartalmazó koncertfelvétel első három, hosszú lélegzetű darabját (Rózsa Sándor, 9 és fél hét, A tábornok) a kvintett még 2014 decemberében, a formáció bemutatkozásán rögzítette. Az utolsó számot, az Öt-lett címűt tavaly februárban az Opus Jazz Clubban vették fel, utóbbin Orbán György helyett Barcza Horváth József játszik bőgőn.
A jelenlegi Makrokozmosz kvintettben Winand Gábor, Európa egyik legeredetibb jazz-énekesének hangja, szaxofon- és fuvolajátéka hallható. Winand énekes és hangszeres stílusát egyaránt a „free bop” kifejezéssel illethetnénk. A trombitás Fekete Kovács Kornél, maga is a nagy kísérletezők egyike, a nemzetközileg is jegyzett big band, a Modern Art Orchestra vezetője. A bőgős Orbán György jelenleg hangszerének talán legkeresettebb exponense az országban, míg Czirják Tamás a jazz dob egyik legígéretesebb új csillaga. A zongorán Szakcsi Lakatos Róbert játszik, aki a Basel-i Zeneakadémia klasszikus, majd jazz tanszakán tanult. Legjelentősebb elismerése a Montreux-i jazz-zongora-verseny első díja. Dobokon egy új felfedezett, Oláh Gábor, basszusgitáron és bőgőn a méltán elismert Hárs Viktor játszik.
Babos Gyula - Liva in Oradea - Nagyvarad, Jazzland 1
A tanári pályafutás és a hatás
Babos Gyula 1977 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Jazz Tanszakának, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazztanszékének tanára. Évtizedeken át volt a jazztanszak vezető gitártanára, és szinte nincs ma olyan jazzgitáros, aki ne nála kezdte volna a pályáját. A 67 éves Babos Gyula a magyar dzsesszzenészek nagy generációjának egyik hőse, aki a hetvenes és nyolcvanas években sikeresen ültette át a dzsesszrock fúziót magyar talajba. A Babos Project Romanival a roma hagyományokat a dzsesszel ötvözte, de bebarangolta a mainstream dzsessz, a blues, a roma folklór, az indiai zene és a klasszikus zene vidékeit, és bármit csinált, azt áthatotta a kockázatvállalás szelleme. A Gitár Trió (Tátrai Tibor, László Attila, Babos Gyula) 2013-ban alakult. Ismerd meg a film mögött álló művészek történeteit és szerezd be a Hogyan tudnék élni nélküled? című alkotásokat is.

tags: #babos #gyula #makrokozmosz #cd