A húsvét sosem unalmas, és ehhez a tradíciók, szokások mellett a szebbnél szebb dekorációk és ételötletek is hozzájárulnak. Ez a bárány egy kis örömet és játékosságot tud csempészni az ünnepi hangulatba, és az elkészítése is kellemes időtöltés. Kifejezetten imádjuk, hogy a tésztából megformázhatjuk, a végén pedig alig várjuk, hogy készre süljön. Sokunk számára a nagymama süteményei jelentik az igazi klasszikusokat. A kelt tésztás finomságok illata betöltötte a házat, és már sütés közben mindenkit az asztalhoz csalogatott. Itt az idő, hogy megidézzük ezeket a pillanatokat - ehhez gyűjtöttünk recepteket.

A Kelt Tészta Titkai: Hogyan Lesz Tökéletes?
A foszlós, puha kelt tészta receptje az alapanyagokon, pontosabban azok hőmérsékletén is múlik. A lisztet a hűvös kamrában, a tojást, a tejet, a vajat és az élesztőt pedig a hűtőben tároljuk. Ahhoz azonban, hogy a tészta tökéletesre keljen, minden alapanyagnak szobahőmérsékletűnek kell lennie. Ez egy sarkalatos pontja a kelt tészta készítésének, hiszen a hideg alapanyagok gátolják az élesztő működését, ami lassú és elégtelen keléshez vezethet.
Az Élesztő Felfuttatása és a Tészta Összeállítása
Először a lisztet beleöntjük egy tálba, a közepébe csinálunk egy mélyedést, és abba belemorzsoljuk az élesztőt. Hozzáöntjük a langyos tejet, és elkeverjük, hogy az élesztő feloldódjon a tejben, közben keverjünk hozzá egy kis lisztet. A tejes rész tetejére szórjunk egy kis lisztet, majd meleg helyen körülbelül 15 perc után repedések lesznek rajta. Ez jelzi, hogy az élesztő aktív és készen áll a munkára. A vajat, a cukrot és a tojásokat jól össze kell keverni, majd az alaptésztához adjuk. Ezután kézzel simára és szárazra kell dagasztani, cipóvá formálva mehet vissza a tálba.
TÉSZTADAGASZTÁS lépésről lépésre 👩🍳👨🍳
Kelesztés és Formázás
A tésztát nagyon finoman meghintjük liszttel, majd konyharuhával letakarva a hőmérséklettől függően 15-30 percig kelesztjük, amíg legalább kétszeresére nem dagad. A megfelelő kelesztés elengedhetetlen a könnyű és foszlós szerkezet eléréséhez. A tésztát lisztezett munkalapon 18-19 darabra osztjuk és gömböket formázunk belőle. Egyesével kilapítjuk kézzel úgy, hogy finoman húzogatjuk minden oldalát, belerakjuk a tölteléket, majd összezárjuk. A legegyszerűbb úgy összezárni, hogy összecsippentjük az oldalait. Rakjuk össze a birkát, majd kenjük meg a tojássárgájával összekevert vízzel. A sütés előtt ez a lépés biztosítja a szép, aranybarna kérget.
Sokszínű Kelt Tészta Finomságok az Ünnepi Asztalon
A kelt tészta sokféle formában és ízben megállja a helyét az ünnepi asztalon, legyen szó édes vagy sós változatról. A variációk száma szinte végtelen, és mindenki megtalálhatja a maga kedvencét.
Pozsonyi Kifli: Múltidéző Ízek
A Pozsonyi kifli számomra igazi múltidéző sütemény. Szinte látom magam előtt az abroncsos szoknyába öltözött hölgyeket és cilinderes urakat, akik a délutáni korzózás közben, vagy a kávéjuk mellé ezt a finomságot majszolják… Egyébként nem is állhat ez messze a valóságtól. Az a történet is tartja magát, hogy maga a kifli (Kipfel) elnevezést Bécs sikertelen török ostroma után egy Wendler nevű bécsi sütőmester találta ki: amikor a városon kívüli Szent István templom tornyán a török félholdat visszacserélték keresztre, az az ötlete támadt, hogy „megeteti” a félholdat az emberekkel kárpótlásul, amiért az ostrom alatt annyit koplaltak. Szimpatikus történetet egy nagyon fincsi süteményről. Higgyetek nekem, akármennyire is bonyolultnak tűnik elkészíteni, nem az, próbáljátok ki!
A Pozsonyi Kifli Elkészítése:A robotgép táljába (ha nincs ilyenünk, egy sima keverő tál is jó lesz) tegyük bele a két fajta lisztet, a poreritritet, a csipetnyi sót és a zsiradékokat. Kezdjük el alacsony fokozaton összekeverni őket, ha kézzel dolgozunk, két tenyerünk között morzsoljuk össze a hozzávalókat. Ha megfelelően eldolgozta a gép (vagy a kezünk), adjuk hozzá a tésztához tartozó maradék összetevőket. Addig dolgozzunk, amíg homogén, könnyen gyúrható tésztát nem kapunk. Ehhez tegyük fel a tejet, a narancs levét és a vizet forrni, tegyük bele az eritritet. Hagyjuk forrni 2-3 percet. Vegyük le a tűzről és öntsük hozzá a vanília esszenciát és a mákot, keverjük össze. Ha túl sűrű, hígítsuk mandulatejjel, ha híg, sűrítsük mákkal. Ha a tészta megpihent, tegyük gyúródeszkára és gyúrjuk át. Ha pontosak szeretnénk lenni, egy konyhai mérleg segítségével mérjünk ki 30 grammos darabokat a tésztából, vagy szemmértékkel csípjünk nagyjából egyforma darabokat és formázzunk golyókat belőle. Egy nyújtófával nyújtsuk ki a golyókat elnyújtott, oldalra szélesedő ellipszis formájúra. Mindegyik tésztára tegyünk kb. teáskanálnyi tölteléket (az alsó végükre) és tekerjük fel. Formázzunk patkó alakot a feltekert tésztából. A tojásokat válasszuk ketté és egy villa segítségével verjük fel gyengén. Először a sárgájával kenjük le a kifliket és hagyjuk megszáradni. Ha van teraszotok, tegyétek ki egy kicsit a tavaszi napsütésbe, kb. 15 perc alatt teljesen meg fognak száradni. Ezután kenjük le a tojásfehérjével és ezt is hagyjuk kb. 15 percig száradni. Végül süssük meg aranybarnára.

Aranygaluska Vaníliasodóval: Családi Emlékek Íze
Próbáltam a „guglin” keresgélni, honnan eredhet ez a tradicionálisnak mondott magyar sütemény. Bevallom őszintén, semmit sem találtam… talán reformkori és talán Szegeden készítették először, de sajnos ez sem biztos. Egy viszont biztos, minden családnak van egy jól bevált receptje, ami a saját cukros-diós-vaníliás illatú gyerekkorát jelenti. Íme, az a recept, ahogy az én anyukám készíti!
Az Aranygaluska Elkészítése:A tejet melegítsük fel langyosra egy evőkanál cukorral, majd szórjuk bele a porélesztőt. A lisztet szitáljuk egy tálba, adjuk hozzá a maradék cukrot, a sót és a vaníliacukrot, ezután mehet bele a tojássárgája és az olvasztott, langyosra hűlt vaj, majd a langyos cukros tej. Alaposan dolgozzuk ki a tésztát. Majd hagyjuk kelni meleg helyen kb. 40-50 percig. Ha megkelt a tésztánk, csípjünk belőle félmaréknyi darabokat és formáljunk golyócskákat. Ezeket a golyókat alaposan forgassuk meg a cukorral összekevert dióban, és tegyük egy alaposan kivajazott tepsibe, vagy kapcsos tortaformába. A tojássárgákat a cukorral, a liszttel, és kb. 1 dl tejjel összekeverjük csomómentesre. Ezután a tejet, a vaníliáscukrot és a vaníliaesszenciát tegyük fel forrni. Amikor felforrt, adjuk hozzá a tojásos lisztes keveréket. Összeforraljuk, közben pedig folyamatosan keverjük, hogy a sodónk csomómentes legyen. Amikor besűrűsödött, levesszük a lángról és elkeverjük benne a vajat. Így, a sodónk selymes és krémes lesz. Az aranygaluskát még langyosan, vaníliasodóval alaposan nyakon öntve tálaljuk.
Bazsalikomos-Sajtos Pogácsa: Egy Különleges Sós Élmény
Ha Ti is neveltek a teraszon, vagy a kertben bazsalikomot, biztosan tudjátok, hogy ilyenkor a legszebb. Friss zöld színe és illata arra csalogat, hogy felhasználjam. Ezt addig muszáj meg is tenni, amíg el nem szárad az idén különösen melegnek ígérkező nyári napsütésben. A különböző olasz jellegű tésztákat és pizzaféléket valahogy nem kívánjuk… a pogácsa ellen azonban sosincs ellenvetés, az bármikor „jöhet”. Arra gondoltam, igaz, hogy nem túlságosan elterjedt (amit a kóstolás után egyszerűen nem is értek…), de miért ne készíthetnénk bazsalikomos-sajtos pogácsát? Hát persze, hogy érdemes, egyszerűen abbahagyhatatlan, igazi vendégváró-buli étel, amit mindenki garantáltan szeretni fog! Már sütés közben rabul ejti az ízlelőbimbókat a bazsalikom és a sülő sajt illata. Ha legközelebb vendégeket vártok, mindenképpen próbáljátok ki, mindenki oda lesz érte!
A Bazsalikomos-Sajtos Pogácsa Elkészítése:Közben szitáljuk egy tálba a lisztet és adjuk hozzá a sót. Ezután mehet hozzá a puha vaj, a tojás és az élesztős tej. Kezdjük el géppel, vagy kézzel dagasztani, 3 perc után mehet hozzá a sajt, az aprított bazsalikom és a tejföl is. Ha a tészta megkelt, lisztezett felületen nyújtsuk ki 1,5-2 cm vastagra. Ezután szaggassuk ki tetszőleges méretű pogácsaszaggatóval és kelesszük meg másodjára is 20 perc alatt. Ezt követően kenjük le a tojássárgájával, amibe előzetesen elkevertünk egy csipetnyi sót és szórjuk meg a reszelt sajttal. Süssük aranybarnára.

Különleges Formák és Ízek: Kreatív Kelt Tészta Receptek
A kelt tészta rugalmassága és sokoldalúsága lehetővé teszi, hogy számos kreatív és egyedi formában elkészítsük.
Csíkos „O” Alakú Kalács: Mosolygós Reggeli
Tudom, hogy a tavasz óriás léptekkel közeleg és tudom, hogy sokan diétáztok, mert én is… De a hétvége, az hétvége és ez nálam egyet jelent a kényeztető reggelivel. Ez sokszor valamilyen péksütemény, vagy kalács. Most éppen csíkos „O” alakúra feltekert puha, mosolygósan pirosra sült kalács. Kérdezhetitek, hogy miért ez a furcsa forma? A kérdés jogos és én a blog indulásakor megfogadtam, hogy a hibákat sem rejtem véka alá… azt hittem a feltekert tészta nem fog kellően megnőni és satnya, vékonyka marad. Tévedtem, mert csodásan megkeltek és megnőttek a sütőben… annyi baj legyen, szeleteltük, mint a tortát és így a finom íz mellé, még különleges látvány is társult. Ha kedvetek van egy finom kalácsra, ami ezerszer jobb, mint a bolti, bátran fogjatok neki a recept elkészítésének, vagy jól tegyétek el a húsvétig, mert húsvéti kalácsként is telitalálat lehet ez a különlegesség!
A Csíkos „O” Kalács Elkészítése:A lisztet egy nagyobb tálba szitáljuk. A közepébe fészket készítünk, beleöntjük a langyos tejet, a cukrot és az élesztőt. Amint felfutott az élesztő (ez kb. 15 perc), adjuk hozzá a vajat, a tojást és a sót. Alaposan gyúrjuk át a tésztát, majd hagyjuk kelni 30 percig. A tésztát kettéválasztjuk és az egyik felébe belegyúrjuk a vízzel elkevert kakaót. Így kapunk egy barna és egy világos tésztagombócot. Ezeket kb. 30 percig kelesztjük. Amikor letelt a kelesztési idő, mindkét tésztát egyenlő méretűre nyújtjuk, a két különböző színű tésztát egymásra rakjuk és sodrófával egy kicsit egybenyújtjuk. Ezután még 30 percet kelesztjük. Végül formázzuk meg az „O” alakú kalácsot, kenjük meg tojással és süssük aranybarnára.
Diós-Mákos-Lekváros Kiflik: Őszi Hangulatok
Az ősz megérkezett és ezzel együtt a kedvem is a kelt tészták sütéséhez. El sem tudok jobbat képzelni, mint egy esős, borongós őszi napon otthon sütögetni és ahogy végeredményként betölti a házat a kelt tészta mennyei illata. Ha mindez még olyan töltelékekkel van megkoronázva, mint a fahéj, a csokoládé, a dió vagy a mák… hmmm. Én most ebből a csodás tésztafajtából apró kifliket készítettem, mákkal, citromhéjjal és szilvalekvárral kevert töltelékkel. Igazi hagyományos házi süti… de valljuk meg, néha egy-egy ilyen finomságért érdemes félretenni a manapság divatos, puccos sütiket. Éljenek a halhatatlan nagyis sütik!
A Diós-Mákos-Lekváros Kiflik Elkészítése:Szitáljuk egy tálba a lisztet, tegyük hozzá a sütőport. Közben az élesztőt futtassuk fel a porcukros, langyosra melegített tejben, kb. 10-15 perc alatt. Keverjük össze a liszttel, a vajjal, a tojássárgájával és a cukorral, majd dagasszunk belőle rugalmas tésztát. Pihentessük kb. 30 percig. Nyújtsuk ki a tésztát, vágjunk belőle háromszögeket, és mindegyik „szelet”-re tegyünk kb. teáskanálnyi tölteléket. Tekerjük fel kifli alakúra, kenjük meg tojással és süssük aranybarnára.

Baracklekváros Kelt Tészta Csiga: Gyerekkori Kedvenc
Nem tudom Ti, hogy vagytok vele, de én esténként és hajnalban már érzem az „őszt” a levegőben. Már nem felhőtlenül melegek, hanem egy kicsit csípősek, hidegek. Az, hogy ennek örülök, vagy sem, már más kérdés, egy biztos, rögtön valamilyen kelt tészta készítéséhez támad kedvem. Egy hete olyan szerencsében volt részem, hogy a „Nagyi Titka liszt” jóvoltából egy workshopon vehettem részt Sallay Fanni csodálatos cukrászdájában, a Cakeshop-ban. Felejthetetlen élmény volt és ez alatt a pár óra is számtalan praktikát sikerült ellesni! Többek között ennek a csigának az elkészítési technikáját. Ott fahéjasat készítettünk, én otthon pedig a frissen főzött őszibaracklekvárommal kentem meg a fonottkalács alaptésztát. Egy biztos, érdemes Nektek is kipróbálni ezt a finomságot, mert valljuk meg, a csigákat mindenki szereti, legyen az kakaós, fahéjas, diós, kicsi vagy nagy!
A Baracklekváros Kelt Tészta Csiga Elkészítése:Szitáljuk egy tálba a lisztet, adjuk hozzá a cukrokat, a vaníliát, a vajat, a tojássárgáját, a tejet és morzsoljuk hozzá az élesztőt. Dagasszunk belőle tésztát és kb. egy óra alatt kelesszük a duplájára. A végeredmény könnyű és illatos tésztagombóc kell, hogy legyen. Ezután olajozott (NEM LISZTEZETT) felületen nyújtsuk ki vékonyra a tésztát és kenjük meg a lekvárral. Vágjunk csíkokat. Ehhez az első tésztacsíkból készítsünk csigát, majd a többi tésztacsíkot csavarjuk e köré. A megmaradt tojásfehérjével kenjük le és rakjuk 180 fokra előmelegített sütőbe. Kb. 20-25 perc alatt süssük aranybarnára. Ezután vegyük ki, hűtsük ki langyosra és már ehetjük is.
Majomkenyér (Monkey Bread): Játékos Finomság
A majomkenyér, azaz a „monkey bread” leginkább az angolszász országokban (azon belül is az USA-ban) elterjedt és közkedvelt sütemény. A lényege, hogy kelt tésztából készült golyócskákat mindenféle édes vagy sós finomsággal megtöltünk és összetapasztjuk, esetleg még meghempergetjük egy kis barnacukorban is, amitől isteni máz keletkezik rajta a sütés közben. Általában kuglóf, vagy vekni formában sütik és még langyosan tálalják, mert akkor a legfinomabb. Én a szezonhoz igazodva meggyes-csokis változatban készítettem el… egyszerűen fogalmazva is mennyei. Egy ráérősebb hétvégén mindenképpen próbáljátok ki!
A Meggyes-Csokis Majomkenyér Elkészítése:Közben egy edénybe szitáljuk bele a lisztet, keverjük össze a sütőporral és a cukrokkal. Egy másik tálat enyhén olajozzunk ki és rakjuk bele a tésztát. Miután a tészta megkelt, csípjünk le belőle kisebb darabokat. A golyókat (elég minden másodikat) hempergessük meg barnacukorban és kezdjük el rakosgatni a formába. Töltsük meg meggyel és csokoládéval. Az összeállított majomkenyeret rakjuk 180 fokra előmelegített sütőbe és süssük kb. 30-35 percig. Miután elkészült, hagyjuk 20-25 percet hűlni, majd fogyasszuk el.

Töltött Szezámmagos Kiflik: Maradékmentő Ötlet
Egyik nap töltött cukkinit készítettem, de maradt a töltelékből. Ételt soha nem dobunk ki, így hát illatos és puha, szezámmagos kifliként született újjá!
A Töltött Szezámmagos Kiflik Elkészítése:Egy teflonlábasban az újhagymát és a fokhagymát dinszteljük meg a vajon. Ezután adjuk hozzá a húst, egy pici vizet és fűszerezzük meg, 8-10 percig pároljuk, majd mehetnek bele a zöldségek is (a maradék töltelék). Közben elkészítjük a tésztát. Egy tálba szitáljuk bele a lisztet és adjuk hozzá a sót, valamint a tetszőleges mennyiségű borsot. Az élesztőt futtassuk fel langyos tejben cukorral, majd keverjük össze a lisztes keverékkel, a vajjal és a tojással. Dagasszunk rugalmas tésztát. Ha megkelt, nyújtsuk ki, vágjunk belőle háromszögeket, és töltsük meg a húsos-zöldséges töltelékkel. Tekerjük fel kifli alakúra. Az elkészült kifliket tegyük sütőpapíros tepsire és másodszorra is kelesszük meg kb. 15-20 perc alatt. Ezután kenjük meg tojással, szórjuk meg szezámmaggal és süssük aranybarnára.
Epres Kalács Kovásszal: Tavaszi Ízek Ébredése
Minden évben nagyon várom az eperszezont, aztán, ha végre megérkezik, nem győzök eleget (v)enni belőle… Legjobban önmagában szeretem, sem a cukor, sem pedig a tejszínhab nem hiányzik mellé, ha igazi szabadföldi eperről van szó, ezek nem is kellenek, hiszen önmagában is mézédes. Természetesen szeretem sütikhez is használni. Eddig próbálkoztam többfajta tepsis süteménnyel, az egyik kedvencünk az epres-pudingos piskóta lett, most azonban valami mást szerettem volna. Ki ne szeretné a kalácsot? A frissen sült vajas kelt tészta illata még a legszigorúbb diétákat is megingatja… és, hát sajnos sokszor én sem tudok neki ellenállni. Ezért úgy döntöttem, egye fene, készüljön végre egy jó kis kalács ezzel a csodás tavaszi gyümölccsel. A süteményt a 78. VKF (Váncza Kelesztett Tésztás Fesztivál) témája inspirálta. A kovásztól sokan megijednek, pedig pofonegyszerű dolog, a tésztával pedig csodákat művel.
Az Epres Kalács Kovásszal Elkészítése:Készítsünk kovászt lisztből és vízből, majd hagyjuk állni 12-24 órán át, amíg buborékos nem lesz. Szitáljuk egy tálba a lisztet, adjuk hozzá a cukrot, a sót, a vaníliacukrot, a tojássárgáját, az olvasztott vajat, a langyos tejet és a kovászt. Dagasszunk belőle rugalmas tésztát. Hagyjuk kelni meleg helyen kb. 1-1,5 órán át. Amikor megkelt, óvatosan nyújtsuk ki, tegyünk rá epret, majd tekerjük fel. Kenjük meg felvert tojással, és süssük 25-30 perc alatt aranybarnára. Hagyjuk langyosra kihűlni és azután szeleteljük. Jó étvágyat!