A cukrászat nem csupán technológia vagy receptúra kérdése. Amikor egy süteményről beszélünk, valójában egy érzést, egy emléket vagy egy ünnepi pillanatot fogyasztunk el. Dorog városának gasztronómiai térképén Puksa Edit munkássága olyan pont, amely nem csupán a minőségi alapanyagokról, hanem a lélekkel teli alkotásról szól. Nem csak azért, mert finomak, újszerűek, mégis hagyományőrzőek. Nem is azért, mert csodálatos látványuk tükrözi az ünnepelt személyiségét.

Az alkotói folyamat: Amikor a cukrász művésszé válik
Edit nem csak egy cukrász, ő egy igazi művész, aki szíve minden szeretetét belesüti munkáiba, melyek ettől lesznek olyan csodálatosak. Vannak emberek, akik a munkájukat hittel tudják végezni. Azzal a hittel, hogy egyénre szabottan, a hozzájuk fordulók kívánságait teljesítsék és ahhoz tegyék hozzá a maguk tudásából a legtöbbet. Edit süteményei is ilyenek: beletesz és belesüt mindent, ami a fogyasztónak ízlése és amit még ezen felül Ő hozzátenne. Színt és mosolyt ad a mindennapoknak azzal az élménnyel, amely egy sütinél sokkal, de sokkal több.
Az alkotói folyamat során a technikai tudás és a művészi érzék találkozik. Puksa Edit szakmai tudását folyamatosan fejlesztő szakember. Az új technológiákat elsajátítja és vállalkozásában megvalósítja. Őrzi a magyar hagyományos cukrászat termékeit és ízvilágát, de teret enged az új trendeknek is. Ezt a kettősséget igazolják az oktatói visszajelzések is: Edit munkásságával 2016-ban ismerkedtem meg, ekkor látogatott el először a cukorvirág tanfolyamomra, azóta több alkalommal is volt szerencsém oktatni. A szellőrózsán át a pünkösdi rózsáig változatos virágfajtákat készítettünk közösen. A cukorvirágok és egyben tortadíszek elkészítése aprólékos és figyelmet igénylő feladat, Edit díszei nagyon kifinomultak és tükrözik saját stílusát.
Hogyan készül? - Cukorvirág rózsa
Ízek, amelyek generációkat kötnek össze
A cukrászda nem csupán egy üzlet, hanem a közösségi emlékezet része. Örömmel vettem, hogy olyan cukrászdába térhettem be, mint a Puksa Cukrászda, ami a ‘70-es évek gyermekkori emlékeit idézte a győri belváros legjobb cukrászdáiból. Szerencse, hogy napjainkban is elérhetőek a régi finomságok és persze újak is. Városi rendezvényeken rétesei, pogácsái déd- és nagymamák keze munkáit idézik.
Feleségem gyermekkora óta ismeri az utánozhatatlan Puksa sütiket, tortákat. Nincs nélkülük születésnap, aranylakodalom, könyvjubileum. El sem tudnánk képzelni másképp. Ez a folytonosság a legfontosabb visszajelzés. Edit süteményei nem csupán ízletesek, hanem mindegyik egy igazi alkotás, amelybe a szenvedély és a kreativitás sűrűsödik. Külön kitérnék a fantasztikus karácsonyi Edit-féle bejglikre, amik nélkül nálunk nem képzelhető el az ünnep már évek óta. Az íze és az állaga annyira emlékeztet a nagymamám által készített csodálatos bejglire, hogy nosztalgikus érzéseket ébreszt bennem. Minden falatban érezni az összhangot a hagyomány és a modern cukrászat között.

Az ünnep koronája: Torták személyre szabva
Minden egyes apró kis morzsa egytől egyig tele van szeretettel, boldogsággal és nem utolsó sorban kitűnő ízekkel. Edit tortái, süteményei már 10 éve koronázzák meg családi, baráti ünnepeinket. Szemet, ízlelőbimbókat gyönyörködtető szerzeményeiben sosem csalódunk. A visszajelzések alapján a vásárlók számára a torta nem csupán étel, hanem az ünnep központi eleme.
Legutóbb az én szülinapi tortám csokoládémousse torta volt. Csupa csoki!!! Kislányaim kedvence a csokitortád, melyet minden évben nagyon várunk. A legemlékezetesebb a cuki marcipán süni volt, huncut gödröcskével a kis pofiján. Szeretnénk megköszönni Neked mindent. Csodálatos tortát alkottál! Hálásak vagyunk, csodálatos volt a torta. Egyszerű és letisztult, amit szerettünk volna. Minden elismerésünk és hálánk fejezzük ki eme levélben, melyre ínycsiklandozó és pikáns túró-citrom tortája sarkall. Még a nagymamám citromtorta íze is benne volt, izgalmas citromszálakkal, áfonyával. Köszönjük, hogy ennyi "boldogságot" készített és így méltó módon megünnepelhettük a Mama 85.
A minőség iránti elkötelezettség
A siker titka a részletekben rejlik. Gyönyörű torták, isteni ízek, minőségi alapanyagok. Mindig izgatottan bontogatjuk a varázsdobozaidat és az öröm sosem marad el. A torta zseniális volt, nem csak lenyűgözően szép, hanem finom is. Annyira imádjuk, hogy „kevés” cukorral dolgozol és mégis édes. Egyszerűen profi. A mi közös történetünk mikor kezdődött pontosan nem tudom már, de azt azonnal tudtam az első falat után, hogy folytatódik. Azóta minden jeles alkalmunk nem telhet el az alkotásaid nélkül. Igen alkotás minden egyes darab mindegy, hogy torta vagy sütemény, több annál, érződik az ízek, aromák, tészták, krémek mögött az, hogy szívvel-lélekkel készülnek.

A Puksa Cukrászda és Edit munkássága példaértékű abban a tekintetben, hogyan lehet a modern kor kihívásai közepette is megőrizni a kézműves cukrászat integritását. Nem csupán édességet kapunk, hanem egy olyan gondoskodást, amely a nagymamák idejét idézi, miközben minden falat megfelel a legszigorúbb szakmai és ízlésbeli elvárásoknak. A dorogi cukrászat így válik a közösségünk szerves részévé, ahol minden sütemény egy történet, minden torta egy mérföldkő, és minden falat egy mosoly a mindennapokban.