Fülöp Cecília története nem csupán egy kulináris utazásról szól, hanem egy anya, egy cukrász és egy vállalkozó kitartásáról és szenvedélyéről. Az élet kihívásai, a család szeretete és a desszertek iránti olthatatlan vonzalom hozta létre a „Falusi Libák” márkát, amely ma már nem csupán egy blog, hanem egy valóságos cukrászműhely és egy barátságon alapuló közösség.
A Falusi Libák Születése: Egy Személyes Út a Cukrászat Világába
Fülöp Cecília, három gyermek édesanyjaként, akkor kezdte el írni a blogját, mikor legkisebb fia megszületett. Ez az időszak jelölte meg azt a fordulópontot, amikor a házi készítésű finomságok megosztása iránti vágy egyre erősebbé vált. Régi olvasók talán még emlékeznek arra, hogy barátnőjével vágtak bele ebbe a kalandba, akinek 2012-ben született a harmadik kisfia, ezért sajnos nem volt ideje a blogra. A desszertek iránti szenvedély Cecíliában annyira erős volt, hogy magam mögött hagyta addigi munkáját, és cukrászként helyezkedett el, majd menet közben elvégezte a cukrásziskolát is. Ez a szakmai fejlődés alapozta meg a jövőbeli terveit és a blog további sikerét.
Az élet azonban tartogatott nehézségeket is. Cecília őszintén írt egy bejegyzésben a ház eladásáról, a válásáról és az új terveiről. Akkor az élet válás után nem volt annyira egyszerű, mint akkor gondolta. A három gyerekkel újrakezdés és az anyagilag rendbejövetel kicsit hosszabb volt pár hónapnál. 2015-ben elhelyezkedett cukrászként Budapesten, ingázott Budapest és Vác között. A gyerekek, a suli, az ovi és a munka mellett az a kérdés forgott az életében, hogy mit is kezdjen magával. Akkor el is tűnt a blogról, nem posztolt. Most pedig eljött a nagy visszatérés ideje. Hatalmas boldogság tölti el, hogy ilyen sokan itt vannak velük, ennyi év kihagyás után is. A „Falusi Libák” története így nemcsak a receptek megosztásáról, hanem a személyes kitartásról és az álmok megvalósításáról is szól. Most ott tart, hogy nemsokára nyitja saját cukrászműhelyét Vácon. Ez a két mondat, bár rövid, rengeteg mindent takar, hiszen tényleg így lesz. Ebben a műhelyben esküvői tortát is lehet majd tőle rendelni, többek között.

Együtt a Célokért: A Falusi Libák Csapat és a Közös Álmok
A "Falusi Libák" nemcsak egy blog név, hanem egy valóságos csapat és egy mély barátság története is. Tamarát Cecília budapesti cukrászévei alatt ismerte meg, együtt dolgoztak. A nem kicsi korkülönbségük ellenére nagyon mély barátság alakult ki közöttük. Közös terveiket próbálják megvalósítani ebben a helyzetben is. Ha minden jól megy, jövőre beindulnak a kiscsoportos kurzusok a műhelyben, amit részben Tami fog tartani. Hát így vannak ők hárman, a Falusi Libák, együtt a kulináris álmok megvalósításában.
A cukrászműhelyhez új logót terveztettek, ami szívügyük lett. Cecília már írt arról, mit is jelent nekik ez, hogy megvalósul az álom. Képzeljétek, a tervezőkkel nem ismerik egymást, személyesen nem találkoztak, telefonon sem beszéltek, mindent messengeren írtak le. Mégis olyan logót terveztek, hogy elállt a szavuk. Imádják mind a kettőt, nézegetik, de nem tudnak választani. Ezért segítséget kértek a közösségtől, hogy döntsék el közösen, melyik legyen a nyerő. Amelyikre több szavazat érkezik, az lesz a logójuk. Mert ennyire jó fejek, hogy segítenek nekik, a szavazók között kisorsolnak egy szuper tortát vagy sütit, amit a nyertes szeretne. Egy hétig lehet voksolni, így szeptember 27-én este 20:00 óráig várták a szavazatokat, utána pedig számolgatni és győztes logót hirdetni fognak. Ez a közösségi megközelítés is jól tükrözi a "Falusi Libák" szellemiségét.
A Tészta Művészete: A Foszlós Kalácstól a Papírvékony Réteslapig
A Falusi Libák konyhájában a tészta készítése igazi művészet, legyen szó egy hagyományos fonott kalácsról vagy egy hajszálvékony réteslapról. Minden tészta, minden recept egy-egy történetet hordoz, és a precíz, szeretetteljes elkészítés garantálja a tökéletes végeredményt.
A Foszlós Kalács Készítése: Nagymamám Titkaiból
A húsvét közeledtével Cecília elhatározta, hogy megtanul kalácsot sütni, olyat, mint amilyet a nagymamája sütött: igazi puha, foszlós kalácsot. Mivel nagymamája sajnos már nem él, a családban kérdezősködött, és szedte össze a tapasztalatokat, recepteket. Megtanult egy csomó praktikát, hiszen ki gondolta volna, hogy a foszlós kalácsnak ilyen „titkai” vannak. A blogon fotózott verzió a harmadik recept volt, ami a legtökéletesebbnek bizonyult. Azóta megsütötte még egyszer, biztos, ami biztos, és ugyanilyen finom és foszlós lett.

Az igazi kalácsot állítólag nem szabad géppel dagasztani, erről nagynénje csak annyit mondott indokként, hogy régen sem volt gép. Szóval, kézzel kell elkészíteni. Az első lépésként a vajat megolvasztotta, és kicsit félrerakta hűlni. Majd jöhetett az élesztős rész: az elmorzsolt élesztőt egy evőkanál liszttel és egy evőkanál cukorral egy kis tálba szórta. Ráöntött fél deciliter langyos tejet, és jól elkevergette, hagyta felfutni. Eközben a lisztet egy nagy tálba szitálta, állítólag így, szitálva még foszlósabb lesz a kalács. Elkeverte a sóval, a cukorral, majd beleütötte az egész tojást, a plusz tojássárgáját. Ráöntötte a maradék két deciliter langyos tejet, majd a felfutott élesztőt. Kézzel elkezdte összegyúrni. Ebben az állapotában még kicsit ragacsos, de mikor már összeáll a tészta, kiteszi a pultra, és ott dolgozik vele tovább. Ilyenkor még szór a pultra egy pici lisztet, de később a vaj miatt már nem kell. Pár percig gyúrta, majd elkezdte hozzáadni az olvasztott vajat. Állítólag ez a legfontosabb momentum, mert ettől lesz igazán foszlós a kalács. Ezt úgy csinálja, hogy a tenyerébe vesz keveset a vajból, majd azzal gyúrja tovább. Ismét kis vaj, ismét gyúrás. Mikor elfogyott minden vaj, még pár percig átdolgozza a tésztát, és visszateszi a tálba kelni. Letakarja, és 35-40 percre meleg helyre teszi. Fontos, hogy egyszer elrontotta, mert valahol azt olvasta, hogy 50 fokos sütőben kell keleszteni, de az a kalács túlkelt, nem volt finom, megrepedezett és sületlen állagú lett.
Ha letelt az ideje, újra a pultra teszi a tésztát, ami nem kel olyan nagyra, mint a kenyértészta. Állítólag ilyenkor már nem szabad gyúrogatni, hogy a levegőt ne nyomjuk ki belőle. Hat részre osztja a tésztát, és óvatos mozdulatokkal körülbelül 30 centiméteres rudakat sodor belőle. Cecília elmondása szerint nem tud szuper 6-os, 8-as fonásokat. Persze, ha nagyon akarná, biztosan meg tudná tanulni, de neki a kerek kalács sokkal jobban tetszik. Mivel ők a magas kalácsot szeretik, a hagyományos fonással nem sikerült ilyen magasra. Ha mégis az eredetinél maradnátok, vannak jó videók erről a YouTube-on. Közben egy olvasó is küldött egy szuper leírást a fonásokról. Szóval náluk kerek a kalács. 24 centiméteres formában süti, aljára szilikonos sütőpapírt tesz. Behelyezi a két fonatot, a kis lyukas helyekre pedig a félretett tésztából formázott kis golyókat teszi. Ekkor lekeni a tojással, letakarja, és újabb 40 percre félreteszi kelni. Ha megkelt, újra lekeni tojással, és előmelegített, nem légkeveréses 180 fokos sütőben süti 35-40 percig.
Foszlós kalács recept – így készítsd el otthon, egyszerűen!
Rétes Tészta Készítése: A Papírvékony Titok
A rétes készítése különleges odafigyelést és technikát igényel, különösen a tészta nyújtása. A Falusi Libák konyhájában a rétes tészta elkészítése is egy jól kidolgozott folyamat. Rakja a lisztet egy tálba, tedd hozzá az olajat és a tojást. A vizet keverd össze a sóval, az ecettel, majd az egészet jól dolgozd össze. Dagaszd addig, amíg a tészta elválik az edény falától és a kezedtől. Ezzel párhuzamosan készítsd el a tölteléket. A káposztát mosd meg, majd reszeld le. Egy lábosban hevíts olajat, rakd bele a cukrot, és kis lángon pirítsd aranysárgára, közben állandóan kevergesd. Ez a karamellizált káposzta adja a rétes pikáns ízét.
Az asztalra teríts egy abroszt, majd lisztezd be. Rakd rá a hűtőből kivett tésztát, és sodrófával kicsit lapítsd el. A kézfejed segítségével, mindig alányúlva, körkörösen haladva, nyújtsd az asztal széle felé óvatosan, hogy a tészta ne lyukadjon ki. Fontos, hogy közben olajozd be a tészta tetejét. Ha már szinte papírvékony, csipegesd le a vastagabb széleket. Locsold meg ismét olajjal, és egyengesd rá a tölteléket. Az abrosz segítségével tekerd fel a tésztát. A tetejét kend le felvert tojással vagy tejföllel, és rakd a kiolajozott tepsibe, hogy tökéletesre sülhessen.

Ínycsiklandó Piték és Sütemény Variációk: A Falusi Libák Kínálata
A Falusi Libák kulináris kínálatában számos ínycsiklandó pite és sütemény található, amelyek mind Cecília szenvedélyét és kreativitását tükrözik. A klasszikusoktól a modern változatokig, mindenki megtalálja a kedvencét.
Szilvás Pite: Betegkényeztető Finomság
A szilvás pite egy igazi klasszikus, amely a Falusi Libák konyhájában különleges odafigyeléssel készül. Ez a süti készült betegkényeztető sütiként a srácoknak, mert sajnos ez általános ilyenkor, mikor elkezdődik a suli-ovi, jön a megfázás. A pite annyira népszerű volt, hogy aznap este átjött Cecília bátyja, és befalta a maradékot. Ez a recept megtalálható almával is, de szilvával nagyon pikáns íze van, ami egyedi karaktert kölcsönöz neki.
A tészta hozzávalóit egy nagy tálba öntötte, kézzel elmorzsolta, majd összegyúrta. Ha letelt az idő, próbálta kör alakúra nyújtani, és kibélelt vele egy 30 centiméter átmérőjű, 4 centiméter magas piteformát. Az előmelegített sütőben, 180 fokon 35-40 perc alatt sült meg, aranybarnára és illatossá válva.

Linzer: Egy Hamisítatlan Magyar Különlegesség
A Linzer sütemény sokak szerint osztrák édességnek tartott, Cecília szerint azonban egy hamisítatlan magyar finomság, és egyben személyes kedvence is. Nagymamája kivétel nélkül sárgabaracklekvárral töltötte meg, de Cecília bátran ajánlja az extrémebb ízvilágok kipróbálását is, ezzel teret adva a kreativitásnak.
A lisztet, porcukrot és a citrom héját összekeverjük egy tálban. A felkockázott hideg vajat apránként adagoljuk hozzá, majd robotgéppel dolgozzuk készre. Ne ijedjünk meg, ha kissé lágyabb a végeredmény, mint az eredetinél, ez a tészta sajátossága. A kapott tésztát legalább 20 percig pihentetjük a hűtőben, majd két sütőpapír között körülbelül 3-5 milliméter vastagságúra nyújtjuk. Bár a tészta ilyenkor még lágy, ebben a fázisban ki kell szaggatni, majd visszarakni a hűtőbe 5-10 percre dermedni. Ha kihűltek a korongok, a választott lekvárral megtöltjük, majd összeragasztjuk őket, így jön létre a gyönyörű és ízletes Linzer sütemény.
Rebarbarás-Epres Pite: Tavaszi Ízek Játéka
A rebarbarás-epres pite egy másik szezonális kedvenc a Falusi Libák konyhájában. Emlékezetes pillanat volt, amikor egyik fia a még nyers rebarbarára azt mondta, hogy „ehhh, ezt ő biztos nem eszi meg!” Na de a kész pitét már ő is tolta befele, ami jól mutatja a sütemény ellenállhatatlan ízét.
A tésztához összekeverjük egy tálban a lisztet, cukrot, szódabikarbónát. Hozzámorzsoljuk a vajat, tojássárgáját, citromhéját, pici sót. Gyorsan összegyúrjuk kis gombócba. Ezt a tésztát hosszasan nem szabad gyúrni, majd mehet hűvös helyre. Amíg hűl a tészta, meghámozzuk a rebarbarát, és körülbelül 2 centis darabokra vágjuk. Feldaraboljuk az epret, összekeverjük a rebarbarával. Hozzáadjuk a cukrot, majd hagyjuk állni egy órát. Ezalatt levet fog engedni, azt Cecília leöntötte, hogy ne áztassa el a tésztát, majd a tölteléket. A hűtőből kivett tésztából leveszi körülbelül a kétharmadát, ez lesz az alja. Lisztezett pulton kinyújtja, és belehelyezi egy pitetálba (az övé 29 centiméteres). A maradék tésztát kinyújtja akkorára, mint a pitetála. Körülbelül másfél centiméteres csíkokat vág belőle, majd rácsosan a töltelékre helyezi. Erről a rácsozásról részletesen írt, fotókkal illusztrálva. Tetején a tésztát tojással megkeni, majd előmelegített, 180 fokos sütőben 35-40 perc alatt sül meg. Fontos tanács, hogy nézegessük közben, ha erősebb a sütő, és gyorsan pirul a teteje, akkor 160 fok is elég a végén neki.

Túrós Pite: A Tökéletes Krémes Élmény
A túrós pite egy másik családi kedvenc, amelynek tökéletesítésére Cecília külön időt szánt. Volt egy kis ideje, és eldöntötte, hogy kikísérletezi a legfinomabb, legszaftosabb túrós pitét. Másodikra sikerült a tökéletes, így a család a napokban túrós pitét evett.
A tésztához összekeverjük egy tálban a lisztet, cukrot, szódabikarbónát. Hozzámorzsoljuk a vajat, tojássárgáját, citromhéját, pici sót. Összegyúrjuk kis gombócba. Majd mehet hűvös helyre. Elkészítjük a tölteléket. A túrót a tejföllel összetörjük, hozzáadjuk a tojássárgákat, keményítőt, a cukor felét, a citrom reszelt héját. Ezt jól összekeverjük. A hűtőből kivett tésztából leveszi körülbelül a kétharmadát, ez lesz az alja. Lisztezett pulton kinyújtja, és belehelyezi egy pitetálba (az övé 29 centiméteres). A maradék tésztát kinyújtja akkorára, mint a pitetála. Körülbelül másfél centiméteres csíkokat vág belőle, majd rácsosan a túróra helyezi. Itt is írt már a rácsozásról, bár most csak egymásra helyezte a csíkokat. Tojással megkeni, majd mehet az előmelegített, 180 fokos sütőbe.
Gyors és Modern Cukrászati Megoldások: Kreativitás a Konyhában
A Falusi Libák konyhájában nemcsak a hagyományos receptek kapnak helyet, hanem a modern, gyorsan elkészíthető, mégis rendkívül ízletes sütemények is, amelyek a mai rohanó életben is megállják a helyüket.
Citromos Sütemény: Szaftos és Puha Kényeztetés
Ez az egyszerű, gyors, és irtó finom citromos sütemény igazi kényeztetés a puha, szaftos állagával. Robotgéppel habosra keverjük a puha vajat a cukorral, majd egyenként hozzáadjuk a tojásokat, a citromhéjat és a citrom levét. Keverjük pár percig, míg habos masszát kapunk. Egy másik tálban összedolgozzuk a lisztet és a sütőport. Majd ezt egyszerre a vajas krémhez keverjük. Sütőpapíros tepsibe öntjük (az övé 25×35-ös), előmelegített 180 fokos sütőben 25 percig sült. Miután kivettük, körülbelül negyed órát hagyta pihenni, és elkészítette rá az öntetet.

Szilvás-Csokis-Mogyorós Brownie: A Tökéletes Hármas
A szilva, csoki, mogyoró - Cecília szerint ez a tökéletes hármas, amely egy fantasztikus brownie-ban egyesül. A már bevált brownie receptje volt a kiinduló alap, amit a szilva még testesebbé tesz, a mogyoró pedig hozzáadja a ropogós textúrát és az ízletes aromát.
A feldarabolt vajat az étcsokival megolvasztjuk. Cecília mikróban szokta, figyelve, nehogy megégjen. Majd mikor már olvadt, belekeverjük a kakaóport. Az egész tojásokat a cukorral habosra keverjük, majd kisebb fokozaton hozzáöntjük az olvadt vajas csokit. Bele a liszt, és még egy perc keverés. Ez a mennyiség most piteformában sült, de egy 26 centiméteres tortaformához is tökéletes. Előmelegített, 180 fokos, légkeveréses sütőben 20 percig sült.
No-Bake Oreo Sajttorta Alap: Gyors és Mindenki Kedvence
Amikor a hőségben nincs kedvünk bekapcsolni a sütőt, de gyorsan szükségünk van valami finomra, a Falusi Libák konyhájában erre is van megoldás: egy egyszerű, mégis ellenállhatatlan Oreo sajttorta. Ez a sütemény náluk most mindent visz.
Az első lépés a csoki megolvasztása. Ezt csinálhatjuk vízgőz fölött vagy mikróban, utóbbinál viszont vigyázzunk, mert hamar odaéghet a csoki. Eközben az oreo kekszeket zúzzuk össze aprítóval, sodrófával, ami épp van. Jöhet a krém. A hideg mascarponét, hideg tejszínt és porcukrot tegyük egy keverőtálba, majd közepes fokozaton konyhai robotgéppel habosítsuk addig, míg szép sima, keményebb, habos krémet kapunk. Amikor már van egy szuper krémünk, mehet bele a (már nem meleg) olvasztott csoki. Mehet rá a kekszre, és a munka kész is. Tegyük mélyhűtőbe körülbelül két órára, vagy hűtőbe négy órára.

A sajttorta alap. Mindenki szereti. Az is, aki nem. Néhány fontos tipp a tökéletes sajttorta elkészítéséhez: az alapanyagok összekeverésénél nem kell hosszan elhúzni a műveletet, mert a sok levegő bevitelével biztos megreped a teteje. Oda kell figyelni a sütési hőmérsékletre, menet közben le kell venni. Oda kell figyelni a sütési időre: ha a közepe még picit remeg, akkor már jó.
A zabkekszeket összetörjük, majd a megolvasztott vajjal összemorzsoljuk. A tortaforma (most 24 centiméteres) aljára sütőpapírt teszünk, elegyengetjük benne a vajas kekszet. Ez mehet picit a hűtőbe, amíg dolgozunk a krémmel. Ehhez a mascarponét, krémsajtot és a cukrot egy percig robotgéppel homogénre keverjük, majd egyenként hozzáadjuk a tojásokat, a tejszínt, végül a keményítőt. Összesen körülbelül 2-3 percig keverjük. Már habverővel adjuk hozzá ezek után a citrom héját és a vaníliát. Ráöntjük a kekszes alapra, elegyengetjük. Előmelegített, 175 fokos sütőben 15 percig sütjük, majd levesszük a hőmérsékletet 120 fokra. Körülbelül egy percig résnyire kinyitjuk a sütő ajtaját ekkor, hogy lemenjen a hőmérséklet. 120 fokon még 30 percig sütjük. Ha a közepe még picit remeg, az teljesen okés. Simán is tökéletes, de fantáziára és ízlésre van bízva, tesztek-e rá valamit. Ezen a süteményen kis málna van. 200 gramm málnát melegítettünk fel 3 evőkanál cukorral, majd a tűzről levéve (ne legyen forró, főzni nem kell) hozzáadtunk 8 gramm zselatint. Egy plusz tipp: a sajttortát elkészíthetjük csak mascarponéból is, ha épp nem kapunk sajtkrémet, vagy van otthon fél kiló mascarponénk. Ebben az esetben 500 gramm mascarpone esetén hagyjuk ki a habtejszínt, viszont adjunk hozzá 100 gramm tejfölt.