Kétségtelen, hogy a mikrohullámú sütő nagyon megkönnyíti az ember életét, leggyorsabb megoldás a melegítésre. Azonban sokszor melegítünk újra olyan ételeket, amiket nem lenne szabad, mert komoly betegséget is okozhat az újabb hőkezelés. Ezeket jobb frissen elfogyasztani. A tudatos odafigyelés, a gyors hűtés, a helyes tárolás és az alapos újramelegítés nemcsak az ételmérgezés kockázatát csökkenti, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy a család minden tagja biztonságosan élvezhesse a finomságokat.

Az élelmiszerbiztonság alapjai és a „veszélyzóna”
Számos módon kerülhetnek vírusok és baktériumok az ételünkbe. Előfordulhat, hogy a termék feldolgozása vagy csomagolása során vétenek olyan élelmiszerbiztonsági hibát, melynek hatására az ételek beszennyeződnek. Az így bekerülő vírusok nem szaporodnak el az élelmiszerekben, és a főzés során (vagy megfelelő hőfokra melegítéssel) megsemmisülnek. Ezzel szemben a baktériumok szaporodhatnak az ételekben, tudni kell azonban, hogy nem minden baktérium betegít meg minket.
Az élelmiszer-eredetű betegségeket okozó baktériumok jellemzően 5 és 60 fok közötti hőmérsékleten szaporodnak, és nagyjából 37 fok körüli hőmérséklet az ideális számukra. Hogy korlátozzuk a baktériumok szaporodásának a veszélyét, törekedni kell rá, hogy az étel a lehető legrövidebb ideig maradjon a kritikus 5 és 60 fok közötti hőmérsékleten. Vagyis főzés után a potenciálisan veszélyes (húst, tojást tartalmazó) élelmiszereket a lehető leggyorsabban le kell hűteni 5°C alá. Ha mindezt betartjuk, a szakemberek szerint nem okoz problémát az étel többszöri felmelegítése.
Kockázatos élelmiszerek: mit kerüljünk?
Bár a kényelem mellett időt is tudunk spórolni a mikróval, nem árt tudni, hogy nem minden ételnek használ, ha újramelegítjük.
- Tojásos ételek: A tojásos ételekkel nem árt óvatosan bánni! Egyértelmű, hogy a reggelire szánt rántottát vagy bundás kenyeret azonnal elfogyasztjuk, és eszünkbe nem jut újramelegíteni, ne is próbálkozzunk ezekből a maradékot másnap elfogyasztani.
- Gomba: A gomba nagyon kényes élelmiszer, a legrövidebb ideig eltartható ételek közé tartozik. A gomba a fehérje-összetétele miatt talán a legveszélyesebb az összes élelmiszer közül felmelegítve.
- Rizs: A főtt rizs esetében nem is annyira az újramelegítés veszélyes, hanem a nem megfelelő tárolás. Szoba hőmérsékleten gyorsan romlik, a baktériumok, spórák szinte azonnal elkezdenek szaporodni benne, amiket még a mikróban való melegítés sem képes elpusztítani.
- Spenót: A spenót magas koncentrátumban tartalmaz nitrátot. Ez egy teljesen ártalmatlan vegyület, azonban újramelegítés hatására könnyen átalakul nitritekké. A nitritek a vér oxigénellátó képességét befolyásolják, ráadásul szakértők szerint rákkeltővé teszik az ételt.
- Krumpli: Ha hűtés nélkül, szobahőmérsékleten tároljuk, és esetleg még fóliával is letakarjuk, hogy ne érje oxigén, teret adhatunk a botulizmust okozó kórokozók elszaporodásának.

A helyes melegítési technika
Jogosan dühöngünk gyakran azon, ha a mikró a tányér leves egyik felét tűzforróra hevíti, a másikat viszont jéghidegen hagyja. A mikrohullámú sütőben pillanatok alatt felmelegszik az étel - ami kényelmes és időtakarékos -, bizonyos élelmiszerek esetében azonban inkább kerülni kellene a mikrózást.
A csirkehúsból készült étel egyszer biztonságosan újramelegíthető, de ajánlatos ezt nem mikrohullámú sütőben tenni. A húsok újramelegítésénél az okozza a problémát, hogy könnyen kiszáradnak. A csirke esetében azonban nem is ez az igazi probléma, hanem hogy mikróban sütve nem egyenletesen érik a húst a hullámok, és így a hús egy része hamarabb felmelegszik, baktériumok maradhatnak benne. A főtt csirke megfelelő átmelegítéséhez alacsony hőfokon, hosszabb ideig, azaz párolással is megteheti.
CSAK SÁRGA ÉTELEK EGÉSZ NAP!! MOLLI ELSŐ BANKKÁRTYÁJA! :)
Maradékok tárolása és az "ízélmény"
A művészi maradékevés a gondos maradéktárolással kezdődik. Csak jól záródó, különböző méretű tároló dobozokra van szükség. Az is alap, hogy a kész ételek ne legyenek szobahőmérsékleten két óránál tovább. A hűtőben pedig maximum három napig maradnak jók.
Vannak olyan ételek, amiket tényleg soha semmilyen körülmények között nem érdemes újramelegíteni, mert a lényegük fog elveszi. Ezek közül a legrettenetesebbek a főtt tészták, a rántott hús és egyéb olajban sült dolgok, a sült krumpli, a pizza. A rántott hús legősibb ellensége az újramelegítés, legőszintébb javaslatom szerint az ilyesmit egyszerűen hidegen kell enni. Ezzel szemben a káposztás egytálételek, a raguk, a bolognai, a marhapörkölt kifejezetten jobbak lesznek újramelegítve, másnaposan, hiszen az ízek összeérnek, fokozódnak.
Gyakorlati tippek az irodai vagy otthoni melegítéshez
- Levesek, szószos ételek: Félpercenként vegyük ki, keverjük át, majd tegyük vissza addig, amíg meleg nem lesz mindenütt.
- Hús és köret: Külön kell őket melegíteni, majd összerakni, hiszen sokkal rövidebb időre van szüksége az egyiknek, mint a másiknak.
- Pizza: A legtutibb módszer a fedővel ellátott serpenyő alacsony lángon.
- Rizs: Szükséges lehet egy kevés víz spriccelése, és egyenletes, vékony rétegben való elosztás a tányéron.
A legfontosabb szabály, hogy mindig csak annyit melegítsünk fel, amennyit ténylegesen el is fogyasztunk. Ha mindezt betartjuk, a szakemberek szerint nem okoz problémát az étel többszöri felmelegítése. Emellett azt javasolják, hogy mindig csak annyit melegítsünk fel, amennyit ténylegesen el is fogyasztunk. A mikró nagyon hasznos tud lenni, hiszen csak elő kell venni a hűtőből a harapnivalót, megmelegíteni, és már ehetjük is. Az ünnepek alatt a tudatos odafigyelés, a gyors hűtés, a helyes tárolás és az alapos újramelegítés nemcsak az ételmérgezés kockázatát csökkenti, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy a család minden tagja biztonságosan élvezhesse a karácsonyi finomságokat.
tags: #hanyszor #lehet #melegiteni #az #etelt