A szörp már az ókor óta népszerű ital, amely gazdag történelemmel és sokszínű felhasználási módokkal rendelkezik. A gyümölcsös finomságot külföldön általában koktélokhoz szokták adni, mi, magyarok szeretjük üdítő italként fogyasztani. De vajon ki iszik szörpöt ma, és milyen szerepet tölt be ez az édes nedű az egészséges életmódra való törekvésben, különösen a gyermekek táplálásában? Az elhízás gyökerei már a gyermekkora tehetők vissza, ezért a tudatos folyadékfogyasztás és a mozgás kiemelt fontosságú.
A Szörp Történelme és Kulturális Jelentősége
A szörpök története egészen az ókori görög és római korra vezethető vissza. Már akkor készítettek mindenféle gyümölcs kinyomkodásával édes koncentrátumokat. A leginkább mézzel édesített szirupokat például hóra öntötték - így készült az ókori fagylalt, aminek a hírhedt Nero császár is rajongója volt. A rossz emlékű uralkodó az ibolyás verziót kedvelte a legjobban. Az ókori zsarnok után majd kétezer évvel a nála sokkal kedveltebb Erzsébet, vagyis Sissi királyné is szerette az ibolyaszörpöt, bár ő mindent kedvelt, aminek köze volt az ibolya virágához, a kandírozott ibolyától egészen az ibolyás parfümökig. A középkorban a szörpök készítése és fogyasztása széles körben elterjedt, hiszen az édesített italokat nemcsak könnyen tárolták, hanem szállítani is egyszerű volt.
Bár maguk az szörpöt ősidők óta ismerték, a szörp szó csak a XIX. században jelent meg, amikor Bugát Pál, a híres nyelvújító megalkotta ezt a kifejezést. Bugátot bosszantotta, hogy az egyre divatosabb italnak nincs saját neve, így megalkotta a szörp szót a szörpöl igéből kiindulva. Manapság a szörpöket többféle módon is felhasználják. Külföldön számos koktél alapanyaga, mivel egyedülálló édes és gyümölcsös ízt ad az italoknak. A világ számos országában sütemények ízesítésére és édesítésére is használják.

A Gyermekkori Elhízás és Az Egészséges Folyadékfogyasztás Szerepe
Egy évtizede még szinte el sem tudtuk képzelni, hogy a gyermekek is küszködhetnek túlsúllyal. Iskola után jó és rossz időben is a játszótéren, az utcákon futkároztak, játszottak. Nem volt mindennapos a cukros üdítő és a chips, csoki. Manapság változott a helyzet. A legtöbb gyerek nem a szabadban játszik, hanem a szobában ülve. Nincs meg az elegendő mozgás, bár ezt próbálja az iskolai testnevelés pótolni, de sokszor nem elég. A sok finomított cukor tartalmú üdítő, gyorskaja, csoki és chips ellenségei a gyerek egészséges fejlődésének. Ezek fogyasztásával nagyon nagyra nő a diabétesz esélye, és az elhízásé is.
A gyermekek túlsúlyossága nemcsak az alakformálás miatt fontos, hanem rengeteg más pozitív hatással is lehet a gyerek fejlődésére az egészséges életmód. A sport levezeti a feszültséget, felfrissíti az agyat, ezzel a tanulást is segíti. Kitartást és csapatmunkát tanít, alázatot és türelmet. A nehéz iskolatáska sokszor okoz gerincferdülést, de ha a hátizmok fejlettek, csökken ennek az esélye. Számos pozitív hatása mellett, ha már gyerekkorban megszeretjük a sportot, valószínűleg egész életünket végigkíséri majd.
Persze egy gyereket nem kell és nem is szabad diétára fogni. Az egészségen van a hangsúly. A legegyszerűbb mód, ha egészségesen főzöl, és egészséges ételeket tartasz otthon. Bolti reggeliző pelyhek helyett saját készítésű müzlit készíthetsz, vagy zabpelyhet sovány tejjel. Fehér lisztből készült pékáruk jó alternatívái a teljes kiőrlésűek, vagy rozsosak. Nyugodtan adhatsz gyermekednek is a fehérjeporodból napi 1-2 adaggal ő is fogyaszthat belőle.
A legtrükkösebb cukorveszély az üdítőkben rejlik. Ha ezek helyett házi szörpöt (természetesen itt is használj a fehér cukor helyett természetes édesítőt), vizet, és teát isznak a gyermekek, rengeteg felesleges szénhidráttól óvod meg őket. A fizikai egészség mellett, ha odafigyelsz arra, hogy gyermeked ne legyen túlsúlyos a lelki egészségéért is sokat teszel. Ha egy gyerek más, a többiek csúfolni kezdik, ez pedig örök seb marad. Minél hamarabb csorbul az önbecsülés, annál nehezebb visszaszerezni az önbizalmat. Az önbizalom pedig elengedhetetlen a sikerekhez és a boldogsághoz. Tinédzser korban már a címlapokon megjelenő modellek elvárásainak is meg akarnak felelni a kiskamaszok, ami még nehezebbé teszi a kiegyensúlyozott önbizalom létét. Ha azt látja, hogy ő ettől nagyon távol áll, mert túlsúlyos az csak ront a helyzeten, az amúgy is ingatag önképen. Természetesen az is fontos, hogy tudják, azok a fotók retusálva vannak, nem az a valóság, és nem kell tökéletesen kinézni. Mindezek miatt a Te felelősséged, hogy már a kezdetektől odafigyelj gyermeked étkezési szokásaira, és a sportolására. Nem azt mondom, hogy soha nem lehet a gyereknek cukorkát, süteményt vagy péksüteményt adni, de a mértékletesség fontos. Ha az egészségre neveled gyermekedet, megalapozod vele a felnőttkori egészségét is. Egyrészről azért, mert egészséges gyerekkor kevesebb betegséget vetít elő.

Mit tesz a szóda a testeddel? + további videók | #aumsum #gyerekek #tudomány #oktatás #gyermekek
A Házi Szörpkészítés Művészete és Gyakorlati Tippek
Sokan nem gondolnak arra, hogy saját maguk készítsék el otthon a szörpöt, pedig nem is olyan bonyolult dolog, mint amilyennek elsőre tűnhet. Fontos tudni, hogy a főzött szörpbe nem kell tartósítószer, de a hidegen készültekbe - ha hosszabb ideig szeretnénk tárolni, muszáj tenni egy keveset, mert másképp megromlik. Ez lehet citromkősav, vagy borsav, vagy ha nem rontja el az ízeket, tehetünk bele citromot is. Tudni kell azt is, hogy a szörpök idővel kifakulnak, akár főztük, akár kevertük őket, és a vitamintartalmukat is elveszítik, már, ha volt nekik, mert a főzéssel eleve megsemmisítjük a vitaminokat. De a szörpöket nem is azért szeretjük, mert olyan nagyon egészségesek, hanem azért, mert annyira finomak. Aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet, tartja a mondás. És aki szörpöt is főz belőle, az még népszerű is lehet, ha házi készítésű gyümölcsös koncentrátumát szódával felüti, és megosztja szomjas környezetével.

Receptválogatás a Házi Szörp Varázsához
A természet számos alapanyagot kínál a házi szörpkészítéshez, melyekkel különleges ízeket varázsolhatunk az asztalra. Íme néhány bevált recept, amelyekkel könnyedén elkészíthetők a finom, adalékanyagmentes frissítők:
Ibolyaszörp - Nero és Sissi kedvence
Az ibolyaszörp elkészítése nem túl bonyolult, és egy igazi történelmi ízélményt nyújt. Igaz, májusban már nagyon nehéz friss ibolyához jutni, de ha valakinek mégis sikerül, és ha nem szerelmi bájitalt szeretne belőle készíteni, kipróbálhatja Erzsébet királyné kedvencét.Hozzávalók: 1 liter víz, 1 kg cukor, 25 dkg ibolyavirág, 1 dkg citromsav, 2 db citrom.Elkészítés: A vizet a cukorral szirupnak felfőzzük, majd amikor lehűlt egy kicsit, beleszórjuk az ibolyavirágokat. Karikára vágott citrommal ízesítjük, citromsavval tartósítjuk, majd 4-5 napig állni hagyjuk. Ezután többször átszűrjük, majd ismét felforraljuk. Miután kicsi lehűlt csírátlanított üvegekbe töltjük és légmentesen lezárjuk.
Kézenfekvő Bodzaszörp
Nem az ibolya az egyetlen virág, amiből finom szörp készülhet, éppen aktuális a bodza felhasználása is, hiszen most van szezonja. A fekete bodza májustól júniusig virágzik, erdei tisztásokon, vagy erdő széleken, de megtalálható a síkságokon és a hegyek lábainál is. Sok helyen szedhetünk belőle, de fontos, hogy ha nem a vadonban gyűjtjük, próbáljunk olyan helyen hozzájutni, ahol nem szennyeződött be a járművek kipufogógázától. Szedésnél csípjük le óvatosan egy ollóval a virágernyőket és ezt akkor tegyük, amikor a virágok háromnegyede már kinyílt.Hozzávalók: 20-30 frissen szedett bodzavirág ernyő, 1 kg kristálycukor, 1,5 liter víz, 4 tk citromsav.Elkészítés: Figyeljünk arra, hogy a virágot ne mossuk meg, mert akkor kimossuk belőle a legfontosabb ízforrást, a virágport, pontosan ezért fontos, hogy megbízható helyről gyűjtsük. Viszont csipegessük le a virágernyőt a szárrészektől, amennyire csak lehet. Eközben, forraljuk fel a vizet és amikor felforrt, adjuk hozzá a citromsavat. Amikor feloldódott, borítsuk a vízbe a virágokat, keverjük el alaposan, fedjük le, majd hagyjuk így pihenni legalább 10-12 órát. Ha kipihente magát, szűrjük le, és forraljuk fel a bodzalét, adjuk hozzá a cukrot, rotyogtassuk 10 percet. Ha elkészült, mehet az alaposan kiforrázott üvegekbe, általában 3 db fél literesbe belefér. Ezeket légmentesen zárjuk le, és be is tehetjük a kamrába, de figyeljünk rá, hogy miután kinyitottuk már csak a hűtőben szabad tárolni.

Akácvirág-szörp
A bodzaszörphöz hasonlóképpen készül az akácvirág-szörp is.Hozzávalók: 3 liter víz, 3-4 liter akácvirág, 8 teáskanál citromsav, 2 kg kristálycukor, és 3-4 szárított hibiszkusz szirmot.Elkészítés: A vizet felforraljuk és mehet bele a citromsav, beleszórjuk a hibiszkuszvirág szirmokat is, de ezek elsősorban a szörp színezésére szolgálnak, tehát akkor sem történik tragédia, ha kihagyjuk. Ezután egy napig hagyjuk állni, majd szűrjük le és forraljuk fel, adjuk hozzá a kristálycukrot és ezzel főzzük legalább tíz percig. Aztán mehet is a palackba, melyet gyorsan zárjunk le és tegyük száraz dunsztba.
Eperszörp Bazsalikommal
Akár még bazsalikommal is készíthetjük az eperszörpöt, ami egy különleges ízvilágot kölcsönöz az italnak.Hozzávalók: 1 kg eper, 400g+2 ek cukor, 1 citromból és 1 lime leve, 1 csokor bazsalikom, 3 dl víz.Elkészítés: Az epret megmossuk apróra vagdaljuk és egy tálban összeforgatjuk 2 ek cukorral, meg a lime és citromlevével. Egy éjszakát pihentetjük és másnap egy gézlapon nagyon óvatosan átszűrjük. Nem törjük meg az epret, csak finoman nyomkodjuk, így lesz szép tiszta, tükrös a szörp. Közben a vizet felforraljuk és beletesszük a cukrot, szirupot főzünk, amit hozzáadunk az eperléhez. Újra felforraljuk és egy órát áztatjuk benne a bazsalikomot. Ha valaki netán mégsem szereti az alábbi ízpárost, akkor a bazsalikomot kihagyhatja és a forró levet tegye az üvegbe.
Zöldségszörp a Fanyar Ízek Kedvelőinek: Rebarbaraszörp
Több ezer éve létezik, de csak pár száz éve kezdték el használni az ókori görögök mellett a barbárok is, éppen ezért a barbárok gyökerének is nevezik a rebarbarát, ami meglepő módon nem gyümölcs, hanem zöldség. Fanyar íze miatt különleges és frissítő élményt nyújt.Hozzávalók: 20 szár, kb 60 dkg rebarbara, 2 l víz, 2 kg cukor, 5 db kezeletlen citrom, 5 dkg citromsav.Elkészítés: A rebarbarát megpucoljuk és 1,5 centis darabokra vagdossuk. A citromokat megmossuk és felkarikázzuk. Aztán ezt egy nagy tálba tesszük és felöntjük 2 l vízzel, majd pár órát állni hagyjuk. A pihentetés után 15 percig főzzük, ezt követően leszűrjük, beletesszük a cukrot, a citromsavat, és 10-15 percig forraljuk. Csíramentes üvegbe töltjük és befektetjük a száraz dunsztba aludni. Amikor felébred, buborékos vízzel házasítjuk és hagyjuk, hogy fanyar íze elvarázsoljon bennünket.
Folyadékpótlás és Életmód: A Vándorok és a Szörp Kontrasztja
A nagy melegben különösen fontos a folyadékpótlás. Az emberi testtel élnek vissza leginkább, mondta Pados, a gazdasági történelmet tanító professzor, utalva a test szükségleteire és a vele való bánásmódra. A folyadékbevitelt tekintve ez különösen igaz, hiszen a megfelelő hidratáltság elengedhetetlen a fizikai és szellemi teljesítményhez.
A hosszú utazások és túrák során az ember folyamatosan szembesül a folyadékpótlás kihívásával. Amikor valaki megkezdi az előtte álló 95 km legyűrését, lábai ütemesen koppannak az Istenhegyi út még hűvös aszfaltján. A Széchenyi emlékműnél megkapjuk az első pecsétet, az első ellenőrző füzetünkbe, az égen felhőfoszlányok kergetik egymást, a nap időnként eredményesen csal verejtékcseppeket a homlokomra. Az út során az ember egyre fáradtabban pakolja lábait egymás elé, és olykor elveszti a fonalat, percekbe telik, míg megleli a tovább vezető utat. Ilyenkor a jelzés feltűnése lámpám fényében katartikus élmény.
A természetes források vize ekkor válik igazán felbecsülhetetlenné. Rövid séta után, a patakot átívelő híd árnyékában megpillantja az első forrást, amely fennen hirdeti, hogy „Vándor!". Visszatérve a sárga keresztre, elhaladva egy viadukt mellett, csodálva a Duna parton emelkedő fehér kastélyt, a Dunazug hegyeit, mély völgy avaros útját taposva ér az Ernő-forráshoz, pecsétel, figyeli a forrás fölé hajló, kulacsát töltő túratársat. Indul az erősen emelkedő csapáson a napfény irányába. Fáradt lábakkal lép a Világos-tér gyepes talajára, halad könnyedén az ereszkedő ösvényeken a körtvélyes erdei felé, kocog sáros, széttaposott, csúszós meredélyen a völgy felé.
Az Őzike-forrás elhanyagolt környezetét siratja az ember, értékes vize folyik terméskőváza résein mocsaras, sáros földön. Átlépdel száraz betonteknőjén, halad mezőn, széttépet erdő maradványai mellett. Feljutva a gerincre, a reggeli nap gyenge sugaraiban melegedve bukkan elő Törökmező turistaháza, elhalad mellette, tovább az öreg tölgyek között. Vízmosta árok peremén áll meg, néz körül, mindenfelé kiépített források, kis hidak, pihenő padok, asztalok színesítik a vadregényes környezetet. Begyűjti a Fehér-forráscsoport pecsétjét és már ereszkedik is meredeken a tó felé, zavaros sárga lé tölti medrét, az áradó víz ereje rojtosra tépte a túlfolyó betonteknőjét.

Tágas mezőn kerítés mögé zárt lovak legelnek, néznek körbe, hajolnak újabb fűcsomóért. Pusztatorony forrásánál felírja a kódot és megindul a hosszasan kanyargó aszfalt szürke csíkján. A kóspallagi elágazásnál, fakadó vizekkel áztatott földútra tér, ballag tovább, ér a terepjárókkal tűzdelt kulcsos házi rablótanya-forrás ihatatlan vizéhez. Kis medencéje tükrözi a fák lombjai közt kandikáló nap sugarait, padja pedig üresen várja a vándort, ki pihenésre vágyik.
Arrébb lépve, vált néhány szót a hétvégéző fiatalokkal, követi tovább a kihelyezett fekete gyászszalagokat, sáros, szétgyilkolt erdészeti utakat. Ideiglenes patak véste árok, utat szegélyező latyak foglya vissza a haladás tempóját, a felhők is kicsavarnak magukból néhány csepp esőt, nem szeretne többet, eláll. Süppedős, köves, vastag avarréggel fedett völgybe ér, botladozva a Tolvaj-kút kidőlt fákkal telerakott mélyedéséhez. Vándorol tovább, bőgnek a motorfűrészek, terjeng a benzingőz, egy jókora fa meg tíz méterrel előtte dől az útra, a favágó háttal, körül sem néz, csak dönt. Átmászva a még rezgő tetemen, a melós bambán néz rá, szemében kérdés, hogyan is került oda. Nem válaszol, csak átballag az Érsek-tisztáson, és a szalagozott, meredeken emelkedő szekérúton kapaszkodik egyre magasabbra, a tarvágott hegygerinc felé.
Hegyoldal teraszos faházát figyeli, teraszán falatoznak, étkeznek, pihennek a sorstársak, mellette a Lajos forrása csörgedezik, beszakadt vízgyűjtőjéből megroppant, mohás deszka áll ki, nem iszik belőle. Jobbra a patakon túl egy kis kőüreg jelzi a Lovas forrás meglétét, innen kocogóra veszi a formát, és megindul lefelé a Kollár-völgy csobogó patakkal, mély völgyekkel tarkított, kellemes erdei sétányán.
Visszafordulva átkel a síneken, egy patakon és felnéz ijedten egy iszonyú meredek kaptatóra, lassan veselkedik neki, az orra szinte üti a hegy oldalát, levegőt meg csak hébe-hóba kap, felérve a kék háromszögön folytatja, a szíve hevesen üt, ver, kalapál, elege van az egészből, de azért csak felér, úgyhogy most meredeken kocog a Diós kútig, ahol kiderül, hogy Dijós az a kút. Ezen a dolgon mélyen elgondolkodva ér a Fagyos kúthoz, amely viszont János forrás. Kis tavában tükröződik az erdő és a két kis fahídja, meg amit még bele akar venni a látványba. Indul tovább, pataknál futók után kiált, rossz irányba mennek, nem érdekli őket, jobbra fordul és felmászik egy meredek kaptatón, túloldalon csermely partján baktat, sokszor az úton kanyargó vízfolyások társaságában.
Iszik egy pohár vizet, majd az utat elfoglaló jókora tavat jobbról, az erdő mocsaras talaján kerüli, a széttaposott szekérutat lánctalpas döngölte darabosra, de egy idő után rááll a lába, na, akkor egy traktor azt is széttaposta, végül kikerülhetetlen latyakba fullad az egész kaland. Ott áll tanácstalanul, a túrázók másznak lefelé a szakadékos patakmeder felé, a tíz méteres mélység nem vonz, végül bokáig gázol a sárga, agyagos latyakba, átérve kis szünet, majd ismétlés. Meredeken ereszkedő, alig kivehető csapáson, araszol lefelé egy gerincen, két oldalt mély szakadék, vadregényes, járatlan terep. Csúszkálva érkezik egy vízér szélére, a túloldalon meredek partrész, kínlódva mászik felfelé, előtte egy hölgy próbál kijutni, végül mindketten veszik az akadályt.
Mit tesz a szóda a testeddel? + további videók | #aumsum #gyerekek #tudomány #oktatás #gyermekek
Alattunk a Hamuház kéménye pöfög fehér füstöt a kopár fák ágai közé, az égő tűz illata lengi a tájat. Megindul a zubogó víz partján, kellemes sétának ígérkező környezetben, széles erdei úton. A kiszélesedő patak néha csak a régi kisvasút sínjein engedélyezi az átkelést. Aztán lejjebb a köveket ellepi a víz, a sínpár meg lóg a levegőben és ferdén meg van tekeredve, hajmeresztő mutatványokat mutat be, hogy a túloldalra jusson. Kiérve az aszfaltra megkönnyebbülve baktat tova a turistaházban elfogyasztott üdítő és kávé után. Kemence elágazásnál pecsét és egy kis frissítés következik.
Szedelőzködik és indul az aszfaltcsík után, jobbról elhagyja a szépen kiépített Gyeplő-forrást, a baloldalon mellettünk hömpölygő patak széles folyásával és kiálló köveivel, már-már felidézi a magashegyi folyók hangulatát, érzetét. Kisebb csoportot utolérve dobja le zsákját a Kenyeres Balázs forrás padjára, a szélesen kifolyó víz kisebb patakként halad tova kiépített csatornájában, a cső alá tartja a vizes palackját és figyeli, ahogy a többiek elérik az erdő szélét. Elrakja a friss vízzel teli üvegét, átugrik egy árkot és keskeny, fullasztóan meredek, alig kivehető csapáson indul a hegyoldalon felfelé. Lépten-nyomon kidőlt fákat lép át, kerül ki. Felérve esőház keresztezi útját, mellőzi, halad tovább. Jelzetlen úton, gyéren kihelyezett segítség bizonytalanít, tesz morcossá, Somos-kút feltűnése jókor jön, teszi biztossá útját. Beágazó, mély völgyben ugrik patakot, érkezik Solymár-kút felújított, bővizű folyásához, odakuporodik a szélére és figyeli a kiáramló, hűs víz tovacsobogását.
A sűrűsödő szürkület indulásra késztet, átugrik az erecskén, elhalad az esőház mellett, és sietve ballag a murvás úton tovább. Oszlopó forrás jelzi, hamarosan el kell hagynia ezt a kellemes völgyet, meg is leli az ösvényt, kapaszkodni kezd és egyre fáradtabban pakolja lábait egymás elé, már olyan magasan jár, hogy szinte eltűnik az alatta kanyargó erdészút. Bagó-kút kis kőházából, számára ihatatlan, faleveles víz csordogál, csörög a mélység felé. A megkapott pecséttel elhalad egy beszakadt pince mellett, bozótosok között kanyarog, követi a zöld jelzést hosszasan felfelé, a nap korongja meg lassan a látóhatár mögé ereszkedik, egyre sűrűsödő szürkeséget hagyva maga után.
Többen utolérnek, elmennek mellette, indul ő is, az aszfaltútról letérő jelzést követve caplat egy szűk csapáson, tüskés cserjék tépnek, rángatnak, ugrik árkot, bukik át a nyergen széles kocsiutat taposva. Csánki-kertnél lámpát kapcsol, a koromsötét úton egy autó húz el mellette, reflektorai imbolyogva vágnak rést az éjszaka sötétjén. Kocogni kezd a lengedező benzingőz irányába, talpa alatt csikorognak az apróra zúzott kövek, távolból beszédhangok szűrődnek, egy madár meg belecsipog az egészbe. Lassan lépked a kék négyzet emelkedőjén egyre magasabbra, lent a völgyben meg érkező lámpák fényei rezegnek, lüktetnek. Izzadva reszket az egyre hűvösebbre váltó időben, felveszi a dzsekijét, és vonszolja tovább egyre fáradtabb tagjait.
Kiér a Nyír-rétre és elveszti a fonalat, percekbe telik, míg megleli a tovább vezető utat. Foltán-kereszt, végre ismerős terep, kocogóra fogja és kisebb sétákat leszámítva meg sem áll a Saj-kútig. Túrázók ülnek, pihennek, beszélgetnek halkan a partján. Amíg pecsétel, indulnak tovább, csatlakozik, hamarosan rátérnek a zöld keresztre, süppedezve, csúszkálva tapossák a sarat, bokáig érő latyakot, nem kerülgeti, átgázol és kész. Még egy patakátkelés és rátérnek a stabil aszfaltra, gyorsan haladnak, érkeznek Királyrétre. Begyűjti a pecsétet és vágtat tovább a kihalt kocsiúton, a Kóspallagi úton jobbra fordul, majd be az erdőbe, latyak és bedőlt fák, ritka szalagozás, végül eltévednek mindannyian és úgy döntenek inkább vállalják a kerülőt az aszfalton. A hosszú monoton gyaloglás sokat kivesz az emberből.
Letérve az útról megkapják az utolsó pecsétet és nekivágnak a puszta gyéren szalagozott, nehezen követhető szakaszának, sokszor csak érzésre, vagy segítséggel tud tovább haladni, ráakadni a megfelelő irányra. Telefonok a rendezőknek, kérdések, türelmes magyarázatok, adatküldések, végül összeáll a teljes útvonal. A térképek hiányosságai, a megváltozott vagy megszűnt útvonalak a modern technológia ellenére is próbára teszik az embert.
A folyadékpótlás nemcsak a fizikai megterhelés során, hanem a mindennapokban is alapvető. Különböző rétegei vannak az emberi életnek. Mély, közép és magas. A legmagasabb réteg az emberi viszonylat. Az ember mindegy, hogy honnan szerzi ismereteit, a fontos, hogy tudjon. Az ismeret önálló anyag, különböző csatornákon folyik hozzánk. Az ember önmagában nem tud megélni. Ez az ősi igazság a modern korban is érvényes, hiszen a közösségi lét és az egymásrautaltság formálja a szokásainkat, így a folyadékfogyasztási szokásainkat is. Az éghajlat miatt meg az erkölcsi viszonyok miatt is kialakulnak bizonyos szokások.

Az emberi testtel való bánásmód sokféle lehet. Mint láthattuk Pados esetében is, amikor a lábában egy szálka okozott fájdalmat, lassan szivárgott belőle a vér. A láb megrándult, de állta a döfést. Nem nézte páciense arcát, nehogy szenvedni lássa. Mélyen volt, alattomosan a szálka. Ez a pillanat megmutatja a fizikai sérülékenységet és a segítségnyújtás fontosságát. A testi komfort és egészség fenntartása érdekében a folyadékpótlás elengedhetetlen, legyen szó természetes forrásvízről, házi készítésű szörpről, vagy egyszerű teáról.
Nóra példája, aki tudományosan és szomorúan ivott, mint egy poéta, a belső lelki állapotok és az italok közötti összetett kapcsolatra mutat rá. Az ivásnak nem közvetlen, hanem távoli, messzi oka van. Önmagával szemben lett barátságtalan, elidegenedett magától. Az emberi szerkezetet nemigen lehet megjavítani, de a megelőzés és a tudatos választások, mint például az egészséges folyadékfogyasztás, segíthetnek a jó közérzet megőrzésében. A szörp, mint frissítő, az élet apró örömeihez tartozik, amelyek hozzájárulnak a testi és lelki egyensúlyhoz, ha mértékkel és tudatosan fogyasztjuk.