Nagykanizsa, Zala megye gyöngyszeme, folyamatosan fejlődik és megújul. Az elmúlt években számos fontos beruházás, kulturális esemény és közösségi program valósult meg, amelyek mind hozzájárultak a város és agglomerációjának élénk, dinamikus képéhez. A gazdasági növekedés, a környezetvédelem, az oktatás és a kulturális hagyományok megőrzése mind kiemelt szerepet kapnak a helyi fejlesztésekben.

Jelentős Környezetvédelmi Beruházás: A Nagykanizsai Szennyvíztisztító Telep Fejlesztése
Fontos állomásához érkezett a Nagykanizsa agglomeráció csatornahálózat és szennyvíztisztító telep fejlesztése projekt. A nagykanizsai szennyvíztisztító telep felújítási munkálatai befejeződtek, a próbaüzem lezajlott. A nemzeti színű avatószalag átvágásával dr. Nemcsok Dénes, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára, Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő, Tóth Nándor, a Nagykanizsai Regionális Szennyvíztársulás elnöke, valamint Kovács Tamás, a Szabadics Zrt. képviselője méltatta a beruházást.
Tóth Nándor köszöntötte a megjelenteket, dr. Nemcsok Dénes pedig azt hangsúlyozta, hogy a fejlesztéssel csökken a környezet terhelése, ezáltal jelentősen javul az itt élő emberek életminősége. Kovács Tamás kihangsúlyozta, hogy a kivitelezés két és fél éves időtartama alatt több mint 50 ezer köbméter földet mozgattak meg és közel 6 ezer köbméter betont építettek be. Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik együttműködtek és részt vettek a beruházásban, közöttük a mindenkori önkormányzatoknak, hiszen a tervezés és a tényleges szervezőmunka már ciklusokkal ezelőtt elkezdődött. Külön köszönetet mondott a kormánynak is, amiért az önerő finanszírozásával nagyban segítette a munka eredményes befejezését.
A fejlesztés eredményeként a nagykanizsai szennyvíztisztító telep területei, valamint a környező települések, Bocska, Eszteregnye, Fityeház, Fűzvölgy, Homokkomárom, Hosszúvölgy, Magyarszerdahely, Magyarszentmiklós, Rigyác, Semjénháza, Szepetnek és Zalaszentbalázs tartoznak a projekt ellátási körébe. A technológiai fejlesztés révén a telep alkalmassá vált a nagyobb hatásfokú, tápanyag-eltávolítást is megvalósító biológiai tisztításra. A szennyvíztisztító telepre a Nagykanizsa és térsége szennyvízelvezetési agglomeráció csatornahálózattal már rendelkező településeiről (Nagykanizsa, Nagyrécse, Pogányszentpéter, Iharosberény, Iharos, Inke), valamint a projekt keretében újonnan ellátandó 12 településről érkezik a szennyvíz. A fejlesztés révén - a korszerű iszapkezelésnek köszönhetően - jelentősen csökkenthető a környezet terhelése. A kivitelezést a közbeszerzési eljáráson nyertes ESZ-2011 Nagykanizsa Konzorcium végezte el a tervezett határidőre, nettó 2.892.000.000 forintért. A Konzorcium vezetője az EuroAszfalt Kft., a konzorcium tagja a Szabadics Közmű és Mélyépítő Zrt.

Emlékezés és Oktatás: A Holokauszt Kiállítás Nagykanizsán
Kámánné Szép Terézia, a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Ház igazgatója, majd dr. Székely István, a Nagykanizsai Zsidó Hitközség elnöke köszöntötte az emlékezőket. Az elnök felidézte a márciusi vagonkiállítást, melynek helyszíne a nagykanizsai vasútállomás volt. Kiemelte, fontos, hogy reális képet adjunk a múltról. A tárlatot Gordon Gábor, az Élet Menete Alapítvány elnöke nyitotta meg és mutatta be az általa vezetett alapítványt. Hangsúlyozta, beszélni kell a holokausztról, mert mi más akadályozhatná meg, hogy újra megtörténjen, ha nem az oktatás és a felvilágosítás. Az alapítvány három önkéntese (Hédi Fanni, Klacsmann Borbála, Laszák Ildikó) készítette a "Válasz utak" című kiállításon bemutatott tablókat, melyeken korabeli fényképek és források találhatóak a vonatkozó történelmi háttérrel. Ezeket az alkotók levéltári kutatásai adják. Az eseményt Forgács János holokauszt túlélővel folytatott beszélgetés követte a zsidóság múltjáról. Forgács János felidézte személyes történetét, és részleteket kiemelve mesélt a borzalmakról, a szelekciókról. A gödöllői születésű férfi tizenhat éves volt, amikor elhurcolták.
A Magyar Tudomány Napja és Széchenyi István Öröksége
Bene Csaba főigazgató szerint ilyenkor kapunk képet arról, hogy honnan indultunk, milyen utat tettünk meg, és hová tartunk. Az iskola fennállása óta, úgy gondolom, reform intézménynek számít, hiszen igyekezett az események, a kor elébe menni története során - emelte ki Marosi Attila. Hozzátette, aki hazája fejlődését óhajtja, annak arra kell törekednie, hogy az ifjúság nevelése tökéletes legyen. A megemlékezés a Magyar Tudomány Napja alkalmából került megrendezésre. 1825-ben a pozsonyi országgyűlésen határoztak úgy a rendek, hogy létrehozzák a Magyar Tudományos Akadémiát (MTA). Ezen a napon ajánlotta fel gróf Széchenyi István birtokainak egy évi jövedelmét az intézet megalapítására. Bene Csaba főigazgató szerint ez egy korszakalkotó tett volt.
Francia-Magyar Kapcsolatok Erősítése: Roland Galharague Nagykövet Látogatása
Roland Galharague, Franciaország magyarországi nagykövete pénteken Nagykanizsára látogatott. Dénes Sándor polgármester köszöntőjében bemutatta Nagykanizsát, mint „Zala legszebb városát”, egyúttal tájékoztatást is adott a város és az önkormányzat aktuális helyzetéről. Beszélt a nagyobb multinacionális vállalkozásokról, amik a városban működnek. Mondandójában Dénes Sándor polgármester kiemelte Nagykanizsa régiós szerepét, valamint a határközelség előnyeit. Érintette a kereskedelmi, kulturális és oktatás irányvonalakat is. Utóbbival kapcsolatban a BLG és a franciaországi Hirson-i középiskola közti, valamikori szilárd összeköttetésről tett említést. Célja a gazdasági és kulturális kapcsolatok erősítése Franciaországgal. Ezt követően Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő üdvözölte Roland Galharague-t. Beszédében először arra emlékeztetett, hogy egy fogadáson találkozott először a nagykövettel, akit azután invitált is Nagykanizsára. Mivel - hangsúlyozta az országgyűlési képviselő - a francia kultúrának Nagykanizsán hagyománya van, továbbá francia cégek is jelen vannak a városban. Hozzátette, hogy "a város ajánlja Nagykanizsát". Mint mondta, az elmúlt években az észak-olasz iparvidékről komoly érdeklődés volt Kanizsa iránt. A francia nagykövet magyar nyelven köszönte meg a meghívást, hozzátéve, hogy el kell hagynia Budapestet, hiszen csak úgy tudja végezni a munkáját, ha megismeri és bejárja az országot. A tárgyalást követően a jövő generációjával találkozott a nagykövet, a Batthyány Lajos Gimnázium francia nyelvet tanuló diákjaival. Dr. Aki eztán a belvárosban tett sétát Dénes Sándor polgármesterrel és Cseresnyés Péter országgyűlési képviselővel közösen, melynek során megtekintette Fejtő Ferenc szülőházát is.

Állampapír Forgalmazási Pont Bővítés Nagykanizsán
A Magyar Államkincstár huszonnégy új állampapír forgalmazási ponttal bővíti hálózatát, hogy az ügyfelek részére egyre több helyen legyen elérhető. Városunkban tizedikként nyílt meg az iroda a Csengery út 2. szám alatt. A Magyar Államkincstár városunkban nyíló kincstári állampapír értékesítési pontjának avatóján dr. Dancsó József, a Magyar Államkincstár elnöke elmondta, tavaly tíz értékesítési pontot nyitottak és ennek a folytatásaként az országban még huszonnégy helyen szeretnének közelebb kerülni az ügyfelekhez. Ezt követően az állampapír előnyeit részletezte. Céljuk az, hogy a külföldiek tulajdonában lévő papírok százalékos aránya csökkenjen. Nagykanizsa egy olyan hely, ahol 110-120 ezer embert érhet el a központ. Szabóné Mileji Ágota, a Zala Megyei Igazgatóság megyei igazgatója kiemelte, megyénkben is dinamikusan nőtt az állampapírok forgalmazása. A tavalyi évhez képest 12,5 milliárdról 15 milliárd forintra emelkedett az állomány. A nagykanizsai állampapír értékesítési pont a Csengery utca 2. szám alatt található. Hétfőn és csütörtökön 8-16 óráig, míg szerdán 8-18 óráig várják az ügyfeleket az iroda munkatársai.
Bagolai Fejlesztések és Közmeghallgatás
Idén két év fejlesztéseit végzi el az önkormányzat Bagolán - egy szerződés értelmében, amit még a Bagolai Városszépítő Egyesülettel kötöttek 10 esztendővel ezelőtt. Ebben a megállapodásban azt is rögzítették, hogy 2013-2014-re vonatkozóan közel 11 millió forint értékben valósulnak meg felújítások a településrészen. A két, említett útszakasz felújítására már régóta van igény. Még 2000-ben az önkormányzattal kötött ellátási szerződés értelmében a vöröskereszt biztosít a szociálisan rászorulók számára több szolgáltatást.
A soron kívüli közgyűlést követően közmeghallgatásra várta a lakosságot az önkormányzat október 12-én megválasztott testülete. A mikrofonhoz lépő Rodek Györgyné, Ferincz Jenő, Palotás Tibor, Szabó Dénes, dr. Zlóné sok gondot, problémát, megoldásra váró feladatot mondott el a közgyűlésnek. Felmerült többek között a gyűjtőedények áthelyezése, a nem körültekintően végzett Petőfi utcai járdaépítés, gyalogátjáró felfestése a Dózsa György utcában, a város sportélete, a sportlétesítmények kihasználtságának növelése, az autóbusz-pályaudvar és a vásárcsarnok közé aluljáró építése, a Principális csatorna tisztítása, a gyalogosok számára balesetveszélyt jelentő járdán történő kerékpározás, a takarítás hiánya például a Posta környékén és a Zárda utcában, a Király út 31 és a csavarbolt által határolt terület megoldatlansága, az épülettömb G. és H. szektorának problémái.
Felsőoktatási Kínálat és Útfelújítások
A 2014/15-ös tanév első félévében a költségtérítéses harmadéves turizmus-vendéglátás szakos közgazdász és gépészmérnök szakos hallgatók körében indítják a programot. A tandíj összege gépészmérnök szakon 325 ezer forint félévente, míg a turizmus-vendéglátás szakos közgazdász hallgatóké 150 ezer forint.
Manninger Jenő (Fidesz) a 74-es főút Nagykanizsa és Zalaegerszeg közötti szakaszának felújításáról érdeklődött. Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára elmondta: a nyomvonal az európai közúthálózat része.
Parlagfűgyűjtés és Környezettudatosság
Kihirdették az önkormányzat, az Egészségügyi Alapellátási Intézmény és a Netta-Pannonia Környezetvédelmi Kft. közös parlagfűgyűjtő akciójának eredményeit. Az Egészségügyi Alapellátási Intézményben megrendezett ünnepségen a díjazottakat Dénes Sándor polgármester köszöntötte, majd Stimeczné dr. György Bernadett intézményvezetővel átadta a jutalmakat. Idén huszonhárman gyűjtöttek parlagfüvet, összesen 1138 csomagot. A gyűjtött parlagfüvet a környezetvédelmi Kft. által kihelyezett konténerben lehetett leadni. Az első helyezett Révfi István 505 csomagot gyűjtött, eredményes munkájáért egy táblagépet kapott jutalmul. A többiek a leadott mennyiséggel arányos értékű vásárlási utalványban részesültek. Idén újdonság volt az általános iskolások körében meghirdetett rajzpályázat. A 25 iskolás rajzát 3 kategóriában díjazták. A kiemelkedően szép rajzokat Kiss Bence, Sinkovics Kristóf (7 éves), Kollár Viktória (8-9 éves), valamint Horváth Melitta és Várfalvi Eszter (10-12 éves korosztályból) készítette.
Az Allergia okai és 8 lehetőség amivel csökkentheted
Pedagógiai Műhelymunkák és Helyi Termékek Fejlesztése
Gyakorlatorientált referenciaintézményi műhelymunkára hívták a pedagógusokat az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. a XXI. századi közoktatás (fejlesztés, koordináció) második szakasz kiemelt projekt keretében. A rendezvénysorozat, mely szakmai műhelymunkából áll, a minősített referenciaintézmény címet elnyert intézmények közreműködésével valósul meg. A sikeres közoktatás-fejlesztése érdekében kulcsszerep hárul a hálózati, horizontális tanulás mintaadó tartalmait biztosítani képes intézményekre. A műhelymunka-sorozatban elméleti felvetések és gyakorlati megoldási lehetőségek egyaránt megjelennek. Farkas Róbertné, az Attila tagóvoda vezetőjének köszöntőjét követően.
A cél az, hogy meghallgassák a hegyi gazdák problémáit. A közelgő találkozón nemcsak a polgárőrség ad választ a gazdák felmerülő kérdéseire. A rendezvény célja, hogy a projekt keretében megszólított helyi termelők számára átfogó marketing, termékfejlesztési, fenntarthatósági ismeretekkel szolgáljon, továbbá lehetőséget teremtsen a jó gyakorlatok bemutatására és átadására. A program keretében három workshopot bonyolítanak le. A tervek szerint a „4 torony” egyben márkaneve is lesz a helyi termékek készítői számára. A rendezvényeken kívül térképeket és egyéb kiadványokat, mobil alkalmazásokat hoznak létre, de útjelzők és információs táblák is készülnek. Az első rendezvényen mézzel, savanyúságokkal, lekvárokkal, szörpökkel és kecskékkel foglalkozó helyi termelők vettek részt.
Egészségügy és Bűnmegelőzés
A jubileum alkalmából kedden tudományos ülést szerveztek az intézményben. Dr. Németh László orvosigazgató ünnepélyes köszöntője után Dr. Brünner Szilveszter, a kórház főigazgatója tartott előadást. Legutóbb idén januárban: az új sürgősségi osztály földszintjén, a kórház épületének egyik központi részén kapott helyet, ahol európai színvonalú körülmények közt, illetve feltételek mellett működik. A főigazgató előadása után Dr. Szekeres György, Dr. Baranyay Ferenc, Dr. Milics Margit, Dr. tartottak további előadásokat.
A rendőrség szeptemberben új drogprevenciós programot indított a fiatalkorúak kábítószer-fogyasztásának visszaszorítása érdekében, amely kezdeményezésben kiemelten számít a szülők együttműködésére. Ennek jegyében Zala megyében négy, úgynevezett drogprevenciós összekötő tiszt kezdi meg tevékenységét.
A Játék Szerepe az Óvodai Nevelésben és Felsőoktatási Újítások
"Játssz a gyermekkel, hogy szívét megnyerd..!" Nyeste Pál igazgató atya kedves köszöntése utána a Süni csoportos gyermekek népi játéka fogadta a vendégeket. A Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara szeptembertől a régió felsőoktatási kínálatában hiánypótló Kereskedelem és marketing szakot indít nappali és levelező tagozaton Nagykanizsán és Veszprémben, melynek tanulmányi ideje hat félév és egy félév szakmai gyakorlat - tudtuk meg dr. Szabó Lajos, a Gazdaságtudományi Kar dékánja, valamint dr. Márton Mártonné kaposvári óvodavezető, szaktanácsadó előadásában arról beszélt, hogy a gyermeki spontaneitásból kialakuló szabadjáték hogyan válik később szándékos tanulássá.
A gyermekek játéka ma átalakulóban van, mert korunk technikai vívmányai átrendezik a hagyományos játékról alkotott képünket. Az óvodai nevelésben a szabadjáték kap kiemelt szerepet, és az óvodai napirendben a legtöbb idő a szabadjátékra fordítódik. A játéktevékenységben a gyermekek megértésére, a felnőttek empátiájára, beleélő képességére van szükség, hogy különböző játékhelyzetekben megtaláljuk a segítségnyújtás és a bekapcsolódás legkedvezőbb módját. Ezzel is elősegíthetjük azt, hogy Nagykanizsa az úgynevezett délnyugat-dunántúli gazdasági erőtérben még erősebb pozíciókra tehessen szert - fűzte hozzá mindehhez dr.

„NOVUM SPATIUM” Lakástextil Üzlet Megnyitása
Október 18-ától fogadja a Nagykanizsai Szociális Foglalkoztató Nonprofit Kft. új „NOVUM SPATIUM” lakástextil üzlete a látogatókat az Erzsébet tér 1. szám alatt. Mint azt Lérántné Mátés Valéria, a kft. ügyvezetője elmondta: - Az első hetek tapasztalatai kedvező képet mutatnak, hiszen nem csak a kínálat gyarapodott, hanem a vásárlók száma is megnövekedett. A dicsérő szavaknak és pozitív visszajelzéseknek köszönhetően napról napra több új partnerre tesznek szert. A már megszokott termékeink (függönyök, valamint pamut, flanel, és krepp felnőtt- és gyermek ágyneműk) mellett egyre népszerűbbek a hímzéssel, pamutcsipkével díszített damaszt ágyneműhuzatok. Az üzlet gondosan kialakított kirakata mellett is várja a vásárlókat.

Kanizsa Újság Kft. és Munkatársai
A Kanizsa Újság Főszerkesztője Dóró János. Munkatársai: Bakonyi Erzsébet, Polgár László, Szabó Zsófia, Varga Mónika. Tördelés, tipográfia: Hársfalvi Tímea. Gazdasági ügyintéző: Tóth Tihamérné. Szerkesztőség és kiadó: Nagykanizsa, Király utca 47. földszint. Kiadja: a Kanizsa Újság Kft. Felelős vezető: a Kanizsa Újság Kft. ügyvezetője. Nyomda: Martin Grafit Kft. Vonyarcvashegy. Felelős vezető: László Károly. Terjesztés: Savaria Post. Megjelenik: 21000 példányban.
tags: #nyirtura #csirkes #telefonszam