A paleolit diéta, bár nem új keletű gasztronómiai irányzat, az elmúlt egy-két évtizedben vált igazán népszerű trenddé, és mára már nagyon sok követője van világszerte. Ennek az étrendnek a lényege, hogy evolúciós megközelítésből vizsgálja a táplálkozást, és abból a nézetből indul ki, hogy mivel az emberi genom gyakorlatilag alig változhatott az elmúlt több millió év folyamán, a szervezetünk számára továbbra is a vadászó-halászó-gyűjtögető életmódra jellemző élelem jelenti az ideális választást. Ezzel a megközelítéssel igyekeznek kiküszöbölni az olyan civilizációs, degeneratív betegségek kialakulását, mint például a cukorbetegség, a stroke vagy az elhízás.

A Paleolit Étrend Alapjai és Lehetséges Hatásai
A paleolit étrend a kőkorszakra jellemző vadászó-halászó-gyűjtögető életmódra alapoz. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy olyan élelmiszerek fogyasztását preferálja, amelyek a kőkorszakban elérhetők voltak: húsok, halak, zsírok, hidegen sajtolt olajok, gyümölcsök és zöldségek egyes fajtái, magvak és csonthéjasok egyes fajtái, valamint gomba és tojás. A paleolit étrend híveinek két dolgot mindenképp szem előtt kell tartaniuk: egyrészt ez az életmód magas fehérje- és alacsony szénhidrát-bevitelt eredményez, másrészt a diéta szigorúságából adódóan a bevitt tápanyagok kevésbé változatosak, ami hosszú távon hatással lehet az egészségre. Noha vitathatatlan tény, hogy a sok adalékanyagot, nagy mennyiségű sót vagy finomított cukrot tartalmazó feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának elhagyása kedvezően hat az egészségre, a paleo követőinek nehézséget okozhat megtartani az optimális emésztéshez szükséges egyensúlyt.
A paleolit diéta egyes teoretikusai a mentális zavarok elkerülése végett az omega-3 zsírsavak fogyasztását javasolják. Ennek ideológiáját az ember származásának vízi majom elméletére alapozzák, mely szerint korábban vízben éltünk egy ideig, és elsősorban hallal táplálkoztunk (ezekben az állatokban sok omega-3 található). Azonban ezzel az elképzeléssel két fő probléma is felmerül. Az egyik az, hogy a vízi majom elmélet hamis, a másik pedig, hogy az omega-3 egészségre való jótékony hatása is erősen kétséges. Az első elméletet soha nem is vették komolyan, a második esetében pedig számos vizsgálat, legutóbb egy meta-analízis, mutatott ki hatástalanságot (Rizos és kollégái, 2012).
Asztma: Kialakulás, Tünetek és Kezelési Lehetőségek
Hazánkban is rohamosan növekszik az asztmás betegek száma: a légszennyezés és az egészségtelen életmód is közrejátszik a lesújtó statisztikákban. Az asztma a légutak, elsősorban a hörgők gyulladásos betegsége. Kialakulásában öröklött és környezeti tényezők is szerepet játszanak. „Ha az anya asztmás, akkor a gyerek háromszor akkora eséllyel szenved majd asztmában, apai érintettségnél ez a valószínűség 2,4-szeres. Ugyanakkor ezeket az esélyeket a környezeti hatások csökkenthetik, mivel az asztma kialakulása több tényező együttállásától függ: milyen környezetben nevelkedik a gyermek, érik-e káros, ipari környezeti hatások, érintkezik-e allergénekkel, valamint a pszichés tényezők és a születési körülmények is befolyásolják az asztma kialakulásának valószínűségét.” - mondja dr. Nagyobb eséllyel alakul ki a dohányosoknál az asztma, mint a nemdohányzóknál.
Az asztma tünetei széles skálán mozognak: van, amikor a beteg teljesen tünetmentes, de a fulladásos rohamok is gyakoriak lehetnek. Az asztmás beteg hörgőinek görcse, nyálkahártya-duzzanata leszűkíti a légutakat, ami akadályozza a levegő áramlását. Ha az apa vagy az anya allergiás, akkor a legalább 6 hónapos korig tartó szoptatás növeli a gyermek esélyeit a betegség elkerülésére. Az asztma nem gyógyítható, de kezelhető betegség, hatékony kezelés esetén a beteg akár teljesen tünetmentesen is élhet. Súlyosabb asztma esetében, amikor a páciens tablettás, vagy injekciós formában kap szteroidot, az immunterápia lehet a megoldás a szteroid elhagyására.
Asztma és a Baktériumflóra
„Korábban azt gondolták, hogy a tüdő és az alsó légutak bakteriológiai szempontból gyakorlatilag steril területnek számítanak. Friss kutatások pedig azt igazolják, hogy létezik egy úgynevezett bél-tüdő-tengely is, vagyis a bélrendszerünkben lévő mikrobiomok összetétele a tüdő egészségét is befolyásolja.” - mondja dr. Ebből pedig az következik, hogy a korábbi elképzelés, miszerint a probiotikumok csak a bélegészségre hatnak, idejétmúlt. A bélflóra megalapozásában a világrajövetel is meghatározó szerepet játszik, ugyanis a szülőcsatornán keresztül az újszülött ekkor találkozik először az anyai baktériumflórával. Ezek után nem meglepő, hogy az atópiás hajlam esélye átlagosan 20%-kal nő császármetszés esetén. A bélflórát érő következő hatás a csecsemőkori táplálás: legalább fél éves korig ajánlott a szoptatás, mivel az anyatej - rengeteg egyéb jótékony hatása mellett - az atópia ellen védő bifidobaktériumokat és laktobacilusokat teszi dominánssá a csecsemő bélflórájában.

Felmerülhet a kérdés, hogy mégis hogyan befolyásolja a bélflóra az atópiás hajlamot. A bennünk, velünk szimbiózisban élő baktériumok alapvető fontosságúak, mivel a bélrendszerünk az a felület, amelyen keresztül a táplálék a legnagyobb hatást gyakorolja immunrendszerünkre. Az immunrendszer megfelelő kifejlődéséhez tehát megfelelő bélflóra szükséges. Az, hogy melyik baktériumtörzsek szaporodnak el bélflóránkban, az elfogyasztott tápláléktól függ. Az emberi szervezet számára hasznos bélbaktériumok a zöldségek, gyümölcsök, gombák, magvak, húsok, tojás stb. fogyasztásához szoktak hozzá. Ezekben az ételekben kevés és kötött állapotú szénhidrát van sok növényi rost közé ágyazva. A paleolit táplálkozás javítja a bélflóra összetételét, és ennek következtében csökken az atópiás immunválasz, a bélgyulladás, a puffadás, a hasfájás, a hasmenés stb.
Az Allergia és a Modern Életmód
Az allergia a szervezet immunrendszerének túlzott válasza bármely specifikus külső ingerre: idesorolható az allergiás asztma (asthma bronchiale), a csalánkiütés (urticaria), az ekcéma (atópiás dermatitis), az allergiás kötőhártya-gyulladás (conjunctivitis), valamint a szénanátha (rhinitis). Allergiás egyénekben az allergének (pl. pollen, poratka, penészgomba, állatszőr, bizonyos ételek) ellen különféle allergén-specifikus antitestek, ún. immunglobulin E-k (IgE) termelődnek. Ezek az ellenanyagok az allergénekkel és a nyálkahártyák sejtjeivel reakcióba lépnek, melynek következtében hisztamin szabadul fel, ami az allergiás tüneteket okozza. A magas IgE-szint tehát szoros kapcsolatban áll az atópiás hajlammal, azonban nem feltétlenül jelent allergiás megbetegedést.
Az első pollenallergiát a 19. század első évtizedeiben jegyezték le, ám az 1960-as évektől napjainkig az allergiás betegségek száma rohamos ütemben növekszik - a nyugati népességben az allergiás asztma gyakorisága a 20-40%-ot is eléri! Kutatások szerint a természeti népeknek a nyugati emberénél jóval magasabb az IgE-szintje, az allergiás megbetegedések azonban ismeretlenek körükben. Ennek oka, hogy természetes körülmények között az IgE-nek fontos szerepe van a szervezet normális működésében: féken tartja a parazitákat, csökkenti a vérrögképződési hajlamot, gátolja a rákos daganatok növekedését, traumatikus fizikai sérüléseknél javítja a túlélés esélyét. Különböző vizsgálatok kimutatták, hogy a különböző mikroorganizmusokkal való találkozás hatására az immunrendszer ellenállóvá válik az allergénekkel szemben. Úgy tűnik tehát, hogy - mint ahogy az a szélsőségek esetében lenni szokott - a túlzott sterilitás is jelenthet problémát.
Mára bizonyított tény, hogy minél több fertőzésen esik át valaki kora gyermekkorában, annál kisebb az esélye az atópiás betegségek kialakulására. Több vizsgálat is kimutatta, hogy a falusi gyerekek sokkal kevésbé hajlamosak az atópiára, mint a városiak, mivel számottevően több baktériummal találkoznak a természetes környezet és az állatok révén. S ugyan a városiasodás következtében megváltozott ipari környezet is hozzájárul ezen betegségek gyakoriságához, de az a tény, hogy az allergiák nagy része olyan természetes anyagokkal szemben alakul ki, amelyek évmilliókig körülvettek minket (pl. poratka, pollen), arra utal, hogy a megváltozott életmódunk és bélflóránk egyensúlyának felbomlása is kulcsszerepet játszik.
Az is bebizonyosodott, hogy az antibiotikumok kétéves kor alatti használata jelentősen megnöveli a későbbi allergia kialakulásának kockázatát: a szénanátha és az ekcéma kockázata 2-szeresére, a poratka-allergiáé 3-szorosára nő. Természetesen bizonyos esetekben elkerülhetetlen az antibiotikumok használata. De vajon miért kockázatnövelő tényező az antibiotikum-használat allergia szempontjából? Az élelmi anyagok allergiás reakció nélküli befogadásához a szervezetnek meg kell tanulnia, mi befogadható és mi nem. Az anya várandósság alatti táplálkozása bizonyíthatóan kapcsolatban van gyermeke allergiás hajlamával, mivel a magzat anyagcseréje az anyai szervezet és immunrendszer hatására állítódik be, és ha az nem megfelelő, később nő a betegségkockázat.
Klinikaland: Allergia – Okok, tünetek, anafilaxia, kezelési módok
A megváltozott étrend nagyban hozzájárult az asztmás betegek számának jelentős növekedéséhez. Érdekes összefüggés például, hogy az 1950-es évektől megugrott a növényi olaj fogyasztása, és az 1960-as években lódult meg az atópiás betegségek gyakorisága is. Az omega-6-ban gazdag növényi olajok és margarin fogyasztásának növekedése, illetve az omega-3 fogyasztásának csökkenése együttesen idézi elő a gyulladásos betegségek, köztük az atópiás megbetegedések megnövekedett gyakoriságát. Ezen kívül az antioxidánsokban (pl. C-vitamin, E-vitamin) szegényebb, feldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend is hozzájárulhat ehhez a trendhez. (Devereux, Graham: Allergic disease: Nutrition as a potential determinant of asthma. Proceedings of the Nutrition Society, 2010.)
A Paleo Diéta Kritikái és Előnyei
A paleodiéta hívei szerint az étrend nemcsak megelőzi, hanem gyógyítja is a civilizációs betegségeket, melyek közül a leggyakrabban említettek a rák, a diabétesz, a gyulladások, ateroszklerózis (érelmeszesedés) és az áteresztő bélszindróma. Más vizsgálatok szerint azonban vagy nincsenek ilyen védő hatások, vagy ellenkezőleg, káros ez az eltorzított diéta. A kontra érvek szerint a túlzott húsevés veseelégtelenséghez, magas vérnyomáshoz, csontanyagcsere zavarokhoz (eszkimóknál vették észre), extrém esetben ketoacidózishoz (a vér enyhe, de komoly hatású elsavasodásához) vezethet.
A kritikusok szerint a diéta eredendően a paleolitikumi ember táplálkozását tartja ideálisnak, tehát mentes az iparilag feldolgozott élelmiszerektől, valamint sok zöldség és gyümölcs fogyasztására buzdít. Tiltó listásnak tekint minden magas szénhidrát tartalmú alapanyagot, a glutén tartalmú ételeket, tejet és tejterméket. Ennyi korlátozással azonban nem sok minden marad a húsokon, tojáson, olajos magvakon, zsiradékokon kívül. Ahogy már említettük, ha kihagyunk minden magas szénhidrát tartalmú alapanyagot a táplálkozásunkból, akkor a zöldségeken, gyümölcsökön kívül szinte csak a magas fehérje (pl. húsok) és a magas zsír (pl. olajos magok) tartalmú ételek maradnak.
Fogyókúra szempontjából a magas zsiradék tartalmú ételek fogyasztása nem biztos, hogy jó választás, mivel 1 gramm zsír elfogyasztása 9 kcal energiát termel, míg 1 gramm szénhidrát elfogyasztása csak 4 kcal-t. A számok jól mutatják, hogy több mint dupla annyi energiát viszünk be ugyanannyi zsír elfogyasztásával, mintha ezt szénhidrátokból fedeznénk! Számos kutatás bizonyítja, hogy ugyanúgy lehet fogyni a csökkentett szénhidrát és a csökkentett zsírtartalmú étrendtől is, a lényeg, hogy kevesebb kalóriát vigyünk be, mint amennyit elégetünk. Tény, hogy a fogyás gyorsabban indul meg a szénhidrátok csökkentésével, de ez leginkább a kezdeti nagymértékű vízveszteségnek és nem a zsír veszteségének tudható be. A paleo diétát folytatók tehát hiába hagynak ki minden magas szénhidrát tartalmú alapanyagot, ha a zsiradék bevitelre nem figyelnek megfelelően. Mivel az inzulinrezisztencia kezelésében kulcsfontosságú a súlyfelesleg leadása, ezért nem elég, ha valaki csak a szénhidrát bevitelt próbálja csökkenteni.
Mítoszok és Valóság a Paleo Körül
A paleolit diéta nem új keletű gasztronómiai irányzat, de csak az elmúlt egy-két évtizedben vált igazi trenddé, és mára már nagyon sok követője van világszerte. A kritikusok szerint a paleo étrend őseink által feltételezett menüjéből összeállított fogások némelyike annyira bizarr, hogy kiveri a szellemi biztosítékokat. Néhány példa a visszafogottabb ételek közül: cukkinis paleo lasagne parmezánnal (Szendi Gábor állítólagos Gastroyalos kedvence), sült csirkefalatok mandulás-szerecsendiós brokkolirózsákkal, zöldcitromos lazaccal töltött gombakosárka. Rejtély, hogy mi köze ezeknek az ínyencségeknek az őskori táplálkozáshoz.
Egyes szakértők azt is kifogásolják, hogy a méz szerepéről a paleo-irodalomban vita folyik, a többség szerint valóban kerülni kell. Ha az ősember fogyasztotta, akkor vajon miért? Nem állítunk ilyet, de kétségtelenül létezik ilyen irányzat is.
A "puha tudományok" felségterületén mozgunk. Szendi Gábor szigorúan tiltja a tejet, más paleósok viszont bizonyos legeltetett tehénfajták esetében engedik a fogyasztását, megint mások pedig a sajttal szemben engedékenyebbek. Több paleo-teoretikus azzal magyarázza a tej felnőttkori szükségtelenségét, hogy a tejcukrot bontó baktériumok ekkora már eltűnnek a belekből. E nézet duplán téves, a kóli baktériumok ugyanis egyrészt életünk végéig megmaradnak, másrészt ők egyébként is saját maguk számára bontják a tejcukrot.
A gabonafélékben nem a keményítő a probléma, hanem a glutén - hangzik a vád. Először is, a paleósok többsége a keményítőt is ártalmasnak tartja, mivel a gabonafélék és a burgonya magas dózisban tartalmazzák ezt a poliszacharid féleséget, amely szőlőcukorrá bomlik a belekben, ahonnan a vérbe kerülvén hatalmas inzulin csúcsokat indukál. A feltételezés szerint a gyakran megemelkedő inzulinszint metabolikus szindrómához vezet azáltal, hogy érzéketlenné teszi az inzulin receptorokat a hormonjukra. Hasonló az érvelés a még bűnösebbnek kikiáltott gyümölcscukorral szemben. Gyümölcsöket mégis fogyaszthatunk, igaz a javallat rendszerint az, hogy ne túl sokat. A gyümölcsevő múltat idézheti az a tény, hogy elveszítettük a C-vitamin előállításának képességét, nyilván azért, mert külső forrásból tudtuk fedezni azt. A glutént valóban fontos tényezőként említi a paleo-literatura, mint a lisztérzékenység okát. Mindez nem bírna túl nagy jelentőséggel, ha nem tudnánk meg kiegészítő információként, hogy az emberek 30%-a (egyesek szerint közel 100%-a) úgy glutén érzékeny, hogy nem is tud róla.

A Paleolit Orvoslás és a Klinikai Tapasztalatok
A Paleomedicina munkacsoport kizárólag tudományos alapon végzi a tevékenységét. Semmilyen természetgyógyászati módszert nem használnak, ezektől elhatárolódnak. A Paleomedicina által képviselt irányzat, az evolúciós orvoslás, a valódi tudomány része. A Paleo étrendet elsőként Prof. Loren Cordain dolgozta ki és terjesztette el. Az itthoni Paleos Honatya Dr. Törőcsik Jenő.
A paleoklinikai csoportok, amelyeket 16 hónapja szerveznek, töretlen sikerrel, bizonyították, hogy valóban napok alatt képes a paleolit étrend és a paleolit orvoslás megváltoztatni életünket és az egészségünket. 2013. január 22. és január 26. között került sor az idei első paleoklinikai csoportra. Ez már a sokadik alkalom volt, de a vendégek betegségeit és a gasztronómiai élvezetet tekintve is kiemelkedőnek nevezhető. Az eddigi csoportok esetében egy viszonylag keretek közé szorított paleolit étrendet biztosítottak. Most egy teljesen más elvet érvényesítettek, és azonnal látszottak a paleolit étkezés bevezetésének kezdeti problémái. Így gyorsan és hatékonyan lehetett változtatni még a kúra során, és megfelelő irányba haladni. Újdonság volt, hogy a szokásos előadások, orvosi konzultációk és értékelések mellett egyéb kezelések, valamint mozgásos foglalkozás is szerepelt a választható programok között. Az összes résztvevő pozitív tapasztalatokról számolt be, és már a 2-3. napon eredmények jelentkeztek, annak ellenére, hogy a szállodai terepen máshogyan működött a rendszer, mint korábban. Persze a kezelések nagyon sok pozitívumot tudtak hozzátenni, a mozgás beiktatása pedig hihetetlen módon jelezte vissza a teljesítmény növekedését, már a második-harmadik napon.
A résztvevők szerint pazar és nagyon finomak voltak az ételek. Az első két napon megfigyelhető volt, hogy akik most tértek át a paleolit étrendre, azok sokat ettek és gyakran. A standard ételkínálat fogyott, és az édes sült lekvárok is nagy ütemben tűntek el. A harmadik nap reggelére azonban mindenki eltelt, így az a döntés született, hogy nem lesz ebéd. Ez ettől a naptól így is működött. Többségében zökkenőmentesen kibírta minden résztvevő a 8 óra időintervallumot anélkül, hogy evett volna. Voltak, akik 10 órát is bírtak, úgy hogy közben úsztak és mozogtak. Egyetlen esetet kivéve megvalósult az abszolút önkontroll. A kivétel egy extrém túlsúllyal rendelkező személy volt, akinél ez nem is lett volna elvárható az első időszakban. A többiek azonban már a 2. napon érezték, hogy az éhségérzet átalakul, teljesen másképpen jelentkezik. Nem farkaséhes már az ember. A harmadik napon a sült almalekvár már alig fogyott, mert elfogyasztása után jött az álmosság és a fáradtság. Kivétel nélkül mindenki megfogalmazta, hogy az ételek elfogyasztása után már nincs élénk álmosság, nincs fáradtság.
A csoport tagjainak jelentős része még nem tért át paleolit táplálkozásra, így itt a klinikai csoportban ismerkedett meg az ételekkel. A leginkább problémásnak a tepertő-, szalonna-, sonkakérdést gondolták. Félve nyúltak hozzájuk az első napokban, akkor is csak kenyérrel. A program közepe felé mindenki rájött, hogy nyugodtan eheti, nem lesz semmi gond az epéjével. Ekkor a kétkedők már csak hümmögtek. A kevés méz a teába és kávéba még a cukorbetegeknél sem zavarta az eredmények megjelenését. A leginkább problematikusnak az alkohol megítélése tűnt. Azonban ahogy teltek a napok, a paleolit étrend és a paleolit orvoslás eredményei a hitelesség fényében már az alkohol fogyasztásának kérdését is elfogadhatóvá tette.
Egyéni Tapasztalatok a Paleo Diétával és Asztmával Kapcsolatban
1. beteg (túlsúly, magas vérnyomás, asztma)
Egy túlsúlyos úrról beszélünk, aki 145 kg közelében van. Magas vérnyomásra és asztmára szed gyógyszert. Sok diétát végig próbált, nem tudott előbbre jutni. Sokat mozog minden nap, naponta 2-3 dl bort fogyaszt. A gabonaféléket és tejtermékeket már korábban részben kihagyta. Az első napokban sokat evett, nehéz volt neki megállni, hogy ha látja, ne egyen. A 2. napra emelkedett a súlya 2 kg-ot. Az 5. napon egy kg-mal kevesebbet mutatott a mérleg. Az asztmagyógyszereit és a magas vérnyomásra szedett gyógyszereit elhagyta problémamentesen. Minden nap meghatározott távolságot úszott. Az első napon és a Paleoklinika előtt is a táv teljesítése 35 percig tartott. A harmadik, a negyedik és az ötödik napon már 28 perc alatt megvolt vele. Örült a teljesítményének. Az általános közérzete javult. Vérnyomásértékei - ha kihagyta az esti bort - emelkedettek voltak. Ez szokványos, hiszen az alkohol nagy mennyiségben csökkenti a vérnyomást, ugyanakkor, ha valaki elhagyja, akkor reflexesen emelkedik a vérnyomás. Betegünk esetében a vérnyomás-emelkedés nem járt panaszokkal. Gyümölcsfogyasztása jelentősen csökkent. A negyedik napon már nem érzett ellenállhatatlan vágyat a tejtermékek fogyasztására sem. Elmondása szerint korábban éjszakánként legalább 1 liter tejet és kenyeret is fogyasztott. Fontos pozitívum volt az 5 nap alatt, hogy ízületi fájdalmai jelentősen csökkentek.
2. beteg (magas vérnyomás, szívritmuszavar)
Egy 45 éves férfiről van szó, akinek magas vérnyomása és szívritmuszavara volt. A paleolit étrendet korábban nem követte, a paleoklinikai csoportban kezdte el. Két gyógyszert szedett. Szívritmuszavarai naponta jelentkeztek, főleg esténként. Számottevő súlyfeleslege nem volt. Elmondása szerint szívritmuszavarai már a második napon csökkentek. (Szívritmuszavarai úgynevezett extrasystolék vagyis kamrai pótütések voltak). Napközbeni fáradtsága elmúlt, egy kilogrammal volt könnyebb az 5. nap végén. Vérnyomás gyógyszereit lassan felezni kezdte, nyilván ez 5 nap alatt nem mindig lehetséges. Már a második napon csak két alkalommal evett, napi rendszeres mozgás az ő programjában nem szerepelt.
3. beteg (autoimmun májbetegség, ekcéma, magas vérnyomás)
Szintén egy férfi résztvevő volt, akinek autoimmun májbetegsége, ekcémája volt, vérnyomására is gyógyszert szed. Minimális túlsúlyt mértek. A paleolit étrendet korábban nem folytatta, a klinikán ismerkedett az ételekkel. Koleszterincsökkentőt is szedettek vele. A program végére -2 kg-ot mutatott a mérleg. Délutáni fáradt periódusai megszűntek, hasi puffadásai elmúltak, vérnyomásértékei a gyógyszerek elhagyása mellett is normál tartományba kerültek. Az ő fizikai teljesítőképessége is növekedett. Napi két étkezés teljes mértékben kielégítette, nem volt éhes. Általános közérzete kitűnő volt. A gyümölcsök csökkentése a 2. napon is folytatódott.
4. beteg (túlsúly, pajzsmirigy alulműködés, depresszió)
Olyan nőbetegről beszélünk, akinek a túlsúlya mellett pajzsmirigy alulműködése is van. Emellett antidepresszánsokat is szed. Fáradékony. Étkezésében eddig egyértelműen az egészségesnek kikiáltott teljes kiőrlésű gabonák, sovány tejtermékek domináltak. Próbálgatta a paleolit étrendet, de csak nagyon lazán, a „mindenből egy kicsit” elvet követte. A paleolit étrend számára nem volt nehéz. A súlya 3 kg mínuszt mutatott az 5. napon. Közérzete sokkal jobb, nem fáradt. Az első napokban meglévő székrekedése jól helyreállt. Kezdetben a fehérje és a zsír fogyasztása nehezére esett. Nem könnyen szánta rá magát a paleóra sem. Azonban a 4. nap reggelén a fogyás és a sokkal jobb közérzet hatására már motiváltabb volt. Puffadásérzései megszűntek, az éjszakai álmatlansága, ami hosszú ideje idegesítette, teljesen megváltozott. Az ételeket - bár számára elképzelhetetlenül sok húst és zsírt tartalmaznak - az utolsó napon már kifejezetten kívánta.
5. beteg (reflux, puffadás)
A következő nőbeteg reflux és puffadások miatt szenvedett naponta. A délutáni órákban már valóban minden nap csökkent a munkateljesítménye. Még nem paleózott, bár régóta ismerte a paleolit táplálkozást. Az ő esete iskolapélda a maga nemében! A refluxot és puffadásokat egy idő után szinte az életünk természetes tartozékának gondoljuk. A 3. napon gyakorlatilag megszűntek a panaszai. Ezt ő korábban nem tudta volna elképzelni. Kiegyensúlyozott lett a napja, mert a délutánt is ugyanúgy végig tudja csinálni, ahogy a délelőttöt. 2 kg-ot ő is fogyott, nem szeretett volna, de elfogadhatónak tartja, ha ez az ideális súlyhoz vezet.
6. beteg (puffadás, jobb bordaív alatti fájdalom, 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás)
Idősebb férfiről beszélünk, akinek szintén folyamatos puffadásai voltak, illetve állandó jobb bordaív alatti fájdalmai, szinte bármit is evett. Emellett 2-es típusú cukorbetegség, valamint magas vérnyomás miatt szedett gyógyszereket. 10 nappal a csoport előtt kezdte - elmondása szerint 60%-osan - a paleolit étrendet. Panaszai csökkentek, de nem szűntek meg. Diagnózisainak számát krónikus epehólyag-gyulladása is szaporította. A nehézség az ő esetében is a zsírok és húsok fogyasztását övező epeproblémák megjelenésének réme jelentette. A 2. napon azonban már alapvetően a tepertő és sonka, valamint a fokhagyma sem váltott ki problémát. (Ez a paleolit étrendben természetes, de a betegeknek sajnos beültetik a fejébe, hogy az epeproblémákat a zsír és húsfélék okozzák.) Miután bátrabbá vált a beteg, már nem okozott nehézséget az étrend. Sőt, mivel a hús és zsír rendkívül változatosan jelent meg az étrendben, kifejezetten élvezte az ízeket. Egyetlen engedményt tett magának, az esti 1 dl bor tekintetében.
Egészséges résztvevők tapasztalatai
A csoport többi tagja egészségesnek gondolta magát, családtagként vagy megelőzés miatt vett részt a paleoklinikai csoportban. Az első személyes beszélgetés során nem említettek problémát. Mégis sok mindent tapasztaltak, amit nem gondoltak volna. Például nem ébredtek fel éjszaka, nem volt éjszakai vizeletproblémájuk, energikusabbnak érezték magukat. Általános közérzetük jelentősen jobb lett, megfogalmazásuk szerint könnyebben vették a levegőt, könnyebben sportoltak, nappali esetleges álmos periódusuk nem alakult ki. A cikk szerzője: dr. Törőcsik Jenő.
Személyes Életút a Paleo Diétával és a Gyógyulás Reménye
Egy 2005-ben, 19 évesen inzulinrezisztenciával diagnosztizált személy (köszönhetően a 8 hónapig tartó "enyhe hormontartalmú" fogamzásgátló szedésének) beszámol arról, hogy a paleolit diéta hogyan változtatta meg az életét. Melléktünetként prolaktin túlműködés, PCOS, erős depresszió, terméketlenség, rendszeres alhasi fájdalmak, rendszeres cukorszint miatti rosszullétek, álmatlanság, alvásképtelenség és elmondhatatlanul fájdalmas pattanások jelentkeztek az arcán. Édesapja segítségével sikerült eljutnia egy endokrinológushoz, aki gyógyszerrel (Metformin) elkezdte a sikeres és eredményes kezelést. A tünetek enyhültek, azonban nem múltak el teljesen. Majd 5 év után, 2010-ben kiderült, hogy pajzsmirigy alulműködése is van.
A paleo diéta elkezdésének fő motivációja a gyógyszerek elhagyása és a teljes gyógyulás reménye volt, valamint a gyermekvállalás és az egészséges öregedés.
A Változások Időrendje
- szeptember közepén kezdte el a paleo diétát követni, és már sok nagyszerű dolog történt:(1) Október elején az orvos szerint a prolaktin szintje még soha nem volt ennyire alacsony (5 éve kezelés alatt állt).(2) A bőre, ami egy élő lakmusz papírként viselkedett, tisztább, mint valaha. Szinte hihetetlenül szép, viszont ha véletlenül nem paleosan étkezett (kétszer történt), akkor irdatlan jelei voltak.(4) Megszűntek a hiperglikémiás tünetek. Azelőtt ha érezte, hogy kezd éhes lenni, már evett is gyorsan (amíg magánál volt), azonban most már ha érzi, hogy éhes, eltelhetnek órák is akár, és még csak hányingere sincs. Az orvos is meglepődött ezen.(5) Fogytam 8 kg-ot (nekem ennyit kellett), de Édesapám mínusz 10 kg fölött jár bőven, és Édesanyám is 10 kg mínusz körül van.(5) A körme olyan kemény és hosszú lett, hogy vasat szánthatna vele.(6) A haja a fodrász szerint már "túl egészséges", ami a legszebb bók volt.(7) A petefészek cisztái is megszűntek teljesen.(8) Menzesze stabil, alacsony vagy nulla fájdalommal jár. Az életminősége nagyon jelentősen javult és folyamatosan javul.Fejlemény: 2015-ben megszületett a kisfia. Egészséges, gyönyörű és paleos lesz.
A paleo nem vallás, tehát nem halunk bele, ha mondjuk fél évente egyszer lecsúszik egy nem paleo valami (ami glutén-mentes, tegyük hozzá, mert azt viszont szigorúan kell venni), de azért a kivételből ne váljon rendszer. Az, hogy ma még egészséges vagy, nem jelenti azt, hogy holnap is az leszel! Ezt én megtapasztaltam, és manapság szinte mindenki tapasztalja. Ez nem hit kérdése, tessék empirikusan hozzáállni: próbáld ki, és ha eltelik fél, egy év és nem történt veled semmi jó, akkor némán beleharapok az ajkamba és bólintok egyet.
Asztma és a Lelki Okok Keresése
Egy 64 éves asztmás beteg, akinek 8 éve van fulladós, sípolós asztmája, ami nagyon megterhelő a szervezete számára, a Ventolinról és annak mellékhatásairól, valamint az asztma lelki okairól osztja meg tapasztalatait. Szakorvoshoz fordult, és Ventolint kapott, de miután megtudta, mit okoz (többek között csontsűrűség-csökkenést, bélvérzést, fogak meglazulását, ínsorvadást), igyekszik kerülni. Nagyon rossz eredménye lett a csontsűrűség méréskor. Temesvári Gabriella „Szénanátha” című füzetét, valamint Dr. Máté Gábor „A test lázadása (ismerd meg a stressz betegségeket)” című könyvét ajánlja, amelyek az asztma gyógyszerek mellékhatásairól és a betegség lelki hátteréről szólnak.
A beteg hiszi és vallja, hogy minden betegségből, még az asztmából is meg lehet gyógyulni, még akkor is, ha gyógyíthatatlannak tartják. Meggyőződése, hogy minden betegségnek lelki oka van. Képes egészen a bölcsődés koráig emlékeket felidézni. Az ő hátterében mindig ott volt (van) egy igen domináns, agresszív, a családot uraló anya. A számtalan konfliktus (lelki sérülés) oda vezetett, hogy a 13. életévében 1,5 hónapra kórházba került tüdőgyulladással, majd egy évvel később újra 1 hónapot töltött kórházban, szintén tüdőgyulladással. A tüdő, mint szerv kifejezi az elfojtott, ki nem mondott érzelmeket; a meg nem oldott konfliktusokat.
Ezek után azt vette észre, hogy évről évre rendszeresen megjelent egy allergiás nátha. Kezdetben csak állandó szipogással, majd az évek alatt ez tavasztól őszig terjedő allergiává, szénanáthává változott, orrfolyással, tüsszögéssel. Felnőtté kellett ahhoz válnia, hogy végre elgondolkodjon azon, mi is lehet ennek az oka. Ahogy az orvosok is mondják, pszichoszomatikus, vagyis a lélek (psziché) ha a testre (szóma) hat. Amikor rájött, hogy az anyjától ered minden problémája, az allergia egyszeriben megszűnt. A tavasztól-őszig tartó nátha hirtelen csak 1-2 hetes tavaszi tüsszögéssé szelídült, majd a nyarat és az őszt már tünetmentesen tudta tölteni. Persze jöttek újabb konfliktusok, mert a családban az „uralkodás” nem ért véget, sőt hozzájöttek az egyéb problémák (munkahely, kapcsolati válságok). A tavaszi tüsszögés mellett megjelent a köhögés és a nehéz légzés. Ez odáig ment, hogy voltak olyan évek, tavaszi időszakok, hogy csak ülve tudott aludni, mert ha lefeküdt, úgy érezte megfullad, majd amilyen hirtelen jött, váratlanul teljesen tünetmentessé vált. Voltak enyhébb évek, amikor szinte nem is volt semmi baja.
Egy évvel ezelőtt elhatározta, hogy végleg a végére jár a dolognak. Megismerkedett először a Theta Healing-gel, majd a Theta Floating-gel. Egyszerűen megvásárolta a könyveket, és azok segítségével dolgozik magán, szedi ki a múltja szemetét. Az első a tudatalattiba, a második a sejtmemóriába enged „belenyúlni”, a kettő tulajdonképpen ugyanaz, más megközelítéssel. Feltárta az összes gyerekkori traumáját, és igyekezett azokat „átírni”, kiírni magából. Ez a folyamat még most is tart. Egy fontos élménye ide kívánkozik: egyik éjszaka arra ébredt, hogy nehezen kap levegőt, ekkor „bevitte” a sejtmemóriájába a „minden helyzetben nyugodt vagyok és könnyedén, felszabadultan lélegzem” programot. Pár perc elteltével azt érezte, hogy krákognia kell, majd hirtelen felszakadt valami a légcsövében, és attól kezdve könnyedén vette a levegőt, és ez az állapot az éjszaka többi részében is megmaradt. Nem kellett besprézni, hogy levegőt tudjon venni!
Az a tény, hogy már régóta dolgozik magán a módszerekkel, és még mindig vannak nehéz időszakok, az normális, mert a tünetben felhalmozott energia felszabadításához akár sokszori nekifutásra is szükség van. Ha a tünetek egy idő után ismét visszatérnek, az csak annak a jele, hogy van még más rejtett ok, ami a betegséget fenntartja. A homeopátiás szereknél is ismert a tény, az állapot először rosszabbodik a teljes gyógyulás előtt. Saját magán határozott változásokat tapasztal, bár csak az idő mutatja majd meg, mit ért el. Addig nála is megy a reflexzóna masszázs a talpon, a gyógyteák, a Sópipa, spray, ha kell; próbálkozik jógával, Butejko légzéssel.
El kell azon gondolkodni, hogy az újszülöttek, pár hónapos kisgyerekek esetén milyen születési traumát élhettek át, ami asztmát válthat ki. A születés miatti félelmek, nehéz „első lélegzet” stb. Változást adhat az ő esetükben, ha a szülők rendszeresen karba véve kimondják hangosan a picinek, hogy mennyire szeretik, biztonságban van és nyugodtan fellélegezhet, egészségesen lélegezhet. A gyerekek tudatalattija még nagyon könnyen befolyásolható, tanítható. Theta Healing, vagy Theta Floating szakértők biztosan többet tudnának mindehhez hozzátenni.
Gyermekkori Asztma: Kinőhető-e?
Sokakban felmerül a kérdés, hogy kinőhető-e az asztma gyermekkorban. Egy hozzászóló arról ír, hogy 14 éves korában állapították meg nála az asztmát és allergiát, és azt mondták, kinőheti. Nincsenek rohamai, de a tavalyi légzésfunkciója nem lett jó. A doki válasza szerint „Nem lehet kinőni, maximum valaki tünetmentes lesz.” Egy másik hozzászóló 20 éves, 3 éves korában állapítottak meg nála asztmát. Rohama soha nem volt, de nagyon sokáig szedett állandó gyógyszert. Aztán idővel valahogy elmaradt (olyan 13-14 éves korában), de azóta sincs rohama, csak erőltetés hatására fullad. Egy testvérpár története is tanulságos: a báty 2 éves korában lett asztmás, de 9 éves korára kinőtte. Szüleik nagyon sokat tettek a gyógyulásáért, hetente vitték a Mátrába, és édesanyjuk napi kétszer portalanított. A húgánál is gyerekkorban megállapították, hogy asztma gyanús, de nem csináltak vele végig azt, amit a bátyjával (injekciók, szanatórium). A fiuk 16 éves, már hónapok óta nem szedi a gyógyszereket és nem volt rohama. Az orvos engedélyével próbálják meg a gyógyszermentes életet.

tags: #paleo #asztma #tapasztalatok