A pepita sütemény művészete: Hagyomány és kreativitás a konyhában

A süteménykészítés világában kevés olyan látványos és egyben izgalmas technika létezik, mint a pepita, avagy sakktábla mintázat elérése. Ez a vizuális játékosság nem csupán a szemet gyönyörködteti, de a textúrák és ízek harmonikus találkozását is lehetővé teszi. Legyen szó vajas kekszről vagy piskótaalapú desszertről, a pepita mintázat elkészítése türelmet és precizitást igényel, ám az eredmény minden fáradságot megér.

Alapok: A vajas keksz alapú pepita sütemény

A pepita kockás vajas keksz elkészítéséhez a lisztet keverőtálba szitáljuk. Hozzáadjuk a cukrot, a tojást, a vaníliás cukrot, a sütőport, a sót és a vajat. Majd robotgéppel összedolgozzuk. A tésztát kettéválasztjuk, az egyiket félretesszük, a másikba belekeverjük a kakaóport. Mindkét tésztát folpackba csomagoljuk, és legalább 1 órán át pihentetjük a hűtőben. (Ha a tészta nem állna össze, hozzáadhatunk 1 evőkanál tejet.)

kakaós és vaníliás tésztagombócok hűtés előtt

A tésztákat 1,5 cm vastagságúra nyújtjuk és 1,5 cm széles csíkokat vágunk belőle. A csíkok oldalait megkenjük tojásfehérjével. Enyhén összenyomunk 3 csíkot úgy, hogy a középső másmilyen színű legyen, mint a két szélső. Erre teszünk egy réteget az ellenkező színű tésztából, majd arra egy utolsó réteget szintén úgy, hogy egy-egy színre az ellenkező szín kerüljön. Ha elkészült, 30 percig pihentetjük.

A sütőt 170 fokra előmelegítjük, és a tepsit kibéleljük sütőpapírral. A tésztából 1,5 cm vastag szeleteket vágunk, majd a mini sakktáblákat a sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük. Kb. 7-10 perc alatt megsütjük a süteményeket. Ne hagyjuk, hogy a széle elkezdjen barnulni! Ahogy kivilágosodott és megszilárdult, már jó is. A vajas kekszeket 15 percig hagyjuk hűlni a tepsiben, majd egy jól záródó fémdobozba tesszük.

Piskóta alapú pepita variációk

Amikor gyors és finom sütire vágyunk, tökéletes választás lehet egy piskóta alapú megoldás. A cukrot a tojások sárgájával, az olajjal és a meleg vízzel összekavarjuk. Hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet, majd pedig óvatosan hozzákeverjük az előzőleg keményre felvert tojásfehérje habját. Megfelezzük. A piskóta egyik felét egy sütőpapírral bélelt tepsiben előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt, vagy tűpróbáig készre sütjük.

Amíg sülnek a piskóták, elkészítjük a pudingot a leírás alapján. A margarint kikeverjük a porcukorral, majd ezt összekeverjük a pudinggal. Ezek után el kell feleznünk a krémet is, és az egyik felébe kakaót kell kevernünk.

piskótacsíkok sakktábla mintázatba rendezése

A piskótákat 1 cm-es csíkokra vágjuk. Egy 2 literes lábasba folpackot teszünk és a szélén egy sárga csíkot körberakunk, majd barnát és ismét sárgát. Addig amíg a lábas közepéig nem érünk. Ezt masszával meglocsoljuk úgy, hogy a csíkok közé is kerüljön. A következő sorban a sárga csíkra barnát teszünk, a barnára sárgát. Minden sort masszával meglocsolunk. Amikor a lábas tele van (a tetejére már nem kell massza!) ráhelyezünk egy másik lábast, ami pont belefér, teleöntjük vízzel, és lenyomatjuk legalább egy éjszakára.

Alternatív technika: Ostyalapos pepita

Az ostyalapos megoldás egy modernebb, mégis nosztalgikus megközelítés. A krémhez a 30 dkg kristálycukrot egy lábosban megbarnítom, hozzáöntöm a tejet és a vaníliás pudingport, felfőzöm. Ha kihűlt a krém, megkenem vele az ostyalapokat. A kétféle piskótát 6-6 csíkra vágom. A megkent ostyára egymás mellé teszek 1 barna és 1 sárga piskótát, ezeket is krémmel ragasztom össze, majd rájuk helyezek ismét 2 csík piskótát (a barnára a sárgát, a sárgára a barnát). Rátekerem az ostyalapot.

Sütőpapír praktika tortaformához | Nosalty

A sütési folyamat finomhangolása és tippek

A margarint egy tálban a cukorral és a vaníliás cukorral kikeverjük, és a liszttel összegyúrjuk. A margarint egy tálban a cukorral és a vaníliás cukorral kikeverjük, beleöntjük a gőz felett megolvasztott csokit, eldolgozzuk, végül a liszttel összegyúrjuk. Ha kivettük, előmelegítjük a sütőt 180°C-ra. A lapokat lisztes deszkára fektetjük, kinyújtjuk úgy, hogy a kezünkkel nyomkodjuk kb. ugyanakkorára, de rásegíthetünk lisztes sodrófával is. Az egyik lapot megkenjük felvert tojással, és rárakjuk a másikat.

Ellapogatjuk téglalap formára, és nyolc csíkra vágjuk a lapot. A csíkokat ízlés szerint elhelyezzük, hogy pepita mintát adjanak ki. Legcélszerűbb, ha csak két fordított csíkot rakunk egymás mellé, így kicsi, és pont jó adagokat érhetünk el. Ha nagyobbat csinálunk, akkor figyeljünk, hogy minden összeillesztést kenjük jól át. Vigyázzunk arra, hogy a tészta ne ragadjon le. Kb. egy centis szeletekre vágjuk a művünket, és sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük őket. Megkenjük a tetejüket tojással, és tíz perc sütés után, kész is.

készre sült, szeletelt pepita sütemények tálcán

Gondolatok a fenntartható sütésről

Ha már egyszer nekivágunk a házi mignon elkészítésének, jobb, ha eszközölünk pár változtatást. Mindenhova viszed a saját kulacsod? Minden reggel úgy indulsz el otthonról, hogy a kezedben szorongatod a kedvenc fém/műanyag/üveg kulacsod? Vagy simán beszaladsz egy boltba egy palackos vízért, ha szomjas vagy, a karbonlábnyomod pedig csak elvétve jut eszedbe? A tudatos konyhai munka nemcsak a hozzávalók minőségéről szól, hanem arról is, hogyan minimalizáljuk a hulladékot a sütési folyamat során.

A tésztaépítés precizitása

Az 5 egész tojást a porcukorral habosra keverem, hozzáadom a tejet, az étolajat, a lisztet, a sütőport + a barna tésztához a kakaóport. A sárga tésztát is és a barna tésztát is egy zsírpapírral bélelt tepsiben - előmelegített sütőben - megsütöm. A tepsi mérete meghatározó a rétegek vastagságánál. Amikor a tészták kihűltek, a precíz vágás a siker kulcsa. Használjunk éles, vékony pengéjű kést, hogy a mintázat éles maradjon, és a színek ne kenődjenek össze. A rétegek illesztésénél a krém vagy a tojásfehérje szerepe az összetartó erő, ezért ne spóroljunk vele, de ne is vigyük túlzásba, nehogy elcsússzanak a tésztacsíkok.

A hosszú pihentetés minden esetben elengedhetetlen, különösen a keksz jellegű tésztáknál, ahol a vajnak vissza kell szilárdulnia ahhoz, hogy a szeleteléskor a mintázat ne torzuljon. A hűtőben töltött idő alatt az ízek is összeérnek, a kakaó és a vanília aromája mélyül, ami emeli a sütemény gasztronómiai értékét. A végső díszítésnél vagy a csokoládéval való bevonásnál ügyeljünk a hőmérsékletre, hogy a sütemény szerkezete stabil maradjon a tálalásig.

tags: #pepita #sutemeny #recept