A mindennapi életben gyakran felmerülő kérdés, hogy meddig fogyaszthatóak biztonságosan az otthon elkészített ételek, különösen, ha hűtés nélkül maradnak. A "Mikor is főztük ezt a pörköltet? Vajon meg lehet még enni?" dilemma sokak számára ismerős. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakértője, dr. Kasza Gyula szerint alapvető szabályok betartásával minimálisra csökkenthetők az ételtárolásból adódó kockázatok. Az ételek helyes tárolása nemcsak a pazarlástól óv meg bennünket, hanem az esetleges ételmérgezéstől is. Különösen fontos ez az idősek és gyermekek esetében, akik jóval fogékonyabbak, ezért nekik maradékot csak különös elővigyázatossággal és a lejáratot szigorúan figyelembe véve adjunk.
Az Élelemiszer-tárolás Alapvető Elvei
Az élelmiszerek biztonságos tárolása kulcsfontosságú az egészség megőrzéséhez. Számos tényező befolyásolja az ételek eltarthatóságát, melyeket érdemes figyelembe venni.
Állati Eredetű Élelmiszerek és Nedvességtartalom: Az állati eredetű ételek rövidebb ideig tárolhatók kockázat nélkül, elsősorban magas fehérjetartalmuk miatt. A magasabb nedvességtartalmú készételek szintén kevesebb ideig tárolhatók, mint az alacsonyabb nedvességtartalmúak.
Keresztszennyeződés Elkerülése: A készétel nyers élelmiszerrel való érintkezése a tárolás során nagy kockázatot jelent, ezért ezt feltétlenül kerülni kell.
Hőkezelés és Tárolhatóság: A sült étel (főként hús) általában hosszabb ideig tárolható biztonságosan, mint a főtt. Az erősen hőkezelt húsételeket, mint például a rántott hús és a cigánypecsenye, akár 3-4 napig is tárolhatjuk a hűtőszekrényben, mert ezek nagyon alaposan átsülnek a készítés során.
Gyors Hűtés Elengedhetetlen: Az étel elkészítése után a lehető legrövidebb időn belül be kell kerülnie az élelmiszernek a hűtőbe vagy a fagyasztóba. Vannak olyan hűtőszekrények, amelyekbe melegen is be lehet tenni az ételeket, mert kompenzálják a teljesítménnyel a hőmérséklet-emelkedést, de általánosan igaz, hogy szobahőmérséklet elérése után azonnal be kell helyezni. Ha órákig szobahőmérsékleten tároljuk az ételt, akkor rohamosan nő a csíraszám, és lerövidül a biztonságos tárolhatósági idő.

Kisebb Adagok, Lapos Edények: Praktikus, ha az ételt nem abban az edényben tesszük el, amelyben készítettük. Osszuk kisebb adagokra, lehetőleg minél laposabb, tiszta edényekbe, ezzel elősegítve a hűlést. Ráadásul így csak annyit kell kivenni a hűtőből, amennyit egyszerre megeszünk, a többi adag pedig tovább eláll.
A Hűtő Optimális Hőmérséklete: A biztonságos ételtároláshoz 0 és 5 fok közötti hőmérséklet lenne ideális a hűtőben, vigyázva, hogy semmiképpen se fagyjon meg az étel! Egy önkéntesek bevonásával, a Nébih által végzett vizsgálatból kiderült, hogy a háztartások hűtőszekrényeinek többségében nem ilyen hőmérséklet-tartomány jellemző, sőt sokszor 10 fok feletti értékeket is tapasztaltak a szakemberek. Ilyen körülmények között viszont csak nagyon rövid ideig (max. 1 nap) lehet biztonságosan tárolni az ételeket. Minél magasabb a hőmérséklet, annál nagyobb ütemben nő a kórokozók száma. Sajnos a legtöbb hűtőszekrény nem írja ki a belső hőmérsékletet, ezért néha ellenőrizni kellene, lehetőleg egy külső hőmérővel, és beazonosítani, hogy a hűtő skálabeosztásán egy-egy szám milyen hőmérsékleti értéknek felel meg. Ha megfelelő a belső hőmérséklet, akkor is dinamikusan változik, ugyanis a gyakori nyitogatás miatt meleg levegő kerül a hűtőtérbe. De akkor is csökken a hűtési teljesítmény, ha nagyon telepakoljuk a polcokat. Fontos figyelni arra, hogy áramolni tudjon a levegő a polcok között. A hűtőszekrényt mindenképpen 4,4 fokra, vagy annál alacsonyabb hőfokra kell állítani, hogy megfelelő legyen a hűtés. Ha ugyanis a bűvös szám felett van a hőmérséklet, akkor az ételekben lévő baktériumok mennyisége akár 20 perc alatt is a duplájára nőhet.
Tévhitek az Élelmiszerek Fogyaszthatóságáról
Sok tévhit kering az élelmiszerek tárolásával és fogyaszthatóságával kapcsolatban, amelyek súlyos egészségügyi kockázatokat rejthetnek.
1. Érzékszervileg beazonosítható, ha egy étel már nem fogyasztható: Sajnos ez nem igaz. A kórokozók elszaporodását a legtöbb esetben nem vesszük észre, ezért hagyatkozzunk a szakmai javaslatokra. Ettől függetlenül a készételt érdemes megszagolni, mert ha ilyen módon eltérést tapasztalunk, akkor biztosak lehetünk abban, hogy rossz döntés lenne elfogyasztani.

2. Hőkezeléssel minden kórokozó kiirtható: Sajnos ez sem igaz. Az étel felforralása vagy mikrohullámú sütőben való átforrósítása nem garantálja a csíramentességet. Vannak olyan spórás baktériumok, amelyek hatékonyan ellenállnak a hőkezelésnek, de mégis ez az egyik leghatékonyabb eszközünk a kockázatok mérséklésére. A fagyasztásra pedig elmondható: a mínusz 18 °C nem alkalmas a kórokozók számának csökkentésére, sőt, egyes baktériumok (köztük megbetegedést okozók is) tovább szaporodhatnak a fagyott ételben.
3. A hűtőben biztonságosan tárolható az étel napokig: Részben igaz. Ahogy már említettük, a megfelelő hőmérséklet kulcsfontosságú. A legtöbben nem is tudjuk, hogy hány fok van a hűtőben, pedig a biztonságos ételtároláshoz 0 és 5 fok közötti hőmérséklet lenne ideális, vigyázva, hogy semmiképpen se fagyjon meg az étel a hűtőben!
4. A penészt elég eltávolítani az élelmiszerről és a többi része fogyasztható: "Amikor a termék tetején megjelenik a penész, akkor már az étel belsejében is jelen van, csak az nem látható, ezért szigorúan ellenjavallt a penész eltávolítása után az étel többi részének elfogyasztása. A penészgombák méreganyagokat termelhetnek, amelyek a szervezetbe kerülve, ha nem is azonnal, de később egészségügyi problémát okozhatnak, mivel ezek az anyagok felhalmozódnak" - fejtette ki dr. Kasza Gyula.

Meddig Tárolhatóak a Különböző Készételek?
Kétféle tárolási helyről beszélhetünk készételek és főtt ételek esetén: hűtőszekrényben 0-5 °C-on (vigyázva arra, hogy 0 °C alá ne menjen le, mert az néhány ételben minőségromlást okozhat) és a fagyasztóban -18 °C-on.
Levesek, főtt húsok: Azokat a leveseket, amelyek húst tartalmaznak (gulyásleves, húsleves), legfeljebb 1-2 napig lehet a hűtőben, és 2-3 hónapig a fagyasztóban tárolni. Hosszabb ideig tartó fagyasztás után ugyan nem lesz mérgező az étel, de élvezeti értéke jelentős mértékben csökken. A hús nélkül készülő leveseket 2-3 napig lehet a hűtőben tárolni, a fagyasztóban pedig maximum fél évig. A húsleves biztonságosan tárolható, a nyers csirkét például tilos megmosni!
Rántott hús, cigánypecsenye, sült csirke: Az erősen hőkezelt húsételeket, mint például a rántott hús és a cigánypecsenye, akár 3-4 napig is tárolhatjuk a hűtőszekrényben, mert ezek nagyon alaposan átsülnek a készítés során. A főtt hal akár 2-3 napig is eláll a hűtőszekrényben, lezárt edényben. Hűtőben a hús 3-4 napig eláll. A fagyasztóban a marha-, a bárány- és a sertéshús 2-3 hónapig eltartható.
Tésztaételek: A tésztaételek fagyasztása nem ajánlott, mert jelentős mértékben csökken az élvezeti értékük. Hűtőszekrényben való tárolás esetén, ha húsos a feltét, akkor maximum 1-2 napig fogyasztható biztonsággal, húsmentes feltéttel vagy natúran 3-4 napig tárolható. Hűtőben ezek az ételek 3-4 napig elállnak. A fagyasztóban a tészta és a gabona legfeljebb 3 hónapig tárolható.
Tojásételek: A hőkezelt tojásételek 3-4 napig tárolhatók, de például a keménytojás akár egy hétig is biztonságosan tárolható, fagyasztani viszont nem érdemes. Komoly kockázatot rejt magában a nyers tojást tartalmazó étel (pl. házi készítésű majonéz), az ilyeneket kizárólag frissen szabad fogyasztani, de érdemes inkább kerülni azokat a recepteket, amelyekhez nyers tojás felhasználására lenne szükség.
Egyéb: saláta, szendvics, sütemény: A szendvicsek és a saláták esetében sem jön igazán szóba a fagyasztás lehetősége, hűtőben pedig legfeljebb 2-3 napig tárolhatók. Hűtőben az összeállított saláták 3-4 napig elállnak. A tejszínes süteményeket maximum 1-3 napig tartó tárolás után lehet elfogyasztani, a kevésbé krémes, több zsiradékot és tésztát tartalmazó süteményeket pedig 4-5 napig. Utóbbiak többsége fagyasztható is. A bejglit, ha alufóliába csomagoljuk és hűtőbe tesszük, tovább el tudjuk tárolni. Ha van spejzünk, ahol hűvösebb van, akkor ott is tarthatjuk. A mézeskalács és egyéb töltetlen kekszek sütisdobozban vagy jól zárható üvegedényben akár több hétig is simán elállnak. Azonban a torták és minden, ami vajas, tejszínes krémmel töltött, hűtőszekrényben, lezárva tárolandó, és csupán 2-3 napig fogyasztható.
A Nyers Hal Tárolása: Különleges Figyelmet Igénylő Élelmiszer
Magyarországon szerencsére nő a halfogyasztás. Az egészségünk érdekében minden héten szükséges lenne valamilyen halételt ennünk. A friss halból és a tenger gyümölcseiből számos ízletes és egészséges étel készíthet, azonban fontos odafigyelni arra, hogy ha teheti, mindig friss halat vásároljon és a tárolása sem elhanyagolható.
Jó tanács hal vásárlásához: A friss hal tovább eláll egy jó hűtőszekrényben, ezért fontos a vásárláskor az alábbiakra figyelnie:
- A halnak hal szaga van, de nem mindegy mennyire. Ha már messziről érzi a halszagot, akkor inkább kerülje el azt a halkereskedőt.
- A hal bőrének fényesnek és feszesnek, rugalmasnak kell lennie. Amennyiben van rá módja, nyomja meg az ujjával és, ha nem marad rajta horpadás, akkor minden rendben van.
- A hal szeme is sokat mond. A sápadt, fényes és átlátszó szemek a frissesség jelei; azonban a lapos, matt és szürke szemek nem a frissességre utalnak.
- A hal kopoltyúját is nézze meg jól, mert a belsejének élénkvörösnek és fényesnek kell lennie. A sárgás szín és a nyálka azt jelzi, hogy ne vásárolja meg!
- Amennyiben válogathat az eladók között, ott vásároljon, ahol jégben van a hal, nem jégen. Mert a hűtés a jégben lévő halnál egyenletesebb, tehát frissebb marad a halacska.

Halak, tengergyümölcsök tárolása: Ezeknél az érzékeny vízi állatok tárolásánál, minden a megfelelő hőmérsékletről szól. A mikroorganizmusok befolyásolják az élelmiszerek frissességét. A termékek hűtőszekrényben való tárolása lelassítja a mikroorganizmusok aktivitását, így biztosítva a termékek hosszabb élettartamát. A hagyományos hűtőszekrények általában nem elég hidegek a halak, kagylók és rákfélék hosszú távú tárolására. Az ideális tárolási hőmérséklet -2°C és 0°C között van. Ezért tartja a halkereskedő jégben a halakat. Természetesen csökkentheti a hűtőszekrény hőmérsékletét, de ez néha túl hideg lehet a hűtőszekrényben lévő többi termék számára. Amennyiben van hal tárolására alkalmas rekesze, ez Önnek nem probléma. A Liebherr BioFresh funkcióval ellátott készülékeinél ez egyszerű, hiszen Ön csak beállítja az ideális hőmérsékletet és akár kétszer annyi ideig is (ami a halaknál 2 nap) tárolhatja a friss halait. Amennyiben hagyományos hűtőszekrénye van, töltsön meg egy tálat jégkockákkal a hal tárolására és zárja le a tálat fedővel. Helyezze a tálat a hűtőszekrénybe. Gyorsan dolgozza fel, mert a legtöbb hal legfeljebb 1 napig tartható így el!
Vásárlás után hazatérve azonnal távolítsuk el a halról a csomagolást, a papírt és a műanyagot egyaránt. Tegyük át egy tiszta műanyag zacskóba, zárjuk le, közben óvatosan nyomkodjuk ki a felesleges levegőt. Alapszabályként elmondható, hogy a legtöbb halféle biztonsággal két napig tárolható a hűtőben. Azonban jobb pontosítani, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy milyen fajtáról van szó. Ha előre tudjuk, hogy 2 napon belül nem kerül a megvásárolt hal a tányérunkra, mindenképpen fagyasszuk le: lehetőleg jól zárható, fagyasztható fóliába vagy tasakba csomagolva. Ha mirelit terméket vásárolsz, mindig a hűtőben olvaszd ki, semmiképpen se fagyaszd vissza, valamint a minőségmegőrzési idő lejáratát követő három hónapon belül mindenképpen használd fel! A halas ételeket, halászlevet például fontos mielőbb lefagyasztani, hiszen ezek különösen romlandóak. A halászlé és a rántott hal fagyasztóban viszont akár 6 hónapig is eláll.
Felmelegítés és Keresztszennyeződés Elkerülése
A készételeket minimum 75 fokra ajánlott felmelegíteni, úgy, hogy a belső részek is megfelelően átforrósodjanak. Hogy elértük-e a kívánt hőfokot, lehet ellenőrizni maghőmérővel, de ha egészen forrásig melegítjük, akkor erre nincs is szükség.
Melegítési technikák: A tűzhelyen való melegítésnek természetesen vannak korlátai az ételek állagából kifolyólag. Pépes ételek (pl. főzelékek) 3-4 percig tartó melegítésekor arra kell figyelni, hogy percenként megkeverjük az ételt. Ami valós kockázatot rejt magában a melegítés során: a nagyobb egységet képező ételdarabok (pl. húsgombóc, májgombóc). Ezeket a tűzhelyen inkább hosszabb ideig, alacsonyabb intenzitással érdemes melegíteni, a mikrosütőben pedig ajánlatos kisebb darabokra vágva.
Darált hús és kockázatai: Az otthoni ételkészítés egyik legkockázatosabb pontja nem más, mint: a darált húsból készült étel, amilyen a fasírt és a húsgombóc! A tőkehús belsejében alapvetően nincsenek kórokozók, ezek felületi szennyeződésként vannak jelen. Ez azt is jelenti, ha egy hússzeletet hirtelen, magas hőfokon megsütünk a serpenyőben, akkor jól tudjuk hatástalanítani a kórokozókat. A darálással viszont alaposan beledolgozzuk ezeket a hús belsejébe. A fasírtot emiatt nagyon alaposan át kell sütni, a húsgombócot pedig hosszabb ideig kell főzni, és nem szabad sokáig tárolni, a melegítésnél pedig ügyelni kell arra, hogy a darált húsos étel belseje is átforrósodjon.
Hogyan melegítsük helyesen az ételt
Fagyasztás és Kiolvasztás: Tippek a Helyes Eljáráshoz
A fagyasztás nagyszerű módja az ételek tartósításának, de fontos betartani a helyes eljárásokat a biztonság és a minőség megőrzése érdekében.
Adagolás és Címkézés: Ne a teljes adagot fagyasszuk le, hanem kisebb adagokban, felcímkézve! Így csak annyit kell kivenni, amennyire épp szükségünk van. A mélyhűtőbe tétel előtt a legfontosabb, hogy a lehető leglégmentesebben csomagoljuk be az ételeket. A pörköltet, mártásokat, leveseket, töltött káposztát a legjobb, ha kisebb adagokba porciózzuk, hogy csak annyit tudjunk kiolvasztani, amennyire épp szükségünk van. Címkézzünk! Ki tud megjegyezni ennyi ételt, hogy mikor került be a hűtőbe/fagyasztóba, igaz? Előzzük meg a fejtörést, és amikor elrakjuk, rögtön ragasszunk is rá egy címkét, amire felírjuk a dobozolás dátumát és ha nem egyértelmű, azt is, hogy mi van benne. Érdemes a régebbi dolgokat előrébb helyezni a hűtő- és a fagyasztó polcon is, hiszen az „amit látunk, azt fogyasztjuk” elve a legtöbbünknél érvényesül. Ami hátul van eldugva, azt nagy eséllyel csak később fogjuk megtalálni. Addigra pedig lehet, hogy már megromlik.
Helyes Kiolvasztás: A kiengedés helyes módja: a fagyasztóból a hűtőbe kell helyezni az ételt, mert így tudjuk kontroll alatt tartani a csíraszámot (ha a mosogatóban vagy a konyhapulton engedtetjük ki, akkor lehet, hogy az étel belül még fagyos, de a külső felülete már 20 fokos is lehet, ami már kedvező a kórokozók elszaporodásához).
Visszafagyasztás Tilalma: Felengedett élelmiszert nem szabad visszafagyasztani, mert minden egyes kiengedéssel nő a csíraszám, többszöri visszafagyasztás esetén már nem tudjuk realizálni a fagyasztás előnyeit. Amit már egyszer kiolvasztottunk, tilos újra lefagyasztani!
Fagyasztás Mibenléte: Technikailag bármit le lehet fagyasztani, de attól, hogy ez lehetséges, még nem jelenti azt, hogy egészséges is. A felengedés utáni eredmény az, amit figyelembe kell venned. Fagyasztás során ugyanis a víz kitágul, és bizonyos tárgyak sejtszerkezete felrobban, ami vízzel átitatott, átázott és őszintén szólva ehetetlen élelmiszereket eredményez.
Nem ajánlott fagyasztani:
- Sült ételek: Lehűlés után a sült ételek íze megváltozik. Fagyás után a jégkristályok behatolnak az ételbe, és elzárják a nedvességet.
- Keményítővel sűrített szószok és mártások: A kukoricakeményítő hidrofil molekulákat tartalmaz, amelyek minden folyadékot felszívnak, amit csak tudnak. A fagyasztóban tárolt molekula szerkezete teljesen más lesz, amint kivesszük.
- Majonézalapú ételek: Az olajos emulgeált szószok és fűszerek (például a majonéz) a fagyasztóban szétválnak alkotóelemeikre, és lebomlanak.
Zöldségek fagyasztása: Fagyasztás előtt a főtt zöldeket szűrd le! A felesleges folyadék fagyáskor kikristályosodhat, és nem tesz jót a fagyasztódnak. Mielőtt a zöldségeket egy cipzáras zacskóba tennéd, nyomd ki a levegőt belőle. A zöldeknek 10-12 hónapig kell elállniuk a fagyasztóban. Hűtőszekrényben a zöldségek a folyadékkal együtt tárolhatók. Hűtőszekrényben a főtt leveles zöldek 3-4 napig tárolhatók.

Konténerek és Tárolási Megoldások
A megfelelő tárolóedények kiválasztása szintén fontos szerepet játszik az élelmiszerek frissen tartásában.
Viaszpapír: Itthon talán kevésbé népszerű, de a fagyasztóban való hosszú távú tároláshoz jó alternatíva.
Alufólia: Sokan letakarják a tárolóedényeket vagy tányérokat fóliával, és a hűtőszekrénybe helyezik őket ideiglenes tárolás céljából, ám ez nem túl jó megoldás. Így ugyanúgy elszaporodnak a baktériumok.
Méhviasz fólia: A műanyag fólia környezetbarát alternatívája. Komposztálható, biológiailag lebomlik, és megfelelő használat mellett akár egy évig újrahasznosítható.
Műanyag zacskó: Habár elveinkkel szembe megy, a cipzáras táskák különböző méretűek lehetnek, és többször felhasználhatók.
Műanyag vagy üveg? Ez a 10 milliós kérdés. A műanyagok általában mikrohullámú sütőben használhatók, könnyen szállíthatók, és úgy tervezték őket, hogy távol tartsák a nedvességet és a levegőt. Idővel azonban nehezebbé válhat a tisztításuk, a szag megmaradhat, és sokkal gyorsabban tönkremehetnek, mint más típusú tárolóedények. Az üvegtárolók szivárgásmentesek, fagyaszthatók, sütőben és mikrohullámú sütőben is használhatók, de sokkal nehezebbek és drágábbak. Fontos, hogy a tárolóedények addig használhatók, amíg kopás, elszíneződés vagy fizikai meghibásodás jeleit nem mutatják. Megfelelő tisztítás mellett a műanyag edények több mint egy évig is kitartanak eredeti állapotukban.
Jól zárható dobozok: A legcélszerűbb, ha nem a fazékkal együtt rakjuk át a hűtőbe (már csak a helykihasználás miatt sem), hanem gondosan bedobozoljuk őket, amihez ideálisak az átlátszó, jól zárható, vákuumtároló edények. Ezekben lassabban zajlik az oxidáció folyamata, így tovább frissek maradnak az ételek. Természetesen a sima tároló dobozok is megfelelőek, ezekben azonban maximum 2-3 napig állnak el a maradékok, így, ha ennél hosszabban szeretnénk megóvni őket, akkor minél előbb tegyük át a fagyasztóba. Ez alól kivétel a töltött káposzta, ami egy hétig is kibírja a hűtőben.
Általános Élelmiszerbiztonsági Tanácsok
Az élelmiszerpazarlás és az ételmérgezés elkerülése érdekében fontos a tudatos tervezés és a helyes kivitelezés.
2 órás szabály: Általános szabály, hogy az étel kihűlését követően 2 órán belül hűtőbe kell tenni. Ha ez elmarad, további 2 órán keresztül fogyasztható, de 4 óra elteltével a legtöbb ételt már nem ajánlott megenni. Az epidemiológus szerint a szendvicseket, salátákat is, illetve minden más olyan élelmiszert, melyben gyorsan romló hozzávaló található, ki kell dobni, ha két óránál többet volt szobahőmérsékleten, de akár hamarabb is, ha nagyobb melegnek, például közvetlen napsütésnek volt kitéve.
Hűtőrendezés: A fizika törvényeinek megfelelően, a hűtőben sem azonos a hőmérséklet mindenhol. Erre akkor, ha tömve van minden földi jóval, különösen érdemes odafigyelni. A vajat és a tojást a felső rekeszekbe tegyük, majd alá a csokit és a majonézt, ketchupot és az italokat. A felső polcon a sajt, a lekvár, a füstölt hús van jó helyen, középre a tejet, joghurtot, túrót, alulra mehetnek az érzékeny, romlandó ételek, például a hal vagy a húsok.
Fedő használata: Biztosan mindenkivel előfordult már, hogy lustaságból fedő nélkül tett be valamit a hűtőbe. Ez, ha csak egy-két órától van szó, nem akkora probléma, ám, ha napokig áll a hűtőben, akkor előbb csak az íze megy tönkre, majd maga az étel is. Minden tartósabb egy-egy jól zárható dobozban, de ha ilyenből nem áll elég rendelkezésünkre, vagy egyszerűen nincs kedvünk ide-oda pakolászni az ételt, akkor fedjük le egy tányérral vagy alufóliával, esetleg szupertrendi szilikontetővel az edényünket.
Élelmiszerek, amik nem valók hűtőbe: Paradicsom, dinnye, krumpli, hagyma, citrusok - nem valók a hűtőbe, kivéve, ha már meghámoztuk, félbevágtuk.
Áttekinthetőség: Előfordul, hogy a hűtő- vagy a kamrapolc sarkában találunk egy-egy felismerhetetlenségig összeaszott, barnás-zöldes színben úszó izét, ami valaha étel lehetett, ám megfeledkeztünk róla, és az csendben megszűnt fogyasztható lenni. Ezért praktikus, ha minden nagybevásárláskor, mielőtt bepakolnánk a frissen vett dolgokat, a régebbieket előbbre soroljuk, hogy hamarabb - időben - elfogyjanak. A régebbi gyümölcs, zöldség, bontott felvágottas tálca, sajt kerüljön felülre, a frissáru hátrébb.

Kenyerek és pékáruk tárolása: A sütik és pékáruk tovább elállnak akár szobahőmérsékleten is, mint a főtt ételek. Ezeket a finomságokat csak a kiszáradástól és a penészedéstől kell óvni. Ha van spejzünk, ahol hűvösebb van, akkor ott is tarthatjuk. Ha kenyérfélékből maradt ránk túl sok, szeletelve ezek is mehetnek a mélyhűtőbe. Sütőben vagy kenyérpirítóban megsütve akár hetekkel, hónapokkal később is ismét finom ropogósak és puhák lesznek. Ha szobahőmérsékleten szeretnénk a pékárut minél tovább frissen tartani, a legfontosabb, hogy először vászonkendőbe vagy vászonzsákba, majd ezután műanyag zacskóba csomagoljuk. A kendőt és a zsákot háromnaponta cseréljük tisztára. A házi kenyér nem tartalmazza azokat a tartósítószereket, amelyek megakadályozzák, hogy olyan gyorsan penészedjen, mint a bolti. A 2 napon belül el nem fogyasztott kenyér tárolásának legjobb módja a fagyasztás.
Mindig ellenőrizzünk: Akármennyire is körültekintően járunk el, előfordulhat, hogy mégis megromlik valami. Ezért lényeges, hogy fogyasztás előtt minden esetben szagoljuk és kóstoljuk meg az ételt. Ha furcsa az illata vagy az íze, vagy bizonytalanok vagyunk, inkább ne együk meg!
Véleménye szerint könnyen előfordulhat, hogy valaki szinte soha nem lett beteg hasonló ok miatt, kockáztatni azonban nem szabad, hiszen az immunrendszer bármikor lehet olyan legyengült állapotban, hogy ne tudjon védekezni a fokozott baktériummennyiség ellen. A helyes tárolással egészséges gyomrot és kevesebb maradékot garantálhatunk. Az egészséges és a fenntartható étrend sokszor kéz a kézben jár.