Az emberi tehetség és elhivatottság számos területen megmutatkozhat, legyen szó akár a művészetekről, akár a gasztronómiáról. Szabó Anita neve ezen a két, látszólag eltávodó, mégis mélyen összefonódó területen is felbukkan, többféleképpen gazdagítva a magyar kulturális és gasztronómiai életet. Ahogy a művészet a lélek tápláléka, úgy a gasztronómia az érzékeké, és Szabó Anita mindkét fronton kivételes munkát végez.
Oláhné Szabó Anita - A zenepedagógus és intézményvezető
Oláhné Szabó Anita egy sokoldalú és elhivatott személyiség, aki jelentős mértékben hozzájárul a magyar zeneoktatás fejlődéséhez. 1970. október 20-án született Debrecenben, és Nyírbátorban nevelkedett, ahol általános iskolai és zeneiskolai éveit is töltötte. Nővére nyomdokaiba lépve már hatévesen hegedülni kezdett, és hamar kiderült, tehetséges is ezen a hangszeren. A zene iránti elkötelezettsége már gyerekként megmutatkozott, amikor dalokat kezdett írni. Kezdetben versek megzenésítésével foglalkozott, majd saját gondolatait, érzéseit próbálta meg dalokba foglalni.

Tanulmányai és Pályafutásának Kezdetei
1994-ben felvételt nyert a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskolába, majd felsőfokú tanulmányait szintén Debrecenben végezte, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán. A diploma megszerzése után, főiskolai tanárai biztatására Budapesthez közeli zenetanári álláshelyet keresett pedagógusi pályafutásának megkezdésére. 1994-ben egy hirdetés alapján talált rá Pilisvörösvárra. Apai ágon rátkai német nemzetiségi családból származván, szinte sorsszerű volt, hogy éppen Pilisvörösvár lett az első, és az eddigi egyetlen munkahelye. A pilisvörösvári zeneiskola tanáraként kezdetben a legnagyobb kihívást a vonóstanszak újraépítése jelentette számára. Szakmai munkája elismeréseként meghívást kapott a portugáliai Concurso Internacional Cidade do Fundao nemzetközi klasszikus zenei verseny hegedűzsűrijébe, ahol számos amerikai és európai művésszel dolgozhatott együtt. 1998-tól 2002-ig, második gyermeke születéséig hegedűtanári munkája mellett az igazgatóhelyettesi feladatokat is ellátta a zeneiskolában. 2005-ben közoktatási vezetői diplomát szerzett.
A Cziffra György Alapfokú Művészeti Iskola Igazgatója
Az Oláhné Szabó Anita által vezetett Művészeti Iskola országos szinten is kimagasló szakostanári ellátottsággal, állandósult növendéklétszámmal és lelkes, támogató szülői háttérrel büszkélkedhet. Igazgatónő munkájának gyümölcse egy innovatív, lelkes tanári gárda és egy jó csapatszellem, ami megtartó erő, és vonzó mindenki számára. Igazgatói és hegedűtanári munkája mellett gyakorló muzsikus is. A mára már városi szintű, közkedvelt és népszerű karácsonyi zeneiskolai koncert egyik állandó szervezője és szereplője. Jelenlegi zenekarát, a Gyémántpolgárt már több ízben hallhatta a pilisvörösvári közönség. Mind zenepedagógusként, mind vezetőként lelkiismeretesen, példaértékű szorgalommal, s alázattal látja el feladatait. Növendékeit a zene szeretetére neveli. Fontos számára, hogy tanítványai sikerélményben részesüljenek, ezért a hegedűtanszak átszervezése után két évvel létrehozott egy kis vonószenekart is.
Térségi és Nemzetközi Kulturális Hozzájárulás
Fontosnak tartja a térség oktatási és kulturális értékeinek összefogását. Támogatója és kezdeményezője a térségi szintű rendezvényeknek. Az ő kezdeményezésére indult el a Művészeti Iskolák Találkozója, melynek keretében a járásban működő művészet-oktatásban érdekelt iskolák találkoznak évente, és mutatják be legkiválóbb alkotásaikat, produkcióikat. Szintén egyik elindítója az Udvari Vigadalom elnevezésű rendezvénynek, melynek az igényes szórakozás, szórakoztatás az egyik fő célja, s az ő nevéhez fűződik az Ifjúsági Fúvóstalálkozó és a Hangliget énekverseny megszervezése is. A térségi zenei találkozón kívül nemzetközi zenei találkozók szervezésében is aktívan részt vesz. Ezek közül a 2011-ben indult Trina-rendezvénysorozat a legjelentősebb, melynek keretében három testvértelepülés: Gerstetten (német), Cebazat (francia) és Pilisvörösvár (magyar) zeneiskoláinak egyesített fúvószenekara, a TRINA Orchestra évente egyszer egy hetet közösen gyakorol, s az adott évben házigazda testvérvárosban koncertet ad. Pilisvörösvár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 154/2017. (IX. 07.) Kt. sz. határozatával Pilisvörösvárért emlékérmet adományozott Oláhné Szabó Anita hegedűtanár, a Cziffra György Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója részére több évtizedes kiemelkedő zenepedagógusi és intézményvezetői munkájának elismeréseképpen.

Szabó Anita - A táncpedagógus és bajnok
A művészetek másik ágán, a tánc világában is találkozunk Szabó Anitával, aki a szegedi Forma Alapfokú Művészeti Iskola táncpedagógusa, standard világbajnok. Ő nem csak a lépéseket tanítja meg, hanem a mozgás örömét és a kifejezés szabadságát is. Türelmes, figyelmes, mindig mosolygós, és minden egyes óra élmény vele. Ez a Szabó Anita egyike azoknak a személyiségeknek, akiket a "Legszegedibb Szegediek" 2025-ös évadának közönségszavazásán a "Legszegedibb Tanító" kategóriában jelöltek. Ez az óriási online közönségszavazás, amelyen 100%-ig a szegediek döntik el, hogy kire legyen büszke a Napfény Városa. A jelöltekre már több mint 40 ezer voks érkezett, ami a közösség aktív részvételét mutatja a helyi értékek elismerésében.

A Legszegedibb Tanító Kategória
A "Legszegedibb Tanító" kategória a "Legszegedibb Szegediek" közönségszavazásának legújabb része. Itt 12 olyan ember található, akik példaként állnak a szegediek és a diákok előtt. A jelöltek között olyan nevek szerepelnek, mint Fogas Ottó, Orbán Hedvig, Medgyesi Konstantin, Dr. Dr. Majó-Petri Zoltán, Herbertné Auth Adél, Ördögh Márton, Dr. Dr. Garamhegyi Ábel, Tombácz Hajnalka, Dr. Prónay Szabolcs, Dr. Dr. Zakar Péter, Pusztai Virág és természetesen Szabó Anita. Mindannyian kiemelkedő munkát végeznek a saját területükön, és hozzájárulnak Szeged szellemi és kulturális fejlődéséhez. A szavazás december 4-ig tart, és a Boutique Optique és a Prágai Látszerészet a projekt főszponzorai.
Szabó Anita - A gasztronómiai tábor oktatója
Egy másik Szabó Anita névvel is találkozunk a gasztronómia világában, mint a cukrász, a szakács és a pincér szakmák megismertetésére irányuló tábor egyik oktatója. A tábor célja, hogy játékos formában bevezesse a gyerekeket ezekbe a mesterségekbe. A résztvevők mindennap szorgosan készítették együtt a reggelit, az ebédet és az uzsonnát az iskola tankonyhájában és a cukrászkabinetben. A bázisul szolgáló pincérkabinetben nemcsak az elkészült finomságokat fogyasztották el együtt, hanem különböző frissítő koktélokat is készítettek. A nagyobb táborozók segítettek a kávéfőzésben is, hogy a kollégák lendületben maradjanak a vidám csapattal. A táborozók a korosztályuknak megfelelő részfeladatokat 3 csoportban végezték oktatóik és diákjaik segítségével.

Játékos tanulás és szabadidős tevékenységek
Amíg megfőtt, vagy éppen megsült az ebéd, volt alkalmuk mozogni és játszani is. Nagy kedvencnek számított a fűszerek, a zöldségek, a gyümölcsök és a koktélalapanyagok felismerése bekötött szemmel. Népszerűek voltak a „Just Dance” interaktív videojáték feladatai, a dinamikus ülőpárnához, illetve a nagy labdához kapcsolódó egyensúly gyakorlatok és persze a különböző akadálypályákon lebonyolított sorversenyek, de nem maradhatott el a foci és a kiütő sem. A kézműves foglalkozások egész héten vonzották a kicsiket. Hétvégére sikerült több séfsapkát is elkészíteni, de a kisebbek is csodás nyakláncokkal, karkötőkkel és gyűrűkkel tértek haza nap mint nap. A tábor zárónapján mindenki elkészítette a tortáját, melyet a saját kezűleg alkotott marcipán figurákkal díszítettek a gyerekek. A szülők bizalmát a kollégák és a segítő tanulók szeretettel, odafigyeléssel, sok mosollyal és vidámsággal hálálták meg. Hálás köszönet illeti minden, a táborban közreműködő oktatót: Hodosi Balázs, Szatmári Zoltán, Szabó Imre, Dr. Radóczné Kulcsár Ágnes, Szabó Anita, Szabó Monika, Tóthné Szarvas Zsuzsanna, Smuta Lilla, Tóthné Szabó Csilla, Gyulai Gáborné, Fóriánné Szentesi Ildikó, Himics Ágnes, Barócsi Klára, Nagy Balázs, Lévainé Suhaj Erzsébet, Polgári Zsolt. Lelkesen várják a következő turnusban, a július közepén érkező új kiskukta-jelölteket.

Egy Rekordkísérlet A Gasztronómiában
Bár a fent említett Szabó Aniták a művészet és oktatás területén jeleskednek, a gasztronómia világában is találunk egy figyelemre méltó eseményt, amely a magyar cukrászat kiválóságát mutatja be, és amelyben Gál Anita neve kulcsszerepet játszik egy monumentális alkotás elkészítésében. 2005. május 21-én Bogácson Csetneki László bogácsi cukrászmester vezetésével, Szabó Pál Venesz-díjas mestercukrász, az MNGSZ cukrász-elnöke, Surányi István mestercukrász, a Cukrász Ipartestület elnöke és Benke László mesterszakács jelenlétében egy 5 méter magas piramis alakú építményt építettek, amelynek polcaira több, mint 10 000 darab vegyes aprósüteményt helyeztek el. Ezzel elkészítették a legmagasabb és a legtöbb aprósüteménnyel feltöltött süteményes piramist. A tartópolcokat a lehető legközelebb rakták egymáshoz, hogy minél több sütemény elférjen rajta. A piramis tetejét egy 30 kg-os grillázsból készült cukorkulacs zárta, melyet Gál Anita vezetésével Körösladányban készítettek.

A Rekord Létrejötte és A Közreműködők
A sütemények tálcára helyezésében 10 fő segédkezett. Az előkészítő sátorban halmozták tálcára a sütiket, amelyek között a házilag készített sütemények száma 3368 darab volt. A Fornetti 8575 darab, a Gourmand Cukrászat 340 darab, Surányi István 300 darab süteménnyel járult hozzá a rekordhoz. A piramisra végül 12583 darab sütemény került, ami igazi csapatmunkát és precizitást igényelt a résztvevőktől. Ez az esemény is jól mutatja a magyar gasztronómia kreativitását és a szakemberek elhivatottságát, akik képesek ilyen különleges és nagyszabású projekteket megvalósítani. A különböző Szabó Aniták és a gasztronómiai rekordok is azt bizonyítják, hogy a magyar tehetség és elhivatottság sokszínű formában gazdagítja közösségeinket és kultúránkat.