Túrós József, Vizoviczki László és az éjszakai élet alvilága

Budapest éjszakai életének látképe

A magyarországi szervezett bűnözés történetének egyik legvitatottabb és legkomplexebb fejezete Vizoviczki László, az „éjszaka császára” körüli események sora, amely a fővárosi vendéglátásban és a hatósági korrupcióban egyaránt mély nyomokat hagyott. Vizoviczki birodalmának felemelkedése és bukása, valamint a vele kapcsolatos perek és személyek - mint például Túrós József - rávilágítanak a 90-es évektől a 2010-es évekig tartó időszak alvilági összefonódásaira, a rendőrség, a titkosszolgálatok és a politika közötti homályos kapcsolatokra. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk ezen események legfontosabb aspektusait, különös tekintettel Túrós József szerepére, valamint a Vizoviczki-ügy hátterében álló nagyobb hálózatra és a peres eljárások alakulására.

Túrós József és a belvárosi teraszok esete

Túrós József neve kiemelten fontos szerepet kapott Vizoviczki László ügyében, mint az egyik belvárosi terasz ügyvezetője. Egy interjúrészletből kiderült, hogy Túrós József rajta keresztül üzent Vizoviczki Lászlónak, amíg a "főnök" nem viszi be a pénzt, addig nem tudnak kinyitni. Ez a kijelentés Rogán Antal, akkori V. kerületi polgármester és későbbi kabinetminiszter személyével hozható összefüggésbe, ugyanis Rogán csak Vizoviczkivel volt hajlandó találkozni, mást nem fogadott. A "főnök" azonban elég elfoglalt volt, így nem volt ideje azonnal Rogánhoz sietni - derült ki az N1TV felvételéből.

Az eset rávilágít a belvárosi vendéglátóhelyek, különösen a teraszok működési engedélyeinek bonyolult és feltehetően korrupciós mechanizmusára. Az, hogy egy ügyvezetőnek „pénzt kellett bevinnie” a nyitáshoz, és ez csak Vizoviczki közvetítésével volt lehetséges, arra utal, hogy a kerületi vezetés és az éjszakai élet „ura” között szoros, pénzügyi alapú kapcsolat állt fenn. A kenőpénzek rendszere és a politikai kapcsolatok Vizoviczki birodalmának alapköveit képezték, lehetővé téve számára, hogy hosszú éveken át szinte érinthetetlen legyen a főváros szívében.

A Miniszterelnöki Kabinetiroda azonnal reagált a vádakra, arctalan hazugságnak nevezve a videón szereplő állításokat, és azonnali feljelentést tettek. Vizoviczki László is megszólalt ügyvédjén keresztül, tagadva, hogy valaha is találkozott volna Rogán Antallal, és szerinte minden ezzel ellentétes hír a félreértés, butaság vagy rosszindulat tragikomikus terméke. Ezzel Rogán és Vizoviczki egybehangzóan tagadták a kapcsolatot.

Rogán Antal

Vizoviczki László felemelkedése és a Vizó-birodalom

Vizoviczki László az elmúlt több mint 15-20 évben sok riválisa lett az éjszakában, s a meghallgatott tanúk több fontos adalékkal szolgálnak arról, miként nőhetett monumentálisra a fővárosi Vizó-birodalom. Vizoviczki Lászlót már a 80-as évek végétől ismerték. Akkoriban taxisként dolgozott a Randevú diszkónál, később striciként dolgozott a kocsisoron. Utána nyitotta meg a Red Palace kuplerájt Erzsébeten, ezért ő börtönbe is került, 6 hónapig volt bent. Későbbiekben, 1991-ben megnyitotta a Dolce Vita nevű night klubbot, és így lett riválisa például Surnyák Mihály. A későbbiekben elkezdte megszerezni a Váci utca és a környéki utcák vendéglátó egységeit.

Vizoviczki monumentális birodalma az agresszív terjeszkedésre, a hatósági kapcsolatokra és a riválisok ellehetetlenítésére épült. Az éjszakai életben közismert volt Surnyák és Vizoviczki ellentéte. Surnyák bevállalós, trükkös csibész úgy döntött, nem hajlik meg a Vizó-birodalom nagysága előtt, miután az egyébként „lehúzós” bárját már a 90-es évek elején nyitotta meg, amikor Vizó még taxisként kereste a kenyerét.

Surnyák szerint Vizoviczki 2000-ben azt mondta neki, hogy két héten belül cipősbolt lesz a Tropical bár helyén. A White House-t azonban sikerült Vizoviczkinek bezáratnia, Surnyák elmondása szerint nemzetbiztonsági okokból (!). Főként hatósági eljárások útján törekedett riválisa a Tropical bezáratására. Azt állította, hogy 1995-től kezdődően erősödtek az ellenőrzések, amikor is naponta kétszer is megjelentek nála egyenruhások, jórész főidőben: éjjel 11 és hajnali 4 óra között. Általában ilyenkor igazoltatták a vendégeket és a személyzetet.

Vizoviczki mögött a Magyarországon a 90-es évek elején gyökeret eresztett orosz maffia állt. Vizoviczkit egy darabig az Aranykéz utcában felrobbantott Boros Tamás „oroszai” védték, és az üzletember jóban volt Szemjon Mogiljevics rettegett végrehajtó emberével, Igor Korollal is. Surnyák azt fejtegette, hogy az oroszoknak azért kellett Boros és a többi rendőrspicli, köztük Vizoviczki, hogy rajtuk keresztül be tudjanak épülni a magyar rendőrségbe. Vizó emellett azért számított még az éjszakában „támadhatatlannak”, mert olyan titkosszolgálati kapcsolatai voltak, „akiktől a rendőrök is féltek”, és ezek a „nemzetbiztonsági tisztek úgy ugráltak, ahogy ő akarta”.

Vizoviczki agresszív terjeszkedésére rámutatva megemlítette a vállalkozó jobbkezének, a nemrég tanúvédelmi programba felvett Varga Istvánnak a Fontana bár előtti összeszurkálását is, amire szerinte szintén Vizoviczki adott utasítást. De az ügyet a korrupt rendőrség „eltussolta”. Mint vallomásában fogalmazott, ezen ő persze nem csodálkozott, mert a „belváros állam az államban”, ott a rendőrség minden egyes bűncselekményt „elsimít”.

A Vizoviczki-ügy és a Portik-szál

Portik Tamás

Vizoviczki letartóztatása után párhuzamosan indult meg a Portik Tamás elleni nyomozás is, amely a 90-es évek szervezett bűnözésének számos megoldatlan ügyét igyekezett felgöngyölíteni. A rendőrségen ekkor már évek óta tudták, hogy Vizoviczki a kilencvenes években segíthetett tisztára mosni Portik olajos milliárdjait. Vizoviczki viszont nem akarta segíteni a Portik elleni nyomozást.

Horváth András, a Nemzeti Védelmi Szolgálat főigazgató-helyettese 2012 elején találkozott Vizoviczki Lászlóval, hogy rávegye, valljon Portik ellen. Horváth Portik ellen nyomozott, és a fülébe jutott, hogy Vizoviczkinek érdekellentéte lehet az olajmaffiózóval. A tábornok szerette volna rávenni Vizoviczkit, hogy valljon Portik ellen, mert azzal egészen biztosan elkaphatta volna az energolost. Vizoviczki óvatlanul leleplezte a rendőrségi kapcsolatait Horváth előtt, és ha ez nem lett volna elég, még meg is sértette a tábornokot. Öt hónappal később, 2012. május 31-én letartóztatták Vizoviczkit.

A Vizoviczki és Portik ellen induló nyomozások több szempontból is sokat használtak a Fidesz vezető köreinek. A nyomozások hátterében kivétel nélkül az újonnan felállított NVSZ és a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) állt. A rendőrség a nyomozások miatt begyűjthette az összes bizonyítékot és hivatalos iratot, ami az olajozások idején meg 90-es évek nagy maffialeszámolásaiban és a budapesti vendéglátós-háború ügyeiben keletkezett.

Az ügyészség mindenáron szerette volna elérni azt is, hogy Vizoviczki tanúskodjon a Portik Tamás ellen zajló perekben, és adjon át Portikra terhelő információkat. Tekintve, hogy valószínűleg már Horváth András dandártábornok is ezzel kereste meg 2012 elején, Vizoviczki 4 teljes évig ellenállt a nyomásnak. Vizoviczki végül 2016 márciusában megtört, és bevitette magát az Aranykéz utcai robbantás tárgyalására Portik ellen tanúskodni. Később még a bíró is utalt arra, hogy a vallomástételkor kicsit kilógott a lóláb, hiszen Vizoviczki korábbi vallomásaiban folyamatosan tagadta, hogy bármi köze lenne Portik Tamáshoz, márciusban viszont, mikor már kisebb-nagyobb megszakításokkal 4 éve volt előzetesben, hirtelen rájött, hogy mégis ismeri Portikot, és tanúskodni is tud ellene.

A politikai összefonódások és Rogán Antal neve

A magyar Országház és a belváros látképe

A Vizoviczki-ügyben a politikai kapcsolatok, különösen az V. kerületben, kiemelten fontosak voltak. Rogán Antal, aki 8 évig volt az V. kerület polgármestere, tagadja, hogy köze lenne Portikhoz, és nem ismerte el azt sem, hogy kapcsolatban állt volna Vizoviczki Lászlóval, vagy az ő strómanjaival. Azonban a 444.hu által készített cikksorozat másra is utal. Kitértek többek között arra is, hogy a diszkópápa birodalma sok szálon kötődött az V. kerületi önkormányzathoz. A laphoz eljutott beszámolók szerint lefizették a jegyzőt, Rónaszéki Lászlót, aki évekig dolgozott Rogánnak is. A 444 továbbá úgy tudja, hogy Vizoviczki élettársának Szebellédi István, Rogán kerületének könyvvizsgálója segített volna külföldre menekíteni a Vizoviczki-vagyon egy részét.

Portik Tamás többször is beszélt arról bíróság előtt, hogy ismeri Rogán Antalt, és egy alkalommal még át is adott neki 10 millió forintnyi eurót, cserébe azért, mert segített áron alul ingatlanokat szerezni az V. kerületben. Rogán Antal soha, sehol nem találkozott Portik Tamással, se házibulin, se máshol - reagált a Miniszterelnöki Kabinetiroda. Azonban később előkerült egy felvétel, amin Portik Tamás látható, a háttérben pedig ott mosolyog Rogán Antal is. Bármilyen hihetetlen, a Miniszterelnöki Kabinetirodának erre is volt magyarázata: a fotó nem bizonyít semmit, mert Rogán sok nyilvános eseményen vesz részt, ahol bárki a közelébe férkőzhet. A felvétel egyelőre még önmagában legfeljebb az a tényt bizonyítja, hogy volt olyan esemény, valószínűleg valamelyik belvárosi mulatóban, melyen mindketten ott voltak.

A Jobbik-közeli csatorna több órás beszélgetést rögzített a maffiózó bizalmasával, amiben a korábbi V. kerületi polgármester, Rogán Antal és Vizoviczki személyes kapcsolatáról van szó. A nő állítása szerint minden szezon elején négymillió forint kenőpénzt kellett fizetniük azért, hogy a belvárosi teraszok kinyithassanak.

Rogán-Portik csörte: Juhász Péter ebédelni hívta Polt Pétert

A Hajógyári-sziget és a birodalom bukása

Vizoviczki letartóztatása után kiéleződött az ellentét F. Noémi családja, és a cégbirodalom kiadásainak ellenőrzésével foglalkozó D. Lucia között. Vizoviczki az első hónapokban többször üzent, hogy D. Lucia maradjon irányító szerepben és segítse a munkáját két testőr, akiket termetük miatt mindenki csak „szekrényeknek” nevezett. A vállalkozó azt szerette volna, ha D. Lucia irányítja tovább a Hajógyári-sziget bevételeit és a diszkók életét. F. Noémi családja viszont mindenképp el akarta távolítani D. Luciát, aki korábban többször megvádolta a családtagokat azzal, hogy lopják a főnök pénzét. D. Lucia ugyanilyen vádakat hozott fel a legtöbb üzletvezetővel szemben, és emiatt nem volt kedvelt ember a cégcsoport dolgozói közt. A cégcsoport irányítását a telefonlehallgatások szerint D. Lucia kiszorítása után F. Noémi anyja, N. Erika vette át.

Az anyós irányításával F. Noémi az V. kerületi könyvvizsgáló, Szebellédi István segítségével megpróbálta külföldre menekíteni a megmaradt Vizoviczki-vagyon egy részét, de N. Erika olyan pénzeket is biztonságba akart helyezni, amiket a család még Vizoviczki elől is titkolt. N. Erika és élettársa például úgy adott el egy badacsonytomaji nyaralót egy régi ismerősüknek, hogy az adásvétel előtt ők utalták át a vevőnek a nevetségesen alacsony vételárat, amit aztán a vevő hivatalosan kifizetett nekik. A házban N. Erikáék holmijai maradtak, és a vevő kulcsot sem kapott az ingatlanhoz.

A Hajógyári-sziget diszkóinak bérleti jogát Vizoviczki családjától 2013 elején hivatalosan Horváth Sándor cége, a Leitzo Hungary vette át. Horváth korábban dolgozott Vizoviczkinak, VIP-menedzser volt több diszkóban a szigeten. Az új üzemeltető tiszta neve és a reklámkampány megnyugtatta az embereket, 2013 májusában és júniusában újra sorok kígyóztak a Hajógyári sziget bejáratánál. Ez az idill egészen 2013. július 15-ig tartott, amikor Horváth Sándor meghalt. A Bors azt írta, hogy a halála előtt Horváthnak négy napig komoly gyomorpanaszai voltak, hasmenéssel, hányással. A férfi a lap szerint orvoshoz is hiába ment, nem tudtak segíteni rajta. Horváth halála után Vizoviczki élettársa vette át Horváth cégének irányítását. F. Noémi hivatalosan 2013. július 26-tól lett a Leitzo Hungary Kft. ügyvezetője.

Az ítéletek és a peres eljárások

Bírósági tárgyalás illusztráció

Vizoviczki László ellen 2012 vége óta két eljárás folyik, de sem a vesztegetés, sem az adócsalás ügyében nem született még elsőfokú ítélet sem. A bíróság tizennégy vádlott esetében hozott ítéletet, közülük nyolcan volt rendőrök, hatan polgári személyek. A bűnszervezetben elkövetett vesztegetések, titkos adatok kiszivárogtatása, lőszerrel való visszaélések miatt február 9-én kilenc vádlott kapott elmarasztaló ítéletet.

Vizoviczki Lászlót 2017. április 28-án hét év börtönre és több mint 600 millió forintos vagyonelkobzásra ítélte a Fővárosi Törvényszék első fokon vendéglátóipari tevékenységgel összefüggő költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt. A Fővárosi Ítélőtábla 2018. november 15-én jogerősen kilenc év szabadságvesztésre súlyosbította Vizoviczki László büntetését, valamint tíz évre eltiltotta a vendéglátó-ipari tevékenységtől, és 618 millió forintos vagyonelkobzást rendelt el. A másik ügyben 2020. június 18-án hét év fegyházbüntetésre ítélték Vizoviczki Lászlót bűnszervezetben elkövetett vesztegetés miatt.

Az ítélethirdetésen jelen lévő dr. G. Imre kapcsán a kényszerintézkedést rögtön végre is hajtották. A további 7 elítélt személy közül 2024. december 13-án K. Attilát, H. Lajost és dr. K. Tamást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda és a Nemzeti Védelmi Szolgálat munkatársai a lakóhelyükön, illetve annak közelében fogták el. Az ítélet jogerőssé válása után, annak végrehajtása alól a korábban Vizoviczki László belső köréhez tartozó H. Imre megpróbálta kivonni magát. A felderítő munka eredményeként H. Imrét az ítélet kihirdetését követő 36 órán belül, 2024. december 14-én délután Budapesten, az I. kerületben egy vendéglátó egységben fogták el.

A bíróság úgy határozott, hogy a fegyházbüntetésre ítélt személyekkel szemben a szabadságvesztés rögtön foganatosítható. Emellett minden vádlott ellen vagyonelkobzást is elrendelt a hatóság, a vesztegetésként elfogadott pénz miatt van, akitől 110 milliós értékben foglaltak le ingatlant, üzletrészt, autót és motorkerékpárt. Négyen kaptak mellékbüntetésként olyan ítéletet, amivel lakóházaikról is lemondhatnak, emellett fejenként a 4-6 millió forintos bűnügyi költséget is meg kell téríteniük.

V. István, aki a 2020-ban hét év fegyházbüntetésre ítélt Vizoviczki László testőre volt, és az ő vallomása alapján ítéltek el rendőri vezetőket is, 62 éves korában meghalt. V. Istvánt ugyanaznap tartóztatták le, mint magát Vizoviczkit, ám a diszkópápával ellentétben őt néhány hét múlva kiengedték, aminek a Blikk szerint köze lehetett ahhoz, hogy V. István vallomást tett. A portál arról is beszámolt, hogy sokan nem örültek V. vallomásának, a férfi több fenyegetést is kapott, ami miatt rendőrök hada védte egy ideig a Pest megyében található házát. V. István a per folyamán többek között beszámolt arról is, hogy miként vesztegette meg Vizoviczki Rónaszéki Lászlót, aki akkor az V. kerület jegyzője volt.

Az orosz maffia szerepe a magyar alvilágban

Orosz maffia szimbólumok

Az 1990-es évek a rendszerváltás mellett a szervezett bűnözés előretörésével jártak Magyarországon. Megjelentek az egykori Szovjetunióból hazánkba érkező, a posztszovjet utódállamok kormányaival vagy akár titkosszolgálataival, de legalábbis korrupt politikusaival, rendőreivel jó kapcsolatot ápoló oroszajkú gengszterek. Surnyák Mihály, Vizoviczki egyik legrégebbi riválisa, vallomásában azt fejtegette, hogy az oroszoknak azért kellett Boros és a többi rendőrspicli, köztük Vizoviczki, hogy rajtuk keresztül be tudjanak épülni a magyar rendőrségbe.

Surnyák szerint Vizoviczki erőszakos terjeszkedését az oroszok finanszírozhatták, ugyanis Boros Tamás „oroszai” védték, sőt az éjszaka császára jóban volt Szemjon Mogiljevics rettegett végrehajtó emberével, Igor Korollal is. Szűcs Attila befenyítése mögött is Vizoviczkiék és az oroszok álltak, amikor egy rakétát lőttek be a vállalkozó tulajdonában lévő Secret Night Club tetőterébe. A megijedt tulajdonosnak a szórakozóhelyen "ott pöffeszkedő" Seres Zoltán megemlítette, a további kellemetlenségek elkerülése céljából az oroszoktól kellene védelmet kérnie.

A magyarországi orosz maffiával egyébként a legkevésbé sem ellenséges viszonyt ápoló Seres fel is ajánlotta, hogy biztosítja a szórakozóhely védelmét. Surnyák vallomásában beszélt arról is, hogy Szűcs betámadása után Vizoviczkinek kezdett dolgozni, akit mindeközben ugyan "köröztek a rendőrök", de az oroszoktól kapott diplomata útlevelének is köszönhetően "szabadon jár-kel a Váci utcában".

Az alvilág bankáraként ismert Lakatos András, vagyis „Kisbandi” vallomása szerint a kokainban „utazó” Muskovics Gyula halála előtt Portik arra kérte őt: „…ha Muskovicsnak baja esik, segítsen az oroszokra terelni a gyanút - azt kell elterjeszteni az éjszakában, hogy Muskoviccsal minden bizonnyal az oroszok végezhettek valamilyen elszámolási vita miatt. Ez hihetőnek is tűnhetett, mivel az alvilágban mindenki tudta, hogy Muskovics védelmét valóban orosz és ukrán bűnözők biztosítják. Egészen pontosan Igor Korol, az egyik ismert orosz ajkú csapat főnöke.”

A "belváros: állam az államban" koncepció

A Váci utca, Budapest

A "belváros: állam az államban" kifejezés jól jellemzi Vizoviczki birodalmának működését. Surnyák Mihály elmondása szerint a belvárosban a rendőrség minden egyes bűncselekményt „elsimít”. Példaként említette, hogy felvétel van arról, hogy egy Szergej nevezetű orosz a fejéhez szorította a fegyvert, de „ez a felvétel sem érdekelte” a rendőröket, holott „az oroszok semmit nem tudnának elérni Pesten, ha nem segítenék őket az egyenruhások”. Így viszont „mindent megtehettek”, „leterrorizálhatták az éjszakai életet” - mondta Surnyák, majd hozzátette, ha érték is fenyegetések, egészen addig nem volt komolyabb bajban, amíg a korrupt rendőrök közbe nem avatkoztak.

Erre hivatkozva elmesélte, hogy egy Hornyák Zsolt nevű rendőr például havi egymillió forint védelmi pénzzel akarta lehúzni, az erről szóló videót be is vitte az ügyészségre, de legnagyobb meglepetésére a teljes vallomását „már másnap visszahallotta Vizoviczki embereitől”. A férfi értetlenségét fejezte ki, hogy a rendőrség miért „a maffia oldalán” áll.Ugyanebben a körben lett megemlítve a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) - idén augusztusban távozó - főigazgató-helyettese, Zsombok György is, aki akkoriban az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának főosztályát vezette. A volt főrendőrt szintén azzal vádolta meg Surnyák, hogy az orosz maffiának, valamint Vizó egyik kapcsolatának dolgozik. Szerinte az éjszakai életben ez nyílt titok volt, és Zsombok neve „tele volt kürtölve a városban”. Azt is állította, hogy az ezredes egyik besúgójának gyilkossági kísérletét is eltussolta, ráadásul a főrendőr „nem vette észre, hogy nem neki van téglája az alvilágban, hanem őt építette be az alvilág”.

tags: #turos #jozsef #vizovicki