
Böröcz Zsófia neve szinte egybeforrt a gasztronómia világával Magyarországon az elmúlt években, hiszen számos sikerrel és innovatív vállalkozással hívta fel magára a figyelmet. Pályafutása során a Konyhafőnök győzteseként szerzett országos ismertséget, majd a Cápák között című műsorban aratott páratlan sikert, megalapozva saját vállalkozása, a N'iceroll fagylalttekercsek jövőjét. Szakmai alázatát, céltudatosságát és folyamatos fejlődésre való törekvését mi sem bizonyítja jobban, mint a nemzetközi tapasztalatai és a gasztromentorálási tevékenysége.
A Gasztronómiai Utazás Kezdete és a Tanulmányok
Böröcz Zsófia szülei orvosok, így egy elvárásokkal teli légkörben nőtt fel. Mindig is fontos volt számára, hogy majd a gyermekei is olyan büszkék legyenek rá, mint ő a szüleire. Az angol nyelv ismerete és az utazások sokáig életcélként lebegtek a szemében, konkrét terve az volt, hogy egyszer majd szállodaigazgató legyen. Pályafutása a Budapesti Gazdasági Főiskolán indult, ahol Vendéglátó és Szálloda szakon nívó díjjal diplomázott 2008-ban, angol nyelven.

A felsőfokú tanulmányai során szerzett tudás és a korai szakmai tapasztalatok alapozták meg a későbbi sikereit. Három évig dolgozott a közétkeztetésben (Eurorest), ahol az iskolai gyakornoki program fél évét is töltötte. A fél év letelte után üzletvezetői állást ajánlottak neki, ahol lehetősége volt a tulajdonosokkal közösen ötletelni, és részt venni a fejlesztések végrehajtásában is.
Nemzetközi Tapasztalatok: Londontól San Sebastianig
A közétkeztetést hátrahagyva a nyílt vendéglátásban helyezkedett el egy gasztro vállalkozásban, ahol prémium alapanyagokkal dolgoztak, kiemelkedően magas színvonalon, komoly szakmai stábbal. Ekkor érkezett Segal Viktor séf kérdése, miszerint: nincs-e kedve Londonban dolgozni? A válasz egyértelműen igen volt, így indult másfél éves londoni története.

A londoni időszak kezdetben nehezebbnek bizonyult, mint gondolta. Otthon kellett hagynia mindent: a lakását, munkáját, családját. A szakmai és a hosszú távú elképzeléseit szem előtt tartva döntött végül mégis úgy, hogy belevág. Egy kikötése volt csak: hogy étel közelében dolgozhasson. Ez persze rögtön nem jött össze, hiszen egy bárba osztották be, de nem bánta. Kint volt, lett lakása, munkája, sikerült beilleszkednie. Három hónap elteltével azonban szerette volna előre lépni, így egyik reggel a lakásához közeli kedvenc kávézójában (Le Pain Quotidien) megkérdezte, hogy nem keresnek-e véletlenül embert? Szeretett a kávézóban dolgozni, ugyanakkor már nagyon vágyott rá, hogy egy korrekt szervízzel, finom borokkal kísért ötfogásos vacsorát szolgálhasson fel, kifinomultabb élményt nyújtva a vendégeknek.
Megakadt a szeme egy álláshirdetésen, amiben teljes személyzetet kerestek egy új Gordon Ramsay étterembe. Ezt a lehetőséget nagy balgaság lett volna kihagynia. Elment az interjúra, ahol azt mondták, hogy Ramsay új étterme majd csak szeptemberben startol, ekkor nyár eleje volt. Viszont egy másik éttermébe azonnal kellett ember, és visszajeleztek, hogy őt találták a legalkalmasabbnak a pozícióra, így akár már másnap kezdhetett. Tehát ismét egy komoly döntést kellett meghoznia, könnyen előfordulhatott volna, hogy két szék közül a pad alá essen. Végül elvállalta a pozíciót a Ramsay étteremben, felmondott a kávézóban, ahol idő közben már pályafőnök pozícióban dolgozott.

Három hónap után jött az értesítés, hogy felvették Spanyolországba az iskolába, így hazacuccolt Budapestre, majd rá egy hónapra már San Sebastianban volt. Kilenc hónapig járt iskolába, ahol spanyol nyelven folyt az oktatás. Ekkor még csak alap szinten tudott spanyolul, tehát a kezdeti nyelvi nehézségek leküzdése is egy plusz akadályt jelentett, de belevágott. A tanulás utáni vágy San Sebastianba szólította, ahol sikeresen elvégezte a Basque Culinary Center Innovatív Étteremvezetés mesterszakát spanyolul. Gyakorlati hónapjait a 3 Michelin csillagos Martin Berasategui azonos nevű éttermében töltötte a konyhán és a pályán. Embert próbáló, kemény időszak volt, de nem bánja egy percét sem. Megállás nélküli munkával és tanulással teltek a hónapok, de ki akarta hozni belőle a maximumot.

Visszatérés Magyarországra és a Gasztromentorálás
A spanyolországi tanulmányok után beütött a honvágy. Figyelemmel követte az itthoni gasztro világ eseményeit, és szerette volna részese lenni ő is, így hát a suli befejezése után hazaköltözött. Üzletvezetőként helyezkedett el egy étteremben. Az interjúja előtt elment kipróbálni a helyet, és összeírta minden észrevételét a kiszolgálással, ételekkel kapcsolatban, amit aztán az interjún prezentált is a vezetőség felé. Ez az újszerű hozzáállás meglepte őket, de tetszett nekik.

Szerinte nagyon sok apró dolgon múlik egy vendég számára az éttermi élmény. Fontos a lelkiismeretes és extra bánásmód, és itt nem kell nagy dolgokra gondolni. Ezen felül a tulajdonosi hozzáállást is kiemeli, fontos, hogy egy vezető a csapatának példamutatóan járjon elő. Két évig dolgozott velük gasztromentorként, és amit csak lehetett, közösen megvalósítottak, szép sikereket értek el. A váltások mögött mindig az állt, hogy ha sikerül az adott helyen a standardok betartása, követik és fejlesztik, amiket létrehoztak, akkor annak működnie kell. Nélküle is. Új helyek, vagy már meglévő helyek koncepcióját rakja össze A-tól Z-ig, és ez nagyjából le is fedi a gasztromentorálás lényegét.
Szerinte alap a vendéglátásban, hogy szeretni kell a vendéget, és mindig jobbat kell adni a tegnapi önmagunknál. A gasztromentor munkáit mindig kihívásként fogja fel. A közétkeztetésben, a nyílt vendéglátásban szerzett tapasztalatait és az aktuális külföldi trendeket behozva, igazi összetett feladatokat valósíthatott meg, aminek imádja minden percét. Mai napig is foglalkozik gasztromentorálással, ezidáig egy tucatnyi helynek segített összerakni a helyes koncepciót és ez alapján beindítani a projektet.
A Konyhafőnök: A Megmérettetés és a Győzelem

Böröcz Zsófi éltető ereje a taps, és nagyon fontosak számára a visszajelzések. A Konyhafőnök ötödik évadába nagyon szeretett volna bekerülni, vonzotta az újabb megmérettetés, és hogy a műsor új kapukat is megnyithat. Persze voltak félelmei is. Nagyon szerette volna megnyerni a versenyt, de ezzel párhuzamosan rettentően félt a presztízsvesztéstől, ha a győzelem netalán mégsem sikerülne. Végül 60 feladatot teljesítve megnyerte A Konyhafőnök ötödik évadát.
A verseny során számos emlékezetes pillanatot élt át. A fináléban Mátéval versenyeztek, ahol a zsűri végigkóstolta a finalisták ételsorát, leültek, hogy végigvegyék, mi is történt a verseny alatt Zsófival és Mátéval. Felidézték a legemlékezetesebb pillanataikat, a legjobb ételeiket és a legnagyobb mélypontjaikat is. Zsófi finálés menüsorát a zsűri nagy figyelemmel értékelte. A háromórás hajtás és folyamatos alkotás után jöhetett a zsűri és az ételek kiértékelése. Zsófi főzése nem sikerült feszültségmentesre, a főeleme és a desszertnek készülő panna cottája sem akart összejönni, ráadásul még Péter kérdezgetéseitől is teljesen befeszült. Gyuri, a lelkitársa és barátja segített neki a főzésben.
A csapatmunkában is megmutatkozott Zsófi határozottsága. Konyhafőnökként a sárga csapatban a győztesnek lehetősége volt egy embert egyeneságon a döntőbe juttatni, és Zsófi sok gondolkodás után magát küldte tovább. A piros csapatban is voltak feszült pillanatok, például Sovi és Emerencia hangos vitái, amivel már Zsófit is felhúzták. A konyhafőnök megpróbálta csitítani őket, de az üvöltözés így sem akart abbamaradni. Zsófi Sovinak azt is mondta: „Ne legyél már hímsoviniszta gyökér!” Ezek a pillanatok rávilágítottak a verseny alatti nyomásra és a karakterek közötti súrlódásokra.
A konyhafőnök | magyar feliratos előzetes
A győzelem utáni interjúban Zsófi könnyeivel küszködve mesélt az érzéseiről, a főzéséről és persze a 10 milliós nyeremény jövőjéről is. Később utazásra adta a fejét, Hódosi Máté után. A Gourmet Fesztiválon is részt vett, ahol Fördős Zé vezetésével szétnézhettek egy kicsit a neves gasztro eseményen, ahol a legjobbak legjobbjai kínálták az ínyencségeket.
A N'iceroll és a Cápák Között Siker
A Konyhafőnök előtt is működött már a thai fagyit áruló üzlete, a N'iceroll. Ahol nem mást tűzött ki maga elé, mint hogy a legjobb fagyit készítse, hiszen abból baj nem lehet. A N'iceroll továbbfejlesztéséhez és tervei megvalósításához azonban plusz tőkére volt szüksége. A fagyizóknál az időjárás a legnagyobb rizikófaktor, fel kell készülni a legváratlanabb fordulatokra is. Ő biztonsági játékosnak tartja magát, és mindent egy lapra sosem tett fel. Illetve szerinte fontos különbséget tenni pénz és a befektethető pénz között is. Bővülni akart, felmérte ennek tőkeigényét, és nem szerette volna felvenni hitelt.

Nagyon sokat készült a Cápák előtti szereplésre otthon. Egy álma vált valóra, mert végül négy cápa, összesen 40 millió forint befektetéssel szállt be a N'iceroll üzletébe. A műsor után 1000 százalékon pörgött, és nagyon jólesett neki a sok pozitív visszajelzés, amit nap mint nap kapott. Hosszú út áll még előtte, de bízik magában, a termékében, teljes vállszélességgel mellette áll, ez így már önmagában fél siker. A cápák a sokszor hosszú és körülményes utat le tudják rövidíteni, hogy gyorsabb és fájdalommentesebb legyen. Hihetetlen üzleti érzékükkel és tapasztalataikkal hatékonyabbá tudják tenni egy vállalkozás fejlődését. A Cápákkal való együttműködésben a pénzen kívül a tudástőkéjük, ami felbecsülhetetlen érték számára, valamint a már meglévő üzleti kapcsolataik. Volt, hogy napi 18 órát dolgozott, heti 6 napon át. És ez sokszor ma sincsen másként. Rengeteget tanult és tanul a mai napig. A sikernek ára van, még ha sokan nem is így gondolják.
A konyhafőnök | magyar feliratos előzetes
A N'iceroll fagylalttekercsekkel elnyerte a Telekom Tettrekész díját, és jelölt lett a K&H Cápák között különdíjára is. Fehér Gyula szerint „Egy nagyon jó vállalkozó egy közepes ötlettel is képes sikeres lenni!”, így látta a fagyitekercseket bemutató Böröcz Zsófi pitchét. A N'iceroll iránti érdeklődés miatt ellátogattak hozzá a fagyizóba, hogy meglessék, hogyan készül a N'iceroll.
A Főmenü és a Jövőbeli Kihívások

A népszerű első évadot követi a Főmenü második szériája, ahol Széll Tamás új partnere Böröcz Zsófia gasztromentor lesz. Zsófia a hirado.hu-nak elmondta, hogy úgy érzi, ehhez a feladathoz fel kell nőni, és a nézők nagyon erős műsort láthatnak majd. A séf elmondása szerint a második évad struktúrájában nem, azonban karakterében 180 fokos fordulatot vesz. Tamás és Zsófia bemutatják azokat a gasztro-trendeket, amelyek mostanában sok fiatalt foglalkoztatnak, nagyobb hangsúlyt kapnak a vegetáriánus ételek, illetve olyan fogásokkal készülnek, amelyek laktatóak és egészségesek egyaránt.
Zsófia 12 éve foglalkozik a vendéglátással, valamint a gasztronómiával. „Elképesztően meg voltam lepődve, az elején egy picit megijedtem, aztán visszagondoltam arra, hogy 5 éve dolgozom együtt Tamással -ugyan nem a kamerák előtt, hanem a háttérben - de jól működünk együtt, és tudjuk egymást is segíteni. Ezt végiggondoltam, és az volt bennem, hogy én erre egy szép kövér igent mondok.” - mesélte a felkérésről. Tudja, hogy nagyon magas a léc mind edukáció, mind szórakoztatás szempontjából.
A Vendéglátás Kihívásai és Az Egyedi Igények

Legyen szó céges vagy privát eseményről, nehéz mindenkinek megfelelni, rengeteg az érzékenység és a különböző étkezési szellemiség, kultúra melletti elköteleződés. Van, aki vegetáriánus, van, aki vegán, gluténérzékeny, az egyedi igények sora végtelen. Mindannyian tudjuk, hogy a vendéglátásban óriási hiányosságok vannak a személyzet tekintetében, és nem csak mennyiségi, de minőségi szempontból is. Hiányzik a lelkesedés, a szakmai alázat, az odafigyelés és az elhivatottság, és sokszor a szakmai tudás is. Ezekre a kihívásokra Böröcz Zsófia tapasztalatával és szakértelmével próbál megoldásokat kínálni, legyen szó gasztromentorálásról vagy televíziós műsorokról, amelyek edukatív jelleggel bírnak.
Böröcz Zsófia: Példakép a Gasztronómiában

Böröcz Zsófia története inspiráló példája annak, hogyan lehet kitartással, szorgalommal és tehetséggel sikereket elérni a gasztronómia világában. Az egyetemi évektől kezdve a Michelin-csillagos éttermekig, a Konyhafőnök győzelmétől a Cápák közötti befektetés megszerzéséig, Zsófia folyamatosan bizonyította rátermettségét és innovatív gondolkodásmódját. Gasztromentorként és műsorvezetőként is elkötelezett amellett, hogy a vendéglátás minőségét és a szakmai színvonalat emelje Magyarországon, miközben szem előtt tartja a modern gasztronómia aktuális trendjeit és az egyedi étkezési igényeket.