A modern oktatás egyik legfontosabb célja, hogy a diákok ne csak lexikális tudást sajátítsanak el, hanem olyan globális kompetenciákra tegyenek szert, amelyekkel sikeresen helytállhatnak a folyamatosan változó világban. Ezen kompetenciák fejlesztésében kulcszerepet játszik a nemzetközi tapasztalatszerzés, a kulturális párbeszéd és a tehetséggondozás. A magyarországi oktatási intézmények, mint például a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium és a Károli Gáspár Református Egyetem, elkötelezettek amellett, hogy diákjaik számára a legszélesebb körű lehetőségeket biztosítsák a fejlődésre, a nyelvtudás elmélyítésére és a felvételi esélyeik maximalizálására. Különösen kiemelkedő szerepet kap ebben a hollandiai Gouda városával és oktatási intézményeivel fenntartott hosszú távú együttműködés, amely számos magyar diák számára nyitja meg a világot.
Fő pillérek: A Gouda-i Csereprogramok jelentősége és története
A hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium és a goudai (Hollandia) Driestar College együttműködése 2013-ban kezdődött. Ebben az évben akkori igazgatónk egy nemzetközi konferencián megállapodott a kapcsolatfelvételben a Driestar College nemzetközi kapcsolatokért felelős tanárával. Az első évben még egyházi alapokon állt a cserekapcsolat, és református diákjaink vettek részt az utazáson és a vendégfogadásban, de - természetesen - kezdettől fogva diákjaink angol nyelvtudásának fejlesztése és a nyelvtanulás iránti motivációjuk erősítése volt a cél.
2013 óta minden évben kétszer négy napos találkozót valósítanak meg. Ősszel mi utazunk 20-25 diákkal Goudába, tavasszal a Driestar küldöttségét fogadjuk iskolánkban, kilenc-tíz-tizenegyedikes diákjaink bevonásával. Hazaérkezvén, tanulóink beszámolókat készítenek utazásukról - főleg angol nyelven, csak az iskola teljes közössége számára előadott prezentációk készültek magyarul. Ezt az évek óta jól működő cserediák programot szeretnék még intenzívebbé és még színesebbé tenni jelen pályázati lehetőség kapcsán az alap- és kulcskompetenciák, munkaerő-piaci kompetenciák fejlesztése jegyében. Az alapvető cél az iskolán belüli nem formális és informális programok fejlesztése, a programok működtetéséhez szükséges feltételek megteremtése, valamint azok megvalósítása révén a minőségi oktatáshoz való egyenlő hozzáférés biztosítása, a köznevelés eredményességének és hatékonyságának növelése, a korai iskolaelhagyók számának csökkentése, a tanulók alap- és kulcskompetenciáinak, valamint munkaerő-piaci kompetenciáinak fejlesztése. Ezek a célkitűzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a diákok felkészültebbé váljanak a felsőoktatásra és a munkaerőpiac kihívásaira egyaránt.
Kulturális és Tanulmányi Utak: Élmények Hollandiában
A Gouda-i csereprogramok során a magyar diákok mélyrehatóan megismerkedhetnek a holland kultúrával, történelmi nevezetességekkel és mindennapi élettel, miközben folyamatosan fejlesztik angol nyelvtudásukat. Az utazások során szerzett tapasztalatok felbecsülhetetlen értékűek.
- október 14-én például iskolánk 23 tanulója indult útnak két kísérő tanárral a hollandiai Gouda felé, hogy az éves csereprogram első részét teljesítsék a Driestar College nevű református testvériskolánk meglátogatásával. Goudába érkezésükkor vendéglátóink tízóraival várták őket az iskolában, és a korábbi internetes kapcsolatfelvétel után megkezdődhetett a személyes ismerkedés. Egy nagyon hasznos ismerkedési gyakorlat során minden magyar és holland diák bemutatkozott egymásnak angol nyelven, valamint a holland tanulók diavetítéssel mutatták be városukat, Hollandiát és a holland népi hagyományokat, jellemvonásokat. Ezt követően a holland-magyar párok hatfős csoportokba rendeződve indultak városnéző túrára. A vendéglátók kapták feladatul, hogy kalauzolják a magyar diákokat a városban és bemutassák a legfontosabb nevezetességeket, többek között a régi és az új városháza épületét, a sajtot formázó mozit, a főteret, a mázsaházat, egy ostyakészítő műhelyt.
Másnap Rotterdamba utazott a csoport, ahol először hajóról, majd egy kilátótoronyból ismerkedtünk a rendkívül modern várossal és a hatalmas kikötővel. A hajón többnyelvű idegenvezetést hallhattak a diákok. A továbbiakban ellátogattak egy nemrégiben épült bevásárlóközpontba. A következő napot a goudai Szent János templomban kezdték, ahol kiválóan képzett idegenvezetők meséltek a gyönyörű, festett üvegablakokon ábrázolt bibliai történetekről és Gouda, valamint Hollandia történelméről. Ezt követően könnyű ebédet rendeztek vendéglátóink az iskolában.
Az amszterdami kirándulás sem maradhatott el - különbusszal utaztak, ahogy Rotterdamba is. Közlekedési nehézségek miatt hosszabb ideig tartott az út a tervezettnél, így kevesebb szabadidőt kaptak a diákok, de sikerült időben megérkezniük a királyi palotához, amelyet nemrégiben nyitottak meg a turisták számára. Négy csoportban vettek részt idegenvezetésen és tekinthették meg a palota impozáns termeit, miközben diákjaink művészettörténeti és történelmi ismeretei is gyarapodtak. A következő program vízibiciklizés volt az amszterdami csatornákon, négyes csoportokban. Minden napra feladatul kapták a diákok fényképek és videók készítését, amelyeket az utolsó napon mutattak be. Emellett - az utolsó nap fő programjaként - holland játékokat hoztak be a szervezők az iskolába, és a gyerekek négyes csapatokban versengtek egymással. Miután mindegyik játékkal végeztek, a csoportok megkapták a megfelelő jutalmukat. Ezt követte a holland diákok által ügyesen összeállított könnyű ebéd. Diákjaink következő feladata a beszámolók elkészítése Word vagy PPT formátumban volt.

Egy korábbi, 2018. október 8-12. közötti alkalommal is református testvériskolánk, a Driestar College diákjai látták vendégül iskolánk tanulóit. Első programként Goudával ismerkedett meg a csoport holland diákok vezetésével, majd karamellás ostyát készítettek az egyik ostyasütő műhelyben. Lelkes idegenvezető kalauzolta őket a Szent János templomban. Az iskolában angol nyelvű matematika- és hittanórán vettek részt, majd buszos, illetve hajókirándulás keretében Rotterdam városával és nagyszabású kikötő építkezésével ismerkedtek. Amszterdamba is kirándultak, ahol a Rijksmuseum legfontosabb műkincseit tekintették meg angol tárlatvezetéssel. Az egyik délutánra a diákok szerveztek programot maguknak, ami tovább erősítette önállóságukat és szervezőkészségüket.
A felsőoktatási intézmények is részt vesznek a nemzetközi programokban. A Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karának kilenc hallgatója, Apostol Mária Kata, Csánki Norbert, Gergye Szilvia, Halgas Tamara, Hován Boglárka, Rajta Fanni, Szőllősi Eszter, Szova Zsuzsanna és Tokaji Balázs András vett részt 2019. december 2-4-ig a hollandiai Gouda városának egyeteme, a Driestar Christian University által szervezett Holland-Magyar Projekthéten. Ezek a programok mind azt mutatják, hogy a nemzetközi tapasztalatok széles körben hozzáférhetőek és nagyban hozzájárulnak a diákok fejlődéséhez.
A Képességek Fejlesztése a Nemzetközi Élménnyel
A Gouda-i csereprogramokon való részvétel túlmutat az egyszerű utazáson; a diákok számos alap- és kulcskompetenciát, valamint munkaerő-piaci kompetenciát fejlesztenek. Az angol nyelv folyamatos használata a kommunikáció alapja, ami elengedhetetlen a globális környezetben való boldoguláshoz. A különböző kulturális környezetben való tájékozódás, a helyi szokások megértése és tiszteletben tartása fejleszti az interkulturális érzékenységet és a problémamegoldó képességet.
A csoportos feladatok, mint a városnéző túrák vezénylése, a beszámolók elkészítése (Word vagy PPT formátumban), a fényképek és videók készítése, valamint a holland játékokban való részvétel mind a csapatmunkát, a kreativitást és a digitális írástudást erősítik. A diákok megtanulnak felelősséget vállalni, önállóan gondolkodni és alkalmazkodni új helyzetekhez. Az iskolák kiemelt gondot fordítanak arra, hogy az intézmény teljes közössége „ünneplőbe öltözzön” a fontos alkalmakon, mint a tanévnyitó és tanévzáró ünnepségek, ezzel is erősítve a közösségi identitást és az ünnepi pillanatok megélésének képességét. A hagyományos matrózblúz, iskolai nyakkendővel a lányoknak, és a sötét nadrág-fehér ing, iskolai nyakkendő viselete a fiúknak mind hozzájárul a Bethlen Gimnáziumban egyedülálló ünnepi hangulathoz. Ezek a készségek mind értékesek a felsőoktatásban és a későbbi karrierút során, ahol az együttműködés, a prezentációs képesség és a rugalmasság alapvető elvárás.
Isten jelenléte a házasságunkban – Mucsi Zsófia református lelkipásztor és férje - Lét-Ige
Felvételi Előkészületek és Tehetséggondozás a Bethlen Gimnáziumban
A nemzetközi programokon túl a Bethlen Gábor Református Gimnázium számos belső és országos versennyel, programmal készíti fel diákjait a sikeres felvételire és a későbbi tanulmányokra. Az iskola rendszeresen tart igazgatói tájékoztatót a felvételi rendjéről a 11. és 12. évfolyamos diákok számára, biztosítva a releváns és naprakész információkat. Rendszeresek a szülői értekezletek is a 7.b, 8.b, 9, 10, 11, és 12. évfolyamokon, segítve a szülőket a felvételi folyamat megértésében és a diákok támogatásában.
Az iskola tehetséggondozó munkájának gerincét a különböző tantárgyi versenyek alkotják. Ilyenek például a Bolyai matematika csapatverseny (3-8. és 9-12. évfolyam), a Bolyai Anyanyelvi csapatverseny (9-12. évfolyam), a Varga Tamás Országos Matematikaverseny (I. és II. forduló), az Arany Dániel matematikaverseny (I. és II. forduló), valamint a Mikola fizikaverseny (I. és II. forduló, valamint döntők). A diákok kiemelkedő eredményeket érnek el az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen (OKTV) is, többek között német nyelvből (I. és II. forduló), digitális kultúrából (I. és II. forduló), mozgókép és vizuális kultúrából (I. és II. forduló), valamint angol nyelvből (I. forduló). A Bolyai országos magyar írásbeli döntő 3-8., a Bolyai országos matematika írásbeli döntő 3-8., és a Bolyai Anyanyelvi országos szóbeli döntő 9-12. évfolyamon szintén lehetőséget biztosítanak a diákoknak a tudásuk elmélyítésére és megmérettetésére.
Az iskola hagyománya, hogy minden tanévben megrendezi a „Matematikával a Bethlenbe” versenyt, amelynek nevében is megfogalmazott célja, hogy felkutassa, és felvételi kedvezményhez juttassa matematika-fizika (- informatika) tagozatán a város és környéke legjobb hetedikes diákjait. A verseny megálmodója és 2004-ben bekövetkezett haláláig fő szervezője Imolya Sándor tanár úr volt, ezért neveztük 2005-től Imolya Sándor Matematikaversenynek. A verseny két részből áll: az írásbeli forduló után a legjobbak (rendszerint 12 diák) vesznek részt a szóbeli megmérettetésen, s a két fordulóban szerzett pontok összesítésével alakul ki a végső sorrend. Az írásbeli dolgozatokat a kísérő tanárok, illetve iskolánk matematika munkaközösségének tagjai javítják, a szóbeli fordulót a versenyszervező, rendszerint a munkaközösség-vezető (az utóbbi 5 évben Udvari Zsolt) irányítja, gimnáziumunk diákjainak bevonásával.
A Garzó Imre Városi Fizikaversenyt iskolánk 1999 óta rendezi meg a gimnázium fizikaszertárának alapítójáról elnevezve. A verseny a városi fizika munkaközösség kérésére indult, így alapvetően a hódmezővásárhelyi kistérség általános iskoláinak hetedikes és nyolcadikos diákjait célozza meg, ugyanakkor Szentesről és a makói kistérségből is több iskolából érkeznek kiváló diákok. A verseny tisztasága érdekében iskolánk diákjai nem vesznek részt rajta. A feladatokat 18 éven keresztül iskolánk egykori kiváló fizikatanára, Nagy Tibor tűzte ki, az elmúlt két évben pedig Berecz János. Az eddigi húsz versenyen több mint 600 versenyző vett részt, s az első versenyek résztvevői mára már végzett mérnökök, orvosok, tanárok. Minden versenyző emléklapot, illetve mindkét kategória legjobbjai oklevelet és könyvjutalmat kapnak.
A Tornyai Sándor Fizikaverseny is kiemelkedő esemény. Iskolánk, a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium 2019. április 5-én és 6-án rendezte meg a XXIII. Tornyai Sándor Fizikaversenyt. A versenyen ezúttal 12 gimnázium 48 versenyzője vett részt. Ebben az évben 2 evangélikus (Orosháza, Bonyhád) iskola képviseltette magát, határon túli vendégeink azonban nem voltak. A diákok évfolyamonkénti bontásban versenyeztek. A feladatsorokat idén is a Szegedi Tudományegyetem Fizika Intézetének oktatói alkották meg: Dr. Dömötör Piroskát, iskolánk egykori, korábban Tornyai versenyen is szépen szereplő diákját Dr. Varga Zsuzsanna ny. egyetemi docens segítette, aki 20 éven keresztül volt az egyik feladatkitűzőnk. Versenyünk rangját jelzi, hogy a Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapokban (KöMaL) az utóbbi majd’ két évtizedben 42 „tornyais” feladatot is kitűztek. Péntek délután előbb a friss Széchenyi-díjas, Dr. Kiss L. László akadémikus, az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának főigazgatója „A Tejútrendszer felfedezése: a Gaia európai űrobszervatórium eredményeiből” címmel tartott lehengerlő stílusú és tartalmú előadást. A hallgatóság nemcsak az asztrofizika legújabb kutatási eredményeibe pillanthatott be, hanem pályaválasztásához is ötleteket, biztatást kaphatott. Mindemellett főigazgató úr felhívta a figyelmet a Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpia válogatóján való részvételre, ahol az idén is remekül szerepeltek a református gimnáziumok diákjai: a 15 fős olimpiai keretnek hárman is tagjai. Ezt követően a résztvevők megkoszorúzták a verseny névadója, Tornyai Sándor domborművét az első emeleti folyosón. Még vacsora előtt régi kedves vendégelőadónk, a napokban 80. születésnapját ünneplő Dr. Radnai Gyula ny. egyetemi docens (ELTE Anyagfizikai Tanszék) a 100 éve elhunyt Eötvös Lorándról szólt a diákokhoz és tanáraikhoz, a nemrégiben újra felfedezett előadási jegyzetei köré szervezve mondandóját. A dolgozatok megírására szombat délelőtt 3 óra állt a tanulók rendelkezésére. Közben a tanárok szakmai programon vettek részt. Először a Mozaik Kiadó digitális oktatóprogramjával, a mozaWeb-bel ismerkedhettek meg, majd városunk országosan elismert nyugalmazott fizikatanára, Dr. Márki-Zay János kísérleti bemutatóját, saját fejlesztésű fizikai szemléltető eszközeit tekinthették meg a kollégák. Mindemellett A Maxim Könyvkiadó kitelepült standján Ebéd után a tanárok a versenydolgozatok kijavításával voltak elfoglalva. Koradélután Dr. Stonawski Tamása Nyíregyházi Egyetem Műszaki alapozó, fizika és gépgyártástechnológia tanszékének főiskolai adjunktusa: „Trükkös fizika” címmel tartott kísérleti bemutatót. A zárásra és az eredményhirdetésre a kísérleti bemutatót követően került sor. A verseny magas színvonalú volt, a győztesek mindegyike reprezentatív országos versenyeken (OKTV, Szilárd Leó Fizikaverseny, Mikola Verseny, Nemzetközi Fizikai Diákolimpia) is kiemelkedő eredményt ért el. Az évfolyamonkénti első négy helyezett a Mozaik és a Maxim Kiadónak köszönhetően könyvjutalomban, ugyanők, s további 4-4 helyezett oklevélben részesültek.

A tanulmányi versenyek mellett az iskola rendszeresen szervez próbaérettségiket is, például biológia írásbeli próbaérettségit 12., kémia írásbeli próbaérettségit 12., és matematika próba érettségit 12. évfolyamon, szilencium keretében. Ezek a mérések és visszajelzések kulcsfontosságúak a diákok felkészültségének felmérésében és a hiányosságok pótlásában. A kompetencia mérések 4-11. évfolyamon szintén hozzájárulnak a tanulmányi fejlődés nyomon követéséhez. Az iskola emellett gondoskodik a tanulók fizikai állapotának felméréséről is (5-12. évfolyam), hiszen a szellemi teljesítményhez a testi egészség is elengedhetetlen.
Sokszínű Közösségi és Kulturális Programok
A Bethlen Gimnázium nem csupán a tudományos és nyelvi képzésre fókuszál, hanem nagy hangsúlyt fektet a közösségi élményekre és a kulturális nevelésre is. Iskolánk egyik legjelesebb ünnepi, közösségi alkalma a tanévnyitó ünnepség, melyet 2019. szeptember 2-án is megrendeztek. Sajnos, manapság kevés olyan iskolai ünnep van, ahol a diákok a közösség tagjaként tapasztalhatja meg az elcsendesedés pillanatait. Iskolánk kiemelt gondot fordít arra, hogy az intézmény teljes közössége külsőleg is „ünneplőbe öltözzön”: hiszen a lányoknak a hagyományos matrózblúzt, iskolai nyakkendővel, a fiúknak a sötét nadrág-fehér ing és az iskolai nyakkendő viseletét írja elő. Hasonlóan ünnepélyes a tanévzáró ünnepség is, amelyre 2019. június 23-án is sor került. Ez az alkalom a visszatekintés és az emlékezés pillanatait kínálja.
Iskolánk hagyománya, hogy minden tanévben megrendezésre kerül műsoros estünk, a Bethlen-est, amelyre 2019. április 16-án és 15-én, valamint 2018. március 8-án is sor került. A hagyományainknak megfelelően, az európai és a magyar kultúra nagyjait idézik meg ezek az estek. A mesejátéktól kezdve a megzenésített szerelmes verseken át a lélekemelő zenéken és a mozgásművészeten keresztül Goldoni és Molière komédiájáig ível az est kulturális kínálata. Például, 2019-ben az est zárásaként a 10.C osztály diákszínpadosai, Molière: Dandin György, avagy a plázacica és a megcsalt férj. Pontosabban Moliejecske Dandin Gyujika, avagy a plázacicácska és a megcsalt férjecske. Lávcsííí egy felvoncsiban című darabbal léptek színpadra. Egy másik alkalommal az 5.A. osztály Max Lucado „Értékes vagy!” című meséjét vitte színpadra. A darab elején várhatóan a diákok rajzaiból és fogalmazásaiból összeállított videót (slideshow) tekinthetett meg a közönség, amely Nagy Dániel 10. osztályos diák munkája volt. Az Áprily szavalóverseny (9-12. évfolyam) is a diákok irodalmi és előadói készségeit fejleszti.
Tanévenként egy tanítási napon projektnapot tartunk, hogy a Gimnázium 5-11. évfolyamra járó diákjai alaposan megismerjék valamelyik fontos történelmi esemény általános jellemzőit és az ahhoz tartozó helyi sajátosságokat. Ezért kapcsolódott ez a projektnap legtöbbször március 15-höz, de 2016-ban az 56-os forradalom 60. évfordulójához is. Célunk, hogy játékos formában, a városunkban található emlékhelyeket és egyéb lehetőségeket (pl. múzeumok) felhasználva élményszerűen mutassuk be a történelmet. Az 5-7. évfolyamos tanulók további motivációját erősítve, a pontverseny 1-3. helyezettjei jutalomban részesülnek. Az 1956-os vásárhelyi eseményeknek iskolánk egykori tanárai és diákjai is részesei voltak, így a gimnázium falain belül is őriznek emlékeket. A bethlenes és helyi emlékek bemutatásában és a feladatok összeállításában segítségünkre voltak iskolánk jelenlegi és volt történelemtanárai is. Míg a 9-11.-es diákok, a történelmi akadályverseny keretében az iskolai és a városi emlékek nyomába eredtek, addig kisgimnazistáink a kézműves foglalkozáson 56-os zászlókat festettek.
A hagyományos Bethlen iskolatörténeti verseny szóbeli fordulóját 2019. február 28-án és 2018. március 1-jén rendezték. A versenyen a kilencedik évfolyam diákjai vettek részt, osztályonként 2-2 vagy 3 fős csapattal. Játékos feladatokon keresztül adtak számot arról, hogy mit tanultak Bethlen Gáborról és az iskola történetéről, volt puzzle, totó, villámkérdés és kreatív dráma feladat. A nyertes csapatok oklevelet, illetve minden résztvevő emléklapot kapott.
Minden tanév végén megszervezik a tizenegyedikes diákok 9-10. évfolyamos diáktársaik számára a közösségépítő diáknapot, melyre 2019. június 11-én és 2018. május 24-én is sor került. Ebben az évben is, a játékos, kreatív vetélkedőn a 9.-es diákok kaptak hangsúlyos szerepet, akik az iskola közössége előtt először mutatkoztak be. A közös osztályprodukcióhoz a szervezőktől témát, stílus-meghatározást kaptak segítségül. Nagy izgalommal készültek a jelmezes, táncos koreográfia előadására, amelyet az iskola közössége tapssal kísért figyelemmel.
A gimnázium közössége ezen a napon Isten munkáját, a formatív és az informatív tanulás eszközeivel is aktív figyelemmel kísérhette. A zenés napkezdő áhítat után, a gimnázium termeiben folytatódott a program. Az 5-6. évfolyamosok először, az udvaron és a tornateremben akadálypályákon küzdöttek. A csapatversenyben Jézus, úttal kapcsolatos mondásain (Én vagyok az út…) keresztül, megismerhették a saját utunkon elénk táruló akadályokat. Az akadályok leküzdése után, kézműves foglalkozással (bibliai igés könyvjelzők készítésével) és bibliai társasjátékokkal zárult a program. Az iskola arra is gondot fordít, hogy a tanulmányi kirándulások a 7-11. évfolyam számára is megszervezésre kerüljenek, lehetővé téve a tananyagon kívüli ismeretek megszerzését és a közösségi élmények gyarapítását.
A Károli Gáspár Református Egyetem és a Felsőoktatási Lehetőségek
A középiskolai évek során megszerzett tudás és tapasztalatok szervesen illeszkednek a felsőoktatásba való átmenetbe. A Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) maga is számos lehetőséget kínál a diákoknak a további fejlődésre. A Károli Gáspár Ösztöndíj felhívás a 2017/2018. tanév II. félévére például kiírásra került. Az ösztöndíj célja: tehetséges, tanulmányukat kiemelkedően végző önköltséges hallgatók támogatása. Az Ösztöndíjra az Egyetem azon önköltséges (költségtérítéses) hallgatója pályázhat, aki első helyen jelölte meg egyetemünket a felvételi eljárás során. A pályázat leadásának határideje 2018. március 5. (hétfő) 12:00 óra volt, a nyertes pályázók névsorának közzétételére 2018-ban került sor. A Budapest Ösztöndíj Programról és a „Camp Leader” lehetőségről szóló információk is jelzik a KRE elkötelezettségét a diákok támogatása iránt.
Az egyetem aktív kulturális életet is fenntart. Friss, trendi hangzással szól tovább a kultX, a Károli Gáspár Református Egyetem rádiója. Reggel és napközben a hallgatók által készített érdekes, kulturális, tudományos vagy éppen könnyed rovatok hallhatók a kedvenc zenék mellett. Óránként továbbra is 3 perces hírekkel és időjárás előrejelzéssel lehet találkozni, és este 7-kor hallhatók az egyetemisták által készített premier podcastok/műsorok. A Deák téri Orgonazenés Áhítatok programsorozat is további lehetőségeket kínál a kulturális és szellemi feltöltődésre. A Tanítóképző Főiskolai Kar 2020. évi programjai is hozzájárulnak a jövő pedagógusainak képzéséhez. Mindezek a kezdeményezések azt mutatják, hogy a Károli Gáspár Református Egyetem átfogóan támogatja diákjait a tanulmányaikban és a személyes fejlődésükben, felkészítve őket a szakmai életre és a társadalmi felelősségvállalásra.