A házi kenyér készítésének időtartama: Részletes útmutató és tippek

Manapság egyre többen készítünk otthon kenyeret. Egyrészt jó játék, másrészt kedvünk szerint ízesíthetjük, variálhatjuk, de az sem utolsó szempont, hogy tudjuk, mi van benne. A házi kenyér hosszú távon gazdaságosabb is lehet, mivel a felhasznált összetevők általában olcsóbbak, mint a boltban kapható kész veknik. A kenyérsütés kiváló levezetése lehet egy stresszes napnak, és lehetőséget ad arra, hogy az ember megtanuljon valami újat és hasznosat.

A házi kenyérsütés nem ördöngösség, és kevés alapanyag szükséges hozzá. Nem igényel speciális felszerelést, sütőben is hamar megvan. Bár elsőre bonyolultnak tűnhet, a befektetett idő és energia meghálálja magát egy ízletes, friss cipó formájában. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a házi kenyér elkészítésének lépéseit és az egyes fázisok időtartamát, figyelembe véve a hagyományos élesztős, a kovászos és a gépi sütés lehetőségeit.

Hagyományos házi kenyér

Az alapvető hozzávalók és előkészületek

A kenyérsütéshez tulajdonképpen három dologra van szükségünk: lisztre, vízre és sóra. Az izgalmakat a többi hozzáadott anyag jelenti, és ezek nemcsak kulináris izgalmak, hanem technikaiak is, és persze ezen múlik a kenyér állaga és kinézete. Az alapanyag persze fontos. Kenyeret nem nullás lisztből sütünk, hanem kenyérlisztből, aminek magasabb a sikértartalma, és így lehet kapni a boltban, hogy kenyérliszt. Fontos megjegyezni, hogy sima lisztből is lehet kenyeret sütni, meg sima és rétestliszt keverékéből, meg teljes kiőrlésű lisztből, meg rozslisztből (a megfelelő arányban keverve fehér liszttel), szóval semmi sem kizárt.

Lisztválasztás és arányok

A legjobb természetesen a BL 80 jelöléssel ellátott kenyérliszt. Az élesztős tésztáknál úgy kell gondolkodnunk, hogy kb. 60% a folyadékarány, tehát 50 dkg liszthez 3 dl folyadékra van szükségünk. Ha csak finomlisztünk van otthon, természetesen azzal is nekiláthatunk. Feljavíthatjuk rétesliszttel, ilyenkor 50-50 százalékban használjuk, vagy tehetünk mellé egy teáskanál sikért, ami bio- vagy reformboltokban beszerezhető. Ha egyik sincs, akkor a tésztában a folyadék mennyiségét kell csökkenteni, kb. 2,7 dl-re. A finomlisztekhez tehetünk egy csipet aszkorbinsavat vagy egy evőkanál ecetet. Ezektől rugalmasabbá, nyújthatóbbá válik a tészta és morzsálódást gátló hatásuk is van.

Élesztő vagy kovász?

A kenyérsütésben manapság nagy segítséget jelent a kenyérsütőgép, amiben nem csak kenyeret és kalácsot, de szinte bármilyen kelt tésztát is elkészíthetünk. Létezik persze dagasztás nélküli kenyér is, ennek is megvannak az előnyei. A hagyományos házi kenyér azonban dagasztással készül és hosszú kelesztéssel.

Aki felnőttfejjel élte át a Covid lezárásokat, abban most lehet, hogy bekapcsolt a poszt-traumás stressz, mert egy életre beleivódott, hogy sehol sem lehetett élesztőt szerezni, tisztára háborús idők voltak, hiánygazdálkodással meg kijárási tilalommal. Ebből is látszik, hogy a kenyér egyszerűen önbizalom kérdése. Ha beletesszük a belevalókat, jól megdagasztjuk és hagyjuk alaposan megkelni, nagy baj már nem lehet.

Bár azt szoktam mondani, hogy a csak élesztővel készült kenyér az tulajdonképpen nem is kenyér, hanem egy egyszerű kelt tészta, mégis, ez a legegyszerűbb a kezdők számára. Viszlát élesztő! Amennyiben szeretnénk teljesen száműzni az élesztőt étrendünkből, csodálatos kovászos kenyeret is készíthetünk otthon. A kovászos kenyérnek számos előnye van, emiatt nem csoda, hogy egyre többen választják és nevelgetik otthon saját kovászukat.

Élesztő vs kovász

Hagyományos házi kenyér élesztővel: Lépésről lépésre

Prazsák-Hajnal Kriszta jól bevált kenyérreceptje szerint a kenyértészta még teknőben készül, háromszor kel, és a végeredmény csodálatos. Az alábbiakban részletezzük a hagyományos élesztős kenyér elkészítésének fázisait és az azokhoz tartozó időtartamokat, felhasználva a különböző forrásokból származó információkat.

Összetevők előkészítése és összekeverése

A dagasztáshoz, kelesztéshez legjobb fateknőt használni, mert az jól tartja a meleget, de a vájling is megfelel, csak legyen jó nagy méretű.Először is, egy keverőtálba beleöntjük a hideg vizet (nem hűtő hideg), olívaolajat, belemorzsoljuk a friss élesztőt. Majd hozzáadjuk a lisztet és a sót.A teknőbe beleöntöm a 90 dkg lisztet - előtte át lehet szitálni, de elég az is, ha kézzel átkevergetjük, hogy fellazuljon -, a 4 kiskanál cukrot, a 2 kiskanál sót, és ezeket összekeverem kézzel.A fél csomag élesztőt elkeverem egy bögrében kb. 1 dl langyosnál melegebb vízzel, ha feloldódik, ráöntöm az előkészített lisztre, majd hozzáöntök még kb. 5 dl langyos vizet, ezután hozzáadom a 3 evőkanál olajat.

Jó tudni:

  • Só, cukor: só ízlés szerint tehető több is a tésztába, de jó vele vigyázni, mert gátolja az élesztő munkáját - a cukor viszont serkenti, úgyhogy legjobb az 1:2 arány. Cukor helyett használható méz is!
  • Olaj: nélküle nagyon száraz a tészta, de túl sokat sem érdemes beletenni, mert akkor nagyon levegős és ropogós lesz az egész tészta.
  • Víz: a liszt minőségétől függ, hogy mennyi vizet vesz fel. A kisült kenyér állagát nem befolyásolja túlságosan, hogy lágyabbra vagy keményebbre sikerült megdagasztani a tésztát, legfeljebb lazább vagy sűrűbb lesz egy kicsit.

Dagasztás

A dagasztás rendkívül fontos lépés a kenyér állagának és szerkezetének kialakításában.Először elkezdem kézzel kevergetni, összedolgozni az anyagokat, ekkor még nagyon ragacsos lesz a tészta. Amikor egyenletesen elkeveredtek az anyagok, egy kevés liszttel leválasztom az edény faláról és a kezemről a ráragadt tésztát, és elkezdem gyúrni.A gyúrást egyenletes mozdulatokkal kell végezni, kis cipót formálva, amit egy-két gyúró mozdulat után mindig elfordítok egy negyed fordulattal.Közben szükség szerint lisztezhető, hogy ne ragadjon túlságosan - a liszt minőségétől függően akár 10-20 dkg is belemegy még a gyúráskor.Legalább 10-12 percig dagasztjuk, amíg szépen összeáll a tésztánk. 10-12 perc dagasztás után a tészta nagyjából egyenletes, nem lesznek benne csomók, az élesztő elkezd már dolgozni, és ennyi idő alatt a liszt rostjai is fellazulnak. 15 percnél tovább nem érdemes gyötörni a tésztát.A dagasztott tésztát visszatesszük a tálba, és a tálat letakarjuk.

Kenyérdagasztás

Kelesztés - Fázisok és időtartamok

A kelesztés az egyik leginkább időigényes, de egyben a legfontosabb fázis a házi kenyér készítése során. A kelesztési idő a hőmérséklettől függ, nagyjából duplájára kell, hogy megnőjön.

1. Kelesztés:

  • Az elkészült cipót az edényben hagyom, leborítom tiszta konyharuhával, meleg helyre teszem, huzattól védve, és bebugyolálom egy plédbe is.
  • Időtartama: 2 óra. Addig pihentetjük, nem túl meleg helyen, míg lassan 2x-2,5x-es méretre nő kb. 1-1,5 óra.

Leeresztés (átgyúrás):

  • A 2 óra elteltével a tésztát átgyúrom pár határozott mozdulattal (elég néhány mozdulat, nem kell újradagasztani), így kimegy belőle az élesztő által termelt gáz. A cipó közel akkora méretű lesz, mint kelesztés előtt, de így az élesztő tovább tud dolgozni.
  • Most átgyúrjuk a tésztát, veknit formálunk belőle és áttesszük egy tűzálló tálba, amit kibéleltünk sütőpapírral.

2. Kelesztés:

  • A cipót letakarva kelesztem egy órán át - az élesztő most már feleannyi idő alatt ugyanakkorára növeli a cipó méretét.
  • Pihentetést követően kiborítjuk a tésztát egy felületre és megformázzuk. Utána átrakjuk egy sütőpapírra a kenyerünket és letakarva 2x-es méretre kelesztjük (kb. 1 óra).

Leeresztés (átgyúrás):

  • Ugyanúgy történik, mint az előbb.

3. Kelesztés (utolsó kelesztés):

  • Ezt már nem az edényben végezzük, hanem a leeresztett és formára igazított cipót a sütőlap közepére helyezzük (hidegben mindenképpen melegítsük föl egy kicsit a lapot dörzsöléssel vagy meleg vízzel).
  • A cipóra ráborítjuk az enyhén benedvesített konyharuhát, leborítjuk az edénnyel, és mindenestül beburkoljuk újra a plédbe.
  • Az utolsó kelesztés 25-35 percig tart, közben begyújthatjuk a sütőt, hogy melegedjen, előkészítem a tojást és egy éles kést, valamint ízlés szerint magvakat.

A kelesztés próbája:Ujjunkat belenyomjuk a tésztába, ha a lyuk pár perc alatt eltűnik, még dolgozik az élesztő, kelhet tovább. Ha a tészta teteje száraz, berepedezett, a szélein kezd összeesni, akkor túlkelt. Az első két kelesztésnél nem baj, ha túlkel kicsit a tészta, nyáron, meleg lakásban lehet akár 15-30 perccel is rövidebb a kelesztési idő (2 óra helyett 1,5, 1 helyett 3/4 óra). A 3. kelesztésre kell nagyon figyelni, inkább legyen rövidebb, mert ha ekkor túlkel, a kenyér menthetetlenül lapos lepénnyé válik (vagy esetleg egy újabb leeresztés-kis kelesztés beiktatásával próbálkozhatunk).

  1. kelesztéskor a nedves ruha azért kell, hogy finom ropogós legyen a héja, de ne legyen túl kemény. Elég egy kicsit megcsapkodni a ruhát vízzel, és beletörölni a nedves kezünket.Télen célszerű mindent előkészíteni sütés előtt (tojás, kés), hogy a cipó ne kapjon huzatot.

Hogyan készítsd el A LEGJOBB házi kenyeret | Háztartás alapjai

Formázás és bevágások

A formázás során veknit vagy cipót formázhatunk, tetszés szerint.A cipóhoz megfordítjuk a tésztát, kilapogatjuk a kezünkkel, és a közepe felé körben addig hajtogatjuk be, amíg kialakul a cipónk. Feszesre kell készíteni.A veknihez ugyancsak megfordítjuk a tésztát, a tenyerünkkel jól kinyomkodjuk belőle a levegőt. Nem kell sajnálni, csupán arra kell ügyelni, hogy ne szakadjon meg a tészta. Ezután a két oldaláról behajtjuk a közepéig, a széleket lenyomkodjuk. A tetején háromszög alakúra igazítjuk, majd elkezdjük feltekerni úgy, hogy minden tekerésnél kicsit le- és visszanyomjuk a tésztát, így tudunk feszes veknit formázni.Amikor megkelt a duplájára, utána belisztezzük a tetejét és 2-3 helyen, 45 fokos szögben tartva egy éles kést, bevagdossuk kb. 2cm mélyen. A megkelt tésztát egy éles pengével vagy késsel kb. 4 mm mélyen bemetsszük.

Sütés - Hőmérséklet és időtartam

A kenyérnek gőzös sütőre van szükség. A háztartási sütők többsége még nem képes gőzfeljelesztésre, ezért a legegyszerűbb, ha fedett edényben sütjük. Alkalmas rá egy legalább 5 literes jénai edény, vagy egy vaslábas, vagy akár egy római tál.

Sütés lépései és időtartama:

  • Közben 220 fokra előmelegítjük a sütőt, benne azzal a felülettel, amin, vagy amiben sütjük (tepsi, kő, vasedény stb.) és gőzösítjük a sütőteret.
  • Amennyiben pl. jénai, öntöttvas edényben sütjük fedővel, úgy abban az esetben nem kell külön gőzösíteni a sütőteret.
  • A felmelegedett sütőből kivesszük a forró pl. tepsit, edényt stb. és áthúzzuk/belarakjuk sütőpapírostól a bevagdosott kenyeret.
  • 20 percig sütjük gőzös térben (ha edényben sütjük, akkor ez azt jelenti, hogy fedővel).
  • Majd 20 percet követően megszüntetjük a gőzösítést, kivesszük a vízzel teli edényt a sütő aljából (ha edényben sütöttük, akkor ez azt jelenti, hogy levesszük a fedőt) és további 40-50 percen keresztül sütjük, de már csak 190 fokon.
  • Fontos, hogy a kenyér a sütőben összesen legalább 1 óra - 1 óra 10 percet töltsön el, hiszen így tud megfelelően kiszáradni/megsülni a héja, amely által a hűlés közben szépen ki tud majd cserepesedni. Ha nem tölt elég időt a sütőben, vékony lesz a héja, nem fog eléggé kiszáradni, ezáltal nem fog kirepedezni. Értelem szerűen, ha ennyi idő alatt nagyon megsülne a kenyerünk, mert a sütőnk jobban süt, akkor vegyük lejjebb a sütő hőmérsékletét, tapasztaljuk ki a saját sütőnket. Pl. 220/190 helyett első körben 210/180 stb.
  • Hagyományos sütőben: 180 fokos sütőben kb. 50 perc alatt kisül.
  • A sütés 30 percig ne nyissuk ki a sütő ajtaját, nehogy leeresszen, a sütés elején még szépen kel egy kicsit a cipó.

Különleges sütési módszerek:

  • Jénaiban: Kibéleljük sütőpapírral, ráültetjük a megformázott tésztát, az edény tetejét egy virágpermetező segítségével bevizezzük és ráborítjuk. Szobahőmérsékleten kb. 50 percig kelesztjük. Ezalatt a sütőt 230 fokra előmelegítjük. A megkelt tésztát egy éles pengével vagy késsel kb. 4 mm mélyen bemetsszük, a tésztát és az edény tetejét is lefújjuk vízzel és betoljuk a forró sütőbe. 50 perc alatt készre sütjük. Ha kicsit vastagabb héjat szeretnénk, akkor az utolsó 10-15 percre levesszük az edény tetejét. A levételnél nagyon óvatosak legyünk, mert a gőz komoly sérüléseket tud okozni!
  • Vaslábasban: Az edényt jól fel kell forrósítani. Amikor a sütőt bekapcsoljuk, tegyük be az üres edényt és hagyjuk, hogy a sütővel együtt alaposan felmelegedjen. A tésztánkat addig egy sütőpapíron kelesszük úgy, hogy egy fóliával letakarjuk. Amikor megkelt, a bemetszést megejtjük rajta és a sütőpapír segítségével a forró edénybe emeljük. Rátesszük a tetejét és betoljuk a sütőbe. Kb. 40 perc után a tetejét levesszük és addig sütjük tovább, amíg a kellő színt el nem érjük.
  • Római tálban vagy cserépedényben: Ezeket az edényeket viszont hideg sütőbe kell betenni. Ezért a formázás után rövidebb lesz a kelesztési idő, hiszen a sütőben majd tovább tud emelkedni. A cserépedény alját kibéleljük sütőpapírral, belefektetjük a tésztát és letakarjuk egy fóliával. A tetejét addig beáztatjuk. A kenyerünket most rövidebb ideig kelesztjük, kb. 30-40 percig. A tésztát bemetsszük, az edény tetejéből kiöntjük a vizet és ráborítjuk. Betoljuk a hideg sütőbe, a hőt 220 fokra állítjuk. 50 perc után levesszük az edény tetejét és a kenyeret addig sütjük, amíg a kívánt színt elértük.

A kenyér átsültségének ellenőrzése:A színén kívül úgy ellenőrizzük, hogy átsült-e, hogy kivesszük, óvatosan megfordítjuk, és a fenekét megkopogtatjuk - ha kong, biztosan átsült. Akkor sült át rendesen a kenyér, ha az alját megkopogtatva mély, kongó hangot hallunk.

Kihűtés és tárolás

Ha elkészült, leveszem a sütőlapról, és olyan kenyérvágó deszkára teszem, amin tud szellőzni az alja.A kész kenyeret rácsra tesszük hűlni és azonnal lepermetezzük kevés hideg vízzel.Erre viszont jó figyelni kihűtéskor: ha nem tud szellőzni az alja, felpuhul, beizzad! Mielőtt megszegnénk, hagyjuk kihűlni, bár tudom, hogy ennek a tanácsnak a világon semmi értelme.

Tárolása:Felbontatlanul 24 órát kibír a szabad levegőn is, nem változik jelentősen az állaga. Ha frissen megszegjük, az első napon elég csak a megbontott részt letakarni zacskóval, utána mi mindig tiszta nejlonzacskóban tároljuk, mert a vászon vagy a papír kiszívja belőle a nedvességet. 5-6 napig ehető, finom, nem morzsál, nem málik szét! Nyáron a zacskóban esetleg elkezdhet penészedni azon a részén, ahol sütés előtt bevagdaltuk.

Kovászos kenyér: A haladó szint

A természetes kovásszal sütött kenyér az igazi, ő a nagybetűs kenyér. Ugyanakkor ez a haladó szint. Sokan félnek tőle, sokaknak nincs idejük, energiájuk törődni vele, ezért nekik most egy egyszerűbb módot ajánlok.A kovászos kenyérnek számos előnye van, emiatt nem csoda, hogy egyre többen választják és nevelgetik otthon saját kovászukat.

A kovász előnyei

  • Egészségesebb: A kovászos kenyérnek alacsonyabb a glikémiás indexe, mint a hagyományos kenyérnek, ezért nem okoz olyan drasztikus vércukorszint-emelkedést. Ezen kívül a kovászos kenyér lassabban emészthető, ami hosszabb ideig tartó teltségérzetet biztosít.
  • Táplálóbb: A kovászos kenyér több tápanyagot tartalmaz, mint a hagyományos kenyér, mivel a kovász fermentációja során a lisztben található tápanyagok jobban felszívódnak. A kovász előállítása során olyan probiotikumok és enzimek is képződnek, amelyek elősegítik az egészséges emésztést.
  • Hosszabb ideig friss marad: A kovászos kenyeret több ideig fogyaszthatjuk, mivel a kovász fermentációja tartósító hatással is rendelkezik.

Kovász nevelése

Egy nagyobb (kb. 400 g-os) befőttes üvegbe tegyünk 30 g lisztet és 30 g langyos vizet. Ezeket keverjük el csomómentesre, majd az üveget lazán fedjük le és 24 órán át pihentessük.Tipp: Figyelj a megfelelő méretű befőttes üveg választására! Amennyiben ugyanis túl kicsi az üveg, nem lesz elegendő levegő a kovásznak.Ezt követően 12 óránként szükséges etetni a kovászt. Érdemes úgy időzíteni, hogy minden egyes nap azonos időben történjen. Ehhez mindig ugyanannyi lisztet és vizet adjunk hozzá, hogy az üvegben mindig 30 g maradjon. Ezt folytassuk 5-6 napon keresztül. Az eredmény már a 3. naptól látható lesz, amikor kis buborékok jelennek meg a kovászban.A kovász nagyjából a 6-7. napon érik el az aktív állapotot.Amennyiben rendszeresen sütünk, szobahőmérsékleten is tárolhatjuk és fontos, hogy napi 1-2-szer etessük. A kovászos kenyér készítéséhez mindig aktív kovászra van szükség.Tipp: Úgy ellenőrizheted, hogy megfelelő-e már a kovász, hogy etetés előtt egy gumit helyezel az üvegre, megjelölve ezzel a szintjét.

Kovászos kenyér elkészítése

Hozzávalók:

  • 500 g liszt (lehet búzaliszt vagy rozsliszt)
  • 100 g kovász
  • 10 g só
  • kb. 300 ml víz

Elkészítés:A kenyértészta elkészítése hasonlóan történik, mint a hagyományos kenyér esetében. Azonban élesztő helyett kovászt adunk a liszthez, vízhez, sóhoz.A kovászos kenyér tésztáját is ugyanúgy kell dagasztani, mint a hagyományos kenyeret.Hasznos tipp: A kovászos kenyér kelesztési ideje általában 6-12 óra között van, de akár 24 órát is igénybe vehet. A pontos időt befolyásolja a hőmérséklet, a kovász aktivitása, a tészta nedvességtartalma, mérete, valamint a kelesztési módszer. A kovászos kenyér általában jobban megemelkedik, ha hosszabb ideig kelesztjük, ezáltal a tészta könnyebb és levegősebb lesz, valamint jobb ízt ad neki.Miután a tészta megkelt, a kovászos kenyér formázása következik. Ezt ugyanúgy kell elvégezni, mint a hagyományos kenyér esetében.Általában ajánlott 220-240°C-os hőmérsékleten sütni a kovászos kenyeret, ami kb. 40-50 percet vesz igénybe.Jó, ha tudod: Amennyiben a kovászos kenyér túl gyorsan barnul, akkor célszerű a hőmérsékletet csökkenteni, vagy a kenyeret lefedni sütés közben.

Kovászos kenyér

Öregtészta: Átmenet élesztő és kovász között

Az ún. öregtészta átmenet az élesztő és a kovász világa között. Tulajdonképpen egy 10-12 órán keresztül kelesztett, minimális élesztő hozzáadásával készült tésztáról van szó. Az öregtésztát a kenyér sütése előtt legalább 12 órával be kell keverni. Egy légmentesen zárható dobozba a vízben elkeverjük az élesztőt, majd a beleszitált liszttel csomómentessé dolgozzuk.

Kenyérsütőgép használata: A gyors és egyszerű megoldás

Házi kenyérsütésnél sokan a manuális elkészítésre esküsznek, csakhogy ez rengeteg macerával jár, hiszen fel kell futtatnunk az élesztőt, dagasztanunk, valamint megfelelő hőmérsékleten és ideig kelesztenünk, végül sütnünk is kell. A legtöbb házi kenyérrel ráadásul hosszú ideig dolgozunk, és erre az átlagembernek sokszor nincs ideje.Az otthoni kenyérsütésnek szerencsére van sokkal gyorsabb és egyszerűbb módja is! A Mindmegette csapata kipróbálta a Panasonic új kenyérsütőgépét, és elmondhatjuk: egyszerű kezelésével és villámgyors programjaival azonnal a szívünkbe lopta magát.A gépen minden automatizált, így helyettünk elvégzi azokat a mozzanatokat, amelyek nehézséget okoznának, például az élesztővel való vacakolást, a dagasztást, a kelesztést és a sütést.A Panasonic kenyérsütő programjai minden lépést a környezeti hőmérséklettől függően állítanak be, így soha többé nem kell azon aggódnunk, vajon elég magas lesz-e és megkel-e a kenyerünk. Az egyes programok teljes sütési ideje ugyanakkor független a hőmérsékleti viszonyoktól, így a kenyér percre pontosan akkorra készül el, amit beállítunk a gépen.Az előző modellhez képest 3 új funkcióval gazdagodott a receptkészlet, így a gépen már 17 kenyérsütési program közül választhatunk. Készíthetünk a klasszikus kenyerek mellett rozs-, tönköly-, kézműves-, zsúr-, szóda-, gluténmentes-, teljeskiőrlésű-, szénhidrátcsökkentett-, olasz- és francia kenyeret, de kalácsot, pizzatésztát és rusztikus cipót is.

Kenyérsütőgép

Édes joghurtos kenyér kenyérsütőgéppel

A Mindmegette csapata egy édes joghurtos kenyeret készített a Panasonic kenyérsütőgéppel, amely házi lekvárral megkenve fenséges reggelinek bizonyult.

Elkészítés lépésről lépésre:

  1. Beleöntünk a kenyérsütőgépbe 30 dkg finomlisztet.
  2. Egy mérőedényben kikeverünk két tojást, majd felöntjük annyi tejjel, hogy másfél decis keveréket kapjunk. Ezután hozzáöntjük a liszthez.
  3. Hozzáadunk 5 dkg vajat.
  4. Hozzáadunk 1 teáskanál sót és 2 teáskanál cukrot.
  5. Belekeverünk 5 evőkanál sütőport.
  6. Végül hozzáadunk 2 evőkanál joghurtot.
  7. A gépet a 17-es programra állítjuk, majd hagyjuk dolgozni. A hozzávalókat mindössze 3 perc alatt össze is keveri, majd elkezdi dagasztani a tésztát.
  8. Ezután megformázom, így kinyomkodom a tésztából a felesleges levegőt, sütőformába teszem (én jénai tálba) s még 30 percig a formában, tálban kelesztem.
  9. Közben a sütőt bekapcsolom 230 C fokra.
  10. A megkelt tésztát egy éles pengével vagy késsel kb. 4 mm mélyen bemetsszük.
  11. Sütés előtt jól lepermetezem vízzel, a kenyeret is és a tálat is, majd fedő alatt kb. 15-20 percig sütöm.
  12. 20 perc után leveszem a fedőt, a hőmérsékletet is 200 C fokra és készre sütöm a kenyérkét kb. 20-25 percig.

Gluténmentes kenyér: Az érzékenyeknek

Napjainkban nagyon gyakori a gluténérzékenység, azonban a boltokban kapható kenyerek nem mindig a legfinomabbak. A paleo diéta alapja, a cukor, liszt, feldolgozott ételek és alapanyagok, gabonák, hüvelyesek és tejtermékek elhagyása. Ezért a paleo kenyér készítése során ezeket az alap összetevőket nem használjuk.

Hozzávalók:

  • 2 és 1/2 bögre gluténmentes lisztkeverék (pl. Schar Mix B)
  • 1/2 bögre rizsliszt
  • 1 csomag szárított élesztő
  • 1 teáskanál cukor
  • 1 teáskanál só
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • 1/2 bögre joghurt (vagy kókusztej)
  • 2 tojás
  • 1 bögre langyos víz

Elkészítés:

  1. Keverjük össze a gluténmentes lisztkeveréket, a rizslisztet, az élesztőt, a cukrot és a sót egy nagy tálban.
  2. Adjuk hozzá az olívaolajat, a joghurtot (vagy kókusztejet), a tojásokat és a vizet, majd gyúrjuk össze a tésztát.
  3. Amikor a tészta összeállt, gyúrjuk tovább kb. 5 percig, amíg sima és rugalmas lesz.
  4. Kenjünk ki egy kenyérformát olívaolajjal, majd helyezzük bele a tésztát.
  5. Fedjük le a formát tiszta konyharuhával, majd hagyjuk kelni a tésztát kb. 45-60 percig meleg helyen, amíg a tészta duplájára nő.
  6. Melegítsük elő a sütőt 200°C-ra.
  7. Süssük a kenyeret kb. 30-40 percig, amíg aranybarna lesz és átsül.

Gluténmentes kenyér

Az ideális házi kenyér titkai

Mindez első olvasásra és első néhány próbálkozásra bonyolultnak tűnhet, de megéri kísérletezni! 5 óra alatt elkészül, nem kell folyton strázsálni, csak egy olyan napot, délutánt kell választani, amikor ennyit otthon tudunk lenni.

Apróságok, melyek fontosak lehetnek:

  • Búzaliszt helyett/mellett: használható mindenféle más, de ki kell kísérletezni, mert teljesen különböző az állaguk. Én a rozslisztet próbáltam (van belőle fehér, félbarna és barna), nagyon ragacsossá teszi a tésztát, 1/3 vagy 2/5 részben használom búzaliszttel keverve, így az állaga még jó, de az ízén már érezhető a különbség. Az arányok megőrzésével belekeverhető mindenféle korpa, pehely, mag is.
  • Yudane technika: A yudane egy zseniális japán technika, amivel magasabb szintre lehet emelni a szendvicskenyér minőségét. Ez a fajta kenyér ideális a szendvicskészítéshez, mivel sűrűbb a szerkezete a buborékosabb társainál, így bátran meg lehet kenni azzal, amihez éppen kedvünk támad.

Jó munkát, finom kenyereket!

tags: #hazi #kenyer #keszitese #ido