Élelmiszer-biztonság: A Kint Felejtett Csirkemell és Egyéb Ételek Kockázatai

A modern konyhatechnológia és a hűtőszekrények elterjedése ellenére az élelmiszer-biztonság továbbra is kiemelten fontos kérdés. Különösen igaz ez a nyári melegben, amikor a baktériumok szaporodása felgyorsul, és az ételek romlása könnyebben bekövetkezhet. Sokakkal megtörténik, hogy ott felejtik az ételt, és emiatt később gondolkodóba esnek, hiszen mindenki tudja, hogy az ennivalót nem szobahőmérsékleten, hanem hűtve kell tárolni, mert csak így maradhat friss. De vajon mennyi idő telhet el addig, míg az hidegre kerül, és mi történik, ha egy romlandó étel, például egy csirkemell, órákra kint marad a pulton?

Az általános irányelvek szerint a romlandó élelmiszereket a vásárlás (vagy a főzés) idejétől számított 2 órán belül a hűtőbe kell tenni. Ha a hőmérséklet 32 Celsius-fok feletti, ez az időhatár akár egy órára is csökken. A szakemberek mindig elmondják azt is, hogy az élelmiszerek kapcsán nem érdemes felesleges kockázatot vállalni. Ha a fentiek alapján sem tudja eldönteni, hogy egy étel mennyire friss, inkább dobja ki.

A Veszélyzóna és a Baktériumok Szaporodása

Tudja mi az az ideális laboratóriumi hőmérséklet, ahol a különböző baktériumokat kitenyésztik? Általában 30 Celsius fok, vagyis majdnem annyi, mint ilyenkor a konyhákban. Az ételek romlását okozó kórokozók nagyon gyorsan szaporodnak, húsz percenként duplázódik a mennyiségük. Ezért kritikus fontosságú a megfelelő tárolás. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma a 4 Celsius-fok feletti és a 60 fok alatti hőmérséklet-tartományt teljes egészében a veszélyzónába sorolja, ami nagyjából egybevág a Princeton Egyetem által lefektetett irányelvekkel is. A Princeton Egyetem Környezetvédelmi és Biztonsági Osztálya szerint bizonyos élelmiszerekben gyorsabban elszaporodhatnak a baktériumok, így a romlandóság szempontjából is fokozott kockázatot hordoznak.

Hőmérsékleti veszélyzóna élelmiszerek számára

Különösen Kockázatos Élelmiszerek

Vannak bizonyos ételek, amiket nap mint nap fogyasztunk, ám nem gondolnánk, hogy a mikrózás, az újramelegítés, vagy éppen a szobahőmérsékleten való tárolás - esetleg kint felejtés - komoly problémákkal járhat. Különösen a hús, a csirke, a tenger gyümölcsei és a tofu, a tejet tartalmazó ételek, a főtt tészta, a rizs és a főtt zöldségek - különös tekintettel a gombára - lehetnek veszélyesek.

Csirkemell és Darált Hús

A nyers hús parazitákat és olyan baktériumokat tartalmazhat, mint a szalmonella, az E. Coli vagy a lisztéria. Különösen a darált hús és a csirke romlik gyorsan. Ha pár órát a szatyorban tölt egy melegebb napon, amíg hazaérsz vele, kész a baj. Ráadásul az otthoni hűtők 5-10 fokos hőmérsékletén ezek a kórokozók vígan szaporodnak. Ha egy főtt csirkemell kint marad az asztalon, a benne lévő baktériumok gyorsan elszaporodhatnak, és ételmérgezést okozhatnak.

Rizs

Ha a rizs például kint marad az éjszaka, abból jobb nem enni, könnyen lehet ugyanis ételmérgezés a vége. Ha mégis így jártunk, hányással és hasmenéssel is végződhet a baki, amit valójában egy baktérium okoz. Ez a kórokozó a rizs, a zöldségek, valamint fűszerek és tejtermékek felületén is megtalálható.

Gomba és Burgonya

A gomba és a burgonya is a kényes élelmiszerek közé tartozik. A főtt burgonya például szobahőmérsékleten hagyva kedvez a Clostridium botulinum baktérium szaporodásának, amely botulizmust okozhat.

Tejtermékek és Tojás

A tejtermékeket, tojást, húst, halat, kagylót, rákféléket vagy rizst tartalmazó élelmiszerekben hamarabb elszaporodnak a baktériumok. Ezek az ételek kiemelten igénylik a folyamatos hűtést.

Élelmiszer-biztonsági tippek koronavírus alatt - A tervezés

Hűtési Szabályok és a Fagyasztás

A modern hűtés csodájának köszönhetően manapság már nem kell napi szinten a boltba rohangálni, hogy mindig friss étel kerüljön az asztalra, ezért könnyű megfeledkezni arról, hogy egyes élelmiszerek milyen gyorsan meg tudnak romlani. Fontos azonban megjegyezni, hogy a fagyasztás nem öli meg a kórokozókat, csak lelassítja a szaporodásukat. Több olyan talajlakó baktérium is van, ami az egyszerű hűtőben 5-10 fokon még szaporodik is.

A Hűtő Hőmérséklete és Elhelyezése

A hűtő különböző részein más-más mértékben van hideg. Fontos, hogy minden potenciálisan veszélyes élelmiszert 5 Celsius-fok alatt (illetve a meleg ételeket 57 fok felett) kellene tárolni, leszámítva az elkészítésükhöz, illetve a tálalásukhoz szükséges időt. Nyáron még inkább igaz, hogy mindig csak annyit főzzön, amennyit biztonságosan tárolni tud.

Kifagyasztás és Hűtés

Forrón, vagy hidegen nem romlik az étel, de ha lassan engedi ki a fagyott dolgokat, vagy hagyja, hogy lassan magától hűljön le a készétel, abból könnyen baj lehet a melegben. Az élelmiszer-biztonság terén is állást foglaló Institute of Agriculture and Natural Resources weboldalán óva int mindenkit attól, hogy egy bizonyos időn túl, maximum két óra után megegye a kint felejtett ételt.

Kockázatok a Grillezés és a Nyári Gyümölcsfogyasztás Során

A grillezés szezonja is számos ételfertőzést okozhat. Ha nem sütjük át eléggé, csúnya bakteriális fertőzéseket okozhatnak a húsok, főleg a csirke lehet veszélyes. Fontos a húsok alapos átsütése, különösen a csirkéé.

Mosatlan Gyümölcsök és Zöldségek

Mosatlanul ne egyen gyümölcsöt, főleg ne a bogyós gyümölcsöket, epret, áfonyát, szedret, mert a talajról szalmonella és más veszélyes kórokozók kerülhetnek rá. Az utóbbi időben több súlyos hasmenéses megbetegedést is okozott a manapság divatos smoothie. Ebbe ugyanis nyersen, vagy fagyasztva kerül az alapanyag.

Saláta és Dinnye

Növényi élelmiszerek is vezethetnek élelmiszer-mérgezéshez, fertőzéshez. A növények termesztésük, begyűjtésük vagy feldolgozásuk során is szennyeződhetnek. Az okok között a szennyezett vízzel történő öntözés, a helytelenül végzett trágyázás, a vadon élő állatok, rovarok, rágcsálók, madarak szennyező szerepe, de a termést begyűjtő emberek hiányos személyi higiénéje is megtalálható. Öt napon túl hűtőben sem szabad tárolni a dinnyét, mert elszaporodhatnak benne olyan baktériumok, amelyek csak főzéssel pusztíthatók el. Egészben nagyon sokáig eláll, de ha már elvágták, romlékony. Sose szeleteljük a dinnyét anélkül, hogy megmosnánk a héját!

Magyarországon is történt már haláleset abból, hogy egy egyszerű zöldségpucolás közben elvágta a kezét egy győri anyuka. Meg sem fordult a fejében, hogy a sebe azért olyan csúnya, mert a zöldségekről olyan baktérium került bele, ami vérmérgezést okozhat.

Élelmiszer-fertőzések gyakori okai

Az Immunrendszer Szerepe és a Kockázatvállalás

Az epidemiológus szerint a szendvicseket, salátákat is, illetve minden más olyan élelmiszert, melyben gyorsan romló hozzávaló található, ki kell dobni, ha két óránál többet volt szobahőmérsékleten, de akár hamarabb is, ha nagyobb melegnek, például közvetlen napsütésnek volt kitéve. Véleménye szerint könnyen előfordulhat, hogy valaki szinte soha nem lett beteg hasonló ok miatt, kockáztatni azonban nem szabad, hiszen az immunrendszer bármikor lehet olyan legyengült állapotban, hogy ne tudjon védekezni a fokozott baktériummennyiség ellen.

A Hűtőszekrény Higiéniája

Ilyenkor jobban telepakoljuk a hűtőt, gyümölcsökkel, üdítőkkel van tele? Pont ezért érdemes gyakrabban takarítani. A hűtő rendszeres tisztítása hozzájárul a baktériumok elszaporodásának megakadályozásához és az élelmiszerek biztonságos tárolásához.

Történelmi Perspektíva

Hűtőszekrényeket csak az elmúlt 100 évben használtunk, előtte másként oldották meg az emberek az ételek tartósítását: sok sózott, füstölt és szárított ételt fogyasztottak. Ez a történelmi visszatekintés is rávilágít arra, hogy a modern hűtés milyen mértékben megváltoztatta az élelmiszer-biztonsági gyakorlatokat és a mindennapi étkezési szokásainkat.

tags: #kint #felejtettem #este #a #csirkemellet