Az Élő Ízek Mestere: Lénárt Gitta Nyers Tortái és Életfilozófiája

Már most el lehet kezdeni gondolkozni azon, hogy milyen egészséges, nyers édességeket fogunk az ünnepek alatt készíteni, vagy feltálalni az ünnepi asztalra. A nyerskonyha egyik legkedveltebb ételei a nyers édességek, azon belül a torták. Mivel nem kell őket sütni, hamar készen vannak, ugyanakkor fantasztikusan finomak. Lénárt Gitta nyersétel-szakértő és táplálkozási tanácsadó munkássága és életfilozófiája iránymutatást adhat mindazoknak, akik az egészséges, tápláló és egyben ízletes ételek világát szeretnék felfedezni. A villamosmérnök végzettségű Lénárt Gitta már az 1990-es évek elején a vegetáriánus táplálkozás mellett tette le a voksát, mely útja során fokozatosan eljutott a nyers vegán étkezéshez, felismerve annak mélyreható egészségügyi előnyeit és életminőséget javító hatásait. Ez a cikk betekintést nyújt Lénárt Gitta világába, bemutatja a nyers torták titkait, és inspirációt ad a természetes alapanyagok felhasználásával készült édességek elkészítéséhez.

Lénárt Gitta, a Nyers Konyha Apostola: Egy Életút a Nyitottság és Elfogadás Szellemében

Nyitottság és elfogadás: ezzel a két szóval lehetne a legjobban jellemezni Lénárt Gitta nyersétel-szakértő és táplálkozási tanácsadó életfilozófiáját, amely az általa írt könyveket éppúgy áthatja, mint a mindennapi tevékenységeit. A villamosmérnök végzettségű Lénárt Gitta már az 1990-es évek elején a vegetáriánus táplálkozás mellett döntött. A véletlen hozta így: párját követte ezen az úton, aki egészségügyi megfontolásból hagyta el a hús fogyasztását. Gitta döntésének azonban igen prózai oka volt: nem szeretett volna külön főzni kettejükre. Éppen ezért vendégségben vagy étteremben nem is nézte, mi kerül a tányérjára. Lassan három évtizede történt mindez, és Lénárt Gitta elmondása szerint a vegetáriánus átállás egyáltalán nem volt nehéz a számára. A környezete is jól fogadta, a családban olyan régi, egyszerű és kedvelt receptek jöttek így ismét a divatba, mint a sóska- vagy borsófőzelék, a krumplis és a káposztás tészta. Gyermekeik születésével sem változott a helyzet. A már említett tolerancia szellemében otthon a kicsik is azt ették, amit szüleik, a lakás falain túl azonban bármit megkóstolhattak.

Lénárt Gittát a negyvenes éveiben érte a felismerés, hogy további változtatásokra van szükség az életmódját illetően. „Úgy gondoltam, egészségesen élünk, ám idővel mégis egészségügyi problémákkal kellett szembenéznem. Nem értettem, mi a baj, ugyanakkor csalódott is voltam.” Orvosa ráadásul olyan gyógyszert szeretett volna felírni neki, amelyet élete végéig szednie kellett volna. Ez a tény annyira meglepte, hogy inkább az egészséges életmód és étkezés alapjait kezdte kutatni. Mert bár hús fogyasztása nélkül éltek, elmondása szerint közel sem teljes értékűen táplálkoztak. Sok tejtermék, valamint cukros, olajos étel került az asztalukra. A felismerést tett követte, a szerencse pedig úgy hozta, hogy a nyers vegán módszerekkel találkozott először. A teste nagyon gyorsan reagált a váltásra, mintha minden „megjavult” volna benne, a szervei érezhetően örültek a tisztulásnak - tudtuk meg Lénárt Gittától, aki ekkor még nem tudott véglegesen erre az útra lépni, hiszen a kis Kata megszületését követően minden más a háttérbe szorult.

De csak egy ideig. Pontosabban egy kellemetlen eseményig, amikor a kislány nagymamájának nézték. Mindez 2007-ben történt, egy kényelmesebb és szabadabb időszak kezdetén, így nemcsak felelevenítette a három évvel korábbi nyers vegán táplálkozással kapcsolatos tudását, de frissítette és bővítette is azt. A nyersétel-szakértő a növényi alapanyagok változatosságában látja a kulcsot. „A zöldségek, gyümölcsök, magok világa egyszerűen maga a csoda! Levesek, rakottasok, főételek, köretek és persze desszertek sokasága is készíthető főzés nélkül, ráadásul az emésztéshez nélkülözhetetlen, ám a hő hatására elpusztuló enzimeket megőrizve. Így is éppen olyan változatos és finom lehet a napi menünk, mint a hagyományos módszerekkel. Sőt, ezzel a módszerrel jönnek csak ki igazán az eredeti, friss és roppanós ízek.” Persze, a kezdetek kezdetén nem árt egy kis segítség. Amit készített, azt lefotózta, majd feltöltötte a blogra, és ez így ment jó néhány éven keresztül. „Nem szereplési lehetőséget kerestem, a kifelé áramló energiáimnak akartam szabad folyást engedni.” Az olvasók mindenesetre megszerették, és egyre sűrűbben kérték, hogy könyv formájában is jelentessen meg recepteket. A családja azonban úgy vélte, csak egy igen szűk réteget érdekelnének ezek a nyers vegán receptek, és a magánkiadáshoz sem volt anyagi hátterük. A sors azonban másképp döntött. Gittát megkereste a Bioenergetic Kiadó, amelynek szerkesztői az aktuális külföldi trendekhez igazodva éppen egy ilyen jellegű könyvet szerettek volna megjelentetni. Magyar szerzőben gondolkodtak, és egyedül a már említett blog bejegyzéseit találták megfelelőnek ehhez. Mivel minden anyag adott volt, alig három hónap alatt el is készült az Élő ételek könyve. A háromezer példány pedig olyan gyorsan elfogyott, hogy a karácsonyi ünnepek előtt a kiadó újabb nyomtatásról döntött. Majd feltették a számukra logikus kérdést: mikor jön a folytatás? Így született meg a sorozat, amelynek következő főszereplői az élő italok, az édességek, növényi sajtok, aszalványok, szárítmányok és az ünnepi fogások lettek.

Legfontosabbnak a törekvést és a szándékot látja. „Amikor lehetőségünk van rá, válasszuk a teljes értékűt és a nyerset. Télen például nagyon is érthető, ha valaki meleg, főzött ételre vágyik, nyáron viszont erre nincs szükségünk, hiszen óriási a természetes kínálat. A testünk nagyon is jól tudja, mire van szükségünk, csak a rossz beidegződések, szokások elnyomják a belső hangunkat” - vallja Lénárt Gitta. Mint mondja, erre a gyerekei adták számára a legjobb bizonyítékot, hiszen házon kívül bármikor, bármit megkóstolhattak. „Az üdítők, a kólák, a habos cukrászsütemények, a nasik, rágógumik mégsem jöttek be nekik. A nyitottság azonban alapelv volt a családjukban is. Azt kértük, kóstoljanak meg mindent, és csak utána döntsenek. Hiszek a példamutatás erejében, s igazából csak ebben hiszek” - tette hozzá Lénárt Gitta, aki elmondása szerint az élő ételek fogyasztásának köszönhetően olyannyira energikus lett, hogy túl a hatodik ikszen akrobatikus tornagyakorlatokkal tartja karban testét.

Lénárt Gitta portréja nyers süteményekkel a háttérben

A Nyers Torták Filozófiája és Egészségügyi Előnyei

A nyerskonyha egyik legkedveltebb ételei a nyers édességek, azon belül a torták. Hagyományos társaikkal ellentétben a nyers torták elkészítése nem igényel sütést, így hamar készen vannak, ugyanakkor fantasztikusan finomak. Az „élő” alapanyagoknak köszönhetően nemcsak ízletesek, de rendkívül táplálóak is.

A nyers torták különösen kedvezőek ételallergiások számára, ugyanis nem tartalmaznak sem lisztet, sem tojást, sem tejterméket. Emellett nincs bennük hozzáadott cukor, ami a mai modern táplálkozás egyik legnagyobb problémája. Ez a tulajdonság teszi őket ideális választássá mindazok számára, akik szeretnék elkerülni a feldolgozott élelmiszereket és a mesterséges adalékanyagokat. A nyers ételek fogyasztásának köszönhetően a szervezet élő enzimekhez jut, és nem kell küszködnie az emésztés során. Az „az vagy, amit megeszel” ide nagyon is illik, hiszen a nyers vegánok lényegében életet, napfényt, oxigént, enzimeket és vitaminokat esznek.

A nyers torták nem hagyományos sem az elkészítésükben, sem a díszítésükben, sokkal inkább a természetesség és a frissesség dominál. Színpompás poharas krémek, gyümölcsökkel díszített torták és piték étvágygerjesztően mutatnak bármilyen családi vagy baráti összejövetelen, és a fesztiválokon is rendre nagy sikert aratnak, mint például Lénárt Gitta narancsos csokitortája. Ezek az édességek a természetes alapanyagok eredeti ízeit és ropogós textúráját hozzák előtérbe, különleges gasztronómiai élményt nyújtva. Örömet szerezni másnak: ez a legjobb dolog a világon! Egy gyönyörű nyers tortával meglepni egy csodálatos embert, akit régóta ismerünk és tisztelünk, felejthetetlen élményt nyújthat.

Nyers csokitorta

Ízletes Nyers Torta Receptúrák Lénárt Gitta Konyhájából

Lénárt Gitta folyamatosan kísérletezik, újabb izgalmas nyers édességeket alkot, melyek az elsősorban gyümölcsökből és olajos magokból álló desszertek nemcsak egészségesek és rendkívül finomak, de gyönyörűek is! Nézzünk néhány példát a blogján és könyveiben megosztott nyers tortákra és elkészítési módjukra.

A Nyers Torta Alapja: Dió és Datolya

A legtöbb nyers torta alapja a szokásos torta alap, sokszor leírta már Lénárt Gitta is, mely áztatott dió és datolya keveréke a tortaformába szépen belenyomkodva. Egy jól gyúrható, formázható masszát kapunk ebből a kombinációból, amely tökéletes alapot biztosít a további rétegeknek.

Egy 22 cm-es formához felhasználhatunk 20 dkg áztatott datolyát és áztatott diót. Az alaphoz a diót beáztatjuk minimum 24 órára, és ne felejtsük el időnként cserélni az áztató vizet. Aprítóban aprítsuk össze a diót, amíg morzsás nem lesz, majd ezt követően adjuk hozzá a datolyát és a sót. Addig aprítsunk, amíg egy jól formázható masszát nem kapunk. Ha megvan, akkor tapogassuk bele a tortaformába a masszát, akár kókuszzsírral kikent formába.

Ennek a tortának az a titka, hogy elkészítés után legalább 2 órát a mélyhűtőben kell tartani, és utána is érdemes még hidegen hagyni, hogy a krémek összeálljanak.

Kávés Csokikrém Torta

Ez egy másik kedvelt recept, melyet fesztiválokon is nagy sikerrel fogyasztottak. Az alapja természetesen a fenti diós-datolyás keverék.

  • Előkészítés: A kesudiót beáztatjuk tiszta vízbe 4 órára.
  • Elkészítés:
    1. Alap: Az alaphoz az összetevőket (dió, datolya, egy csipet só) aprítógépben összedolgozzuk, és belenyomjuk az előkészített tortaformába.
    2. Kávés csokikrém: Ehhez az összes hozzávalót (pl. áztatott kesudió, kakaópor, kávé, édesítő) turmixgépbe tesszük és krémesre dolgozzuk. Rásimítjuk a tortaformában az alapra. Hűtőszekrénybe tesszük, hogy megdermedjen.
    3. Vaníliás krém: Közben elkészítjük a vaníliás krémet. Ehhez minden hozzávalót (pl. áztatott kesudió, vanília, édesítő) turmixgépbe teszünk, és krémesre turmixoljuk. Ezt a következő réteget csak akkor tegyük rá a tortára, ha a csokis réteg már meg tudja tartani. Simítsuk el, és szórjunk rá kakaóport.

Nyers Mákos-Almás Torta, Az Ország Tortája Nyers Változatban

Igazi különlegesség, főleg azoknak, akik szeretik a mákot és a mákos édességeket. Látszanak a rétegek, és itt az alma piros héja is hozzájárul a mutatós megjelenéshez.

  • Hozzávalók alaphoz: mandula, datolya és egy kis fahéj.
  • Alap elkészítése: A mandulát szárazon megőröljük. A datolyát vízbe beáztatjuk, és amikor felpuhult, konyhai robotgépben pépesítjük (ez a datolyapép hűtőszekrényben 1 hétig eláll, természetes édesítőszerként is használható, vagy mézzel helyettesíthető). A mandulát és a datolyapépet összekeverjük, ízesítjük a fahéjjal. Egy jól gyúrható, formázható masszát kapunk. Belenyomkodjuk egy kerek tortaformába úgy, hogy az oldalán legyen egy kb. 4-5 cm perem, ami majd megtartja a tölteléket, és 3-4 órán keresztül 45 fokon aszaljuk.
  • Aszalt almalap készítése: Az almát turmixgépben simára pépesítjük, és szétterítjük az aszalógép tapadásmentes lapján, majd kb. 15-20 óra alatt megaszaljuk. Ezekre az almalapokra azért van szükség, hogy egyenesen, szépen el tudjuk egymástól választani a rétegeket; almalap nélkül a puha massza átfolyik egymásba, és felvágás után olyan „göröngyös” lesz.
  • Almás réteg: Az almát megtisztítjuk, hámozzuk és eltávolítjuk a magházát. Az egyik felét durva, a másik felét finom reszelőn lereszeljük.
  • Mákos réteg: A felpuhult mákot kevés vízzel simára turmixoljuk, datolyapéppel ízesítjük. Kevés reszelt citromhéjat adunk hozzá.
  • Összeállítás: A kiszárított torta-alap aljára teszünk kb. 1 cm magasságban mákos tölteléket. Erre ráhelyezünk egy almalapot. Aprócska gond, hogy a torta kerek, az almalap szögletes. Ha a tortaformánk kisebb, mint az almalap, akkor meg tudjuk oldani, hogy a sarkok levágásából keletkezett darabokat betesszük a hiányzó helyekre. Ha nem, akkor 1 lapot fel kell áldozni, és beleszabni a hiányzó területekre. Az almalapra rákenünk kb. 1 cm-es magasságban almás réteget, majd újra almalap-vágás-szabás következik.

Nyers mákos-almás torta szelet

Egyéb Ínycsiklandó Nyers Torták

Lénárt Gitta repertoárjában számos más nyers torta is megtalálható, melyek mind a természetesség és a frissesség jegyében készülnek:

  • Nyers Dobostorta: Régóta gondolkozott azon, hogyan tudna szép és finom nyers dobostortát készíteni. Vékony csokirétegek és a tetején karamella. Ez így elsőre nem is lett rossz, bár van mit továbbfejleszteni, a tésztát lehetett volna vastagabbra, a tetejét pedig meg lehetett volna aszalni. Így még jobban hasonlítana az eredeti dobostortához.
  • Nyers Zöldség Torta: Szép és finom zöldség torta, ünnepi asztalra ajánlja. Elkészítése könnyű, és meglepően finom.
  • Erika Szilva Tortája: Egy gyönyörű alkotás, melyet egy potluck-on kóstolhattak meg a résztvevők, és senki sem panaszkodott.
  • Avokádós lime-torta? Kesujoghurt? Csupa nyersből? Az Élő édességek 2011-es megjelenése óta Lénárt Gitta folyamatosan kísérletezett, újabb izgalmas nyers édességeket alkotott.

Nyers zöldségtorta felvágva

A Saját Kísérletezés Öröme

Sokan várják már a narancsos csokitorta receptjét, mely nagy sikere volt a fesztiválon is. Az inspirációt Lénárt Gitta könyvei és blogbejegyzései adják, és sokan - mint ahogy a felhasználói élményekből kiderül - nekiállnak saját nyers tortájuk elkészítésének.

A Lénárt Gitta Élő édességek című könyve által inspirálva, sokan vágnak bele a nyers vegán torták elkészítésébe. A könyvben gusztusosabbnál gusztusosabb édességek találhatóak. Egy lelkes érdeklődő dió, kesu, mandula és datolya beszerzése után, anélkül, hogy pontos receptje lett volna, úgy volt vele, hogy majd a meglévő alapanyagokhoz igazítja a „receptet”, hiszen elrontani csak nem lehet olyan ételt, ami nyers. Az első nyers vegán tortáját majdnem teljesen a saját ötlete alapján alkotta meg. Az alap az Gitta könyvében található diós-datolyás „tészta” volt, a többit saját kútfőből „kutyulták”.

Egy 22 cm-es forma esetén az elkészült torta elég laposka lehet. Az áztatott dióból és datolyából készült alapot kókuszzsírral kikent forma aljába és oldalára tapogatták bele, biztos, ami biztos. A csokikrémhez az összetevőket aprítóba tették, és addig aprították, amíg kemény krémes állagot nem kaptak. Időnként megálltak, átmozgatták az anyagot, és hagyták levegőhöz jutni az aprítót, hogy ne égjen le a motorja. Ha szép krémes lett a massza, akkor elkezdték kiadagolni a csokis rétegre a vaníliás krémet. Ezt óvatosan tették, mert ez a vaníliás réteg tömörebb, mint a csokis.

Maga a torta jól sikerült, és nagyon finom lett, akár datolyaszilvával díszítve is. Megjegyzésre került, hogy a csokikrémbe talán tehettek volna egy kis szentjánoskenyérmag-lisztet, hogy picit jobban tartson a krém, illetve lehet praktikusabb lett volna felcserélni a csokis és vaníliás réteget az eltérő anyaghalmazuk miatt. Ez is mutatja, hogy a nyers konyha folyamatos kísérletezésre és kreativitásra ösztönöz.

Lénárt Gitta narancsos csokitorta

Túl a Tortákon: A Nyers Ételek Változatos Világa

Lénárt Gitta blogja és könyvei nem csak a nyers tortákról szólnak, hanem a nyers konyha egészének sokszínűségéről, a reggelitől a főételeken át az italokig.

Zabpelyhes Aszalt Paradicsomos Lenkenyér

Ez a finom kenyér, melynek állaga és íze is megállta a helyét, még azoknak is ízlett, akik eddig nem rajongtak a lenből készült nyers kenyerekért. Gitta az eredeti lenkenyeret már szinte sosem készíti, mindig tesz hozzá valamit, hogy lágyabb, finomabb, és hogy minél változatosabb legyen. Legutóbb az adventi nyersétel hétvégén készült ez a kenyér. Felvágva, még aszalás előtt, látszik a textúrájában a zab, az aszalt paradicsom és a lenmag is.

  • Hozzávalók: 30 dkg lenmag, 30 dkg zabpehely, 20 dkg hagyma, 20 dkg alma, 20 dkg aszalt paradicsom, egy szál sárgarépa, só, fűszerek.
  • Elkészítés: A lenmagot és a zabpelyhet szárazon durvára őröljük, félretesszük. A hagymát, almát, paradicsomot és a sárgarépát kevés vízzel elturmixoljuk. Nem kell teljesen homogénre, nem baj, ha maradnak benne morzsányi kis darabok. Ezt a nedves részt ízesítjük sóval, zöldfűszerekkel (bazsalikom, petrezselyem zöldje, stb.). A magokat összegyúrjuk a turmixolt zöldségekkel, és kenyérforma veknit formázunk belőle. Nem kell sokat gyurkászni, épp csak annyit, hogy összeálljon. Folpackba tekerjük és egy éjszakára hűtőszekrénybe tesszük. A magok ez alatt az idő alatt megszívják magukat nedvességgel, összeáll a „cucc”. Reggel kibontjuk és ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, betesszük az aszalógépbe és kb. másfél óra alatt készre aszaljuk. A légkeveréses sütő is tökéletesen megfelel. Ez az ízes kenyér alkalmas arra, hogy csak úgy magában, egy kis nyers pecsenyezsírral, sok-sok zöldséggel együk.

Nyers Tökfőzelék

Lénárt Gitta rájött, hogy a blogon egy nagyon régi tökfőzelék recept van fent, és arra is rájött, hogy ő már egészen másképp csinálja a nyers tökfőzeléket.

  • Hozzávalók: 1 közepes főzőtök, 1 marék kesudió (kb. 6-8 dkg), só, kapor, citromlé, 1-2 szem datolya esetleg még: 1 szál újhagyma, 1 kicsi zsenge sárgarépa, 1 szál zellerszár (szárzeller). Ha nincs otthon kesudió, áztassunk be napraforgómagot legalább 6 órára tiszta vízbe, cserélve a vizet, ahányszor csak tudjuk. A magok csodálatos átalakuláson mennek keresztül, készülnek csírázni. Használjuk a kesu helyett, majdnem olyan finom lesz vele.
  • Elkészítés: A tököt meghámozzuk, hosszában négyfelé vágjuk, a középső magos részét kivágjuk, nem dobjuk ki, félretesszük. A tök húsát legyaluljuk, vagy nagylyukú reszelőn lereszeljük. A félretett tök-belsőt turmixgépbe tesszük és simára turmixoljuk. Fűszerezzük sóval, kaporral, citromlével, az édes íz miatt egy-két szem datolyát is szokott beletenni. Hozzáadjuk a kesudiót is, és egy krémes, egyszerre sós, savanykás, kapros ízű szószt kapunk. Ha az íze elég intenzív, akkor össze lehet keverni a reszelt tökkel. Ha van kéznél néhány felhasználható friss zöldség, akkor a turmixba mehet egy pici sárgarépa vagy újhagyma vagy zeller, ezekkel kicsit teljesebb lesz az ízhatás, természetes ételízesítők. Azonnal lehet tálalni. Tálaláskor mehet még hozzá felvágott kapor. Fasírttal a legjobb.

Gyors Banános Édesség

Amikor eljön a délutáni szénhidrát éhség (igen, van ilyen), akkor jó, ha van kéznél egészséges édes-falat, amit lehet enni. Sokan ismerik már ezt a banános trükköt.

  • Hozzávalók: 2 banán, 1 kanál kakaópor (lehetőleg tiszta kakaópor legyen).
  • Elkészítés: A banánt villával szétnyomkodjuk, maradhat kicsit darabos. Ráteszünk egy evőkanál jó minőségű kakaóport, például PlanetBIO kakaóport, mert bio, tiszta, jó helyről van, megbízható. Pillanatok alatt készen van. Opcionális a maca por, egy különleges szuperétel, ami ebben az esetben is landolt benne, de enélkül is fantasztikus, gyors, finom édes, természetes délutáni nasi.

Zabkása Reggelire

A zabot természetesen nem főzzük meg, de hogy felpuhuljon, hogy az enzimek feléledjenek benne, jól beáztatjuk. És hogy legyen elég ideje ázni, már előző este szép gondosan elvégezzük ezt a műveletet. Lehet rögtön abba a tányérba tenni, amiben el fogjuk másnap fogyasztani, vagy ha magunkkal visszük munkába, akkor akár egy befőttes üvegbe is. Lehet a zabpehely mellé még más magokat is tenni, pl. mandulát, diót, chia magot, kókuszchipszet, kinek mi van otthon, és lehet aszalt gyümölcsöket is, datolyát, aszalt szilvát, goji bogyót. Lehet édesíteni szirupokkal, mézzel, datolya sziruppal, stb.

  • Hozzávalók (egy lehetséges összeállítás): 4-5 evőkanál zabpehely, 3 evőkanál goji bogyó, 1/2 banán karikára vágva, 4 evőkanál chia mag, egy marék kesudió, egy marék aszalt meggy, kb. 2 dl mandulatej (vagy más növényi tej, lehetőleg frissen készített) vagy amennyi belefér az üvegbe.
  • Elkészítés: A magokat, gyümölcsöket beletöltjük az üvegbe (én itt egy kisebb, kb. 3 dl-es üveget használtam), ráöntjük a növényi tejet, és éjszakára hűtőszekrénybe tesszük. A magok és aszalt gyümölcsök felpuhulnak reggelre és kitűnő reggelit kapunk. Reggelre megdagadt a chia mag, és a zab és a goji is megpuhult. Fogyasztás előtt legalább 1 órával érdemes kivenni a hidegről, ne együnk reggelire hűtőhideget. Lehet enni az üvegből, de akár tányérba is lehet önteni, és önteni még rá mandulatejet, hogy még lédúsabb legyen. Vigyázat, nagyon laktató.

Epres Túrókrém (Mandulapépből)

Mandulatej készítésénél visszamaradt pépet fel lehet használni túró helyettesítésére. A savanykás ízt el lehet érni pár csepp citromlével, és egy kis reszelt citromhéj egyenesen csodát tesz vele. De ha egyszerűen csak állni hagyjuk a masszát, akár a hűtőszekrényben 2-3 napig, vagy kint szobahőmérsékleten már 1 napig, akkor magától megsavanyodik (ahogy a tehéntej is), az illata és az íze is teljesen túrós lesz. Szépen be lehet ízesíteni, mint a túrót, és ugyanúgy fel is lehet használni.

  • Hozzávalók (csak körülbelül): 10 dkg mandulapép (ami a mandulatej készítésénél megmarad), 1-2 evőkanál folyékony édesítőszer (agavé szirup vagy datolyaszirup, vagy esetleg méz, ha nem vagy vegán), 1/2 citrom reszelt héja, 1/2 citrom leve (opcionális), 4-5 evőkanál mandulatej (opcionális), gyümölcsök ízlés szerint, itt most egy marék földieper.
  • Elkészítés: A mandulatej készítésénél megmaradt pépet tálkába tesszük, és úgy ahogy van, kint felejtjük a konyha asztalon. Legalább 1 napra. 1 nap alatt szépen megsavanyodik, hozzákeverjük az édesítőt, a citromhéjat, és ha túl száraz az állaga, akkor visszaöntünk hozzá annyi mandulatejet, hogy kellemes lágy legyen. Érdemes még a száraz részből kivenni egy keveset, majd a pohárkrém tetejére díszítésnek. Ha nem szeretnénk természetesen savanyítani a mandulatúrót, akkor egy fél citrom levével érhetjük el a savanykás ízt. Ez nem ugyanolyan, de így is finom. Villával elnyomkodott földieper vagy más gyümölccsel rétegezve poharakba töltjük. Eperrel, áfonyával, menta levéllel díszíthetjük.

Kókuszjoghurt

Sokáig várt Lénárt Gitta, amíg első kókuszjoghurtját elkészítette. Őszintén bevallva nem szereti a kókusz ízét édességen kívül más ételekben. Persze a csokis kókuszos sütitől elvárja, hogy kókuszos legyen, de egy joghurttól nem! Néhány leírásban elég bonyolultnak tűnik az eljárás, és amíg el nem mondta Noémi (örök hálám érte), hogy ez tulajdonképpen milyen egyszerű, nem is fogott hozzá. És milyen rosszul tette! Nagyon finom! Azóta szinte mindig van otthon, az egész család szereti.

A joghurt alvasztással készített tejtermék. A tejet előzőleg joghurtkultúrával oltják be, ezzel segítve a fermentálást. Ez a joghurtkultúra nem más, mint jótékony baktériumok keveréke, melyek a tejben lévő cukrot lebontják tejsavvá. Ha növényi tejből készítünk joghurtot, akkor mindenképpen cukrot kell adni a tejhez, hiszen a növényi tejben nincs olyan cukor, amit a baktériumok szeretnek. Az élőflórás joghurt rendkívül egészséges, hiszen helyreállítja a bélflórát, így javítja az emésztést.

  • Hozzávalók: 4 dl kókuszkrém (lehetőleg adalék és töltőanyagoktól mentes, 100% kókuszkivonatot tartalmazó kókuszkrémet használunk).

Nyersétel Fesztiválok és Hétvégék: A Közösség ereje

A nyers étkezés nem csak egy életmód, hanem egy közösség is, melynek Lénárt Gitta aktív és meghatározó szereplője. A közösségi események, mint a Zöldturmix Fesztivál és a Nyersétel Hétvégék, lehetőséget adnak a tapasztalatcserére, a tanulásra és a hasonló gondolkodású emberekkel való találkozásra.

Zöldturmix Fesztivál

Idén is megrendezésre került az év legnagyobb nyersételes programja, a Zöldturmix Fesztivál. Érdekes előadások és nyersételes kiállítók várták a vendégeket. Voltak szuperételek, nyers édességek, főételek, isteni finom nyers kesusajt, torták, datolya, saláták, nyers szendvicsek, PlanetBIO szuperételek, Dzsúzda Zöldturmix bár, Datolyakirály, Say Cheez Raw nyers vegán sajtok, Veggie Nyers Vegán bisztró, Levita gyönyörű nyers desszertek, ééééééés kicsattanóan friss ZÖLD LEVELEK, amiből ott helyben készült zöld turmixokat lehetett kóstolni. A Zöldvital (HILLVITAL) standjánál zöld kóstoló sokféle zöld levél mutatkozott be. Az asztalnál a hölgyek válaszoltak minden kérdésre: honnan, hogyan, mennyit és milyen arányban. Az elkészült zöld turmix ízlett mindenkinek, a zöld levelek sokfélesége, változatossága mindenkit gyönyörködtetett.

A nagy érdeklődés mutatta, hogy az egészségre valóban van igény. Az emberek kíváncsiak, szeretnének többet tudni a környezetünk, a testünk működéséről. Hogyan tarthatnánk meg, vagy szerezhetnénk vissza egészségünket? A kulcs a természethez való visszatérés, minél több természetes étel fogyasztása, lehetőleg vegyszerek és feldolgozás nélkül. És itt a lényeg. Ez a sok friss zöld a nap erejét zárja magába, a klorofill erejével tisztít, táplál, feltölt oxigénnel, energiával, lúgosító ásványi anyagokkal. A Zöldvital szakértője, Budai Péter természetgyógyász, gyógynövény szakértő tartott a színpadon egy remek előadást a biodinamikusan termesztett növényekről, mikrobiológiáról, a talajban élő hasznos baktériumokról, és arról, hogy mindez hogyan szolgálja a mi egészségünket. És ez nem csak egy teória, egy álom. Az ország egy tiszta szegletében ezt egy gyönyörű biokertészetben meg is valósították, és ezek a csoda-zöldek már mindenki számára hozzáférhetőek.

Nyersétel Hétvégék Piliscsabán és Őszi Ragyogás

Lassan 4 éve, hogy először indultak nyersétel hétvégét tartani Piliscsabára, a gyönyörű kis panzióba, ahol világtól elzárva együtt ismerkednek a nyers ételek csodás világával. Azóta rendszeresen visszajárnak, és újabb csoportokat varázsolnak el egy hétvégére. A konyha nyitott, így mindenki láthatja, hogyan készülnek az ételek. Sőt, a bátrabbak be is jöhetnek segíteni, együtt alkotnak. A legutóbbi áprilisi alkalommal is készítettek finom sütiket és zöldség tortákat. Diógolyó salátával és más finomságok várták a résztvevőket, szépen sorakozva a tálaláshoz.

Az „Őszi Ragyogás Nyersétel hétvége” is egy ilyen alkalom, október 27-én lesz a következő 3 napos nyersétel hétvége, most az ősz jegyében. Őszi alapanyagokból készítenek gyors és finom fogásokat, és lesznek meditációs és mozgásos programok. Elméleti és gyakorlati ismereteket szerezhetünk, együtt lehetünk hasonló gondolkodású emberekkel. Alma, körte, szőlő, dió, csupa színes őszi alapanyag, amiből finomságokat fognak varázsolni, gyönyörű környezetbe várnak a Pilis legszebb pontján.

A Veganuár Kihívás és a Példamutatás Ereje

Lénárt Gitta megtiszteltetésnek tartja, hogy a 2025-ös Veganuár kihívás egyik ismert arca lehet. Nem meggyőzni szeretné a különleges hónap résztvevőit, hanem olyan fontos információkkal ellátni, amelyek alapján maguk hozhatják meg az általuk legegészségesebbnek ítélt döntést. Hisz a példamutatás erejében, s igazából csak ebben hisz.

A Gyümölcs: A Természet Ajándéka és Energiaforrás

Ez a bejegyzés nem szól másról, csak a gyümölcsökről. Vannak olyan táplálkozási irányzatok, amelyek nem javasolják a gyümölcsök fogyasztását. Lehetnek olyan esetek, amikor egészségügyi problémák miatt nem kerülhet gyümölcs a tányérra, de minden egyéb esetben ezt javasolni szerintem balgaság. A gyümölcs az egyetlen olyan dolog a földön, ami azért van, hogy megegyünk. Azért terem, hogy élelem legyen.

A fák és a cserjék nem képesek a helyváltoztatásra, gyökereikkel a földhöz kapcsolódnak. Évente megérlelik a magjaikat, amit ugye azért tesznek, hogy a faj fennmaradjon, ezzel szaporodnak. A gravitáció csak abban segíti őket, hogy a mag a földre hulljon, de mivel annak nem sok értelme lenne, hogy az összes cseresznyefa egy kupacban nőjön, valahogy gondoskodnia kell arról, hogy a magok messze földre is eljussanak. A természet erre azt találta ki, hogy ehhez a feladathoz igénybe veszi a helyváltoztatásra képes élőlényeket, négylábúakat vagy madarakat, de persze ezt ők sem teszik ingyen. A mag köré édes, szaftos, illatos és színes gyümölcsöt talált ki! Ha megérik a mag, édes és kívánatos lesz a gyümölcs is, leesik a fáról, az állatok (és persze az ember is) jókat lakmároznak belőlük. A mag is úgy van kitalálva, hogy ne lehessen megemészteni, így 1-2 nap múlva néhány kilométerrel odébb trágyázott környezetben, az anyaföldbe visszajutva lesz esélye az új élethez. Ki van ez találva.

Igen, a gyümölcsök tartalmaznak cukrot. De óriási különbség van a gyümölccsel elfogyasztott cukor és egy pohár limonádéban feloldott kristálycukor (vagy a habos sütikről ne is beszéljünk) között. A gyümölcs tartalmaz még rostokat, amitől a cukor felszívódása sokkal lassabb lesz, nem hirtelen emeli meg a vércukorszintet, mint a cukros üdítő. A gyümölcs rengeteg vitamint, antioxidánst és más ásványi anyagot is tartalmaz, amire a szervezetünknek szüksége van. A cukros üdítő jó esetben csak energia, rossz esetben tartósítószer és színezék is bejut vele. Gyümölcsből csak annyit tudunk enni, amennyit a gyomrunk képes befogadni. Van korlátja. Az édes cukros ételekből sokkal többet meg tudunk enni, mint amennyire szükségünk van, így könnyen túlesszük magunkat, és jön az elhízás, a büntetés a cukros falatokért. A gyümölcs elfogyasztásához nincs szükség semmire, főzésre, tányérra, semmilyen ételkészítési eljárásra. (Gondoljunk itt a többi növényre, pl. a gyökérzöldségeket meg kell mosni, hámozni, a gabonákat aratni, főzni, sütni, magokat magozni, csíráztatni, stb.) A gyümölcs finom, színes, illatos, de ezt úgyis tudjuk. Itt a nyár, most nevezzünk ki egy napot a héten, és együnk csak gyümölcsöt, dinnyét, barackot. Látni fogjuk, mennyi energiát ad. Tartsunk gyümölcsnapokat. Nincs recept, csak együk a finom gyümölcsöket magukban, jóízűen.

Friss gyümölcsök bőséges választéka

tags: #lenart #gitta #nyers #torta