A téli vitaminhiány pótlására kevés hatásosabb dolog van, mint egy jó kis ivólé. A narancsos-sárgarépás vitaminbomba nem csak egészséges, de nagyon finom is. Ezt a finom, rostos ivólevet minden év elején szoktam elkészíteni amikor már kezd kiürülni a vitaminraktárunk, fáradékonyak, lemerültek vagyunk. Már a puszta látványától is feltöltődik az ember, olyan csodás, ragyogó színe van. A kiürült D-vitamin készletek feltöltésére, látásjavításra, és még sok probléma megelőzésére, javítására lehet „orvosság”. Tökéletes, kiadós és nagyon finom! Jó szívvel ajánlom kicsiknek, nagyoknak egyaránt!

Az ideális vitaminbomba elkészítése
A népszerű kubu receptje után ennek elkészítési módját is mutatom. A répákat megpucoljuk és lereszeljük, a hagymát apró kockákra vágjuk. Egy lábosban felmelegítjük az olívaolajat, majd ezen megdinszteljük a hagymát. Jöhet rá a lereszelt répa, 1 dl víz, és fedő alatt addig pároljuk, amíg puha nem lesz. Néha kavargassuk meg, biztos, ami biztos. Ha kellően puhára párolódott a répánk, akkor sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, adjuk hozzá a kis csokor feldarabolt petrezselymet, majd öntsük fel annyi vízzel, ami teljesen ellepi. Adjuk hozzá az egy darab narancs kifacsart levét is. Forralás után vegyük le a tűzről, és botmixerrel pürésítsük. Ha túl sűrű lenne, adhatunk hozzá egy kevés vizet. Ez a leves nagyon könnyen és gyorsan elkészíthető, és a hozzáadott narancs igencsak feldobja az ízeket.
Saját tapasztalat: állásban besűrűsödik, ezenkívül javasolt megkóstolni a cukor adagolása előtt ill. közben, mert hihetetlenül édesek mostanában a sárgarépák! Semmilyen tartósítószert nem tettem bele, ezért kb. egy hétig áll el. Amíg valaki nem kóstolta, nem tudja milyen finom, persze, azért nem árt szeretni hozzá…..a sárgarépát! Készítsétek el és fogyasszátok jó egészséggel!
Alternatív megközelítések: Nyersen vagy főzve?
Kovács Valéria Márta szerint: „Mi teljesen nyersen készítjük. Nem főzzük, mert elveszti a vitamint. Nálunk 1 alma, 1 répa, 1 citrom, 1 cékla. Mindez nyersen megmosva és 4-be vágva megy a centrifugába. Kb. 4-5 dl lé jön ki, ezt isszuk ketten a férjemmel minden reggel.” Ez a módszer kiváló azoknak, akik a hőkezelés nélküli, friss enzimekben gazdag italokat részesítik előnyben.
Carrot Juice Benefits (Plus 3 Recipes You'll LOVE)
Narancs a sós ételek világában
Sok mindenbe tesszük a narancsot, anélkül, hogy belegondolnánk: ezek az egyértelmű döntések általában valamilyen sütemény vagy egyéb édesség elkészítése során történnek. A citrus ezekben harsányan ugyan, mégis megszokott, esetleg unalmas módon szerepel. Ha szeretnénk egy új oldalát is megismerni a narancsnak, kóstoljuk meg az alábbi ételek egyikében. És nem, nem gyümölcssalátát készítünk a naranccsal. Rengeteg olyan „sós” alapanyag van, ami remekül illik a citrus frissességéhez.
Konzerv csicseriborsót natúr vagy sült változatban is keverhetünk a salátához: utóbbi izgalmas ropogós elemet visz majd az ételbe. De nemcsak gyümölcs formájában jelenhet meg a narancs a salátákban, hanem az öntet részét is képezheti. Keverjünk be egy egyszerű dresszinget olívaolajból, narancs- és citromlé keverékéből, majd ízesítsük só, bors, kömény, őrölt koriander és chili hozzáadásával.
Szezonális krémlevesek narancsos csavarral
Amíg tart a tél, több liternyi krémleves készül a konyhákban. Gyakran olyan zöldségekből, amelyek kifejezetten barátai a narancsnak. Ázsiai ihletésű, curryt vagy kurkumát tartalmazó levesekben is kiváló választás lehet a narancs. Hasonló vonalon maradva, a levesek után fontoljuk meg egytálételekben is a narancs használatát. Egyes ételek - például a curryk - amúgy is gyakran használnak valamilyen savanykás elemet, általában citrom, lime vagy valamilyen egzotikusabb hozzávaló képében. Az előzőekben megismert alapanyagokkal együtt nagyon jól működhet mind a narancslé, mind a narancshéj.

Ha idén valami könnyedebb, mégis tartalmas fogással nyitnád a karácsonyi ebédet vagy vacsorát, főzz sütőtökkrémlevest! A krémleves tálalása is különlegessé tehető. A pirított tökmag mellett gránátalmamagok, friss zöldfűszerek vagy akár egy kevés tejszín is díszítheti. Melegítsük elő a sütőt 200 °C-ra. Helyezzük a felkockázott, hámozott sütőtököt egy sütőpapírral bélelt tepsibe, locsoljuk meg olívaolajjal, majd sózzuk, borsozzuk. Hevítsünk fel egy kevés olívaolajat egy nagy lábasban, és dinszteljük rajta üvegesre az apróra vágott vöröshagymát. Tegyük a sült sütőtököt a lábasba, majd fűszerezzük fahéjjal, gyömbérrel, szerecsendióval és szegfűszeggel. Keverjük össze, hogy a fűszerek jól átjárják a tököt. Öntsük fel a zöldségalaplével, és forraljuk fel. Főzzük a levest közepes lángon kb. 20 percig. Vegyük le a tűzről, majd egy botmixerrel pürésítsük a levest. Adjuk hozzá a narancs levét és reszelt héját, majd keverjük bele a kókuszkrémet vagy tejszínt.
A tudatos táplálkozás és a kulináris örömök
A vegán miso ramen egy igazi umami-bomba, sós és egyszerre édeskés, mély ízű leves annak ellenére, hogy húst nem tartalmaz. Mindenhova viszed a saját kulacsod? Minden reggel úgy indulsz el otthonról, hogy a kezedben szorongatod a kedvenc fém/műanyag/üveg kulacsod? Vagy simán beszaladsz egy boltba egy palackos vízért, ha szomjas vagy, a karbonlábnyomod pedig csak elvétve jut eszedbe? Amikor gyors és finom sütire vágyunk, tökéletes választás. Hogy miben más ez a könyv? Tíz komplett menüt rejt, rengeteg időspórolós trükköt, maradékmentést, ráadásul hagyományos és vega recepteket. Hogy a főzés öröm legyen, és végül mindenki jót falatozzon az asztal körül. Mert együtt enni mindig jobb. Ne maradj le róla!