Pizzaszelet és egyéb gasztronómiai kalandok: Árak és Élmények Budapesten és a Balatonon

pizzaszelet

Az augusztus, a nyaralás és a negyedéves jelentések szezonja, Magyarországon sokszínű gazdasági és társadalmi történésekkel telik. Miközben a nagyobb bankok, mint az OTP és az Erste, szép profitnak örülhetnek, a második félévben már jelentős pluszsarccal számolnak a rájuk vert megszorítások miatt. A Richter vezére ugyanakkor örömmel nyugtázta, hogy őket elkerülik a különadók, össze is jött a profitduplázás. A Mol sem panaszkodhat, amely ötödével növelte profitját a tavalyi első félévhez képest, Hernádi Zsolt mégis elégedetlenségének adott hangot a kormány felé, a közép-európai országok szabályozási és kormányzati elvonási terheit és a kőolaj-diverzifikációs igyekezethez hiányzó segítséget említve. Eközben a mindennapokban a gazdasági folyamatok és az időjárás is erősen befolyásolja az emberek életét, a hazai gasztronómiától a tömegközlekedésig.

A Sziget Fesztivál és a vendéglátás kihívásai

Apropó, Sziget, a héten 30 éves fesztiválon tovább emelkedtek az italok - egy korsó csapolt sör 1730, fél liter kóla 1250, fél liter ásványvíz 990, egy deci bor 790 forintba kerül -, és az ételek árai is: a tavaly 2500 forintban maximált kötelező budget főételért idén 3200-at kell kicsengetni. A fesztiválok és rendezvények árai évről évre növekednek, ami a látogatók pénztárcáját terheli, de a szervezők szerint a növekvő költségek indokolják ezt. A Mol-vezér azt is nehezményezte, hogy a jó drágán de legalább döcögősen elindult kötelező visszaváltási rendszerrel járó beruházási igények jelentős veszteségbe lökik tavaly még nyereséges hulladékos leánycégüket. A palackvisszaváltásban viszont már van némi előrelépés, annak ellenére is, hogy a Mohu Zrt. gyakorlatilag Murphy törvényére hivatkozva söpörte le a rendszer utalásos visszatérítésével kapcsolatos kritikákat, de legalább azt már elárulták hány ember nem kapta meg a visszaváltási díját, és hogyan működik majd a rendszer a Sziget Fesztiválon. Összességében a fesztiválok gasztronómiai kínálata továbbra is népszerű, még ha az árak folyamatosan emelkednek is.

A Balaton és Siófok gasztronómiai palettája

Siófok

A Balaton déli partján, Siófokon is sokféle étkezési lehetőség várja a látogatókat, de az árak és a minőség tekintetében eltérő vélemények alakultak ki. A város július-augusztusban elözönlik a látogatók, a város saját bevallása szerint 2018-ban egymillió vendégéjszakát töltöttek itt a turisták. Bár a helyi vendéglátósok ekkor keresik meg éves bevételük jó részét, a tömeggel járó problémák, mint például az egyetlen köztéri WC hiánya a Főtéren, vagy a parkolási nehézségek, sokak számára kellemetlenséget okoznak. A Siófoki közlekedési rendőrség nagyon hajt a pénzbírság begyűjtésére, mégpedig gyakran sunyi módon. Két ingyenes földterületet parkolóvá neveztek ki, ingyenes és kényelmes, ami egy üdvözlendő előrelépés.

Ami a gasztronómiát illeti, a visszajelzések vegyesek. Egy étteremről, ahol a húsleves pocsék volt, a kacsa brassói viszont elég jó, megjegyezték, hogy a 10% szervízdíjjal együtt már totál nyugat-európai árszintet képvisel, sőt a Costa Blanca-n szuper háromfogásos menüt lehet kapni tengeri panorámával. Egy másik siófoki étteremről azt írták, hogy az ételválaszték, a minőség balatoni viszonylatban az átlag felett van, és az étkek tálalása is színvonalas. Azonban a pincérek némelyike spiccesen szolgált fel, és a kés darabja retkes volt. Rablásnak minősítették, hogy egy fröccsért több mint ezer forintot kérnek el, bár a tulajdonos hölgy kulturált viselkedése és a kor haladásával való lépéstartása pozitívumként említhető. A turisták életében a pizzaszelet, a lángos és a többi étel ára kulcsfontosságú. A pizzaszelet ára összeállításunkból megtudható.A "világ legjobb túrógombóca" szintén egy kiemelkedő élményt nyújtó étel volt, míg a kaporral fűszerezett pulykamell csíkok tejszínes gombával is pompás volt. Egy másik helyen olcsó menük, jó limonádé, kedves személyzet és ízletes ételek jellemezték a kínálatot. A pizzák Siófokon sokak szerint nagyon jók, sőt a legjobbak a déli parton, még a Zamárdiban található Mauro-nál is jobbak. A tiramisu is szuper volt. Fontos megjegyezni, hogy pizza dolgában kifejezetten kérni kell, ha valaki vékony tésztával szeretné, mert alapból kicsit vastagabbal sütik, ami sokaknak nem tetszik - a pincérek erre felhívhatnák a figyelmet. Az "Ördögszelet" nevezetű étel-műremeket mindenkinek meg kell kóstolnia legalább egyszer.

A Mala Gardenről, mint a Siófok és környéke térségében az egyik legszínvonalasabb étteremről, megjegyezték, hogy nem olcsó, de az ételek minősége és az édesség választék kiemelkedő. Az étlapon található ázsiai, dél-amerikai, francia, olasz és magyaros ételek széles választéka azt jelzi, hogy a konyha igyekszik megfelelni a különböző ízléseknek. A kiszolgálás lassú volt, de ezt a teltházzal magyarázták. Összességében elmondható, hogy Siófok gasztronómiája sokszínű, de a minőség és az ár közötti egyensúlyt nem mindenhol sikerül megtalálni.

Budapesti gasztronómiai kitekintés: Vásári finomságok és éttermek

Budapesten, a Deák Ferenc utcán, más néven a Fashion Streeten található vásár a külföldiek számára kínál ízelítőt a hazai ízekből. A hangulat jó, az illatok rendben vannak, és az árusok igyekeztek hazai jellegzetességeket felvonultatni a kínálatban. A kürtőskalács, ami 900 forinttól indul, "zseniális finomság", még ha az ára a budapestiek számára kissé magas is. A kemencés lángos 790 forintért, ami egy viszonylag hülye árfolyamnak köszönhetően szintén 3 euró, és a "kemencés szittya buci" ezerért is megvásárolható. Kolbászok 2-7 ezer forintos kilónkénti áron kaphatók, és van sült verzió is, 1500 forintért adagonként. A sajtos-magyaros hot-dog és extra hot-dog 1500-ért és 1700-ért kapható, előbbi elnevezése arra utal, hogy főként a hazai közönségnek szánják. A rétes 400 forintért zárja a sort. A minőség a legtöbb helyen bizalomgerjesztő volt.

A "Mutass egy kocsmát!" kezdeményezés révén Budapesten több mint 1950 kocsma, söröző, borozó, kávézó, bisztró és fogadó került fel a térképre. Ez a kezdeményezés nemcsak szórakoztató, hanem gyakorlati haszna is van, hiszen a Google Maps-en nem szereplő kocsmák felkerülnek a térképre, ezzel is segítve a helyi vállalkozásokat. Az I. kerületi Bajor kolbászda és söröző, a Belgian Brasserie Henri, a Don Francesco Pizzéria, a Falánk Faló Söröző, vagy a Mákos Guba Bistro csak néhány példa a sok közül, amelyek a budapesti gasztronómiai kínálat részét képezik. A II. kerületben található Bohem 16 - Bistro & Lounge, a Csíki Söröző & Étterem, a Goodbar Goodburger vagy a Marxim szintén népszerű helyek. A III. kerületben a Csalánosi Csárda Óbuda, a Kéhli Vendéglő vagy a Pastrami Étterem említhető meg. Az V. kerületben a Beer Brothers, a billog burger bar, a Davy Byrne’s Irish Gastro Pub, a For Sale Pub, a Hungarikum Bisztró vagy az Irish Cat Pub is a városnézők és a helyiek kedvencei között szerepel.

Budapest gasztronómia

Gazdasági és társadalmi kihívások a háttérben

Az eddig sem brillírozó hazai gazdaságra kedvezőtlen hatással bír a szárazság is: hetente tízezer hektárral nő az aszály sújtotta területek nagysága, bár a 2022-esnél jobb most a helyzet. Azonban a vegetáció a megszokottnál eleve két héttel előbbre jár, amire most rájön az aszály is, így a kukorica és a napraforgó jó része kényszerérésben és száradásban van, már egy kiadós eső sem segítene rajtuk. Az NGM nyugodt szívvel mutogathat erre (és a háborús helyzetre), amikor meg kell magyarázni, miért olyan kehes a magyar gazdaság: ami jól alakult, vagy legalábbis nagyjából rendbe jött, az a kormány gazdaságpolitikájának érdeme. Minden rossz kívülről fakad.

A hőség és az aszály nemcsak a mezőgazdaságot, hanem más ágazatokat is érint. Kutatások szerint az építőiparban nyaranta egy fok melegedés átlagosan 0,38 százalékpontos teljesítménycsökkenést hozott magával. Ennél váratlanabb eredmény, hogy még ennél is jobban, közel 0,44 százalékponttal zuhant minden plusz fok hatására az ingatlanosok és a biztosítók teljesítménye. Az emberek nem annyira mozdulnak ki meleg időben vásárolni, a hőség azokat is megdolgozza, akiknek csak a légkondicionált irodáig kell elmenniük, és jóval gyengébben tudnak teljesíteni azok, akiknek ingázniuk kell a forróság és a hűtött terek között.

A hazai bírók például Brüsszelig futottak panaszaikkal alacsony javadalmazásuk miatt, olyan sokan, hogy az Európai Bizottság nyilvánosan tette közzé az átvételi elismervényt. A hivatal a hvg.hu-nak jelezte, hogy a bírók javadalmazása az uniós jog szerint a bírói függetlenség alapvető garanciája, ennél fogva „nagyon alaposan értékelik” a hozzájuk beérkező hivatalos panaszokat. Magyarországon egy járásbírósági bíró átlagos jövedelme pótlékokkal együtt alig haladja meg a bruttó egymillió forintot, amihez képest a horvát bírói jövedelem is másfélszeres.

Turizmus és közlekedés: Újdonságok és kihívások

A Balaton melletti Siófok, egy kellemes kisváros, nyugis, békés szeptembertől júniusig. Július-augusztusban viszont elözönlik a látogatók. A városvezetést látszólag minden évben meglepi a tömeg, holott 2018-ban egymillió vendégéjszakát töltöttek itt a turisták. Ez alaphangon is kétmillió vendéget jelent. A tömeggel járó problémák, mint az egyetlen köztéri WC hiánya a Főtéren, vagy a parkolási nehézségek, sokak számára kellemetlenséget okoznak. A parkolás szinte mindig és mindenhol fizetős, ami érthető, hiszen az autók elözönlik a várost, nagyok a dugók, feszültek a vezetők. Azonban a zebrák éves újrafestését július végén kezdeni, amikor a legnagyobb a forgalom, kritikát vált ki. Pozitívumként említhető, hogy két ingyenes földterületet parkolóvá neveztek ki. A 2019-es strandfelújítás is visszás érzéseket kelt, a széplaki strandoknál értelmezhetetlen strandfeltöltés, füvesítés nélkül, és a padcsere, amit az egész környék utál, petíciót indítottak a nyaralók a régi, háttámlás padokért.

Budapesten a Duna is aktívabban bekapcsolódik a város vérkeringésébe a BKK új hajójárataival. A szolgáltatás várhatóan idén júniustól indul meg, és a jégzajlás időszakát leszámítva egész évben elérhető lesz. Az új hajójáratok sűrűbb menetrenddel, félóránként indulnak majd, és reggel héttől este hétig közlekednek, így munkába járásra és hazautazásra is alkalmasak lesznek. A menetidő valamelyest csökkent a korábban tervezetthez képest: völgymenetben 45 percnyi, hegymenetben 52 percnyi utazásra kell majd számítani. A jegyárakat igyekeznek majd a városi tarifarendszerbe illeszteni, ami azt jelenti, hogy a bérleteket elfogadják, az alkalmi utasok spéci jegyekkel utazhatnak majd. Tervezik a bővítést is: hétvégente elképzelhető, hogy mindenféle szabadidős helyszíneket vesznek majd célba, így vízen is megközelíthető lesz a Kopaszi-gát, a Margitsziget, az Óbudai-sziget, a Népsziget és a Római-part. További terv, hogy Visegrád és Százhalombatta között gyorshajójáratot indítanak. A jelenlegi négy darabból álló flottát felújítják, és új hajók beszerzését is tervezik pályázati pénzből. A megállók a következők lesznek: Újpest, Árpád híd, Meder utca, Jászai Mari tér, Batthyány tér, Petőfi tér, Boráros tér, Millenniumi Városközpont. Az újpesti, az Árpád hídi és a Millenniumi városközponti megállókat most építik gőzerővel. A többi kikötőt átépítik, korszerűsítik, akadálymentesítik. A hajókra wifit raknak, és mindegyikben lesz büfé is.

Duna hajózás

Sport, kultúra és társadalmi felelősségvállalás

Az olimpia, bár esősen kezdődött, végül éremesőt és euróesőt is hozott a második héten, a világ legnagyobb luxuscége és a párizsi vendéglátósok is dörzsölhetik a tenyerüket. A magyar kormány azonban nem javított az eredményességen, holott 2010 óta 4500 milliárd forintot költött a sportra.

A kultúra terén a XXXI. Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár is kiemelkedő esemény volt Budapesten. A táncház módszer, amely nemrég került fel az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára, egy élő, lélegző hagyományt képvisel, ahol mindenféle korosztály óriási lelkesedéssel vesz részt a néptáncban és népzenében. A rendezvény a Papp László Sportarénában zajlott, ahol a főszínpadon folyamatosan váltották egymást az ország különböző vidékéről érkező táncosok, a kistermekben pedig népi koncertek és hasonló rendezvények zajlottak. A vásáron hangszereket, ékszereket, ruhákat és hasonlókat árultak. A "Folk-kocsma", a Stadionok buszpályaudvartól egy kerítéssel leválasztott külső helyszín, ahol a szomjas emberek gyűltek össze, a néptánc élő, lélegző változatát mutatta be, ahol a résztvevők spontán módon táncoltak és zenéltek. Ez a kezdeményezés nemcsak a hagyományőrzésről szól, hanem a közösségi élményről és a társadalmi interakcióról is.

A társadalmi felelősségvállalás terén a Skilly nevű társadalmi vállalkozás, Pásztor Sára vezetésével, a fogyatékossággal élő emberek munkaerőpiaci esélyeinek javításán fáradozik. Az eredetileg gyógypedagógus és kognitív idegtudományi kutató szakember által vezetett vállalkozás olyan feladatot végez, ami elvileg állami lenne: arra a nehéz időszakra fókuszálnak, amikor a megváltozott munkaképességű emberek kikerülnek az iskolából és ott találják magukat a munkaerőpiac küszöbén. Bár a megváltozott munkaképességű emberekkel kapcsolatos feladatokat akaratlanul szervezi ki maga alól az állam, van, amit tudatosan: például már akár Lázár János és Csányi Sándor érdekeltségei is hozzájuthatnak halgazdálkodási joghoz a természetes vizeken. Új szabályokat kapott a kastélykiszervezés is: Lázár János tízmillió forintos ügyintézési díjat szedne be minden egyes kastély-örökbefogadási kérelem után. Ezt a pénzt vissza sem kaphatnák a kérelmezők, még akkor sem ha végül nem kapják meg az örökbefogadásra kínált félszáz kastély egyikét.

Az energetikai szektorban június végén frissítette a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal a csatlakozási engedéllyel rendelkező szélerőmű-fejlesztők listáját, és ebben már felbukkantak azok a vállalkozások, amelyek a tavaly év végén kiírt, januári leadási határidejű tenderen nyertek. Nem meglepő módon az egyik befutó Tiborcz István üzleti köre lett a komoly perspektívát ígérő tenderen.

A Malév és a fapadosok diadala

A Malév méltatlan körülmények közt múlt ki, méghozzá olyan alaposan, hogy nem is sikerült újraéleszteni. A nemzeti légitársaság romjain azonban virágoznak a fapadosok. A Wizz Airnek megérkezett a hatodik Budapesten állomásozó Airbus A320-asa, a fejlődés üteme elképesztő. Bejelentette új rigai járatát az airBaltic és amszterdami gépét a holland Transavia.com is (ami a KLM fapadosa). És persze ott van a Ryanair, aminek a vezetője, Michael O’Leary a legszórakoztatóbb nyilatkozatokat szokta adni az egész üzleti világban. Most például elmondta, hogy a budapesti start volt a legsikeresebb a vállalat történetében, hiszen alig hat héttel az újraindítás után már 82-83 százalékos járatkihasználással lehet számolni, míg máshol az ilyen eredmény eléréséhez rendszerint 4-5 hónapra van szükség. O'Leary a Financial Times szerint elmondta, hogy ez alatt a hat hét alatt semennyit sem kerestek a magyar piacon, ami bizonyítja, hogy a hazai ténykedésük tisztán "jó szándékból történik, a magyar emberek jólétének érdekében, a magyar gazdaságért, turizmusért, a magyar állásokért". Ha volt is, aki ekkor még komolyan vette az ír üzletembert, legkésőbb akkor elröhögte magát, amikor O'Leary közölte, hogy szerinte szobrot kéne állítani neki valahol Budapesten, mert többet tett az országért, mint bárki, akit a régi, unalmas szobrok ábrázolnak a városban.

repülőgép

Pénzügyi hullámzások és világpolitikai események

A forint is elgyengült a hét elején: 398-ig ment fel az euró árfolyama. Ez összefüggött a világ tőzsdéinek viharaival: jelentős részvényeladási hullám indult, ami megálljt parancsolt a kisebb-nagyobb kitérőkkel az év eleje óta tartó bikapiacnak. A trend megdöntéséért elsősorban a japán jen és a dollár között könnyelműen kereskedő tőkealapokat tették felelőssé. A gazdasági bizonytalanság aztán átterjedt a kriptotőzsdékre is. A 20-30 százalékos árfolyamesés ellenére azonban még nem kell temetni a piacot, a szakértő szerint őszre összeszedi magát.

A héten az európai gáztőzsdére is jutott az izgalomból, miután Ukrajna egy merész húzással betört Oroszországba a kurszki területen, és elfoglalhatott egy gáztranzit állomást Szudzsa városánál. Az akció nem csak az orosz hadvezetés vérnyomását lökhette az egekbe, de éves csúcsra lőtte a gázárakat is holland gáztőzsdén. Az orosz-ukrán háború eközben egészen más terheket is jelent egy sor országnak: iszonyatosan sokat kénytelenek fizetni a világszerte lefoglalt orosz szuperjachtok fenntartásáért, pedig eredetileg jó kis bevételre számítottak eladásukból, ami Ukrajna támogatására ment volna. A szép terv több mint két év után szinte teljes a kudarc, az aukciók túlnyomó része eltévedt a jogi útvesztőkben, a fenntartásra vagyonok mennek.

Délebbre, Dunaújvárosnál két új, 150 tonna kapacitású ívkemencével állítanák át karbonsemlegesre a vasművet, az 520 milliárd eurós kínai támogatásból, jutna további korszerűsítésekre is. Még délebbre, Paksnál nem csak a Paks II legnagyobb tömegű berendezését, a passzív biztonsági rendszer kulcselemét, a zónaolvadék-csapdát - amiről Szijjártó Péter elfelejtett megemlíteni egy fontos részletet - szállító uszály vetett hullámokat, de a Duna-vizének túlhevítését lehetővé tevő energiaminisztériumi tervek is kemény kritikát kaptak. Civil szakértőktől arra figyelmeztettek, hogy az ötlet alkotmányellenes, és már most is víz alatti sivatag itt a Duna-medre. Eközben a fideszes vezetést elzavaró Pakson tüntetéssel tiltakoztak, amiért a kormány egy tollvonással megfosztotta őket egyik legfontosabb bevételi forrásuktól, az erőmű iparűzési adójától. Emiatt már meg is kezdték a spórolást.

tags: #stadionok #pizza #szelet