A zöld dió sokoldalú felhasználása húsételek mellé

A dió, a Juglans regia ehető magja, az emberiség történetében ősidők óta kiemelkedő szerepet játszik. Ez a kemény, barázdált héjjal rendelkező, olajos, ízletes belsőt rejtő gyümölcs nem csupán az őszi reggeleket idézi fel, hanem rendkívül gazdag tápanyagokban és sokrétű felhasználási lehetőséget kínál. A középkorban már nem volt olyan kert, ahová ne ültettek volna legalább egy fát, és ma is sokfelé találkozhatunk vele, hiszen a madarak is kedvelik, ezért sokfelé széthordják. Hazánkban őshonos növény, olyannyira, hogy már honfoglaló magyar őseink is gyűjtögették, fogyasztották a Kárpát-medencében. Az idők során a folyamatos nemesítés, a termésűek kivágása és a legjobbak továbbszaporítása révén alakultak ki a ma is termő világhíres fajták, mint a milotai és a tiszacsécsi diók.

Diófás táj

A dió, mint táplálék és gyógyír

A dió magas telítetlen zsírsavtartalmának köszönhetően hozzájárulhat a szív- és érrendszer egészségéhez, csökkentheti a vérnyomást és a koleszterinszintet. Gazdag E-vitaminban, amely antioxidánsként védi a sejteket az oxidatív stressztől, támogatja az agyműködést és segíti az idegrendszer védelmét. Jelentős mennyiségű fehérjét, magnéziumot és foszfort tartalmaz, így fontos szerepet játszhat a kiegyensúlyozott étrendben. Az antioxidáns-tartalma miatt egyes kutatások szerint csökkentheti a gyulladásos folyamatokat a szervezetben. A dió emellett A- és B-vitaminokban is gazdag, és a benne található szelén kiváló a szívizomgyengeség ellen, emellett immunerősítő szerepe is jelentős. Friss levele nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaz. Fontos azonban megjegyezni, hogy a dió túlzott fogyasztása esetén megnövekedhet a kalória- és zsírfogyasztás, ami hízáshoz vezethet. Allergiás reakciók is előfordulhatnak, amelyek bőrkiütéssel, viszketéssel, duzzanattal, légzési nehézségekkel és akár anafilaxiás reakciókkal is járhatnak. Aki dióra allergiás, annak el kell kerülnie a dió fogyasztását.

Diófélék

A zöld dió - Különleges csemege és gyógyhatású készítmény

A csonthéját még ki nem fejlesztett, fiatal, zöld termés, a zöld dió, különleges helyet foglal el a gasztronómiában és a népi gyógyászatban. A zöld diót addig lehet begyűjteni és felhasználni étkezési célra, amíg belül puha, csonthéja még nem fejlődött ki. A megfelelő állapot június végétől július végéig tart, de az adott évtől függően június eleje-közepe tájára is eshet. Ezt könnyen ellenőrizhetjük, ha leszedünk egyet, átszúrjuk egy hústűvel, vagy kötőtűvel, és ha akadály nélkül halad át a dión a tű, akkor jó. Bár a zöld diót a legmagasabb minőségű dióként tartják számon, mégis, hosszú időnek kellett eltelnie, míg igazán népszerűvé vált.

A zöld dióból készült szirup jelentős vastartalommal bír, és a népi gyógyászat szerint máj-, gyomor- és vértisztító, gyomorerősítő, fertőtlenítő hatású, segíti a vérszegénység, levertség elleni küzdelmet. Magas C-vitamin és vastartalma miatt amellett, hogy finom, számos jótékony hatással is rendelkezik.

A zöld dió a konyhában: Húsételek exkluzív kiegészítője

A zöld dió gasztronómiai felhasználása izgalmas és változatos. Ebből a különleges alapanyagból szirupok, lekvár, olajok, likőrök és borok is készülhetnek. A zölddió-befőtt és lekvár régen mindennapos csemege volt, amely éppúgy része volt a télire készülődésnek, mint az eperlekvár, az őszibarackbefőtt, vagy éppen a hordós káposzta a vegyes dobálós savanyúsággal együtt. A zöld dió azon kevés ételek egyike, amelyet nem kizárólag egyetlen fogáshoz lehet fogyasztani. A kulináris ínyencség adalékmentes, kiváló különböző húsokhoz, kacsához, libához és vadakhoz, de remek alkotóeleme lehet a sajttálaknak is, főleg a füstölt sajtok ízét egészíti ki, illetve kacsa- és libamájas készítményeknek. Egy sertésültet is exkluzív fogásássá varázsol.

Zöld dió befőtt, ha alkalmatlan a termés dióként.

Zölddió-befőtt készítése - Hagyományos és ínycsiklandó eljárások

A zölddió-befőtt elkészítése macerás és hosszadalmas recept, de minden egyes perc munkát megér, hiszen a végeredmény egy mennyei csemege. Fontos az alapos mosás, és a gumikesztyű használata, mivel a dió leve úgy megfogja az ember kezét, hogy az korom fekete lesz, és nem lehet lemosni, meg kell várni, míg hosszú hetek alatt lekopik.

Egy hagyományos recept szerint:

  1. A diót alaposan mossuk meg, majd vágjuk le a végeit. Villával szurkáljuk át a diók mindkét oldalát, majd helyezzük őket egy nagyobb befőttes üvegbe, és öntsünk rá bőségesen vizet.
  2. A diót áztassuk legalább 10 napig. A 2-3. áztatási napon szurkáljunk a dióba fahéjat és szegfűszeget, és így áztassuk tovább.
  3. Az áztatási idő után a diókat vágjuk apróra, és tegyük fel főni.
  4. Egy másik edényben készítsük el a szirupot: tegyük fel főni a vizet, adjuk hozzá a cukrot, a citromlevet, a citromhéjat, a citromsavat. Folytonos keverés mellett főzzük, míg besűrűsödik.
  5. A lekvárt forrón sterilizált befőttes üvegekbe adagoljuk, lezárjuk és fejre állítjuk.

Egy másik, régi recept alapján:

  1. Száz darab közepes nagyságú diót áztassunk be hideg vízbe. Reggel és estére mindég friss vizet öntsünk reá. De előbb kötőtűvel szurkáljuk össze a négy oldalát. Három hétig áztatva szépen megbarnul és elveszíti erős keserűségét.
  2. Ekkor minden dióba szúrjunk egy szegfűszeget, egy darabka fahéjat, egy kis citrom és narancshéjat.
  3. Ha mind elkészítettük, főzzük fel kevés ideig vízben, de ügyeljünk nehogy igen megpuhuljon vagy nagyon megráncosodjék.
  4. Szedjük ki a vízből és tegyük másfél kiló cukorból főzött egészen sűrű szirupba; ebben is főzzük fel kevéssé.
  5. Befedve hagyjuk úgy egy éjjelen át, azután a diót rakjuk üvegbe és a levét sűrítjük addig, amíg méz formán fonódik. Ha ilyen a lé, öntsük az üvegben lévő dióra s az üveget kössük be hólyaggal.

Modern megközelítés a befőtt készítésére:

Miután beszereztük a zöld diókat, alaposan megmossuk őket. Az előkészített zöld diókat áztatni kell 10-15 napig (az ideje függ a mennyiségtől, hőmérséklettől). Addig áztatjuk, míg a diószemek feketék nem lesznek (mindegyik) és a leve már nem keserű. Ezután a zölddiókat félpuhára főzzük. A főzővízbe tegyünk fűszereket, például fahéjat, kardamomot, szegfűszeget, gyömbért. Ezután szűrjük le, de a vizet semmiképp sem öntsük ki, mert ezt a vizet tovább használjuk. A vízben olvasszunk fel cukrot. A zöld diókat tegyük egy edénybe. A cukros vizünket öntsük rá a zölddiónkra. Másnap ezt a levet le kell szűrni és további cukrot a vízben feloldani és újra a zölddióra rá önteni. Ezt több napon át meg kell ismételni, ezt nevezzük húzatásnak. 4-6 nap után a diónkat a levében felfőzzük és tiszta befőttes üvegekbe rakjuk, a levével felöntjük úgy, hogy belepje, az üvegeket bezárjuk és szárazdunsztba rakjuk.

Zöld dió befőtt

Receptek zöld dió befőttel - Ünnepi menü koronája

A zölddió-befőtt az ünnepi menü minden fogásához remekül illeszthető. Előételként egy kiflikarikával, sós kecskesajtkrémmel (pl. President Petits Chéves) és egy szelet zölddió-befőttel kiváló ínyencséget alkothatunk. Főételek kiegészítőjeként egyre népszerűbb ínyencség, remekül harmonizál a sültekkel, kiemelve karácsonykor a libamájat, de természetesen kacsa és vadhúsok mellett is tökéletes. A zölddió-befőtt karácsonyi ízvilága - melyet a Madagaszkárról rendelt vanília, a ceyloni fahéj, a szegfűszeg és biocitrom garantál - igazi gasztroélményt nyújt. Desszertek esetében a túrós, vaníliás és diós édességek a klasszikus párosítások. A zöld dió kiemeli a különféle húsok és sajtok ízét. Desszertként akár gyümölcstálakhoz, kelyhekhez, akár fagylaltféleségekhez is kiválóan illeszkedik.

Libamájas rétesbatyu zöld dióval és aszalt szilvával

Ez az étel egy exkluzív fogás, amely tökéletesen példázza a zöld dió befőtt és a húsételek harmóniáját.

Elkészítés:

  1. A májat leöblítjük, az esetleg rajta lévő fehéres hártyákat levágjuk róla, majd kisebb kockákra daraboljuk.
  2. A fölaprított hagymát az olajon megfuttatjuk, a májat rádobjuk, megsózzuk, megborsozzuk, a fölaprított zsályával fűszerezzük és kevergetve megpirítjuk.
  3. Az almát meghámozzuk, magházát kimetsszük, majd kis kockákra vágjuk, és a májhoz adjuk, a fölaprított zöld dióval és az aszalt szilvával együtt.
  4. A réteslapokból 2 lapot az asztalra fektetünk, négy egyforma négyszög alakú lapot vágunk belőle, majd egyenként olajjal megkenjük, zsemlemorzsával meghintjük.
  5. A már kissé kihűlt libamájas raguból egy-egy evőkanálnyit a lapok közepére halmozunk, a lapok szélét a töltelék körül felvert tojással megkenjük.
  6. A réteslapok szélét a töltelékre hajtjuk, csinos kis batyukat formálunk belőlük.
  7. A batyukat kívül is megkenjük tojással, majd egy sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük őket.
  8. A maradék réteslappal és töltelékkel ugyanígy járunk el.
  9. A rétes batyukat, előmelegített sütőben 180 Celsius-fokon szép pirosra sütjük.
  10. Tálaláskor, a batyukat egy vékony csíkra vágott, póréhagymaszállal díszíthetjük.

Libamájas rétesbatyu

Dióbor és diólikőr a zöld dióból - Különleges italok

A dióbor és a diólikőr nagyon népszerű étvágygerjesztő italok, habár hazánkban még kevéssé ismertek. Az elkészítésük ráadásul igazán egyszerű, így bátran belevághatunk, hogy elkészítsük ezeket a különleges italokat. Fontos, hogy a bort és a likőrt is még éretlen, „lágy" dióval készítik, amelynek még nem keményedett meg a csontos héja, és amelyben a bél még lágy, zselatinszerű. Az ital különlegességét pedig az íze mellett kiváló illata adja, melyet szintén a zöld diónak köszönhetünk. Akár a karácsonyi ajándékok között is méltó helye lehet ezeknek a finom italoknak.

Dióbor recept:

Szükséges hozzávalók: 7 liter vörösbor, 1 liter tömény alkohol, 22 db zöld dió, 1,3 kg cukor.

Elkészítés: Egy ballonba töltsük bele a vörösbort, az alkoholt, a cukrot és a négyfelé vágott zöld diókat. Hagyjuk érni 1-2 hónapig, szűrjük le, majd érleljük tovább még 2 hónapig. Ezután már nincs is más dolgunk, mint palackokba tölteni és élvezni csodás ízét.

Diólikőr recept:

Szükséges hozzávalók: 70 db zöld dió, 3 liter pálinka, 6 g fahéj, 6 g szerecsendió, 3 db szegfűszeg, 1 kg cukor és fél liter víz.

Elkészítés: A diókat vágjuk ketté és kaparjuk ki belőlük a belsejét. A zöld részt zúzzuk péppé, majd adjuk hozzá a fűszereket és tegyük az egészet egy jól zárható üvegbe. Öntsük rá a pálinkát, majd tartsuk hűvös helyen 6 hétig. Szűrjük le, majd készítsünk szirupot a vízből és a cukorból, amit öntsünk a leszűrt italhoz. Ezután pihentessük 8 hétig, szűrjük le és palackozzuk.

Diólikőr

A diófa - A kert ékessége és a hosszú élet szimbóluma

A diófa, a lombhullató, egylaki fa, akár 150 évig is élhet, és sok generációnak nyújthat árnyékot. Nem véletlen, hogy a gyermekek születésekor még ma is élő hagyomány diófát ültetni. A diófa pedig együtt cseperedik a gyermekkel és végigkíséri élete folyamán. A diófa talajigénye nem összetett. Nagyon kedveli a meszes, humuszos, jó vízellátottságú talajokat, de az átlagos kerti földben is jól fogja magát érezni. A nagyon laza homokos, vagy a túl kötött, agyagos talaj nem a legmegfelelőbb számára. Mivel a diófa terebélyes gyökérzetet és hatalmas lombkoronát fog növeszteni, a kert egyéb fáitól, a kerítéstől és az épületektől legalább 10 méter távolságra kell elhelyezni.

A dió fiatalon fagyérzékeny. Az ideális ültetési idő a dió esetében ősszel vagy tavasszal jön el. A gödörnek akkorának kell lennie, hogy a diófacsemete gyökerei kényelmesen elférjenek benne. Alulra ajánlott egy vastag réteg szervestrágyát vagy komposztot helyezni, amellyel sokat tehetünk a csemete gyors fejlődéséért. Ezt azonban mindig fedjük be egy vékony réteg földdel, hogy a diófa gyökerei ne érintkezzenek vele közvetlenül, mert az kárt tehet benne. A szabadgyökerű csemete esetén gyökérmetszés nem szükséges az ültetés előtt, azonban a sérült, elszáradt gyökérdarabokat ajánlott lemetszeni. Az ültetés előtt áztassuk a csemete gyökerét egy vödör vízbe egy napra, így az kellő nedvességet tud felszívni. A gödör betemetésekor a fa tövének felkupacolásával meg tudjuk előzni a csemete hajszálgyökereinek eltépődését. A konténeres diófa esetében emeljük azt ki az edényéből, majd úgy helyezzük a gödörbe, hogy földjének felszíne egy síkban legyen a környező talajjal.

Diófa ültetése

A diófa metszése - Fontos szabályok

A diófa esetében egyáltalán nem mindegy, mikor kerül sor a metszésre. A diófát ugyanis csak augusztus végétől szeptember elejéig szabad metszeni. Ha ezt nem tartjuk be, és tavasszal metszenénk meg, a nagy gyökérnyomás miatt olyan sok nedvet veszítene el, hogy szinte elvérezne. A száraz ágaktól az év bármely időszakában megszabadulhatunk, ez a szabály csak az élő ágak metszésénél alkalmazandó. A diófák koronája általában tökéletesen szabályos, így koronaalakító metszésre nincs szükségük, de mivel hatalmas fáról beszélünk, így könnyen előfordul, hogy zavaróvá válik a diófa egyik ága, hiszen átlóghat a szomszédba, vagy éppen a tetőnkre. A diófa hatalmasra tud nőni, a magról kelt példányok akár 20-30 m magasra is nőhetnek, a koronájuk átmérője pedig elérheti akár a 20 métert is.

A diófát meg kell metszeni az ültetésekor. Ezt a három kiválasztott vázág visszametszésével kezdjük, melyeket 20-30 cm-esre kell megrövidíteni. A sudarat a legmagasabban lévő vázág fölött 25 cm-rel kell visszavágni. A diófa az ültetését követő első két évben gyengén hajt ki, és csak a harmadik évtől kezdődik meg a rendes növekedés. A fenntartó metszés során a fő szempont a termőrészek megújítása, a kiegyensúlyozott koronaszerkezet megtartása és hogy az ágak elegendő fényt kapjanak a koronán belül. Ha túl sűrűek az ágak, akkor jóval kevesebb lesz a termés.

Diófa metszése

Dió a történelemben és a kultúrában

A dió hasznosítása több évezredes múlttal büszkélkedhet - szinte minden része értékes. Nem csupán a dióbél, hanem a dióhéj, a levél és még a fiatal zöld dió is sokféleképpen felhasználható. A dióhéjat régen a vászonfestő és a kalapos is szívesen megvette. A diófa szárított levele jó bolhaűző volt, a fiatal zöld diót olajba téve pedig hajápoló olaj is készült belőle. Régen, kanócot téve és méhviaszt öntve a héjba pedig diómécsest kaptunk, ami ma is jól helyettesíthetné a műanyag vagy fém mécseseket.

A dió számos kultúrában a termékenység szimbóluma. Az ókori Rómában Jupiter fájaként tisztelték, és a házasságkötések alkalmával az ifjú párra diót hintettek, hogy gazdag gyermekáldásban részesülhessenek. A földre hulló diók csörgése pedig jelezte a házasság sikerét. De a dió ezen kívül még a hosszú életet, az örök fiatalságot, a szerelmet is jelképezi.

tags: #zold #dio #dzsem #felhasznalasa #hus #etelek