A magyar élelmiszeripar történetében kevés olyan termék van, amely egyszerre váltott ki mély rajongást és heves ellenérzést, mint a csokoládés Mesesajt. Ha megkérdezünk néhány középkorút vagy fiatal felnőttet, melyik volt a legmeglepőbb hazai gyártású élelmiszer, kis gondolkodás után sokan a Mesesajtot nevezik meg. Csokoládés sajt sztaniolban - valóban nem hangzik szokványosan. Ez a különlegesség a nyolcvanas években élte virágkorát, az akkori diákok közül sokan vitték a barna csemegét tízóraiként az iskolába.

A Mesesajt: Egy félreértett magyar különlegesség
A Mesesajt tipikus magyar termék, sem a környező országokban, sem a nagyvilágban nem volt és nincs hasonló - internetes kutakodásunk csupán egy hasonlót mutatott, amelyet Kínában gyártanak, igaz, az nem ömlesztett, hanem lapka. A termék nem más, mint a csokoládé és az ömlesztett sajt észveszejtő házasítása, és ennek megfelelően nem tejfehér színt öltött, hanem sötétbarnában pompázott. Aki nem ismerné ezt a gyöngyszemet, képzelje el, hogy a háromszög macisajt beleesett az olvasztott csokiba, a máz pedig szépen megkötött rajta.
A Mesesajt rendkívüli módon megosztotta a magyar társadalmat: egyesek imádták, másoknak pedig pusztán a szó hallatán is a hideg kezdett futkosni a hátukon. A Budapesti Tejipari Vállalat gyártotta ömlesztett csokis sajt tehát kifejezetten kettéosztotta a lakosságot, ugyanakkor a Mesesajt csomagolása egyöntetű rajongást váltott ki a fiatal srácokból. A termék címkéjén ugyanis elnagyoltan ábrázolt, gyűjthető veterán autók voltak megtalálhatók, ennek köszönhetően a retró élelmiszer még abban a háztartásban is előfordult, ahol egyébként ténylegesen senki nem fogyasztotta.
Arról, hogy ki találta ki, milyen alkalommal született meg a Mese ötlete, Lengyel András, a cég kereskedelmi vezetője sem tudott információt adni. A legenda szerint a termék úgy született, hogy egy tejipari munkás véletlenül az olvasztott csokiba ejtette a formázott ömlesztett sajtot, amit sajnált kidobni. A vitathatatlanul szokatlan terméket végül elfogyasztotta, ami nagyon ízlett neki, így másoknak is megmutatta. De mindez persze legenda csupán. A Mesesajt vélhetően egy jól átgondolt élelmiszer volt, amivel a korabeli szakemberek a gyermekeket vették célba, ezért is szerepelhetett a nevében a mese szó, ezért volt csokis, és ezért voltak autók a csomagoláson.
Az eltűnés és a visszatérés kísérletei
A termék a rendszerváltás után megváltozó fogyasztási szokásokat nem élte túl - nem ez volt az egyetlen, amelyet az új korszak elsöpört. A Budapesti Tejipari Részvénytársaságtól 1995-ben vette át a gyártást a Camping márkáról ismert ERU Hungária. Akkor Mackó Csokoládé néven kínálták a sajtot, de a vevők nem kapkodtak érte, így hamar felfüggesztették a gyártást.
2002 volt a visszatérés éve. Lengyel András elmondta, hogy a visszavezetés nem volt tartós, hiszen már évek óta nem kapható az akkor egérkés csomagolással kínált Mesesajt. A szakember szerint évről-évre felmerül az ötlet, hogy újra belekezdünk a gyártásba. Rendszeresen találkozunk a vevői óhajjal, időről időre megkeresnek bennünket, hogy van-e, lesz-e újra. Technikai oldalról nincs akadálya a gyártásnak, a gépeink adottak, leginkább csak szervezési kérdés lenne a csokoládés sajt gyártása. A kérdés, hogy a nosztalgiázó fogyasztók képesek-e felvenni évi több tíz tonna mennyiséget, hiszen ennyit kellene előállítani, hogy rentábilis legyen.
A Medve sajt: Egy 90 éves legenda
Tiszteletre méltó kort ért el a magyar élelmiszeripar legrégebbi márkáinak egyike, a Medve sajt. A több mint négy emberöltőnyi múlt réges-régen, még a XIX. század közepén vette kezdetét. A termelést a két világháború között elindító cég alapítója az 1868 óta sajtgyártással foglalkozó svájci Stauffer-család volt. Stauffer Frigyes 1890 körül érkezett Magyarországra, és Répcelakon alapította meg üzemét.
1930-ban született meg a minőségi nagylyukú sajtból készülő Medve sajt. Az úgynevezett dobozsajt ekkor Európában már több helyen is elterjedt volt, ám hosszú múltra azért így sem tekintett vissza. Átütő innovációnak számított, hogy hosszabb ideig tárolható - és így jobban szállítható -, illetve könnyebben adagolható volt, mint korábban bármi más a sajtok piacán. Hogy miért pont a „Medve” elnevezés jelent meg 1930 májusában, a legvalószínűbb, hogy miután a sajtkészítő mester a svájci Bern kantonjából származott, így az otthona, a tartományi címerállatát választotta jelképnek a csomagolásra.
A kör négyszögesítése és a márka evolúciója
Bár a terméket a kezdetektől kör alakú dobozban, cikkelyekre osztva árulták, mégis ráragadt a „kockasajt” elnevezés. Ez többek között annak magyarázata, hogy a szocialista országokban a tejipar gyártott négyzet alakú ömlesztett sajtot is, ami megalapozta a köznyelvi elnevezés terjedését. Akadtak érdekes kísérletek azonban: 1968-ban a Ludas Matyi vicclap számolt be arról, hogy a gyártásért felelő szekértők négyszögletűvé alakították a csomagolást, ám csak azt. A sajtok megtartották a körcikkformájukat. Így viszont elég furcsa megoldás jött létre, hiszen a sajtocskák lötyögtek saját dobozukban.
A répcelaki gyár 1955-től a Vasmegyei Tejipari Vállalat üzemegysége volt, amelyet 1993-tól önálló részvénytársaságként működött 1995-ig, amikor is a Pannontej Rt. vásárolta meg, amely Savencia Fromage & Dairy Hungary Zrt. néven a mai napig Répcelakon gyártja a kördobozos Medve sajtokat.
A Medve - vagy ideiglenes nevén Mackó - sajt a népszerűségének köszönhetően mélyen beépült a kultúránkba. A 30-as években voltak, akik a Karácsony fára aggatták, fogyókúrás receptek jelentek meg vele, a 60-as években pedig a horgászok is ajánlották csali alapanyagként. A szlengben is sokat találkozhatunk vele, hiszen „kevés benne a brummogás”, illetve KRESZ táblaként hívja fel a figyelmünket a kötelező elsőbbségadásra is. A Medve sajt megszületésének 90. évfordulójára újra a régi, ikonikus külsőjét kapja vissza az egyik legsikeresebb magyar termék, a Medve sajt, jelezve, hogy története összeforrt a miénkkel, részévé vált mindennapjainknak.